Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By GTS
#857797 Σε συνεχεια τα τελευταια εστιατορεια που πηγα ηταν

γιαπωνεζικο Sapporo 37 Rue Sainte-Anne, 75001 Paris, Γαλλία λιγο ποιο ακριβο αλλα γευστικο φαγητο
κινεζικο Fou Lo 27 Av. du Général Leclerc, 92340 Bourg-la-Reine, Γαλλία ok ηταν αλλα λιγο ακριβο σε σχεση με τα αλλα
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#857798 Επίσης δεν χρειάζεται να κλείσεις ξενοδοχείο με πρωινό. Αν έχει κοντά καμία καλή boulangerie είσαι καλυμμένος
Άβαταρ μέλους
By Chris
Dimitris_P έγραψε:Επίσης δεν χρειάζεται να κλείσεις ξενοδοχείο με πρωινό. Αν έχει κοντά καμία καλή boulangerie είσαι καλυμμένος

E.g. https://www.auxmerveilleux.fr/adresses/

Όπου πετυχαίνω κατάστημα τρώω τουλάχιστον 4-5 κρουασαν
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
sknipper έγραψε:Το κακό είναι ότι αν και γαλλομαθής από πολύ μικρός (γαλλίδα στο σπίτι οπότε από προφορά είμαι καλός αλλά αν δεν τα μιλάς τα ξεχνάς), δεν ξέρω από Παρίσι, μια φορά πήγα περαστικός για ένα ΣΚ στις Βερσαλίες (περιοχή όχι παλάτι) γύρω στα 20 μου, κάποτε την προηγούμενη χιλιετηρίδα...

Στο Παρίσι η εμπειρία μου (όχι πολλές 4-5 φορές) είναι ότι αρκεί να δούνε ότι προσπαθείς να μιλήσεις γαλλικά με ξένη προφορά για να σου απαντήσουν στα αγγλικά. Σε σημείο "άσε με ρε φίλε να παλέψω τα γαλλικά μου, αν δεν προπονηθώ τώρα πότε θα το κάνω;"
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#858126 Έχω αρχίσει τη μελέτη και αφενός έχω εντυπωσιαστεί από τα κτίρια κλπ αλλά βασικά προσπαθώ να καταλάβω τι παίζει και τι συμφέρει.
Οπότε απορίες πολλές.
1- ΜΜΜ να πάμε για εισιτήριο για ζώνες 1-3 (και οι Βερσαλλίες χώρια ή αφού είναι ζώνη 4 περιλαμβάνεται σε κάρτα για ζώνες 1-4) Και πώς το παίρνουμε, είναι κάρτα που πρέπει να παραλάβουμε από κάπου ή ψηφιακό στο τηλέφωνο; Μπορείς να πληρώνεις με κάρτα/τηλέφωνο απευθείας όπως Λονδίνο; Υπάρχουν κάποιες αφαρμογές αλλά ποια είναι η σωστή (φαίνεται να μπορείς να πληρώνεις με το τηλέφωνο αν και ίσως μόνο σε android). Χάος....
2- Λεωφορεία Hop on hop off ναι ή ού;
3- Pass που περιλαμβάνει πολλά και διάφορα και ίσως και hop-on hop-off ναι ή ού αλλά ποιο, είναι πάνω από ένα;
4- Πολλές μάρκες καραβάκια στο ποτάμι, προτιμάμε τα αυθεντικά Bateaux Mouches ή όλα ίδια είναι (κάποια είναι στο pass);
5- Πόσο εύκολα κυκλοφορείς με ποδήλατο, ποδηλατόδρομοι, διαδρομές. Το θέλω για μόνος μου για άσκηση και χάζεμα / είδα πολλές ποδηλατολωρίδες
6- Ποια η σημασία δεξιά(βόρεια) ή αριστερή(νότια) όχθη, είναι καλή/κακή γειτονιά;
7- Που πάμε για πρωινό τρέξιμο υπάρχει προτεινόμενο πάρκο ή στο ποτάμι-και σε ποια όχθη;
8- Εστιατόρια ίσως βρούμε κάποια πιο καλά αλλά αν μου λέτε ότι υπάρχουν μερικά κακά….χμμμ. Νόμιζα ότι στη Γαλλία παντού καλά είναι αλλά όντως στα καρατουριστικά μέρη θα υπάρχουν και αστοχίες. Δεν με ενδιαφέρουν τα γιαπωνέζικα κλπ, στη Γαλλία θα είμαι, γαλλικά ή και κανένα μαροκινό/τυνήσιο μου φτάνουν με το παραπάνω. Δύο από τα εστιατόρια που αναφέρθηκαν έχουν κλείσει.
9- Τα σουπερμάρκετ πως λέγονται εννοώ μάρκες, ΑΒ/Σκλαβενίτης κλπ
Το πρωινό ευτυχώς περιλαμβάνεται δωρεάν εφόσον κλείσαμε απευθείας στο ξενοδοχείο.
10- Το νερό πίνεται από τις βρύσες; Υπάρχει τζάμπα νερό (ψύκτες) ή να αγοράζω;
11- Παίζει πλαστικό χρήμα παντού ή να έχω ρευστό;
12- από ασφάλεια πως πάμε; Δεν είχα αισθανθεί άνετα στο σταθμό.
13- Φιλοδώρημα είχατε πει όχι υποχρεωτικό, 5-10%. Εκτός από εστιατόρια δίνεις πουθενά αλλού;
Άβαταρ μέλους
By mousatos
glf έγραψε:Ω ρε ταλαιπώρια..
Άβαταρ μέλους
By vasilis
sknipper έγραψε:Έχω αρχίσει τη μελέτη και αφενός έχω εντυπωσιαστεί από τα κτίρια κλπ αλλά βασικά προσπαθώ να καταλάβω τι παίζει και τι συμφέρει.
Οπότε απορίες πολλές.
1- ΜΜΜ να πάμε για εισιτήριο για ζώνες 1-3 (και οι Βερσαλλίες χώρια ή αφού είναι ζώνη 4 περιλαμβάνεται σε κάρτα για ζώνες 1-4) Και πώς το παίρνουμε, είναι κάρτα που πρέπει να παραλάβουμε από κάπου ή ψηφιακό στο τηλέφωνο; Μπορείς να πληρώνεις με κάρτα/τηλέφωνο απευθείας όπως Λονδίνο; Υπάρχουν κάποιες αφαρμογές αλλά ποια είναι η σωστή (φαίνεται να μπορείς να πληρώνεις με το τηλέφωνο αν και ίσως μόνο σε android). Χάος....
2- Λεωφορεία Hop on hop off ναι ή ού;
3- Pass που περιλαμβάνει πολλά και διάφορα και ίσως και hop-on hop-off ναι ή ού αλλά ποιο, είναι πάνω από ένα;
4- Πολλές μάρκες καραβάκια στο ποτάμι, προτιμάμε τα αυθεντικά Bateaux Mouches ή όλα ίδια είναι (κάποια είναι στο pass);
5- Πόσο εύκολα κυκλοφορείς με ποδήλατο, ποδηλατόδρομοι, διαδρομές. Το θέλω για μόνος μου για άσκηση και χάζεμα / είδα πολλές ποδηλατολωρίδες
6- Ποια η σημασία δεξιά(βόρεια) ή αριστερή(νότια) όχθη, είναι καλή/κακή γειτονιά;
7- Που πάμε για πρωινό τρέξιμο υπάρχει προτεινόμενο πάρκο ή στο ποτάμι-και σε ποια όχθη;
8- Εστιατόρια ίσως βρούμε κάποια πιο καλά αλλά αν μου λέτε ότι υπάρχουν μερικά κακά….χμμμ. Νόμιζα ότι στη Γαλλία παντού καλά είναι αλλά όντως στα καρατουριστικά μέρη θα υπάρχουν και αστοχίες. Δεν με ενδιαφέρουν τα γιαπωνέζικα κλπ, στη Γαλλία θα είμαι, γαλλικά ή και κανένα μαροκινό/τυνήσιο μου φτάνουν με το παραπάνω. Δύο από τα εστιατόρια που αναφέρθηκαν έχουν κλείσει.
9- Τα σουπερμάρκετ πως λέγονται εννοώ μάρκες, ΑΒ/Σκλαβενίτης κλπ
Το πρωινό ευτυχώς περιλαμβάνεται δωρεάν εφόσον κλείσαμε απευθείας στο ξενοδοχείο.
10- Το νερό πίνεται από τις βρύσες; Υπάρχει τζάμπα νερό (ψύκτες) ή να αγοράζω;
11- Παίζει πλαστικό χρήμα παντού ή να έχω ρευστό;
12- από ασφάλεια πως πάμε; Δεν είχα αισθανθεί άνετα στο σταθμό.
13- Φιλοδώρημα είχατε πει όχι υποχρεωτικό, 5-10%. Εκτός από εστιατόρια δίνεις πουθενά αλλού;

1) https://www.iledefrance-mobilites.fr/en ... kly-ticket
Πέρασμα στο κινητό και πας παντού. Ισχύει απο Δευτέρα μέχρι την επόμενη Κυριακή. Έχει και άλλες επιλογές αν σε ενδιαφέρει.
2)
3)
4)Οι περισσότεροι πάνε στα Bateaux-Mouches, μια χαρά είναι.
5)πανεύκολο
6)στο κέντρο τα ίδια είναι
7)παντού έχει πάρκα
8)Δεν με εντυπωσίσαν τα εστιατόρια
9)
10)Νερό από σούπερ/ψιλικατζίδικο για να σου βγει οικονομικά
11)Κάρτα παντού
12)Φυσιολογικές ώρες και μέρη είναι μια χαρά
13)Δεν είναι υποχρεωτικό, δίνεις όπου θες.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#858202 Ματσακο θύμησε στον Σκνιπερ την συμβουλή του Bourdain για ταξίδι στο Παρίσι.
Say the line matsako :x
Άβαταρ μέλους
By mjacob
g8777 έγραψε:Ματσακο θύμησε στον Σκνιπερ την συμβουλή του Bourdain για ταξίδι στο Παρίσι.
Say the line matsako :x
‘Walk around a bit, have sex, eat’

Εικόνα
https://www.timeout.com/paris/en/restau ... estaurants

(Ρε μλκ τζι, ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ μου το έβγαλε στο φηντ)
Άβαταρ μέλους
By g8777
#858216 (προχτες :iconcool: )
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#858218 Σε αυτό είχαμε πάει από πρόταση του Michelin guide app
https://www.tripadvisor.com.gr/Restaura ... rance.html

Για μας που δεν πάμε συχνά σε τέτοιου τύπου, ήταν πολύ καλά.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#858227 Νομιζω πας για 3 νυχτες μονο οποτε αν φτανεις 4 μερες πριν την Κυριακη θα παρεις την εβδομαδιαια καρτα που ειναι μονο 30 ευρω για ζωνες 1-3 αλλα δυστυχως ξεκιναει Δευτερα πρωι και τελειωνει Κυριακη βραδυ. Αν φτανεις Σαββατο πχ τοτε 10 διαδρομες με Navigo (παρομοια με την καρτα που εχουμε στην Αθηνα, εχει 4.5 ευρω κοστος να την αγορασεις που δεν τα δινουν πισω).

Νερο απο Σουπερμακετ Καρρεφουρ ειτε Μονοπριξ Intermarche or Aldi 1.5λτ για 28/29 σεντσια.

Για τα εστιατορεια πηγαινε στο Cafe de l'industrie και βρες ποιες ειναι οι καλες Boulangerie στην περιοχη του ξενοδοχειου.
Ισχυει οτι τα περισσοτερα εστιατορεια δεν ειναι καλα οποτε θελει ψαξιμο να βρεθουν τα καλα.

Αν εχεις χρονο δες βιντεο στο youtube σε ενα καναλι που το λενε the Frenchies εχουν επισκεψεις απο πολλα εστιατορεια και μερικα φαινοντε πολυ καλα. Εγω δυστυχως παροτι ειχα δει τα βιντεο δεν ειχα χρονο να τα βρω.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#858228 Μην παρεις τουριστικα πιατια τυπου βατραχια σαλιγκαρια κλπ Εχουν πολυ καλα πιατα με beef.