Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bibendum
sknipper έγραψε:Πολύ καλή ιδέα το Holter αλλά υποθέτω ότι αυτό θα ήταν από τα πρώτα που θα είχες κάνει. Σαφώς και καλό είναι να το κάνεις με τα νέα δεδομένα. Το επόμενο στάδιο μετά το Holter είναι το loop recorder. Που είναι εμφυτεύσιμο και μπορεί να το φοράς για μήνες ή και 1-2 χρόνια. Πολύ πιο λεπτομερές και επικοινωνεί καθημερινά με τους γιατρούς σου. Το έμαθα αυτό κατά την παραμονή μου στην καρδιολογική μονάδα.

Το bisoprolol (Concor) έχω ακούσει ότι το βρίσκουν πολύ ενοχλητικό. Φίλος που του το έδωσαν μου είπε ότι τον έκανε γκολ και όταν ρώτησα το γιατρό για αυτό μου επιβεβαίωσε ότι ισχύει, είναι πολύ συχνή η αίσθηση εξάντλησης.
Το άλλο το isoptin είναι verapamil.
Αν κάπου βλέπεις ότι δεν πρέπει να τα παίρνεις μαζί καλό είναι να ρωτήσεις στο γιατρό σου. Γενικά η συμπεριφορά των Ελλήνων ασθενών είναι πολύ περίεργη. Από τη μία δεν εμπιστεύονται το γιατρό και τον περνάνε δοκιμασίες περιμένοντας να μαντέψει χωρίς να του τα λένε όλα και είναι έτοιμοι να τον απορρίψουν για να πάνε στον επόμενο και από την άλλη ακολουθούν τυφλά την όποια βλακεία μπορεί να τους σερβίρει χωρίς να τολμάνε να αμφισβητήσουν την "αυθεντία"... Έχεις απορία, ρώτα, η υγεία σου είναι και δικαίωμά σου.
Ποιο αντιπηκτικό/ά παίρνεις; Κάτι σε apixaban-rivaroxaban, κάτι αντιαιμοπεταλιακό/ά ή all the way βαρβαρίνες κλπ; Πάντως όπως κατάλαβες δεν θεωρώ τη μόνιμη χρήση αντιπηκτικών κάτι τρομερό για την φυσιολογική ζωή.
Concor στο φυλλάδιο έχει τρομακτικές παρενέργειες πράγματι. Εγώ παίρνω των 5mg χωρίς παρενέργειες. Απο 100 σε ηρεμία έχω πάει στο 80 περιπου.

Γενικα νομιζω ότι μ έχει βοηθήσει να βγάζω και πιο ξεκούραστα την μέρα.

< >
Άβαταρ μέλους
By Zorz
PaNick67 έγραψε:ΥΓ. Από πάντα έχω χαμηλούς σφυγμούς. Σε ηρεμία είμαι στους 52-56.
Στον ύπνο το ρολόι έχει καταγράψει και 42!
.

Σε έχω:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
bibendum έγραψε:
sknipper έγραψε:Πολύ καλή ιδέα το Holter αλλά υποθέτω ότι αυτό θα ήταν από τα πρώτα που θα είχες κάνει. Σαφώς και καλό είναι να το κάνεις με τα νέα δεδομένα. Το επόμενο στάδιο μετά το Holter είναι το loop recorder. Που είναι εμφυτεύσιμο και μπορεί να το φοράς για μήνες ή και 1-2 χρόνια. Πολύ πιο λεπτομερές και επικοινωνεί καθημερινά με τους γιατρούς σου. Το έμαθα αυτό κατά την παραμονή μου στην καρδιολογική μονάδα.

Το bisoprolol (Concor) έχω ακούσει ότι το βρίσκουν πολύ ενοχλητικό. Φίλος που του το έδωσαν μου είπε ότι τον έκανε γκολ και όταν ρώτησα το γιατρό για αυτό μου επιβεβαίωσε ότι ισχύει, είναι πολύ συχνή η αίσθηση εξάντλησης.
Το άλλο το isoptin είναι verapamil.
Αν κάπου βλέπεις ότι δεν πρέπει να τα παίρνεις μαζί καλό είναι να ρωτήσεις στο γιατρό σου. Γενικά η συμπεριφορά των Ελλήνων ασθενών είναι πολύ περίεργη. Από τη μία δεν εμπιστεύονται το γιατρό και τον περνάνε δοκιμασίες περιμένοντας να μαντέψει χωρίς να του τα λένε όλα και είναι έτοιμοι να τον απορρίψουν για να πάνε στον επόμενο και από την άλλη ακολουθούν τυφλά την όποια βλακεία μπορεί να τους σερβίρει χωρίς να τολμάνε να αμφισβητήσουν την "αυθεντία"... Έχεις απορία, ρώτα, η υγεία σου είναι και δικαίωμά σου.
Ποιο αντιπηκτικό/ά παίρνεις; Κάτι σε apixaban-rivaroxaban, κάτι αντιαιμοπεταλιακό/ά ή all the way βαρβαρίνες κλπ; Πάντως όπως κατάλαβες δεν θεωρώ τη μόνιμη χρήση αντιπηκτικών κάτι τρομερό για την φυσιολογική ζωή.
Concor στο φυλλάδιο έχει τρομακτικές παρενέργειες πράγματι. Εγώ παίρνω των 5mg χωρίς παρενέργειες. Απο 100 σε ηρεμία έχω πάει στο 80 περιπου.

Γενικα νομιζω ότι μ έχει βοηθήσει να βγάζω και πιο ξεκούραστα την μέρα.

< >
Εντάξει η λέξη παρενέργειες είναι παρεξηγημένη . Δεν σημαίνει ότι σώνει και και καλά θα τις έχεις . Εγώ από το 2019 παίρνω πρωί βράδυ 1 των 10 . Δεν έχω δει κάποια παρενέργεια. Υπάρχουν και πιο ισχυροί β αναστολείς που έχουν και τρομακτικές παρενέργειες (να μη σου κάνει κούκου )

< >
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
HighFidelity έγραψε:Δεν έτυχε, πέτυχε. Η κυβέρνηση έχει εξηγήσει τι θέλει να κάνει στον τομέα της Υγείας και τα αποτελέσματα είναι ξεκάθαρα.
https://www.news247.gr/magazine/reporta ... xreokopia/
Θέλει να δώσει χρήμα σε ιδιωτικές εταιρίες

ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#847691 Χμμ
Δεν υπάρχει γιατρός σε άλλο κρατικό νοσοκομείο για να κάνει web diagnosi ;
Άβαταρ μέλους
By Scotch
Zorz έγραψε:
PaNick67 έγραψε:ΥΓ. Από πάντα έχω χαμηλούς σφυγμούς. Σε ηρεμία είμαι στους 52-56.
Στον ύπνο το ρολόι έχει καταγράψει και 42!
.

Σε έχω:

Εικόνα

Κι εγώ
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By markvag
HighFidelity έγραψε:Δεν έτυχε, πέτυχε. Η κυβέρνηση έχει εξηγήσει τι θέλει να κάνει στον τομέα της Υγείας και τα αποτελέσματα είναι ξεκάθαρα.
https://www.news247.gr/magazine/reporta ... xreokopia/

Εντάξει, μπορείς να δώσεις μερικές δεκάδες χιλιάρικα να πας σε ιδιωτικό.

Τι;; Δεν έχεις;;

Ας πρόσεχες να είχες δουλειά που να σου επιτρέπει να αποταμιεύεις 20-30Κ το χρόνο. Ή να τα είχες κληρονομήσει. Δεν θα πληρώνουμε εμείς την δική σου ανικανότητα! :x Τί είμαστε;; Καμία κοινωνία;; :x
Άβαταρ μέλους
By 224v
#847893 Ο υπουργος ειπε αυτες τις μερες για προσληψεις προσωπικου κλπ δεν ξερω ποτε θα τα πραγματοποιησει αλλα θα κριθει και αυτος. προσωπικα δεν εχω πληρωσει ιδιωτικη ασφαλιση γιατι το θεωρω κοροϊδία. να πληρωνω 30 χρονια ιδιώτη, ενω δεν μου εχει χρειαστει ποτε δεν το κανω. φυσικα προσεχω τον εαυτο μου κατι που πρεπει καθε νοημον ατομο να κανει και να ακολουθει τις συμβουλες του γιατρου, ωστε εγκαιρα να προλαβαινει καταστασεις. ο,τι εξετασεις χρειαζομαι προληπτικα παω και μου τις γραφουν ωστε πληρωνω την συμμετοχη μου.
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
224v έγραψε:Ο υπουργος ειπε αυτες τις μερες για προσληψεις προσωπικου κλπ δεν ξερω ποτε θα τα πραγματοποιησει αλλα θα κριθει και αυτος. προσωπικα δεν εχω πληρωσει ιδιωτικη ασφαλιση γιατι το θεωρω κοροϊδία. να πληρωνω 30 χρονια ιδιώτη, ενω δεν μου εχει χρειαστει ποτε δεν το κανω. φυσικα προσεχω τον εαυτο μου κατι που πρεπει καθε νοημον ατομο να κανει και να ακολουθει τις συμβουλες του γιατρου, ωστε εγκαιρα να προλαβαινει καταστασεις. ο,τι εξετασεις χρειαζομαι προληπτικα παω και μου τις γραφουν ωστε πληρωνω την συμμετοχη μου.
Παίζεις με τη φωτιά ...Ελλάδα σύστημα υγείας και όχι ασφάλεια ιδιωτική είναι ρώσικη ρουλέτα .

< >
Άβαταρ μέλους
By nikos
bujinkan έγραψε:
224v έγραψε:Ο υπουργος ειπε αυτες τις μερες για προσληψεις προσωπικου κλπ δεν ξερω ποτε θα τα πραγματοποιησει αλλα θα κριθει και αυτος. προσωπικα δεν εχω πληρωσει ιδιωτικη ασφαλιση γιατι το θεωρω κοροϊδία. να πληρωνω 30 χρονια ιδιώτη, ενω δεν μου εχει χρειαστει ποτε δεν το κανω. φυσικα προσεχω τον εαυτο μου κατι που πρεπει καθε νοημον ατομο να κανει και να ακολουθει τις συμβουλες του γιατρου, ωστε εγκαιρα να προλαβαινει καταστασεις. ο,τι εξετασεις χρειαζομαι προληπτικα παω και μου τις γραφουν ωστε πληρωνω την συμμετοχη μου.
Παίζεις με τη φωτιά ...Ελλάδα σύστημα υγείας και όχι ασφάλεια ιδιωτική είναι ρώσικη ρουλέτα .

< >
Δεν είναι ρώσικη ρουλέτα....μη λες ότι να ναι. Τα βαριά περιστατικά από τα ιδιωτικά νοσοκομεία τα στέλνουν στα δημοσια
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#847959 Τα ιδιωτικά είναι καλά για καμιά εγχείριση ρουτίνας, ώστε να έχεις καλές ξενοδοχειακές εγκαταστάσεις. Αν ήταν να κάνω όμως βαρύ χειρουργείο, θα πήγαινα σε Δημόσιο!
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
REALZEUS έγραψε:Τα ιδιωτικά είναι καλά για καμιά εγχείριση ρουτίνας, ώστε να έχεις καλές ξενοδοχειακές εγκαταστάσεις. Αν ήταν να κάνω όμως βαρύ χειρουργείο, θα πήγαινα σε Δημόσιο!
Λάθος ...έκανα ablation σε δημόσιο και μετά σε ιδιωτικό . Στο δημόσιο το σύστημα 3dmaping κατά τη διάρκεια της επέμβασης ήταν παμπαλαιο . Στο υγεία είχαν το rythmia 3 που ήταν τελευταίας τεχνολογίας .
Ξέρεις πόσο ρόλο παίζει αυτό στο να γίνει ένα σωστό ablation ? Tεραστιο
Επίσης η καινούργια τεχνική ablation το pulsed field ablation γίνεται στο υγεία και στο Ιασώ (ίσως και σε άλλα ιδιωτικά ) Σε δημόσιο δεν γίνεται .
Θέλω να πω πως δεν παίζει μόνο ρόλο ο γιατρός αλλά και η τεχνολογία

< >
Άβαταρ μέλους
By mousatos
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#849749 Μόλις πήρα εξιτήριο από το Ιασώ .που μπήκα χτες για να κάνω το 4ο ablation
Σε σύγκριση με το υγεία που έκανα το 3ο και τον ερυθρό που εκανα τα πρώτα 2 ,στο Ιασώ σου κάνουν γενική αναισθησία . Το Ablation κράτησε κάνα 3ωρο και κατά τις 6 το απόγευμα με γύρισαν στο δωμάτιο . Σήμερα πήρα εξητηριο κατά τις 11μιαη ...αλλά ειμαι ακόμα χάλια από τη νάρκωση .... Πονοκεφάλους , ζαλάδες , συγκέντρωση και διάφορα αλλα

Κατά τα άλλα βλέπουμε .μου είπε ότι έκαναν σούπερ δουλειά για αυτό και κράτησε τόση ώρα.... Μου εξήγησε τα τεχνικά αλλά που να γράφω τώρα ....
Για να δούμε αν γλυτώσαμε μια και καλή από την ταχυκαρδία

< >