Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By glf
#856833 Κοζάνη είμαι. Διαμονή δες booking airbnb.
Καστοριά και Κοζάνη έχουν τώρα πια αρκετά λογω και φοιτητών.
Κοζάνη σίγουρα δεν υπάρχει (φτηνό) δωμάτιο ούτε για δείγμα στις Απόκριες..
Δε ξέρω τι μπορεί να έχει μείνει.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#857839 Τελικά κλείσαμε από Σάββατο πρωί και επιστροφή Τρίτη πρωί.Σκεφτομαο να κάνω και μια στάση Μετέωρα στο ανέβασμα.
Δέκτες όλες οι προτάσεις για φαγητό,αξιοθέατα Πρεσπες κτλ...
Άβαταρ μέλους
By glf
glf έγραψε:Από μελαγχολία κατά Φλώρινα και Πρέσπες έχει όσο τραβάει η ψυχή σου ;)

Χθες με κα-τα-πλη-κτι-κό καιρό για οδήγηση (σχετική ζέστη με συννεφια) πήγαμε βόλτα Καστορια-Πρέσπες-Φλώρινα, ένα "κλασικό γύρο" κατά κει.
Τελικά η.. μελαγχολία που λέγαμε έπιασε τη γυναίκα μου στο νησάκι στον Αγ.Αχίλλειο. Ήταν κατά 80% με κόσμο 3ης ηλικίας, 3 λεωφορεία παρκαρισμένα, μια απίθανη ησυχία και το μέρος ήταν ΓΕΜΑΤΟ από κοπριές από τις αγελάδες. Που οκ, εμείς.. σε χωριό ζούμε που λέει ο λόγος αλλά και αυτό μου έκανε αρκετή εντύπωση.

Εννοείται ότι ακόμα έχει πολλά ερείπια αλλά σε 2-3 σημεία αν πάει ένα παιδί και σπρώξει κάτι θα πέσει πέτρα πάνω του..
Έλεγα μετά από κάποια χρόνια θα πέσει κάνα συμμάζεμα αλλά που..

Anyway το καλύτερο μέρος για μένα ήταν φυσικά το στροφιλίκι. Και για κάποιο λόγο ο δρόμος Φλώρινα - Πισοδέρι είναι κλειστός και πρέπει να κάνεις μια παράκαμψη που σε πάει από στροφιλίκι και χωριά που δεν είχα ξαναπεράσει οπότε win-win.
Και ευχαριστώ την καλή μου τύχη για το σκύλο μου που αντέχει τις στροφές :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#861030 ^εμένα πάντως με έπιασε και που το διάβασα.

Μου ήρθε στην μύτη μυρωδιά τζακιού και χιονισμένη Φλώρινα στα 90s, τότε που ο Σακουλεβας είχε μόνο εγκατέλειμενα τριγύρω.

< >
Άβαταρ μέλους
By glf
#861035 Ε ναι και στη Φλώρινα κάτσαμε να φάμε τελικά στο Πανελλήνιο που το ξέρω από τους φοιτητές.
Ε, τα τραπεζάκια έξω είναι μπροστά από ερειπωμένο διώροφο που έχει μείνει μόνο η πρόσοψη και είναι σε κεντρική πλατεία..
Άβαταρ μέλους
By elvet
glf έγραψε:Ε ναι και στη Φλώρινα κάτσαμε να φάμε τελικά στο Πανελλήνιο που το ξέρω από τους φοιτητές.
Ε, τα τραπεζάκια έξω είναι μπροστά από ερειπωμένο διώροφο που έχει μείνει μόνο η πρόσοψη και είναι σε κεντρική πλατεία..

Οι φουρκέτες από τον Αρκίτα είναι ωραίες
Εχει πολύ καλό φαγητό στη Φλώρινα, και στην πόλη και σε χωριά που δεν τα πιάνει το μάτι σου. Μία τέτοια επιλογή είναι η Τέρψη, στην Κλαδορράχη, πάνω στον δρόμο σου.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#861072 Χμ εμένα μου άρεσε παντου η φύση.Καναμε 2000χμ περίπου.Φοβερά μερη και ιστορικά.Μακεδονικός αγώνας ,βαλκανικοί ,εμφύλιος.Καστοριά και Νυμφαίο απιστευτα.Όπως και οι Πρέσπες.
Αν ανέβαιναν ευκολα φωτογραφίες θα ανέβαζα αρκετες ,εχω 4,5 GB :lol: