Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#857870 Όπως και εδώ, αν βγεί στη Γαλλία ένας από τους δυο αναφερόμενους πιο πάνω, θα φταίνε αποκλειστικά και μόνο οι πολιτικές των υπόλοιπων κομμάτων εξουσίας. οι πρακτορίσκοι τον είπα δηλ. Μένει να αποδειχτεί αν είναι πρακτορίσκοι και αυτοί οι 2. Α , και τι περιθώρια κινήσεων θα τους επιτραπούν από της είπα μετα.
Άβαταρ μέλους
By markvag
bebes έγραψε:Μάλλον θεωρούν οτι εχει σοβαρές πιθανότητες να βγει η Λε Πέν

Προσωπικά είμαι σχεδόν σίγουρος. Σε δεύτερο γύρο μεταξύ ΛεΠεν και Μελανσόν πολύ απλά δεν παίζει το σύστημα να προτιμήσει τον Μελανσόν και η στήριξη ενός σημαντικού κομματιού του εκλογικού σώματος πιθανώς να μην φτάνει. Θα πέσει και ο γνωστός και σε εμάς εκβιασμός ότι θα "σας πάρουν οι γκομμουνιστές τα σπίτια σας", θα ακουστούν και τα επίσης γνωστά σε εμάς "καλύτερα με τη ΛεΠεν, εξάλλου αυτή με τους ξένους θα τα βάλει όχι με τους original Γάλλους" και διάφορες άλλες @@ καμαρωτές και θα βγει μια χαρά μία "αναμορφωμένη" ΛεΠεν, που θα "έχει μάθει από το παρελθόν και έχει μειώσει την ακραία ρητορική της"...

Φυσικά ο Μελανσόν είναι προτιμότερος, καθώς θα έχει την ευκαιρία να δείξει ότι δεν υπάρχει ΤΙΝΑ (το αν θα τα καταφέρει είναι άλλο θέμα), ενώ η ΛεΠεν θα είναι η ταφόπλακα της ΕΕ και του κράτους δικαίου και πρόνοιας της Γαλλίας.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#857884 Για την ταφόπλακα της ΕΕ θα συμφωνήσω. Για το κράτος δικαίου, ίσως .
και πρόνοιας της Γαλλίας , αμφιβάλλω.
Ως Γάλλος θα έγραφα στα παλιότερα των υποδημάτων μου την τωρινή ΕΕ.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
markvag έγραψε:
REALZEUS έγραψε:Σχετικά με τον Ναβάλνι, μόνο και μόνον που συνάντησε η χήρα του τον Biden, δείχνει όσα πρέπει να ξέρεις. Εχθρός της χώρας του και βαλτός των Δυτικών! Κακώς τον σκότωσαν όμως, θα μπορούσε απλά να παραμείνει σε μια φυλακή. Ίσως ήθελαν να στείλουν ένα μήνυμα, όπως και με τον Πριγκόζιν. Σε καμία περίπτωση δεν πείθει ότι ήταν "ανεξάρτητος Ρώσος πολιτικός" όμως.

Σκέψου δηλαδή κάποια δυτική δύναμη να τον έστελνε να ανατρέψει την ρωσική κυβέρνηση. Σκέψου, ένα παράδειγμα λέω τώρα, μία δυτική χώρα σε πόλεμο με τη Ρωσία να έπαιρνε έναν γνωστό ταραξία και επαναστάτη από την Ελβετία (που έφυγε για να μην υποστεί τη δίκαιη τιμωρία για τα εγκλήματά του) και μυστικά με τρένο, να τον έφερνε στη Ρωσία!

Θα έπρεπε αυτός ο επαναστάτης - εγκληματίας να εκτελεστεί άμεσα για τα εγκλήματά του, το ίδιο και οι οπαδοί του! Ή το λιγότερο, να σαπίσουν στη φυλακή.

Είμαι σίγουρος ότι ποτέ δεν θα συμφωνούσες με έναν τέτοιο εγκληματία! :shifty: :shifty:

Αχ μωρέ τον γλυκό μου. Δεν έχεις καταλάβει στα 15 χρόνια που γνωριζόμαστε, ότι υπάρχουν ενέργειες που θεωρώ δίκαιες και άλλες που θεωρώ άδικες; Μόνον και μόνο που μου συγκρίνεις τον Λένιν, τον μεγαλύτερο επαναστάτη από την Γαλλική Επανάσταση και τούδε, με τον Ναβάλνι (τον πρακτορα), δείχνει μια αστειότητα... :svivhaha:
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#858883 Two killed in Houthi missile attack on cargo ship - US officials https://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-68490695
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#859357 Haiti spirals to collapse as gangs tighten grip https://www.bbc.co.uk/news/world-latin-america-68531759
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#859871 ΟΗΕ για Λωρίδα της Γάζας: Η διεθνής κοινότητα θα πρέπει να ντρέπεται

1 στους 2 κατοίκους της Λωρίδας της Γάζας αντιμετωπίζει καταστροφική έλλειψη τροφίμων, όπου ο λιμός θα είναι πραγματικότητα σε έναν μήνα αν δεν ληφθούν επείγοντα μέτρα, όπως προειδοποιεί ο ΟΗΕ.

Περισσότεροι του 1,1 εκατομμυρίου άνθρωποι στην Λωρίδα της Γάζας βρίσκονται αντιμέτωποι με καταστροφική κατάσταση πείνας, στα όρια του λιμού, ο μεγαλύτερος αριθμός που έχει ποτέ καταγραφεί από τον ΟΗΕ, που βασίζεται σε αναλυτική έκθεση του πλαισίου αξιολόγησης της επισιτιστικής ασφάλειας (Integrated Food Security Phase Classification (IPC)) που δημοσιεύθηκε σήμερα.

https://www.newsit.gr/kosmos/oie-gia-lo ... i/4036429/
Άβαταρ μέλους
By markvag
#859951 Εικόνα

Τίποτα δεν είναι τυχαίο! :ninja: :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#859952 Όλα αυτά επειδή ο Διάκος αμφισβήτησε ότι ο Πούτιν με υπακούει τυφλά. :iconcool:

Διάκο θες να του πω να δηλώσει "Ποιά Σουσουδου ρε μλκες, χοχχοχοχχοχοχοχο, τα νεφρά μας παλιοπουστες"; :s_empathy
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
edmond έγραψε:Μόνο εγώ κολάω στο ότι ο Πούτιν βγήκε με 87% σε προσέλευση 77%;;;
87 στα 77
87-77...
:ninja: :ninja:
:shifty: :shifty:
Αν η Ρωσία έχει πληθυσμό 100 κατοίκους, ψήφισαν οι 77.

Από αυτούς τους 77, το 87% - ήτοι 67 άτομα- , ψήφισαν Πούτιν.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#859958 Πάντως έδειξε ερασιτεχνισμό ο Βλαδίμηρος. Ούτε 90%... :s_no
Άβαταρ μέλους
By edmond
saxon_747 έγραψε:
edmond έγραψε:Μόνο εγώ κολάω στο ότι ο Πούτιν βγήκε με 87% σε προσέλευση 77%;;;
87 στα 77
87-77...
:ninja: :ninja:
:shifty: :shifty:
Αν η Ρωσία έχει πληθυσμό 100 κατοίκους, ψήφισαν οι 77.

Από αυτούς τους 77, το 87% - ήτοι 67 άτομα- , ψήφισαν Πούτιν.

Δεν αντιλέγω επί των υπολογισμών. Απλή κατάθεση αριθμών έκανα :roll:
Έρχεται ο μικρός πριν λίγο και μας δείχνει τι πήρε σε ένα διαγώνισμα που έγραψαν την περασμένη εβδομάδα.
8,7..... :ninja:
Μου φαίνεται θ' αρχίσω τα warn. :shifty: :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#860097 Μακελειό σε συναυλιακό χώρο στη Μόσχα – Τουλάχιστον 40 νεκροί και 100 τραυματίες :dizzy:

https://www.kathimerini.gr/world/562945 ... ti-moscha/