Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
Dimitris_P έγραψε:
PaNick67 έγραψε:Εγω ξερω οτι η διαρκεια ενος εγγραφου προκυπτει απο την ημερομηνια εκδοσης του και καθε φορα που εκδιδεις νεο ξεκινας να μετρας 10 χρονια σημερα, 5 μεχρι σχετικα προσφατα σε εμας.

Αλλοι νομιζαν οτι μεταφερουν υπολοιπο χρονου απο το προηγουμενο και τους φαινεται παραλογο που δεν ισχυει.

Που αν ηταν ετσι θα επρεπε και να σου αφαιρουν χρονο απο την δεκαετια αν πχ ειχε ληξει το διαβατηριο και το ανανεωσες Χ μηνες μετα, αμ πως :iconcool: :lol:

Ούτε έτσι πάει.
Όταν έχεις ένα κυβερνητικό επίσημο έγγραφο που έχει δηλωμένη ημ/νία λήξης, όποια κι αν είναι αυτή, θεωρητικά πρέπει να την δέχεσαι κι όχι σε διώχνω επειδή εμείς εδώ ΕΕ .

Από κει και πέρα πρέπει να γίνουν συζητήσεις σε ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ επίπεδο ώστε να συμφωνηθεί ένα οριζόντιο καθολικό όριο.

Η ΕΕ εχει ενα συγκεκριμενο οριο ισχυος και οριο διαρκειας των ταξιδιωτικων εγγραφων καποιου εκτος ΕΕ που θελει αν την επισκεφτει.
Κατι που ηξεραν φυσικα οταν ηταν μελος της ΕΕ αλλα δεν τους χρειαζοταν γιατι εντος ΕΕ ταξιδευαν με οποιοηποτε αλλο εγγραφο εκτος διαβατηριου.
Ε, τωρα που δεν ειναι θα πρεπει αυτοι να προσαρμοστουν στους κανονες της ΕΕ κι οχι το αντιστροφο.

Ειλικρινα απορω που γινεται τοση κουβεντα. Αυτονοητα πραγματα. ( Για το "Αγγλαρες"; Πως θα ονομαζες καποιον που ζει στον δικο του κοσμο μη δεχομενος οτι οι κανονες των αλλων δεν ειναι οπως οι δικοι του; Στην τελικη οσα χρονια ηταν μελος της ΕΕ ειδικους κανονες ειχαν, μαθημενοι ειναι )
Ας φροντιζε η υπηρεσια διαβατηριων να ενημερωσει τους πολιτες κι ας φροντιζε να τους αλλαξει τα διαβατηρια συμφωνα με τα της ΕΕ.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#861187 Μετά την επική ανοησία που έκαναν με το Brexit δεν βλέπω γιατί να μην ταλαιπωρούνται λίγο παραπάνω από τους υπόλοιπους Ευρωπαίους όταν θέλουν να ταξιδέψουν.

Αν θέλεις πιο σφιχτά σύνορα, είναι τουλάχιστον δίκαιο να τα λουστείς και εσύ ο ίδιος.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
Corto Maltese έγραψε:
mjacob έγραψε:Το ξέρω, απλά βλέπω ένα κράξιμο για τους "αγγλάρες", λες και εμείς είμαστε σούπερ συνειδητοποιημένοι ταξιδιώτες

Κανένα κράξιμο. Αλλά όταν σου πουλάνε κάποιοι law & order και when in Rome, έρχεται η ώρα που το when in Rome γίνεται κυριολεκτικά. Δεν είναι κακό κάποιοι έχοντες κρυφορατσιστική νοοτροπία ότι και καλά το δικό τους δίκιο υπερισχύει των άλλων, να επανέρχονται στην πραγματικότητα.
Οι Άγγλοι συγκεκριμένα δεν νομίζω ότι είχαν τέτοιο τουπέ :hmmm:
Να μου πεις για ΗΠΑμερικανους να το καταλάβω περισσότερο
Άβαταρ μέλους
By mjacob
PaNick67 έγραψε:
Εγω ξερω οτι η διαρκεια ενος εγγραφου προκυπτει απο την ημερομηνια εκδοσης του και καθε φορα που εκδιδεις νεο ξεκινας να μετρας 10 χρονια σημερα, 5 μεχρι σχετικα προσφατα σε εμας.

Πόσο καιρό έχεις να δεις διαβατήριο; :shifty:
Δεν προκύπτει η διάρκεια, αναγράφεται ρητώς.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
mjacob έγραψε:
PaNick67 έγραψε:
Εγω ξερω οτι η διαρκεια ενος εγγραφου προκυπτει απο την ημερομηνια εκδοσης του και καθε φορα που εκδιδεις νεο ξεκινας να μετρας 10 χρονια σημερα, 5 μεχρι σχετικα προσφατα σε εμας.

Αναγράφεται ναι, δέκα χρόνια ακριβώς μετά την έκδοση .
Όχι δέκα χρόνια και Χ μήνες, όπου Χ χρονικό διάστημα ακαθόριστο.

Ένας μπορεί να έχει 4 μήνες επιπλέον, άλλος 9.

.
Άβαταρ μέλους
By skous
Dimitris_P έγραψε:Όταν έχεις ένα κυβερνητικό επίσημο έγγραφο που έχει δηλωμένη ημ/νία λήξης, όποια κι αν είναι αυτή, θεωρητικά πρέπει να την δέχεσαι κι όχι σε διώχνω επειδή εμείς εδώ ΕΕ .

Προφανώς και ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να την δέχεσαι.

< >
Άβαταρ μέλους
By bill33
PaNick67 έγραψε:
mjacob έγραψε:
PaNick67 έγραψε:

.

10 χρόνια παρά μία μέρα.
Πχ
Ημερομηνία έκδοσης 2-04-2024
Ημερομηνία λήξης 1-04-2034
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
bill33 έγραψε:
PaNick67 έγραψε:
mjacob έγραψε:
PaNick67 έγραψε:

.

10 χρόνια παρά μία μέρα.
Πχ

Ναι αν και τεχνικα ισχυει απο 00:01 της 2-04-2024 μεχρι την 23:59 της 1-04-2035.

Επισης προφανως, δεν φταιει ο πολιτης που παει με διαβατηριο εν ισχυ ταξιδι και του κοβουν τα φτερα, αλλα οι υπηρεσιες της χωρας του που δεν εναρμονισαν το εγγραφο με τα ισχυοντα της ΕΕ, που δεν ενημερωσαν σωστα για το τι ισχυει στην ΕΕ για τους εκτος αυτης ( δεν ξερω αν οι ΗΠΑ τα δεχονται )
Άβαταρ μέλους
By mjacob
PaNick67 έγραψε:

.

Ε δες παραπάνω, έχει βάλει ο bill φωτογραφία.
Άβαταρ μέλους
By bill33
PaNick67 έγραψε:
bill33 έγραψε:
PaNick67 έγραψε:
mjacob έγραψε:
PaNick67 έγραψε:

.

10 χρόνια παρά μία μέρα.
Πχ

Ναι αν και τεχνικα ισχυει απο 00:01 της 2-04-2024 μεχρι την 23:59 της 1-04-2035.

Aισθάνομαι σαν να
Εικόνα

:lol: :lol: