Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Morx
Dimitris_P έγραψε:Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο γιατί από τη στιγμή που είναι στο cloud της κάθε εταιρείας παίρνουν public ip άρα είναι ευάλωτα. Μπορεί όχι προς το εσωτερικό δίκτυο, αλλά προς τα έξω ναι. Εκτός αν κλείσεις και το cloud και παίζεις μόνο με vpn

Ενα switchάκι Ubiquiti μαζι με τα Access points της ιδιας εταιρειας και ξενοιαζεις.
Απομονωνεις IOT Devices απο το εσωτερικο δικτυο και ολα καλα.
Αν θελεις να κλεισεις πορτες προς το cloud τους, το κανεις και αυτο εφοσον ειναι manageable τοπικα.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
Dimitris_P έγραψε:Δεν ήξερα ότι υπάρχει και smart οδοντόβουρτσα :lol:
ΗΗ γυναίκα μου πήρε μια καλή οδοντόβουρτσα και μετά εγώ ανακάλυψα ότι συνδεόταν με bluetooth κλπ. Βέβαια ουδέποτε ασχολήθηκε να τη συνδέσει...
Μας την πέφτουν οι χάκερς από παντού, λάμπες, οδοντόβουρτσες, κάμερες. Και μόλις θυμήθηκα ότι και το πλυντήριο και το ένα κλιματιστικό έχει wifi (αν και δεν τα έχω συνδέσει πουθενά).

Μήπως μπορείτε να εξηγήσετε καλύτερα και με απλά λόγια πως μπορούμε να απομονώσουμε όλα αυτά τα έξυπνα από το υπόλοιπο δίκτυο.
Άβαταρ μέλους
By Chris
sknipper έγραψε:
ΗΗ γυναίκα μου πήρε μια καλή οδοντόβουρτσα και μετά εγώ ανακάλυψα ότι συνδεόταν με bluetooth κλπ. Βέβαια ουδέποτε ασχολήθηκε να τη συνδέσει...
Μας την πέφτουν οι χάκερς από παντού, λάμπες, οδοντόβουρτσες, κάμερες. Και μόλις θυμήθηκα ότι και το πλυντήριο και το ένα κλιματιστικό έχει wifi (αν και δεν τα έχω συνδέσει πουθενά).

Μήπως μπορείτε να εξηγήσετε καλύτερα και με απλά λόγια πως μπορούμε να απομονώσουμε όλα αυτά τα έξυπνα από το υπόλοιπο δίκτυο.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By skous
sknipper έγραψε:

Μην τρελαίνεσαι.....
Τι θα γίνει, θα βάλουν την οδοντόβουρτσα στις 30k στροφές και θα γίνει τροχός;

Δεν νομίζω να ασχοληθεί κανείς.... Αν δεν τα έχεις συνδέσει κιόλας, είσαι μια χαρά.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
SIHCTR έγραψε:Ούτε εγώ το ήξερα, μέχρι που πήρα το παρακάτω μαραφέτι
Εικόνα
https://www.amazon.com.be/-/en/Stanley- ... 07YLYX839/

για να είμαι σίγουρος ότι συνδέω το HiFi στη σωστή πολικότητα :innocent:. Και το μαραφέτι δεν ήξερε τι σφάλμα να βαρέσει... :lol:

Θα επιβεβαιώσω με τον ηλεκτρολόγο τα περαιτέρω, ευχαριστώ!

Ωραίο εργαλείο, πήρα κι εγώ για να δω πού υπάρχει πρόβλημα στο πατρικό. Το έβαλα σε κάτι πρίζες και χτύπαγε το 3ο (Live earth reverse). Θα πρέπει να τσεκάρω τις πρίζες μία μία (γιατί είναι στην ίδια γραμμή) αλλιώς μετά θα φταίει ο πίνακας.
Άβαταρ μέλους
By Morx
Dimitris_P έγραψε:Ωραίο εργαλείο, πήρα κι εγώ για να δω πού υπάρχει πρόβλημα στο πατρικό. Το έβαλα σε κάτι πρίζες και χτύπαγε το 3ο (Live earth reverse). Θα πρέπει να τσεκάρω τις πρίζες μία μία (γιατί είναι στην ίδια γραμμή) αλλιώς μετά θα φταίει ο πίνακας.

Αν η συνδεσμολογια ειναι αναποδα απο τον πινακα, βρες τον ηλεκτρολογο και φωναξε τον να δοκιμασει τις πριζες μια μια με τη γλωσσα!! :s_mad
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
HighFidelity έγραψε:Σε 2-3 εβδομάδες το πολύ θα παραλαμβάνεις. Το γράφουν μπόλικο για να μην έχεις λόγο να γκρινιάζεις.
Ήρθε χθες. Μέχρι να φωνάξω ηλεκτρολόγο ίσως το τεσταρω manual σε πρίζα