Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
ambient έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:
sknipper έγραψε:Ερώτηξη: από πού αγοράζουμε ηλεκτρονικά (πυκνωτές κλπ) στην Αθήνα; Παλιά ήξερα για Κάνιγγος, Μοναστηράκι αλλά ζώντας εκτός έχω χάσει κάθε επαφή.

Το πιο γνωστό μαγαζί για τέτοια:
http://www.katoumas.gr/

Αλλά αν θέλεις ποικιλία, η λύση είναι το Mouser.com, δεν υπάρχει κάτι άλλο.

Ο Κατουμάς δεν υφίσταται πλέον (τουλάχιστον στην Πραξιτέλους), κάνω λάθος; Δεν έχω ιδέα γιατί λειτουργεί ακόμα η σελίδα του.

Σοβαρό κατάστημα ηλεκτρονικών εξαρτημάτων στο κέντρο είναι ο "Φανός" στη Σολωμού. Δέχεται και παραγγελίες με κωδικούς από Mouser, Farnell, κτλ.

Ούτε που το ήξερα πως έκλεισε, πάνε χρόνια που δεν έχω περάσει!
Άβαταρ μέλους
By ambient
sknipper έγραψε:Τα online τα έχω και Αγγλία. Το Θεσσαλονικώτικο μου πέφτει 500χλμ μακριά και ο Κατουμάς λέτε δεν. Άρα πραγματικό μαγαζί, επισκέψιμο, να μπεις μέσα και να χαζέψεις είναι ο Φανός στη Σολωμού. Θα περάσω να θυμηθώ τα νιάτα μου. Ευχαριστώ.

Εάν κατέβεις κέντρο τότε πέρα από το Φανό, το GRobotronics και ο Σιδέρης είναι τα μόνα που αξίζουν επίσκεψη.

Εάν δεν βολεύει κέντρο, υπάρχει ο Βενιέρης στο Περιστέρι. Όμως Φανός δεν είναι...

Anonymous Founder έγραψε:Ούτε που το ήξερα πως έκλεισε, πάνε χρόνια που δεν έχω περάσει!

Τα τελευταία χρόνια και που ήταν ανοικτός... :s_hang καμία σχέση με τα 90s.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#856917 Μπορώ με απλό πολύμετρο (που δεν διαβάζει χωρητικότητα) να καταλάβω αν ένας πυκνωτής είναι παιγμένος ή όχι ενώ είναι πάνω στην πλακέτα του (είτε με ρεύμα είτε χωρίς ρεύμα); Ή αν τον βγάλω από την πλακέτα;
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#857042 Γίνεται, μετράς την αντίσταση στο συνεχές που μένει μετά από αποφόρτιση του πυκνωτή. Εξαρτάται αν είναι πολωμένος ή όχι
Ψάξε στο νετ γιατί υπάρχουν λεπτομέρειες.

.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
cmarin έγραψε:Γίνεται, μετράς την αντίσταση στο συνεχές που μένει μετά από αποφόρτιση του πυκνωτή. Εξαρτάται αν είναι πολωμένος ή όχι
Ψάξε στο νετ γιατί υπάρχουν λεπτομέρειες.
Άρα τον βγάζω, αδειάζω σε κάποιο μέταλλο και μετά τσεκάρω αν έχει αντίσταση. Κανονικά ο πυκνωτής θα πρέπει να έχει αντίσταση στο συνεχές. Ευχαριστώ. Θα το κοιτάξω περισσότερο.

EDIΤ: καλά τα υπολόγισα. Και δεν γίνεται χωρίς να τον αποσυνδέσω από την πλακέτα. Αποσπάσματα από διαφορετικά μέρη.

To perform a check on a capacitor while it is still installed in a circuit, an ESR meter will be necessary. If the capacitor is removed from the circuit then a multimeter set as an ohm meter can be used, but only to perform an all-or-nothing test. This test will only show if the capacitor is completely dead, or not.

You can safely rely on this concept to check your capacitor through its resistance. All you need to do is to connect your multimeter to the capacitor and observe the resistance. If the resistance starts increasing and stretching to infinity, then your capacitor is functioning

If, however, the resistance value does not change on any of the tests, the capacitor is dead.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
cmarin έγραψε:Ακριβώς, η οποία αντίσταση θα πέφτει σιγά σιγά.
Αν δεν κουνηθεί καθόλου είναι άχρηστος.
Θα πέφτει ή θα ανεβαίνει; Ή αρκεί να αλλάζει;
Άβαταρ μέλους
By cmarin
sknipper έγραψε:
cmarin έγραψε:Ακριβώς, η οποία αντίσταση θα πέφτει σιγά σιγά.
Αν δεν κουνηθεί καθόλου είναι άχρηστος.
Θα πέφτει ή θα ανεβαίνει; Ή αρκεί να αλλάζει;
Μόνο θα πέφτει

.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#858351 Καλησπέρα.

Ενα περιεργο μου συνεβει που με τις ελαχιστες γνωσεις που εχω δε μπορων τα το εξηγησω.

Περιξ του σπιτιου η ΔΕΗ εκανε εργα στη βαση των κολονών της. Για ποιο λογο δεν εχω ιδεα απο τη στιγμη που τα καλωδια ειναι εναερια.. αλλα οκ.

Με τουτα και με κεινα κοβεται η μια φαση του τριφασικου του σπιτιου. Ευτυχώς ολες οι κρισημες συσκευες - ματια και Ψηγείο
Μπαλαντεζα προς το ρουτερ και καποια κρισημα φωτα του σπιτιου μια που σε καποια δωματια δεν ειχε επισεις φωτα.

Ρωταω ενα γειτωνα που ΙΔΙΟΥ ( εδω ειναι το κρισιμο ) συγκρωτηματος. Εσυ εχεις και τις 3 φασεις? και μου απανταει ναι......

Και μενω παγωτο.........
Μετα απο καποιες ωρες επανηλθε μονο του ευτυχώς γιατι ειχα αρχισει να σκεφτομαι ηλεκτρολογο να ελενξει ( μη ρωτησετε γιατι - δεν υπηρχε ενδειξη για κατι στραβο )

Και το ερωτημα
Ειναι δυνατον ενα συγκρωτημα να εχει "πολλές" φασεις??? Ενοω πχ 2 καλωδια που φερνουν την πρωτη φαση ( ελπιζω να καταλαβατε τι εννοω γιατι δε μπορω να το εκφρασω καλυτερα )
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#858386 Ο γείτονας έχει σίγουρα τριφασικό, ή μήπως μονοφασικό και απλά δεν γνωρίζει;
Αν το καλώδιο είναι κοινό στο συγκρότημα, δεν φοβείται να έχει ο ένας και ο άλλος όχι.
Μήπως όμως αυτός παίρνει από άλλη κολώνα;
Άβαταρ μέλους
By fokion
Anonymous Founder έγραψε:Ο γείτονας έχει σίγουρα τριφασικό, ή μήπως μονοφασικό και απλά δεν γνωρίζει;

Λες?? Θα μου εκανε εντυπωση για τοσο μεγαλο σπιτι που εχει... ( καπου 220 τετρ. )
και το ρολοι του παντως εχει 3 ασφαλειοδιακοπτες

Anonymous Founder έγραψε:Αν το καλώδιο είναι κοινό στο συγκρότημα, δεν φοβείται να έχει ο ένας και ο άλλος όχι.

Στο "κουτι" που μοιραζει τα ρολογια δε ξερω τι γινεται βεβαια...

100% ειναι κοινό και απο την ιδια κολώνα γιατι τα ρολογια ειναι διπλα διπλα τεσπα.... περιεργο παντως....