Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#861238 You never know , ένας μήνας πάνω , ένας μήνας κάτω δε θα κάνει τη διαφορά. Έχει περιθώριο να προετοιμαστεί ψυχολογικά.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
Dimitris_P έγραψε:Γράψε 32 Αυγούστου για να πέσεις μέσα
Really now? Τέτοια "θα" ποτέ δεν παίζουν, δεν το ξέρεις;

Οχι δεν ξερω τι παιζει με τα αγορακια νεας κοπης. O μονος που ξερω ειναι ο εαυτος μου που οταν πει κατι, ειναι ΝΟΜΟΣ :rtfm:

mousatos έγραψε:You never know , ένας μήνας πάνω , ένας μήνας κάτω δε θα κάνει τη διαφορά. Έχει περιθώριο να προετοιμαστεί ψυχολογικά.

Το θεμα ηταν να παρθει η αποφαση, δε χρειαζομαι ψυχολογικη προετοιμασια. Η παραταση ειναι μονο για να σιγουρετω οτι θα χασω μερικα κιλα ακομα, γιατι ξερω οτι μετα θα αλλαξει ο μεταβολισμος μου και πιθανοτατα θα παρουν παλι την ανιουσα τα κιλα :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By bill33
George_Prix έγραψε:Εχουμε και λεμε...

Παρασκευη 10 Μαιου το βραδυ, θα ειναι το τελευταιο μου τσιγαρο. Καπακι θα κουμπωσω μερικα Ζαναξ για να ζαβλακωθω στον υπνο 2 μερες (που τοσο μου λειπει) και να περασει καπως ανωδυνα το πρωτο δυσκολο ΣΚ και απο Δευτερα 13 Μαιου ξεκιναω περπατημα. Ελπιζω να εχω χασει 5-6 κιλακια ακομα μεχρι τοτε και να καταφερω να μην τα ξαναβαλω.

Το γραφω εδω μεσα, για να αισθανθω ακομα μεγαλυτερος ρομπας αν δεν το καταφερω. Αλλα δεν παιζει σεναριο να μην τα καταφερω :superman:

Ξέρεις πόσες δίαιτες έχω ξεκινήσει απο Δευτέρα;Να φάνε και οι κότες. :lol:
Κόψτο το γαμήδι τώρα.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#861251 Ναι Γιώργη.

Κάνε αυτό που σου λένε οι Μαρκοι,οι Νικοπαππαδες και οι Βασιλειοι. Σαμπως και αυτοί θα υπομείνουν την χαρμανα ή θα πίνουν καφεδάκι με παξμαδ πλέον;

:iconcool:

:shifty:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#861252 @Μπιλ ενω σε μερικα πραγματα ειμαι ο χειροτερος που ξερεις, εχω κι εγω ο καψερος μερικα καλα. Η τρομερη ψυχικη δυναμη και η υπερβαλουσα αυτοπεποιθηση (καλα αυτο παιζει αν ειναι και τοσο καλο) ειναι μερικα απο αυτα. Οσο για τη διαιτα που ανεφερες, καμια 15αρια κιλα που εχασα σε χρονο ντετε οταν το πηρα αποφαση, δειχνει οτι δεν ειμαι μονο λογια.

@Τζι μου, αυτα τα κανουν τα αγορακια της νεας κοπης, οχι εμεις (βαζω κι εσενα μεσα) της παλαιας. Οσο και να με ενοχλουσε το τσιγαρο οταν το ειχα κοψει, δεν επρηζα ποτε τα παπαργια των καπνιστωνε. Απλα σκεφτομουνα "ποσο κοζμακη εχω ξενερωσει τοσα χρονια με τα ντουμανια μου" και την ετρωγα (τη βρωμα :shifty: ) αδιαμαρτυρητα.
Τελευταία επεξεργασία από George_Prix και 03 Απρ 2024, 09:54, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#861254 Εγώ καπνίζω IQOS 1μιση πακέτο συν 2 με τρία τσιγάρα ημερησίως
Τελευταίο δίμηνο με όλα αυτά που έχουν γίνει με τον πατέρα μου το έχω γαμησει
Μιλάμε για 2 πακέτα IQOS και 3-4 τσιγάρα επιπλέον
Άντε να δούμε πότε θα βάλω μυαλό
έχω δοκιμάσει στο παρελθόν ..ψυχοθεραπεία -υπνωση-βελονισμο ... Τίποτα δεν πιάνει

< >
Άβαταρ μέλους
By g8777
#861255 Εγώ πιστεύω ότι σκέφτεσαι να το κόψεις γιατί δεν έχεις αυτό που απαιτείται για να το συνεχίσεις ή και να φτάσεις στα 4 πακέτα. :twisted:

Είμαι σίγουρος ότι και ο νικοπαππας θα κόψει την δικινηση αν του το ζητήσεις. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By mjacob
sknipper έγραψε:Προβλέπεται να λαχανιάσεις, αυτό είναι το νόημα του τέστ, να φτάσεις σε κόπωση.

Η κόπωση δεν ισοδυναμεί με λαχάνιασμα. Το νόημα του τεστ είναι πότε θα φτάσεις του μέγιστους παλμούς (ή κάποιο ποσοστό αυτών).

sknipper έγραψε:Αν κάνουν το ίδιο τέστ σε όλους τότε κάτι δεν πάει καλά.
Προφανώς υπάρχουν όρια παλμών, πίεσης αλλά το βασικό είναι αλλαγές στο ΗΚΓ.

Μα κάνουν το ίδιο τεστ σε όλους (συνήθως το Bruce protocol) το οποίο τερματίζει φυσιολογικά βάσει παλμών, εκτός και αν παρατηρηθεί κάτι σημαντικό (μεταξύ των οποίων είναι και το έντονο λαχάνιασμα).

Αλλαγές στο ΗΚΓ, πίεση κλπ είναι τα σημαντικά για πιθανά παθολογικά ευρήματα.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
g8777 έγραψε:Ναι Γιώργη.

Κάνε αυτό που σου λένε οι Μαρκοι,οι Νικοπαππαδες και οι Βασιλειοι. Σαμπως και αυτοί θα υπομείνουν την χαρμανα ή θα πίνουν καφεδάκι με παξμαδ πλέον;

Γιατι δεν μενει στην μπαλιτσα που τα λεει καλα και ξεφτιλιζεται ετσι; :svivhaha:

Πες του να παει να απαυτωθει απο εμενα του Θεμη κι αν θελει να καπνιζει, εξω στον καθαρο αερα :iconcool: Μαζε με οποιον αλλον εχει παρομοια μυαλα :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By markvag

george_prix.

Λέω

george_prix!

Επέλεξε τη σωστή πλευρά της ιστορίας! :rtfm: :rtfm: :rtfm:

Λέμε όχι στο παξιμάδι! :protest: :protest:

Για τον χρήστη από την Ήπειρο και τη λαδιέρα του, δεν υπάρχει σωτηρία πλέον, αλλά εσύ τουλάχιστον μπορείς ακόμα να σωθείς! :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By g8777
PaNick67 έγραψε:

Γιατι δεν μενει στην μπαλιτσα που τα λεει καλα και ξεφτιλιζεται ετσι; :svivhaha:

Πες του να παει να απαυτωθει απο εμενα του Θεμη κι αν θελει να καπνιζει, εξω στον καθαρο αερα :iconcool: Μαζε με οποιον αλλον εχει παρομοια μυαλα :whistlink:

:shifty: :shifty: :shifty: :shifty:

Που σαι Γιωργη.

Μετα που θα το κοψεις, να εισαι σταντμπαι για αλλαγη διατροφης, θα σου απαγορεψουν κοκκινο κρεας, τηγανητα κλπ ο νικοπαππας και ο Μαρκος. Φρουτοσαλατα , μαρουλι, ψωμι ολικης και δεν συμμαζευεται. Αμ πως, μισες δουλειες; :shifty: :shifty: :shifty: :shifty: :shifty:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
g8777 έγραψε:Που σαι Γιωργη.

Μετα που θα το κοψεις, να εισαι σταντμπαι για αλλαγη διατροφης, θα σου απαγορεψουν κοκκινο κρεας, τηγανητα κλπ ο νικοπαππας και ο Μαρκος. Φρουτοσαλατα , μαρουλι, ψωμι ολικης και δεν συμμαζευεται. Αμ πως, μισες δουλειες; :shifty: :shifty: :shifty: :shifty: :shifty:

Το λαθος ειναι δικο σου, που επετρεψες να γινει ο Νικολαος ιδιοκτητης του φορουμζ. Θα μας πηδηξει ολους τωρα ο μλκς :x
Άβαταρ μέλους
By markvag
g8777 έγραψε:Μετα που θα το κοψεις, να εισαι σταντμπαι για αλλαγη διατροφης, θα σου απαγορεψουν κοκκινο κρεας, τηγανητα κλπ ο νικοπαππας και ο Μαρκος. Φρουτοσαλατα , μαρουλι, ψωμι ολικης και δεν συμμαζευεται. Αμ πως, μισες δουλειες; :shifty: :shifty: :shifty: :shifty: :shifty:

Δεν μιλάς σωστά. Εγώ δεν έβρισα! :x
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#861336 Η ιδέα του τεστ κόπωσης είναι να ζοριστείς, όχι εσύ, η καρδιά σου, να αυξήσεις παλμούς και να αυξηθεί το καρδιακό φορτίο.
Το Bruce είναι το γνωστότερο αλλά υπάρχουν και άλλα (Balke & Ware treadmill exercise test and the Ebbeling single-stage treadmill test). Και το πρωτόκολλο Bruce έχει παραλλαγές (ιδίως για αδύναμα γερόντια ή χοντρούς αθλητές του καναπέ ή άλλες για αθλητές που φτάνουν σε τέρμα παλμούς). Η βασική ιδέα είναι 7 στάδια με αύξηση ρυθμού ή και κλίσης ανά 3 λεπτά. Αλλά και για το ίδιο πρωτόκολλο έχει αρκετά στάδια ώστε να κάνει και τον αθλητή να ζοριστεί. Γιατί αυτό είναι το νόημα. Οι παλμοί πρέπει να φτάσουν μεταξύ 50-85% του μέγιστου. Δεν χρησιμοποιούν το 220-ηλικία (πολύ ξεπερασμένη) αλλά τη φόρμουλα του Karvonen ή άλλες αντίστοιχες.
Άλλος θα πιάσει τους στόχους σε 3 στάδια άλλος πιο φιτ θα φτάσει στο 5ο κοκ.
Βαθμολογείσαι από το πόσα λεπτά έβγαλες. Από τον χρόνο αυτό μπορεί να υπολογιστεί το VO2max, η μέγιστη δυνατή πρόσληψη οξυγόνου του συστήματος στο χρόνο ανά κιλό.
Στο 85% σε σταματάνε (εκτός αν σε πάνε για φούλ). Για να φτάσεις στο 85% υπό φορτίο, ε διάβολε θα λαχανιάσεις. Αν όμως μόνο 50% τότε ναι, θα είσαι τελείως κουλ.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#861875 https://www.msn.com/el-gr/news/other/%C ... fff09&ei=6

Κορίνθιανς . Χάνεται εργαλeίο , και δεν έχει τη στοιχειώδη τσίπα να κάνει μια ακτιγραφία στον ασθενή ( ή ασθενείς ) . Δολοφόνοι.