Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#860702
skous έγραψε:Εγω για ψαρι προτεινω αλλη σχάρα. Στυλ τετοιο

https://www.skroutz.gr/s/13829514/Weber ... outz_share

που ειναι με ελασματα.

Εχει σε διάφορα μεγέθη και βολευει αν θελεις να ψήσεις και ταυτοχρονα 2-3-4 πιο μικρα ψάρια, ενω επισης δεν ακουμπάει στην σχαρα της ψησταριας

< >


Να σου πω την αληθεια την ειχα δει και αυτη. Λιγο κολλησα με την τιμη και λιγο με το σχημα που ειναι καπως δευσμευτικο για το μικρο χωρο της ψησταριας μου. Ασε που με το αλλο το κλασσικο στυλ τοσα χρονια τα εβγαζα παντα σωστα ψημενα και δε μου περασε καν απο το μυαλο να παρω κατι "καλυτερο".

Αν ερθει αυτη που παρηγγειλα και κατι δε μου ταιριαξει καλα, σιγουρα αυτη θα ειναι η επομενη που θα παρω παντως!

Νταξ, οπως παει η φαση με τα εξοδα τελευταια, χλωμο να τη βγαλω με εναν καναπε τη γυναικα μου. Τη βλεπω να ζηταει αμαξι ζγα ζγα :shifty:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#860703 Η απλά γύρισε το ψάρι όταν θα είναι έτοιμο και δεν θα κολλάει


Στο 11:05
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#860704 Ελπιζω να μην πει κανενας ρουφιανος στη γυναικα μου οτι δε μου αρεσε πολυ το θερμομετρο που εκανα προχθες φιγουρα στον Κρις και πηγα και πηρα ενα δευτερο του γουστου μου :lipsealed:

https://www.skroutz.gr/s/50262435/Meate ... 2PLUS.html

μλκ Ντιμη μη βγαλεις κιχ. Σεβασμος σε εναν ετοιμοθανατο που προσπαθει να παρει λιγη χαρα :x
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#860706
dimik έγραψε:Η απλά γύρισε το ψάρι όταν θα είναι έτοιμο και δεν θα κολλάει


Ναι φιλε ξερω τι πηγε λαθος... Χαμηλοτερη φωτια απο οτι επρεπε και νωριτερα το γυρισμα! Και ειχα δει καμποσα τετοια βιντεακια και σκεφτηκα "ας το βαλω κατευθειαν πανω στην ψησταρια, πιο μαγκες ειναι αυτοι που το πετυχαινουν?". Και κατεληξα οτι ειναι πραγματι πιο μαγκες απο μενα :lol:

Με ψησιμο σε ξεχωριστη σχαριτσα παντως ειναι πολυ ευκολοτερο... Τη σηκωνεις λιγο και βλεπεις σε τι φαση ειναι απο την κατω πλευρα χωρις να αρχισεις τα σκαλισματα με σπατουλες και πηρουνες για να δεις αν ειναι ετοιμη για γυρισμα. Μολις δεις οτι εχει κανει την κρουστα το γυρνας πλευρα κι ολα ποπα :eat:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#860707
dimik έγραψε:Το ιδιο στο Temu 9,99€


Οχι και ιδιο... Παρομοιο :x

Με το Φιατ οδηγεις μεχρι το σπιτι. Με τη Φερραρι οδηγεις μεχρι το σπιτι. Φιατ = Φερραρι. ΑΜ ΔΕ :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By Chris
#860709 Εντωμεταξυ για να δεις τι απατεωνες ειναι, εμενα τα λινκ του τεμου των 9.99 μου τα δειχνει 44 ευρω. Και του geaorgeprix το βρισκω 80? Ή εχει διαφορα μοντελα αυτη η εταιρια και πηρες το ακριβο?
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#860712
Chris έγραψε:Εντωμεταξυ για να δεις τι απατεωνες ειναι, εμενα τα λινκ του τεμου των 9.99 μου τα δειχνει 44 ευρω. Και του geaorgeprix το βρισκω 80? Ή εχει διαφορα μοντελα αυτη η εταιρια και πηρες το ακριβο?


Εχει διαφορα και πηρα ενα ακριβο.

Εικόνα

Βασικα ψηθηκα για 4 λογους...
1) Μου τη βαρεσε να προσπαθω να βολεψω το καλωδιο ωστε να μην κοπει, να μη μπλεχτει κτλ...
2) Αυτη εχει και τον δευτερο αισθητηρα που πιανει και θερμοκρασια στο υψος της σχαρας εκτος απο την εσωτερικη του κρεατος.
3) Θερμοκρασια σχαρας μετραει μεχρι 550 βαθμους Κελσιου, θερμοκρασια που οι ανταγωνιστες θα εχουν ηδη λιωσει.
4) Λαστ μπατ νοτ λιστ, για την εσωτερικη θερμοκρασια δεν εχει μονο εναν αισθητηρα οπως ολα τα αλλα θερμομετρα. Σε ευρος 3 εκατοστων εχει 4 αισθητηρες και υπολογιζει τη χαμηλοτερη θερμοκρασια απο τους 4 διαφορετικους αισθητηρες. Αυτο το "τοσους βαθμους ψησιμο στο πιο χοντρο/κρυο κομματι του κρεατος" γινεται με πολυ μεγαλυτερη ακριβεια απο το να προσπαθεις να μαντεψεις πιο ΑΚΡΙΒΩΣ ειναι το κεντρο που πρεπει να βαλεις θερμομετρο με 1 αισθητηρα.

Αλλα μολις κατεβασα την εφαρμογη που εχουνε, βρηκα εναν ακομα λογο να πω "χαλαλι". Απλα γαματη και πολυ παραμετροποιησιμη :metalo:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#860728 Κι εγώ έχω ένα του Lidl με ασύρματο δέκτη, δεν έχω παράπονο, έχω βρει πάνω κάτω την απόκλισή του
Άβαταρ μέλους
By bill33
#860775
dimik έγραψε:To 9.99 δεν ισχύει, υπερβολή ήταν :lol:

38 και 28€ μου τα βγάζει εμένα το Temu


£37.79 και £36.95 εμένα.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#860820 καλά ψησίματα Γιώργε!

έψαξα να βρω την πρόταση του ΥV (να φχαριστήσω και τον ότσο που του έλειψαν τα παλιά μέλη) για σχάρα ψαριού αλλά τζίφος.
θυμάμαι ήταν ακριβή (50€) αλλά ο ίδιος την είχε στην προσευχή του