Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By markvag
#857874
BARHonda έγραψε:
Δυστυχώς σε αυτή τη χώρα (και εννοείται τα έκανα και εγώ μικρότερος) νομίζουμε ότι το να καβαλάς μοτοσυκλέτα σου παραχωρεί αυτόματα το δικαίωμα σε εγκληματικές διηθήσεις, προσπεράσματα από όποια πλευρά του δρόμου βρεις κενό, αδιαφορώντας για το αυτοκίνητο που χρησιμοποιεί το ίδιο κομμάτι δρόμου με εσένα και άλλα πολλά

Όπως είπα, τα έκανα και εγώ, αλλά τα τελευταία 6+ χρόνια που οδηγώ Τσεχία με έχει κάνει να ξεχάσω κατά κάποιο τρόπο την ύπαρξη δίτροχων. Όταν επιστρέφω Αθήνα, πραγματικά σοκάρομαι με αυτά που βλέπω και ας μεγάλωσα εδώ. Σκέψου πως αισθάνονται οι τουρίστες όταν έρχονται.


Εγώ να συμπληρώσω, πως από προσωπική παρατήρηση, όσο πιο απροστάτευτος είναι ο χρήστης του δρόμου, τόσο πιο επικίνδυνα κινείται. Τα μηχανάκια κατά μ.ο. κινούνται πιο επικίνδυνα από τα αυτοκίνητα, τα πατίνια πιο επικίνδυνα από τα μηχανάκια, τα ποδήλατα πιο επικίνδυνα από τα πατίνια (αν και εδώ η σειρά ίσως αντιστρέφεται) και οι πεζοί είναι πολλές φορές το υπερ-ατού! :superman:


Anonymous Founder έγραψε:Με λιγότερα από 100€, παίρνεις ΜΤ με εξαιρετικό rating στην Sharp.
https://sharp.dft.gov.uk/helmets/mt-revenge/
https://www.skroutz.gr/c/573/krani-mhxa ... er_dir=asc
Υπάρχουν και άλλα ακόμη φθηνότερα, επίσης με εξαιρετικές επιδόσεις.
Δεν έχει να κάνει με την τιμή, μόνον με το ξερό τους το κεφάλι.


Συμφωνώ. Εξάλλου, ακόμα κι ένα μέτριο φθηνό κράνος είναι καλύτερο από το να μην έχεις κράνος!
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#857876
markvag έγραψε:Εγώ να συμπληρώσω, πως από προσωπική παρατήρηση, όσο πιο απροστάτευτος είναι ο χρήστης του δρόμου, τόσο πιο επικίνδυνα κινείται. Τα μηχανάκια κατά μ.ο. κινούνται πιο επικίνδυνα από τα αυτοκίνητα, τα πατίνια πιο επικίνδυνα από τα μηχανάκια, τα ποδήλατα πιο επικίνδυνα από τα πατίνια (αν και εδώ η σειρά ίσως αντιστρέφεται) και οι πεζοί είναι πολλές φορές το υπερ-ατού! :superman:

+1
Και μάλιστα αν τολμήσεις να ψελλίσεις κάτι για τις παρανομίες τους, η καραμέλα τους είναι "είμαι πιο εκτεθειμένος, εσύ πρέπει να με προσέξεις". Οι περισσότεροι νομίζουν ότι απλά θα ξαναρίξουν κέρμα.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#857881 Σήμερα και ενώ ήμουνα πρώτος στη αριστερή σε φανάρι, με το που άναψε! Πέρασε με 1000!!! Που λέει ο λόγος μοτοσυκλέτα από αριστερά μου με τέτοιο θόρυβο που τρόμαξα ακόμα και εγώ!!! Φορούσε κράνος αλλά ήταν αυτοκτονία...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#857882
markvag έγραψε:Εγώ να συμπληρώσω, πως από προσωπική παρατήρηση, όσο πιο απροστάτευτος είναι ο χρήστης του δρόμου, τόσο πιο επικίνδυνα κινείται. Τα μηχανάκια κατά μ.ο. κινούνται πιο επικίνδυνα από τα αυτοκίνητα, τα πατίνια πιο επικίνδυνα από τα μηχανάκια, τα ποδήλατα πιο επικίνδυνα από τα πατίνια (αν και εδώ η σειρά ίσως αντιστρέφεται) και οι πεζοί είναι πολλές φορές το υπερ-ατού! :superman:


Με δεδομενο οτι κατα μεσο ορο οι νεοτεροι οδηγουν ποδηλατο, οι λιγο μεγαλυτεροι μηχανακι και οι ακομα μεγαλυτεροι αυτοκινητο, αναρωτιεμαι μηπως η συγκεκριμενη σειρα που τους κατεταξες εχει να κανει τελικα με την ηλικια, δηλαδη με το μυαλο που κουβαλαμε στο κεφαλι μας οσο μεγαλωνουμε :s_dunno

Το μονο σιγουρο ειναι οτι νεος με μηχανακι ειναι ο πλεον θανατηφορος συνδυασμος!
Άβαταρ μέλους
By markvag
#857883
George_Prix έγραψε:
Με δεδομενο οτι κατα μεσο ορο οι νεοτεροι οδηγουν ποδηλατο, οι λιγο μεγαλυτεροι μηχανακι και οι ακομα μεγαλυτεροι αυτοκινητο, αναρωτιεμαι μηπως η συγκεκριμενη σειρα που τους κατεταξες εχει να κανει τελικα με την ηλικια, δηλαδη με το μυαλο που κουβαλαμε στο κεφαλι μας οσο μεγαλωνουμε :s_dunno


Μπα και κάτι άλλοι με γκρίζα μαλλιά που έχω πετύχει με κάτι πατίνια, πήγαιναν λες και είχαν γύρω τους ένα δυναμικό πεδίο που θα τους προστάτευε και από νταλίκα!
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#860380 https://www.zougla.gr/kosmos/tragodia-s ... gona-rali/

Οι δεξιοί τροχοί πάτησαν στο χώμα , ο μπροστινός μπορεσε κι ανέβηνε μετά στην άσφαλτο , ο πίσω επειδή δε στρίβει σκάλωσε κια σύρθηκε στο σκαλοπατάτι που υπάρχει λόγω διαφοράς ύψους ασφάλτου-χώματος κι έτσι γύρισε το πίσω μέρος.
Been there, done that κάνοντας συνεχόμενες ανάποδες τιμονιές για να καλμάρω το εκκρεμές και γλύτωσα από τύχη και σχετικά χαμηλή ταχύτητα(80) .
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#860387
BARHonda έγραψε:Ουπς

https://www.zougla.gr/greece/trochaio-a ... on-kifiso/
Όσο χάλια και να είναι ο Κηφισός με 100 δεν φεύγεις για ολική, πρέπει να πήγε εντελώς στραβά ή κάτι δεν μας λένε
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#860447 Σε βιντεάκια πάντως που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο φαίνεται ο τύπος να οδηγεί κάνοντας διαρκώς σφήνες.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#860448 Πήρε αυτό που του άξιζε τότε. Ευτυχώς δεν την πλήρωσε κανένας αθώος.


< >
Άβαταρ μέλους
By GTS
#860451
axel12p έγραψε:Σε βιντεάκια πάντως που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο φαίνεται ο τύπος να οδηγεί κάνοντας διαρκώς σφήνες.


link?
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#861043 Τροχαίο στη Βέροια: Αυτοκίνητο έπεσε σε στάση λεωφορείου – Σκοτώθηκαν δύο γυναίκες

Εικόνα

https://www.lifo.gr/now/greece/trohaio-sti-beroia-aytokinito-epese-se-stasi-leoforeioy-skotothikan-dyo-gynaikes



Από τους κλασικούς παλιούς επαρχιακούς δρόμους, όπου όλη η κίνηση (πολύ μάλιστα) περνάει από το κέντρο του χωριού.
Να μην σχολιάσω επίσης, ότι τοποθέτησαν την στάση του λεωφορείου πάνω στην στροφή. :thumbsdown:

Κρίμα τις γυναίκες... :(