Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By axel12p
markvag έγραψε:Επιτέλους, να φτάσουμε στο μόνο λογικό συμπέρασμα, που είναι να σταματήσει για πάντα το γ@μημένο το flyover και με τα ίδια (πιθανότατα και λιγότερα) λεφτά να φτιάξουμε έναν σοβαρό ΟΑΣΘ και κάποιο μέσο σταθερής τροχιάς. Και να φτιάξουμε σοβαρές λεωφορειολωρίδες ΣΕ ΚΑΘΕ δρόμο με πάνω από 1 λωρίδες ανά κατεύθυνση, με κάμερες κάθε 2 μέτρα που να γράφουν όποιον μπαίνει μέσα και δεν είναι λεωφορείο! :rtfm: Και ας φωνάζουν οι ταρίφες! :rtfm:

Άλλες ανάγκες καλύπτει ο ΟΑΣΘ, άλλες η Περιφερειακή Οδός. Αυτός που θα πάει από ανατολικά στην δουλειά του στην Σίνδο, δεν μπορεί να βασιστεί στον ΟΑΣΘ. Μακάρι να λειτουργήσει το Μετρό και να γίνει ο Προαστιακός για Σίνδο, αλλά μέχρι τότε...
Όσο για το flyover, ίσως ήταν καλύτερη επιλογή (και πιο οικονομική αν λάβουμε υπόψη και την ταλαιπωρία όλα αυτά τα χρόνια) να είχε ολοκληρωθεί η εξωτερική περιφερειακή και να έκανα απλά ένα lifting στην εσωτερική.

Το μόνο καλό πάντως από την έναρξη των εργασιών του flyover, είναι ότι πλέον οι Θεσσαλονικείς έχουν αρχίσει να χρησιμοποιούν τα parking στο κέντρο. Πρώτη φορά προχθές που βρήκα το parking της Αγγελάκη γεμάτο. :lipsealed:
Τόσα χρόνια τα παρατούσαν τα αυτοκίνητα όπου έβρισκαν και τα parking ήταν όλα άδεια. :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#857074 Το μόνο καλό είναι ότι από εκεί που ο τροχονόμος στην Θεσσαλονίκη ήταν απειλούμενο είδος υπό εξαφάνιση, τώρα ξαφνικά σε κάθε διασταύρωση της Τσιμισκή υπάρχει και από ένας και είναι ο λόγος που κάνουμε από ανατολικά τουλάχιστον και πάλι 50 λεπτά να κατεβούμε στο κέντρο όπως και πριν το flyover αντί για μιαμιση ώρα που θα κάναμε αν τα άφηναν όλα στην τύχη τους (για απόσταση που κανονικά είναι για 15-20 λεπτά) :lol:
Άβαταρ μέλους
By egobrain
pro έγραψε:Στην Καλαμαριά πάντως υπάρχει μια διαμάχη πολλών ετών για το παραλιακό μέτωπο και την ανοικοδόμησή του. Προς το παρόν δεν έχουν γίνει μεγάλα εκτρώματα λόγω κάποιων δικαστικών αποφάσεων (διότι πολλοί ισχυροί και πολλοί δικαστές μένουν στην περιοχή και θέλουν την ησυχία τους) και πολυιδιοκτησίας. Το πράγμα όμως φαίνεται προς τα που πάει.

Συνεχίζονται οι εργασίες στα οικόπεδα στο Καραμπουρνάκι
https://parallaximag.gr/thessaloniki-ne ... ampoyrnaki
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
otso έγραψε:Kati μου λεει οτι οι θεσ/νικεις που γραφουν εδω ειναι η παλια ιντελιγκεντσια , μα με προγονους που εκμεταλευτηκαν το πογκρομ των εβραιων και παλιότερα την αποχωρηση των οθωμανων και αλλων πληθυσμων , ειτε λογω προικας (ερωτικοι μεταναστες).
Εγω την θεσσαλονικη την θυμαμαι 450000 κατοικους .
Τωρα ακουω για 1 μιλλιον .
φυσικο ειναι να τους την δινουν οι φτωχοδιαβολοι που αστικοποιηθηκαν και πηραν και αυτοκινητα .
Ακου λεει να μην μπορουν να πανε στο κεντρο απ τα προαστια τους με την κουρσα .
ΛΕΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΧΕ ΑΛΛΑ 2000 λεωφορεια θα εμπαιναν μεσα .
Χαιρετισματα στην φτωχομανα οπως την θυμαμαι χωρις κεντρικη θερμανση και μπανιερα στο μπανιο.

Σε τι εποχές έζησες κι εσύ ρε Μπάμπη; 450 χιλιάδες είχε πριν 70 χρόνια.
Σε τι περιοχές είχες πάει κι εσύ ρε Μπάμπη; Εγώ στα early '80s που θυμάμαι σαν παιδί, είχαμε σόμπα στην κουζίνα, αλλά και κεντρική θέρμανση.
Άβαταρ μέλους
By otso
#857558 Aλεξανδρε , εχω μια φοβερα ρομαντικη εικονα , αναμνησεις απο Θεσσαλονικη . Ασ αφησουμε στην ακρη τα ερωτικη πολη και αλλες μαλακιες πλουσιων αθηναιων που ερχοντουσαν σαν φοιτητες .
Εγω ειχα ταξικη εικονα . Εχοντας ζησει Αθηνα στον Κολωνο και ερχομενος απο χωριο , υπηρχε απιστευτη ταξικη προκαταληψη , η λεξη βλαχος , χωριατης ηταν σε ημερησια διαταξη απο αλλες περιοχες , εξ αλλου εχει αποθανατιστει απο τον Ψαθα η βρωμο μπιθουλας για τον Κολωνο . Μην σου πω πως μας κοιταζαν απο την Λεοντιο οταν παιζαμε ενδοσχολικο βολει . Τωρα θα μου πεις σιγα ρε μεγαλε και που καταλαβειναν οι κηφισιωτες οτι εισασταν παρακατιανοι; Μα τα ρουχα , τα παλια χρονια ηταν αδυνατο να αγορασουν οικογενειες του μεροκαματου ρουχα φιρμες με τα γνωστα σηματακια , ασε που πολλα τα εφερναν απο το εξωτερικο καθως δεν υπηρχαν ελλαδα . Ολοι λοιπον οι φιλοι αναγκαστηκα ηταν απο Κολωνο Αιγαλεο Περιστερι .
Στην Θεσσαλονικη ποτε δεν ενοιωσα τιποτα , ολοι καναμε παρεα με ολους , ποτε δεν ειχα νοιωσει προσπαθεια υποτιμησης λογω τοπου καταγωγης επαγγελματος χρηματων κτλ ποτε δεν ενοιωθες ξενος ξενο σωμα . Στο σπιτι του Στεργιου στην καλαμαρια (μαλλον καλη περιοχη φανταζομαι ) σε μονοκατοικια με ενα στρεμμα κηπο γκαραζ και τα παιδια με δικα τους αυτοκινητα , επειδη ειχε το πιο ακριβο νακαμιτσι που ειχε φερει απ εξω ημαστε ολοι καλοδεχουμενοι , εκει πηγαιναμε να ακουσουμε καθε νεο δισκο , ασε που διναμε παραγγελιες και μας τους εφερνε ο πατερας του απ εξω , ασε το ρετιρε της λενας κατω προς παραλια με το τεραστιο μπαλκονι και την θεα που γινοντουσαν ολα τα παρτι . Ειναι η μονη πολη του κοσμου που εχω νοιωσει οικεια και ανετα .Ανετο παραδειγμα εισαι και εσυ , προερχομενος απο οικογενεια με ιστορια καταδεχεσαι και κανεις παρεα με τον Βασιλη τον Μανωλη και αλλους που δεν εχουν πετιγκρι μην πω για εναν πλεμπαιο Γιαννη. Τωρα βεβαια δεν ξερω πως εχετε αλλαξει και κει πανω γιατι και εσυ θεωρησαι παλιος .Παντως το ποστ που απαντησες ηταν για να σας ανακατεψω λιγο αλλα δεν τσιμπισατε.
Α και οι ιστοριες του παππου μου που θεωρουσε οτι ηταν ο πρωτος που ειχε μπει στην πολη πριν την παραδοση , λογω ιππικου την κοπαναγε και εμπαινε στην πολη να τα κοπανησει , λατρευε το κρασι ο παππους μου.Τιμησα και εγω την παραδοση αραζοντας και πινοντας γκλεντφιντισ μεχρι το πρωι στην παραλια , απο κει ειδα και το ωραιοτερα πυροτεχνημα της ζωης μου οταν ανατιναχτηκαν τα δυιληστηρια , εσυ θασουν μωρο τοτε.
Άβαταρ μέλους
By Chris
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#857576 αφήγηση ταμάμ για θείο Αιμίλιο από Κουραφέλκυθρα!
otso έχεις σκεφτεί να υπαγορεύσεις τις ιστορίες σου σε κανα ορεξάτο γιο και να το στείλεις για μεζέ στον Πατάκη?
Άβαταρ μέλους
By markvag
egobrain έγραψε:αφήγηση ταμάμ για θείο Αιμίλιο από Κουραφέλκυθρα!
otso έχεις σκεφτεί να υπαγορεύσεις τις ιστορίες σου σε κανα ορεξάτο γιο και να το στείλεις για μεζέ στον Πατάκη?

Σίγουρα θα το αγόραζα το βιβλίο! :inlove:

Ακόμα πιο σίγουρα θα τις άκουγα συνοδεία ρετσίνας ή τσίπουρου! :inlove: :inlove:
Άβαταρ μέλους
By otso
Dimitris_P έγραψε:Αφού έπινες γκλεντφιντισ ένα μεγάλο cheers από μένα :s_drinks :s_howdy

Η πλακα ειναι οτι το ειχε ο μαρινοπουλος τοτε φθινοτερα απο κατι τζωνη μπαλανταινες και καττυ σαρκ.

Δεν θυμαμαι αν το ειχα ξαναγραψει , αλλά τοτε τρώγαμε απο καποιο μαγαζι γυρους που αντι για κρεας μεσα , ειχαν ψιλοκομενο κοκορετσι η σπηναντερο , ειχαμε παθει την πλακα μας , αφου επαιζε η η επιχειριματικη ιδεα να ανοιξουμε κατι αντιστοιχο Αθηνα . Βρισκεις τωρα;
Βεβαια μας απορροφησε γρηγορα η ιδεα να ιδιοποιηθουμε ενα κληροδοτημα στο πανεπιστημιο πατρων με πινακες ζωγραφικης , αντικαθιστωντας τες με αλλους ευτελους αξιας . Ετσι κι αλλιως οι υπευθυνοι της επιτροπης που δημιουργηθηκε ηταν ασχετοι και μαλλον σε αποθηκες θα κατεληγαν .
Άβαταρ μέλους
By bebes
otso έγραψε:Δεν θυμαμαι αν το ειχα ξαναγραψει , αλλά τοτε τρώγαμε απο καποιο μαγαζι γυρους που αντι για κρεας μεσα , ειχαν ψιλοκομενο κοκορετσι η σπηναντερο , ειχαμε παθει την πλακα μας , αφου επαιζε η η επιχειριματικη ιδεα να ανοιξουμε κατι αντιστοιχο Αθηνα .

Βρισκεις τωρα;

Ναί!
Αν θέλεις εχει και στη λάρισα :shifty:
Άβαταρ μέλους
By dimik
bebes έγραψε:
otso έγραψε:Δεν θυμαμαι αν το ειχα ξαναγραψει , αλλά τοτε τρώγαμε απο καποιο μαγαζι γυρους που αντι για κρεας μεσα , ειχαν ψιλοκομενο κοκορετσι η σπηναντερο , ειχαμε παθει την πλακα μας , αφου επαιζε η η επιχειριματικη ιδεα να ανοιξουμε κατι αντιστοιχο Αθηνα .

Βρισκεις τωρα;

Ναί!
Θυμάμαι έναν μπάρμπα με καροτσάκι στο παζάρι της Νεάπολης, ψωμάκι, κοκορέτσι μουστάρδα, αλατοριγανη... τα τσάκιζα

< >
Άβαταρ μέλους
By bebes
dimik έγραψε:
bebes έγραψε:

Βρισκεις τωρα;

Ναί!
Θυμάμαι έναν μπάρμπα με καροτσάκι στο παζάρι της Νεάπολης, ψωμάκι, κοκορέτσι μουστάρδα, αλατοριγανη... τα τσάκιζα

< >

Μόνο και μόνο για τον παππού αυτόν πήγαινα στο παζαρι :lol:

Τωρα μάλλον θα συγχωρέθηκε, ήδη την τελευταία χρονιά (προ κόβιντ) καθόταν ακριβώς δίπλα στις σούβλες σαν να τον είχαν βαλσαμωμένο :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By otso
bebes έγραψε:

Βρισκεις τωρα;

Ναί!
Αν θέλεις εχει και στη λάρισα :shifty:[/quote
bebes έγραψε:

Βρισκεις τωρα;

Ναί!

Αν θυμαμαι καλα μου ειχες πει στο παζαρι οπως γραφει ο dimik .
Υπαρχει μαγαζι που αντι πιτογυρο εχει πιτα με κοκορετσι μεσα η σπληναντερο;
Ασχετο αλλα το εχετε παει 4,5ε και μικρουλι , στο παρισι εχει φτηνοτερα , τοσο large ειστε;