Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By edmond
#854177 Μπορεί να ισχύουν όσα λες, ωστόσο ο μέσος χρήστης που ενδιαφέρεται για τέτοιο προφίλ χρήσης νομίζω πως δεν θα τα κοιτάξει καν :roll:
Άβαταρ μέλους
By HighFidelity
#854178 Εγώ λέω τι είναι το σωστό. Θεωρώ πως το πιο απλό είναι να τραβήξεις μια γραμμή από τον πίνακα προς ένα μπαλκόνι και να μπει εκεί. Λύνεις έτσι όλα τα θέματα, και απλώς χρειάζεται μια μικρή (σχετικά μετατροπή στον πίνακα).
Μια άλλη εναλλακτική τώρα που το σκέφτομαι, είναι υποπίνακας μετά το ρολόι, και σύνδεση εκεί. Κι αυτό είναι καλή περίπτωση και ευκαιρία να φτιαχτεί και υποδομή για φόρτιση EV.
:metalo:
Άβαταρ μέλους
By fokion
#854182 Αν φτασεις εκει εισαι πλεον ενα βημα πριν τον αυτοματο πινακα μεταγωγης και γεννητρια με μιζα ωστε "αισθανομενη" διακοπη δεη να ξεκιναει αυτοματα. Οπου εκει βεβεια θα πρεπει να επιλεξεις ποιοες παροχές θα τροφοδοτέι αν δεν ειναι ικανή για ολο το κτιριο ( στην εταιρεια εχουμε ακριβως αυτο το σεταπ με μια 220 KVA ωστε να σηκωνει τα παντα)

Για καταστασεις χιονιά ( ή πυρκαγιας ) θεωρω με τις φτωχες μου γνωσεις οτι ειναι overkill........
Άβαταρ μέλους
By HighFidelity
#854184 Για μικρά KVA και η αυτόματη μεταγωγή δεν είναι πανάκριβη, αλλά νομίζω πως είναι λίγο άχρηστη, γιατί δεν έχεις κρίσιμα φορτία. Από την άλλη, αν το κάνεις και αν το υποστηρίζει η γεννήτρια γλιτώνεις από το πάνω κάτω, και το ψάξιμο.
Θεωρώ πως αν κάποιος μπει σ'αυτή την διαδικασία, θα πρέπει να περιμένει να πληρώσει κάποια χρήματα και στον ηλεκτρολόγο. Η αυτόματη μεταγωγή σήμερα, είναι πολύ φθηνότερη από το παρελθόν, αλλά μια γεννήτρια που ξεκινάει μόνη της είναι ακριβότερη.
Οι Κινέζοι έχουν φέρει λύσεις και σ'αυτό το χώρο πάντως. Μια τριφασική γεννήτρια με μίζα έχει κάτω από 1000€ για λογικά KVA.
https://www.skroutz.gr/s/15705660/Kraft ... 63736.html
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#854188 Είχα σκεφτεί και εγώ το ενδεχόμενο μιας μικρής γεννήτριας για emergency λειτουργία καυστήρα/κυκλοφορητή και ψυγείου.
Είχα δει μια Yamaha EF 1000 iS INVERTER...τελικά δεν την πήρα γιατί λέω, για μια φορά στα 8-9 χρόνια που τυχαίνει, χαλάλι.

Στο σπίτι εκείνο έχουμε τριφασικό. Ο ηλεκτρολόγος μου είχε πει, ότι αν κατέβαζα όλους τους "γενικούς" των φάσεων, και συνέδεα τη γεννήτρια σε μία πρίζα, τότε όλες οι υπόλοιπες πρίζες της ιδίας φάσης, θα είχαν ρεύμα. Χωρίς άλλες ιστορίες. Εννοείται ότι αυτό μπορεί να γίνει μόνο με τους γενικούς κατεβασμένους, γιατί αλλιώς, αν έρθει το ρεύμα ενώ είναι η γεννήτρια συνδεδεμένη...:lipsealed:
Δεν έχω ελέγξει τον ισχυρισμό του αλλά με τα λίγα που γνωρίζω μου φαίνεται λογικός. HF ως καθ' ύλην αρμόδιος τι λες για αυτά;

Η άλλη λύση είναι να τραβήξεις απλά μια μπαλαντέζα από τη γεννήτρια προς τις συσκευές που σε ενδιαφέρουν (δεν γίνεται βέβαια με τον καυστήρα κλπ γιατί αυτοί είναι hard-wired).
Άβαταρ μέλους
By bill33
ArrowsFA1 έγραψε:Είχα σκεφτεί και εγώ το ενδεχόμενο μιας μικρής γεννήτριας για emergency λειτουργία καυστήρα/κυκλοφορητή και ψυγείου.
Είχα δει μια Yamaha EF 1000 iS INVERTER...τελικά δεν την πήρα γιατί λέω, για μια φορά στα 8-9 χρόνια που τυχαίνει, χαλάλι.

Στο σπίτι εκείνο έχουμε τριφασικό. Ο ηλεκτρολόγος μου είχε πει, ότι αν κατέβαζα όλους τους "γενικούς" των φάσεων, και συνέδεα τη γεννήτρια σε μία πρίζα, τότε όλες οι υπόλοιπες πρίζες της ιδίας φάσης, θα είχαν ρεύμα. Χωρίς άλλες ιστορίες. Εννοείται ότι αυτό μπορεί να γίνει μόνο με τους γενικούς κατεβασμένους, γιατί αλλιώς, αν έρθει το ρεύμα ενώ είναι η γεννήτρια συνδεδεμένη...:lipsealed:
Δεν έχω ελέγξει τον ισχυρισμό του αλλά με τα λίγα που γνωρίζω μου φαίνεται λογικός. HF ως καθ' ύλην αρμόδιος τι λες για αυτά;

Η άλλη λύση είναι να τραβήξεις απλά μια μπαλαντέζα από τη γεννήτρια προς τις συσκευές που σε ενδιαφέρουν (δεν γίνεται βέβαια με τον καυστήρα κλπ γιατί αυτοί είναι hard-wired).

Για να συνδέσεις όπως στο λέει θες Εικόνα
Το θεωρώ άκρως επικίνδυνο.
Άβαταρ μέλους
By HighFidelity
#854193 Αυτές οι πατέντες πρέπει ν'αποφεύγονται. Ναι, θα μπορούσε να λειτουργήσει, αλλά θα ήταν επικίνδυνο και ειλικρινά δεν λύνει τίποτε. Θεωρώ πως το καλύτερο είναι αυτό που πρότεινα ήδη και έχει και το μικρότερο μερεμέτι: ένας μικρός υποπίνακας, μετά το ρολόι, και τραβάς γραμμή προς όπου και από όπου θέλεις. Αυτό, απλώς αλλάζει την ΥΔΕ και θα μπορούσε να το κάνει οποιοσδήποτε ηλεκτρολόγος, χωρίς καλά καλά να πατήσει το πόδι του στο διαμέρισμα, άρα μερεμέτι εντός σπιτιού μηδέν.
Κατόπιν, με ένα κανάλι στέλνεις καλώδιο σε ένα ελεγχόμενο χώρο, είτε σε μπαλκόνι, είτε σε πιλοτή. Αν δεν είναι μόνιμη εγκατάσταση, και εδώ που τα λέμε γιατί να είναι, τότε απλώς βάζεις μια αναμονή και κουμπώνεις την γεννήτρια σε περίπτωση κακοκαιρίας.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
224v έγραψε:4 επίπεδα 400 τμ !!! Βάλε τις σκάλες!!! Τι μένει??? 80 τμ ο όροφος να ανεβοκατεβσινρις για να ψήσεις καφέ!!

Ο 4ος όροφος (με τον ηλιακό επάνω) φαίνεται να είναι κάτι σα σοφίτα. ίσως 70 τετραγωνικά max ?
430-70=360 , άρα 100 ο όροφος. not bad.
Η θέα είναι μαγευτική πάντως .
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#856071 Αν μπεις στο https://sothebysrealty.gr , θα βρεις πολλά τέτοια.

Ψήνεσαι;
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#856073 https://sothebysrealty.gr/properties/hi ... dences-01/
Αυτό είναι ταμάμ για τον 224v.

Οι σαχλαμάρες βάζουν μέσα στις επιλογές και μερικά SOLD που είναι κλάσεις ανώτερα από τα υπόλοιπα απούλητα.
https://sothebysrealty.gr/properties/me ... ean-dream/