Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#860658 How to make the perfect Greek avgolemono soup – recipe


1)
Εικόνα


:adminpower:


2)
Στα σχολια, γνωστος φορουμιτης


3)
"Οποιος ριχνει καροτο στην αυγολεμονατη κοτοσουπα ειναι ομοφυλοφιλος.Τετελεσται"

Yeshua, 33 μΧ


Disclaimer.


Τα 1-2-3 δεν συνδεονται επ ουδενι μεταξυ τους, ο,τι διαβασατε ειναι προιον μυθοπλασιας και μονο. :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#860667 Δες εδώ σωστή εξαγωγή συνταγών

https://www.tiktok.com/@alexandras.home ... 3622812970

Κι αν θες να βάλεις χέρι στο γαλακτομπούρεκο :innocent: ορίστε :shifty:

https://www.tiktok.com/@alexandras.home ... 7899179306
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#860876 λιθρινάκια well done στη σχάρα (πλάκα κάνω Γιώργε, τηγάνι εδώ), ταραμάς, ζοχιά άγρια ("στο δόντι" όπως λένε στα χωριά της Κωπαΐδας), φουρνοπατάτες, κασερότυρα και ελιές από τα χωράφια του Παππα-Νίκου απ' τη πριγκίπισσα Καλαμάτα!
γεια μας!Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By otso
#860877 Δηλαδη αν δεν υπηρχε ο Γιαννολουκουλος θα πεθαινε ο Καισαρας;
Λοιπουν οι γλωσσες αηδονιων
Η κασεροπιτα δεν μου γεμιζει το ματι
Επισκεψη πεθερας στο σπιτι; η απλο καθημερινο γευμα;
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#860893 ψάρεμα στη λαϊκή και απευθείας στην κατανάλωση με τη Γιάνναινα (2-3 πασαλείμματα με τσίπουρο στα δόντια του μωρού και έτοιμο το ήρεμο γεύμα)
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#861344 Παιδες ερωτηση!

Γαριδες ψητες τις βαζουμε οπως ειναι πανω στη σχαρα ή θελουν καποιο καθαρισμα πριν?

Βασικα οποτε εχω φαει σε μαγαζι ή οποτε εχω ψησει μονος μου, παντα οπως ειναι τις βαζω με το κελυφος και επισης με το κελυφος τις σερβιρουν στα μαγαζια. Αλλα σκεφτομαι τωρα τις φορες που τις κανω γαρινομακαροναδα και βγαζω εντελως το κελυφος ωστε να καθαρισω μια σιχαμενη βλεννα που εχει αναμεσα σε κεφαλι-κορμο και το σκατο-μακαρονι που βγαζεις με οδοντογλυφιδα απο την πλατη και ξενερωνω ελαφως εφοσον τρωνε και τα παιδια...

Ειχα ποσταρει και φωτο παλιοτερα. Τρωμε δηλαδη ολο αυτο το σκατο + βλεννα του δεξιου πιατου αν τις βαλουμε οπως ειναι για ψησιμο? :hmmm:

viewtopic.php?p=787751#p787751
Άβαταρ μέλους
By dimik
#861362 Κάντες πεταλούδα, μια τομή όπως είναι στην πλάτη χωρίς να φτάσεις μέχρι κάτω, βγάζεις το έντερο και τις βάζεις στην φωτιά.

Όπως στην φώτο Εικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#861364 Θενκς Ντιμικ!

Νταξ, οπτικα δε μου αρεσουνε ετσι στραπατσαρισμενες, αλλα απο το να τρωμε τα σκατα και τα εντοσθια τους σιγουρα καλυτερα :s_yes
Άβαταρ μέλους
By dimik
#861365 Τις ψήνεις έτσι με το κέλυφος προς το κάτω τις βγάζεις και περιχύνεις με μουστάρδα-λάδι-λεμόνι-αλάτι-πιπέρι χτυπημένα στο μπλέντερ

Θα με θυμηθείς.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#861369
dimik έγραψε:Τις ψήνεις έτσι με το κέλυφος προς το κάτω τις βγάζεις και περιχύνεις με μουστάρδα-λάδι-λεμόνι-αλάτι-πιπέρι χτυπημένα στο μπλέντερ

Θα με θυμηθείς.


Η τομη (που φαινεται το ψαχνο) πρεπει να κοιταει προς τα πανω στο ψησιμο, οχι προς τη σχαρα, σωστα?
Άβαταρ μέλους
By g8777
#861371 Γιώργη έκοψες το τσιγάρο;

Γιατί πολύ Λιλίκα μας βγήκες. :x

Με το τσόφλι ρε Γιώργη γτχκτπ, εδώ τρώτε και τα πλεμονια από τα γρουνια , το πεπτικό σύστημα της γαρίδας σας πείραξε .

:x

@ξερειςποιος

Πες την γραμμή. :adminpower:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#861373 Να σου πω την αμαρτια μου ωρε Τζι αισθανθηκα λιγο Λιλικα καθως εκανα την ερωτηση, για αυτο εβαλα στη συναρτηση τα παιδια για να μη με παρετε χαμπαρι οτι εχω αρχισει και χαλαω ζγα ζγα :shifty: