Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#860188 Σε αυτο το gadget
https://i-system.gr/en/pow-0468-satechi ... arger.html
εχασα το παξιμαδακι που βιδωνει για να κραταει τη βαση σταθερη. Αφαντο.
Μπορω να βρω καπου ενα παρομοιο? Μηπως να μου <εκτυπωσει> ενα ο dr dino? :lol:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#860680
saxon_747 έγραψε:Ο συγκεκριμένος εκτυπωτής δεν ήταν ότι καλύτερο έβγαλε η samsung.

Αυτό που περιγράφεις συμβαίνει γιατί κατά πάσα πιθανότητα χρησιμοποιείς ένα χρώμα περισσότερο από τα άλλα, γεμίζει απόβλητα και διαρρέει.

Συνήθως συμβαίνει όταν το τόνερ είναι κάτω από 40%.

Προσπάθησε να καθαρίσεις τυχόν γραφίτη εντός του εκτυπωτή με μια σκούπα χωρίς να ακουμπήσεις τίποτα (βγάλε και το imaging unit) και πιθανον με ένα καινούργιο toner να εκτυπώσει σωστά μετά από μερικές σελίδες.
Φύσηξα τα toner και το imaging unit (με φού, όχι σκούπα ), άδειασα κι ένα κουτάκι που έχει με περίσσιο τόνερ, γεμισαμε χρωμοσκονη, και τα πήγε πολύ καλύτερα.

Σαν όπλο γεμάτο από μπαρούτι που ήθελε καθαρισμό
Άβαταρ μέλους
By Chris
#860752 Χρειαζομουν mb, η υπαρχουσα εχει κατι θεματακια απο την πρωτη μερα που σιγα σιγα χειροτερευουν, πχ θελει 2-3 προσπαθειες για να φτασει windows, πεταει μπλε οθονες σε μεγαλα αρχεια κλπ. Εχω δοκιμασει με αλλο cpu, δισκο, μνημες, οποτε φταιει η mb σιγουρα. Το θεμα ειναι πως ειναι mini-itx και δεν βγαινουν πια τετοιες μικρες για 1151, οποτε αναγκαστικα χρειαζομουν και cpu, μνημες. Πετυχα μια καλη προσφορα αυτην εδω:

https://rog.asus.com/motherboards/rog-s ... ifi-model/

Αλλα δεν ημουν σε φαση για τρελα εξοδα, οποτε για την ωρα θα τη βγαλω με μεταχειρισμενα, πηρα ενα σετ ddr5 2x16gb 6000mhz και εναν i5 12400f. Αυτος ο συνδυασμος πρεπει να ειναι ηδη λιγο γρηγοροτερος απο το υπαρχον συστημα (i7 9700 με ddr4 2666), ποσο μαλλον υπολογιζοντας οτι το σημερινο παραπαιει λογω mb. Θα βγει πολυ φθηνο γιατι θα πουλησω τα κομματια που εβγαλα, και σε 2-3 χρονια θα παρω εναν i7 να το ανανεωσω. Κατι παρομοιο ειχα κανει με το προηγουμενο. Το ειχα 5 χρονια με ενα facelift στα μισα (απο 16 σε 32gb, απο i5 8400 σε i7 9700, απο 2.5αρη ssd σε νεοτερο m2).

Ευτυχως προσεξα πως αυτη η mb δουλευει μονο με ddr5 μνημες και δεν ετρεχα τελευταια στιγμη, αλλα δε μου κοψε να κοιταξω αν η ψυκτρα μπαινει σε 1700, οποτε εκατσα χθες το βραδυ να το λυσω και κατεληξα να το χωσω σε μια ντουλαπα διαλυμενο μεχρι να ερθει καινουρια ψυκτρα.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#860759
Chris έγραψε:...οποτε εκατσα χθες το βραδυ να το λυσω και κατεληξα να το χωσω σε μια ντουλαπα διαλυμενο μεχρι να ερθει καινουρια ψυκτρα.


Και καθομαι και σκαω εγω ο μλκας που χαλασα την πετσα του ψαριου :shifty:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#860763 Ρε συ Chris, εσυ που εισαι λεβεντοπαιδο και γαλαντομος στειλε τιποτα απο εδω να φτιαξω κανα καλο μηχανημα.

Εχω ενα μουσειακο Intel i5 750 @ 2.67GHz σε ΜΒ Foxconn H55MXV Series :ninja:

:innocent:


:oops:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#860767 Ωραια φαση να το μονταρεις μονος το πισακι σου :s_smile

Βεβαια ολο και καποια καντηλια θα χωσεις στη διαδικασια, αλλα αυτος ειναι ο νομος του μονταρισματος :shifty:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#860770
George_Prix έγραψε:
Βεβαια ολο και καποια καντηλια θα χωσεις στη διαδικασια, αλλα αυτος ειναι ο νομος του μονταρισματος :shifty:


Οποιοδήποτε μαστοριλίκι κι αν κάνεις θα ρίξεις καντήλια. Νόμος της φύσης. Και κομμάτι της απόλαυσης αν με ρωτάς. :lol:
Άβαταρ μέλους
By Chris
#860771
Geo f1 έγραψε:Μικρα δεν ειναι τα parts ρε συ? Η ξεγελαει η φωτο? :hmmm:


Δε με διαβάζεις προσεκτικά. Mini itx λεμε :rtfm:

Το αφεντικό αποφασισε: το PC πρέπει να χωράει στο έπιπλο τηλεόρασης που έχουμε, όχι δίπλα, οπότε έχω το μικρότερο παγκοσμίως gaming PC, μέσα σε ένα τέτοιο:

https://www.thermaltake.com/suppressor-f1.html
Άβαταρ μέλους
By otso
#860772
Geo f1 έγραψε:Μικρα δεν ειναι τα parts ρε συ? Η ξεγελαει η φωτο? :hmmm:


Eγραψε παραπανω γιωργο τι μητρικη ηθελε να αντικαταστησει
Αλλά θυμαμαι και σενα που ειχες φερει αλλον να στο συναρμολογησει

Chris έγραψε:Εικόνα

:inlove:

ΝΠ, με πμ


πολλα πμ Χρηστο , προηγειται το δικο μου πμ ενταξει ;

Μου θυμιζει επιστολη παραπονο σε εφημεριδα μεταναστη στη Γερμανια , που οποτε γυριζε στο χωριο του του την επεφταν ολοι να τους φερει πραγματα , με αποκορυφωμα τον παππα του χωριου που ηθελε μερτσεντες.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#860779 oops ναι σορρυ δεν το ειχα δει Κρις.
Κουραγιο :s_tongue

Καλα θυμασαι Οτσο.
2 εχουν ασχοληθει. Εγω αναλαμβανω τους καφεδες πιτσα κλπ :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Chris
#860781 Και 2 τελευταίες πριν το κλείσιμο, μπήκε και windows με την υπάρχουσα εγκατάσταση :dizzy: Στο τσακ είμαι να το αφήσω έτσι, αλλά είναι μεγάλο λάθος imho


Εικόνα

Εικόνα

Ωραία mb. Έχει 2-3 πολύ βολικά χαρακτηριστικα, το σημαντικότερο εκ των οποίων m2 θύρα στην από πάνω πλευρά, με ψυκτρα. Η προηγούμενη είχε μόνο από κάτω, ο δίσκος ήταν σάντουιτς μεταξύ mb και τροφοδοτικού, ψηνοταν
Άβαταρ μέλους
By g8777
#860783 Σε sff pc μεγαλο λαθος αυτα τα αγκωναρια για την ψυξη της cpu. Καλυτερα υδροψυξη.