Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By marmagas
#847817 και μενα το ιδιο.Η ipv6 ειναι οκ,η ipv4 οχι.
Ο μονος τροπος να δουλεψει ειναι να τραβηξω το φις του τροφοδοτικου απο το ρουτερ για λιγο και ξανα μεσα.
Μετα απο 3 λεπτα περιπου ολα δουλευουν.
Αν κανω επανεκινηση το pc παλι τα ιδια.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#848258 Σε περίπτωση που ο router έχει πρόβλημα εντός του διετούς συμβολαίου, ο πάροχος (Nova στην προκειμένη) υποχρεούται να τον αλλάξει;
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#848261 Θεωρώ ότι είναι κάτι παραπάνω από αναμενόμενο. Και επίσης θεωρώ ότι η κάλυψη είναι για όσο είσαι συνδρομητής
Άβαταρ μέλους
By Serf
#848271 Ήρθε ο τεχνικός της Nova, έλεγξε τη γραμμή και απεφάνθη:
- Η γραμμή κλειδώνει στα 107Mbps
- Η γραμμή δεν έχει σφάλματα
- Ο router είναι τρία μοντέλα πίσω από το τρέχον που δίνει η Nova κι έχει τα θεματάκια του

Κι έδωσε απευθείας εντολή να αποσταλεί νέος router... τον αναμένουμε σε κανά διήμερο.
Άβαταρ μέλους
By Morx
Serf έγραψε:Ήρθε ο τεχνικός της Nova, έλεγξε τη γραμμή και απεφάνθη:
- Η γραμμή κλειδώνει στα 107Mbps
- Η γραμμή δεν έχει σφάλματα
- Ο router είναι τρία μοντέλα πίσω από το τρέχον που δίνει η Nova κι έχει τα θεματάκια του

Κι έδωσε απευθείας εντολή να αποσταλεί νέος router... τον αναμένουμε σε κανά διήμερο.

Καπως και σαν τη δικη μου περιπετεια δηλαδη, για την οποια προχωρησα σε κατεγγελια σε επιτροπη τηλεπικοινωνιων και ινκα.

https://www.adslgr.com/forum/threads/12 ... E%B9%CF%82

https://www.adslgr.com/forum/threads/12 ... CF%82-VOL2

Φυσικα ανοιγει ενα τικετ, με παιρνουν τηλεφωνο, αναφερω ποιο το προβλημα.
Μου λενε συγχρονιζει η γραμμη σας μια χαρα. Αααααααντε παλι να εξηγεις.
Κλεινουμε ... μετα απο 5 λεπτα μηνυμα, η βλαβη αποκατασταθηκε!!! :lol:

Γελανε και οι πετρες. Σε κρατος μπ0Υρδ€λο με υποδομες της πλακας ... δεν ειναι να περιμενεις τιποτα καλυτερο.
Και το λεω αυτο, γιατι μονο το ανοιξε κλεισε των tickets για να ξεφορτωθεις τον πελατη χωρις να ασχοληθεις στα σοβαρα, σηκωνει καταγγελια για ΑΠΑΤΗ. Οταν με τηλεπαθεια και απομακρυσμενα με ενα τηλεφωνο θεωρεις οτι ελυσες προβλημα, χωρις να βγει ο τεχνικος και να ξεκινησει ελεγχο απο το καφαο μεχρι το οικημα του πελατη.
Χωρις καν, να μετρησεις το οτιδηποτε...

Καραγκιοζιλικια. Κερασακι στην τουρτα, τα VOIP Creds που δεν δινουν οπως πλεον ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ.
Δεν τους νοιαζει τιποτα!! Δεν πειραζει, καταγγελια λοιπον και ας τα βρουνε με τους αρμοδιους φορεις που ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ να λεμε, με εχουν βοηθησει οσες φορες χρειαστηκε!
Άβαταρ μέλους
By HighFidelity
#848273 Η NOVA με κάθε αλλαγή παρόχου, γίνεται ακόμη χειρότερη. Παρόλα αυτά, η εξυπηρέτηση πελατών της δεν είναι η χειρότερη, νομίζω ό,τι χειρότερο είναι η Vodafone. Δυστυχώς, τεχνικά, είναι χάλι μαύρο, σπάνια καταφέρνεις να βγάλεις άκρη, ουσιαστικά δεν έχουν σοβαρό τεχνικό τμήμα και όλα είναι outsourced. Δυστυχώς, η μόνη αξιόπιστη λύση, παραμένει η Cosmote.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#848440 Συν το γεγονος οτι ο ΟΤΕ ειναι και ο εχων το καρπουζι και το μαχαιρι ( δυκτυο ) κι αυτο σε περιπτωση βλαβης "μιλας" με μονο ενα οργανισμο και οχι 2.... ( να μου ειχε συμβει με την παλαι ποτέ VDSL συνδεση στη Wind KAI στη τοτε forthnet)
Γι αυτο 100σταρα οπτική ινα και ξου ο σαπιος χαλκός....
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#848445 Ο χαλκός είναι ιδιοκτησία του ΟΤΕ, αλλά ίνα εχουν περάσει κι άλλοι πάροχοι

.
Άβαταρ μέλους
By fokion
Dimitris_P έγραψε:Ο χαλκός είναι ιδιοκτησία του ΟΤΕ, αλλά ίνα εχουν περάσει κι άλλοι πάροχοι

.

Αυτο εννοω - ισως δε το εγραψα καλα.

Να εισαι με τον παροχο του last mile που εισαι συνδεδεμενος..
Άβαταρ μέλους
By fokion
#848530 Σε συνεχεια του προηγουμενου...

"Οι εκπτώσεις όγκου, αναφέρονται στη χονδρική, όταν χρησιμοποιούν ο ένας το δίκτυο του άλλου. Στόχος τους, ιδιαίτερα για τις Vodafone και Nova που αγοράζουν σε μεγαλύτερο βαθμό χονδρική από τον ΟΤΕ γραμμές FTTH, η αύξηση του περιθωρίου κέρδους, ώστε να προσφέρουν φθηνά τιμολόγια στη λιανική."

Αυτα που λεγαμε για το χαλκό ( last mile) πρπει να το κοιταμε ανα περιπτωση τελικά ΚΑΙ για την οπτική ινα.....

Περισσότερα εδω
https://techmaniacs.gr/ote-proothei-allages-stis-chreoseis-stis-syndeseis-optikis-inas/?fbclid=IwAR2lt_isEXumjCMjVakUOi9d4pK08ruS4bLRU0wh7r8MR6YZnzGZaI4cpOE
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#850473 Έχει χρησιμοποιήσει κανείς starlink Ελλάδα ?
Είδα μερικά βίντεο σχετικά με την ταχύτητα
Από σταθερότητα δεν έχω καταφέρει να βρω μαρτυρίες
Άβαταρ μέλους
By fokion
KiloMeater έγραψε:Έχει χρησιμοποιήσει κανείς starlink Ελλάδα ?
Είδα μερικά βίντεο σχετικά με την ταχύτητα
Από σταθερότητα δεν έχω καταφέρει να βρω μαρτυρίες

Ναι. το χρησιμοποιει τα τελευταια 2 χρονια η εταιρεία που διαχειρίζεται τις διαπιστεύσεις στο Athens Flying Week καθοτι το 5G ειναι "αδυναμο" για συνεχή επικοινωνια με τον σερβερ τους.
Απο οτι εχουμε συζητησει, ειναι εξαιρετικά σταθερό, γι αυτο εξαλλου το εβαλαν και 2η φορά φετος.
Άβαταρ μέλους
By babakos
HighFidelity έγραψε:Η NOVA με κάθε αλλαγή παρόχου, γίνεται ακόμη χειρότερη. Παρόλα αυτά, η εξυπηρέτηση πελατών της δεν είναι η χειρότερη, νομίζω ό,τι χειρότερο είναι η Vodafone. Δυστυχώς, τεχνικά, είναι χάλι μαύρο, σπάνια καταφέρνεις να βγάλεις άκρη, ουσιαστικά δεν έχουν σοβαρό τεχνικό τμήμα και όλα είναι outsourced. Δυστυχώς, η μόνη αξιόπιστη λύση, παραμένει η Cosmote.

Δυστυχώς η αγορά δεν θα αλλάξει στο άμεσο μέλλον. Τους λόγους τους εχω αναπτύξει σε διαφορα πόστς παλαιότερα. Ο πόλεμος τιμών με τον τρόπο που γίνεται και όλο το ICT/Telco landscape στην Ελλάδα ευνοεί τελικά.. την Cosmote.
Nova & Vodafone αργησαν να επενδύσουν σοβαρά σε FTTH και το τρένο χάθηκε. Οι λόγοι δεν ηταν μόνο τεχνικοί αλλά περισσότερο σχετίζονται με αστοχες αποφάσεις της ανώτερης διοίκησης . Συν τοις άλλοις η αγορά στην Ελλάδα ειναι ρηχή με τις γνωστές αρτηριοσκληρώσεις και η οικονομια της χώρας δεν θελει να πληρώσει gigabit υποδομές και ταχύτητες γιατί απλά δεν τις χρειάζεται (ακόμα)

Η Vodafone παρά τα θέματα που λέτε (δεν συμφωνώ απόλυτα αλλά βαριέμαι να γράφω σεντόνια γιορτινές μέρες..) πήγε πολύ καλά το 2023. Φτιαχνει το νυφικό για το γαμπρό σε 1-2 χρόνια. Η NOVA ειναι failed state και αν δεν αλλάξει δραστικά μοντέλο διοίκησης σύντομα θα παει ξανά για πώληση...
Άβαταρ μέλους
By HighFidelity
#850501 O γαμπρός θα είναι η ΔΕΗ λογικά; Η Nova έχει και πολύ χαμηλό επίπεδο οργάνωσης και προσωπικού, κάθε φορά εκπλήσσομαι δυσάρεστα. Με την Wind ήταν καλύτερα τα πράγματα.