Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
bill33 έγραψε:
mousatos έγραψε:"Το κάποτε αφήναμε τις πόρτες ξεκλείδωτες" , δεν ίσχυε ; που μας μαζεύτηκαν όλα τα αποβράσματα της Αλβανίας, Γεωργίας και Αραπιάς. Λες και δε μας έφταναν οι δικοί μας εγκληματίες.

Eίμαι 50 χρονών,δεν θυμάμαι ποτέ να αφήναμε τις πόρτες ξεκλείδωτες ούτε να δέναμε τα σκυλιά με τα λουκάνικα.Ακόμα και οι παππούδες μου στο χωριό που πηγαίναμε μικρά πάντα κλείδωναν.

Εγώ ακόμα αφήνω ξεκλείδωτο, μέρα-νύχτα, ανάκληση τα παράθυρα, κλπ.
Κλειδώνω μόνο όταν φεύγω για μέρες.
Λες και θα τους δυσκολέψει η κλειδαριά..
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
kovathe έγραψε:Ρε φίλε Τζορτζ πραγματικά δε σε καταλαβαίνω ώρες ώρες..
Δεν υπάρχει περίπτωση να μην τη φας. Στο λένε όλοι, στο λέει δικηγόρος, δλδ τι άλλο ψάχνεις;
Αν γουστάρεις να μην πληρώσεις κάντο αλλά ετοιμάσου για τα χειρότερα.. αλλιώς τράβα σε κάνα συνήγορο καταναλωτή ή/και του πολίτη μήπως βγάλεις άκρη ή πλήρωσε τα να καθαρίσεις.

Αρχικα να ξεκαθαρισω οτι δεν ειμαι μπαταχτσης. Ειμαι ο ιδανικος πελατης σε ολη μου τη ζωη. Μου ερχεται ο λογαριασμος που ληγει σε 1 μηνα και τον πληρωνω την ιδια μερα για να μου φυγει το αγχος. Ακομα και σε μεγαλες αφραγκιες να ειμαι, παλι η πρωτη μου προτεραιοτητα ειναι να μη χρωσταω φραγκο σε κανεναν κερατα.

Εδω φιλε ομως τιθεται θεμα ηθικης και εγωισμου. Αν ο αλλος παει να με πηδηξει, δε θα του κανω δωρο τη βαζελινη. Θα δωσω μαχη για να τον στησω εγω στα 4. Με χωρις βαζελινη και με διχως σαλιο.

Στην προκειμενη περιπτωση, εχω και βασιμη ελπιδα οτι μπορει να τα γλυτωσω κιολας, γιατι εχουν χεσμενη τη φωλια τους. Με εξαπατησαν με ψεμματα και δεν τηρησαν το νομο στην εγγραφη καταγγελια που τους εκανα. Ακομα περιμενω την πρωτη κινηση απο αυτους, δε βιαζομαι καθολου. Οταν κανουν την κινηση θα απαντησω. Πρωτα με εκβιασμο (ξεχαστε τα λεφτα γιατι σας εχω στο χερι) και αν δεν πιασει με μηνυση. Αν δεν πιασει τιποτα απο τα 2, δε χαθηκε κι ο κοσμος. Επαιξα κι εχασα. Αλλα θα πεσω μαχομενος και κανοντας αυτο που με προσταζει ο ηθικος μου κωδικας, το ξερο μου το κεφαλι και ο υπερμετρος εγωισμος μου.

Κατα τα αλλα νομιζω το εχω ξαναπει... Οταν ψαχνεις τιποτα (οπως η εγγραφη καταγγελια), οι χριστοπαναγιες παντα βοηθανε στην εξευρεση του απολεσθεντος αντικειμενου. Αιμα θα τα παω τα μουνοπανα :superman:
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#844042 Εγώ πάντως μέχρι πριν περίπου 15 χρονια, στο εξοχικό, όταν πήγαινα για μπάνιο άφηνα όχι απλά πόρτες ξεκλείδωτες αλλά και ανοιχτές..και δεν είχε υπάρξει ποτέ θέμα. Δυστυχώς όμως η περιοχή αστικοποιήθηκε, ο τουρισμός μαζικοποιήθηκε, ένα καλοκαίρι υπήρξε συρροή κλοπών στη γειτονιά, και έκτοτε κάθε πόρτα με την οποία δεν υπάρχει οπτική επαφή, είναι κλειδωμένη....

George η έκδοση δικαστικής απόφασης παίρνει πολλούς μήνες, επίσης οι αγωγές επιδίδονται οπότε συνήθως έχει κανείς γνώση της δίκης (μπορεί βέβαια η αγωγή να επιδοθεί σε προηγούμενη δ/νση σου που ήταν γνωστή από τη σύμβασή σας, εσύ να έχεις μετακομίσει και να μην πάρεις χαμπάρι).
Όσο για τo πού μπορεί να καταλήξει το ποσό......
για τα λοιπά κονδύλια εξαρτάται από την περίπτωση αλλά αυτή τη στιγμή το επιτόκιο υπερημερίας είναι 11,75% ετησίως και το επιτόκιο επιδικίας είναι +2% επιπλέον, από την επίδοση της αγωγής ως την έκδοση της απόφασης....
οπότε βάλ'τα κάτω....

τέλος οι καταγεγραμμένες συνομιλίες συνιστούν δεδομένα προσωπικού χαρακτήρα στα οποία φυσικά υπάρχει δικαίωμα πρόσβασης του υποκειμένου της επεξεργασίας.
Αυτά....περισσότερα δεν μπορώ να πω αορίστως, θα πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιον συνάδελφο και να ζητήσεις εξατομικευμένη νομική συμβουλή.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#844048 Ωραιος, ευχαριστω :s_smile

Με λιγα λογια εχω 2 οπλα στα χερια μου με βαση το νομο:
1) Την αναπαντητη εγγραφη καταγγελια.
2) Οτι δε μου εδωσαν προσβαση στην ηχογραφημενη συνομιλια. Στην οποια ηταν πασιφανης η εξαπατηση.

Ραντεβου στα δικαστηρια :s_empathy
Τελευταία επεξεργασία από George_Prix και 04 Νοέμ 2023, 11:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#848356 Βλέπω ότι η ανωτέρω ανάλυση προέρχεται, αν μη τι άλλο, από πρόσωπα με βαθιά γνώση του ποινικού δόγματος και των θεμελιωδών αρχών της ποινικής δίκης (NOT!).

Οι προωθούμενες αλλαγές σε ΠΚ και ΚΠΔ είναι, για άλλη μια φορά, κατά το μέγιστο μέρος απογοητευτικές, αν και υπάρχουν μεμονωμένες διατάξεις στη σωστή κατεύθυνση.
Πρόκειται για την 7η -αν μετράω σωστά- τροποποίηση των θεσμικών αυτών νομοθετημάτων μέσα σε 4 έτη, η οποία αποδομεί έτι περαιτέρω τη δογματική τους συνοχή.

Ελάχιστα από αυτά θα επιτύχουν την πολυπόθητη 'επιτάχυνση'. Επί το πλείστον το μόνο που θα πετύχουν είναι να πλήξουν τα δικαιοκρατικά θεμέλια της ποινικής δίκης (αρμοδιότητα μονομελών δικαστηρίων για επιβολή βαρύτατων ποινών, πλήγματα στην αρχή της προφορικής διεξαγωγής της ποινικής δίκης κλπ), να επαναφερθεί ένα καθεστώς όπου οι έχοντες το χρήμα θα μπορούν να μην εκτίουν στερητικές της ελευθερίας ποινές (: πρόκειται για την επαναφορά της δυνατότητας μετατροπής ποινών σε χρήμα, η οποία σαφώς λειτουργεί υπέρ των εχόντων και είχε καταργηθεί με τον νΠΚ), να γεμίζουν τα εκθέματα των ποινικών δικαστηρίων με υποθέσεις, οι οποίες τελικώς θα αναβάλλονται πλέον της μίας φοράς λόγω υπέρβασης ωραρίου γραμματέα της έδρας [με το περίφημο πείραμα της "μία μόνο αναβολής ανά υπόθεση", το οποίο δοκιμάστηκε ανεπιτυχώς προ περίπου 15ετίας και απέτυχε, απορριπτόμενο και από τα ίδια τα δικαστήρια και μάλιστα κατ' επίκληση υπερνομοθετικής ισχύος διατάξεων, όπως το δικαίωμα εκάστου κατηγορουμένου να εκπροσωπείται από συνήγορο της επιλογής του], να αυξηθεί το κόστος πρόσβασης στη δικαιοσύνη για του πολίτες (επαναφορά παραβόλου έγκλησης, αύξηση δικαστικών εξόδων, εισαγωγή παραβόλου για υποβολή αιτημάτων αναβολής στην ποινική δίκη!) κλπ.

Αν υπάρξει ενδιαφέρον, θα γράψω κάποια στιγμή περισσότερα.

Προς το παρόν, οφείλω να παρατηρήσω ότι ο αγαπητός υπουργός θα ήταν καλύτερα να είχε ασχοληθεί με το δικαστικό κατάστημα του τόπου καταγωγής του, που είναι οριακά καλύτερο από κοτέτσι.

Συγχαρητήρια στους άριστους για μια ακόμη φορά.
Άβαταρ μέλους
By markvag
ArrowsFA1 έγραψε:
Αν υπάρξει ενδιαφέρον, θα γράψω κάποια στιγμή περισσότερα.

Υπάρχει! :s_yes
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
ArrowsFA1 έγραψε:Αν υπάρξει ενδιαφέρον

+1

Σε άλλα νέα --> Buggs vs Νεα Αριστερά, Dawn of Justice

https://www.documentonews.gr/article/ar ... isthenton/

Άρχισαν τα όργανα: Δεύτερη «Ομπρέλα» εμφανίστηκε στο κόμμα των αποσχισθέντων

Υποκύπτω στον πειρασμό να επισημάνω 2-3 πραγματολογικά «ξεκούδουνα»:

– Εντάσσουν στα «φυσικά μονοπώλια» τις …Τηλεπικοινωνίες τη στιγμή που μιλούν για 21ο αιώνα.

– Βρισκόμαστε, λέει, στην… «Ύστερη Νεωτερικότητα». Βλέπουν σε γυάλινη σφαίρα όλες τις επόμενες φάσεις πριν [και αν] τελειώσει η Νεωτερικότητα. Θυμίζουν τον Βέγγο που έλεγε «Μη φωνάζεις χριστιανή μου μες τη μέση της Κατοχής!». Αλλά τότε τουλάχιστον γελούσαμε.

– Κάνουν λόγο για «εναπομείναντα ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ». Μιμούνται την ορολογία της ΛΑΕ, καλοκαίρι 2015, πριν αυτή… εξατμιστεί στο 0,28%.

– Δεν υπάρχει λέξη για το φαινόμενο της εποχής. Τους μιντιάρχες και τη θέση 107. «Να μην τους αδικούμε και να μη μάς αδικούν»!
Άβαταρ μέλους
By HighFidelity
#848380 Η κουβέντα για τον Ποινικό Κώδικα και τον κο. Φλωρίδη, να συνεχιστεί στο σχετικό θέμα:
viewtopic.php?p=844050#p844050
Θα μεταφέρω και αυτά τα ποστ εκεί.

Μια πολύ καλή ανάλυση, με ψυχραιμία, κάνει ο Βαξεβάνης στο Documento, δεν του το 'χα ομολογώ, αλλά μάλλον εδώ που έχουμε φτάσει, ό,τι ξέραμε θα πρέπει να το ξεχάσουμε..
Φλωρίδης, ο Χαμουραμπί της ψειρούς
https://www.documentonews.gr/article/fl ... -pseiroys/
Παραθέτω μερικά:
Αυτό πρέπει να το απαντήσει ο υπουργός ∆ικαιοσύνης, µαζί µε όλα τα συνεπακόλουθα που του καταµαρτυρούν οι πρώην συνάδελφοί του δικηγόροι. Από το 2019 η κυβέρνηση του Κυριάκου Μητσοτάκη έχει τροποποιήσει έξι φορές τον Ποινικό Κώδικα (ΠΚ). Αµέσως µόλις ανέλαβε κυβέρνηση άλλαξε τον ΠΚ που µόλις είχε ψηφίσει η προηγούµενη κυβέρνηση του ΣΥΡΙΖΑ στο όνοµα της δηµιουργίας ενός πιο ολοκληρωµένου ποινικού νόµου. Ας υποθέσουµε ότι έτσι έκρινε η νέα κυβέρνηση, έτσι έκανε, αν και ο Ποινικός Κώδικας είναι η βάση του νοµικού συστήµατος και δεν γίνεται να αλλάζει κάθε τόσο, κατά τα πολιτικά ή τα προσωπικά κέφια. Μέσα σε τέσσερα χρόνια η Ν∆ άλλαξε ακόµη πέντε φορές τον Ποινικό Κώδικα, πάντα µε το ίδιο επιχείρηµα: ότι ο νέος κώδικας είναι ο σωστός και δίκαιος. Αρα οι δικοί της προηγούµενοι ήταν λάθος και όσα έλεγε ήταν ψέµατα.

και απολύτως to the point όλο:
Η κυβέρνηση προβλέπει αυστηροποίηση των ποινών για πληµµελήµατα και κακουργήµατα. Πρόκειται δηλαδή για µια κατρακύλα σε ένα λαϊκίστικο συντηρητισµό που ικανοποιεί αυτόν που τους θέλει όλους φυλακή. Η διεθνής τάση όµως είναι εντελώς διαφορετική. Στη σύγχρονη νοµική και εγκληµατολογική αντίληψη το έγκληµα δεν αποσυνδέεται από τις κοινωνικές αιτίες που το δηµιουργούν ούτε αντιµετωπίζεται µε βουρδουλιές και ανασκολοπισµούς. Πουθενά η αυστηροποίηση των ποινών δεν λειτουργεί αποτρεπτικά, σύµφωνα µε τα στατιστικά στοιχεία. Ο αµέσως προηγούµενος ΠΚ της Ν∆, που προέβλεπε πιο αυστηρές ποινές, αύξησε το έγκληµα αντί να το µειώσει. Αν η ποινή για το έγκληµα στηριζόταν στην απλοϊκή αντίληψη που αποπνέει το δηµιούργηµα Φλωρίδη (µεγάλη ποινή = υποχώρηση εγκληµατικότητας), τότε η Σαουδική Αραβία µε τις ποινές των ακρωτηριασµών και αποκεφαλισµών θα είχε σωθεί από το έγκληµα. ∆υστυχώς, όµως, κάθε Παρασκευή οι δηµόσιες εκτελέσεις αποτελούν θέαµα.

Στο συντηρητικό κοινό που ηδονίζεται µε το θέαµα της τιµωρίας απευθύνεται και ο νυν υπουργός ∆ικαιοσύνης. ∆εν πρόκειται για προσωπική ευθύνη ούτε ισχύει αυτό που υποστηρίζουν οι πρώην συνάδελφοί του ότι οι ρυθµίσεις του βγάζουν µίσος για τους δικηγόρους, το επάγγελµα δηλαδή που ακολούθησε για λίγο προτού γίνει επαγγελµατίας της πολιτικής – µε πολλές µάλιστα περιστροφές περί των κοµµάτων. Ο Ποινικός Κώδικας είναι επιλογή της κυβέρνησης.

Ο Μητσοτάκης έχει επιλέξει να ταΐσει τα πρωτόγονα ένστικτα που ταυτίζουν την απονοµή δικαιοσύνης µε τον αυταρχισµό, τη σκληρή τιµωρία και τις εξουσίες συγκεκριµένων κύκλων. Ο λόγος είναι ότι αυτά τα ένστικτα και τα αντανακλαστικά τον βοηθούν να δραπετεύει από τις ευθύνες του. Για παράδειγµα, αυξάνονται οι ποινές φυλάκισης για εµπρηστές και όσους προκαλούν ατυχήµατα στις συγκοινωνίες. Με τον τρόπο αυτό η κυβέρνηση θέλει να δείξει ότι για τις φωτιές ή για δυστυχήµατα όπως αυτό στα Τέµπη δεν φταίει η έλλειψη κρατικής οργάνωσης, αλλά ο «κακός» που πρέπει να τιµωρηθεί αυστηρά. Ο Μητσοτάκης, µε τον Φλωρίδη ως εκατόνταρχο, ρίχνει στα λιοντάρια και στο Κολοσσαίο της κοινής γνώµης τον σταθµάρχη ή τον ηλικιωµένο που έβαλε κατά λάθος φωτιά και δεν χρειάζεται να απολογηθεί ο ίδιος για το αν υπάρχουν πυροσβεστικά, έγκαιρη επέµβαση, πρόληψη, ασφάλεια και ό,τι άλλο πρέπει να υπάρχει.

Να πούμε εδώ πως ο ΠΚ που ψηφίστηκε από ΣΥΡΙΖΑ και Ποτάμι μόνο, και που τόσο λοιδωρήθηκε, πολλοί έχουν πει πως ήταν στην σωστή κατεύθυνση, αλλά το κοινό θέλει άρτον και θεάματα, πιστεύει πως περισσότερες φυλακές=λιγότερο έγκλημα, κάτι που κανένας σοβαρός εγκληματολόγος δεν ισχυρίζεται σήμερα.
https://www.ertnews.gr/eidiseis/ellada/ ... ikonomias/

Αλλά σιγά μην έκαναν κάτι σωστό οι ζαίοι, ας διαβάζουμε καλύτερα ανάλυση για τον ΠΚ, απο τον Georghy Zhukov, ένα κορυφαίο τρολ της ΝΔ που αρθρογραφεί κιόλας στο Manifesto.
https://tomanifesto.gr/h-novartis-kai-o ... iza-145478
Θα ήταν κωμικό, αν δεν ήταν η πραγματικότητα που ζούμε...
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#848387 Ας συνεχιστεί εκεί λοιπόν.
Επανερχόμενος στο νέο φορολογικό, που βαίνει προς ψήφιση αύριο από την Ολομέλεια των Βο(υ)λευτών, πρέπει για τελευταία φορά να αναφερθώ στο ποστ του εξαίρετου συναδέλφου Γ. Μάτσου, που σχολιάζει την κυνική ομολογία του ΘΕΟΧΑΡΗ, περί του πραγματικού σκοπού των προωθούμενων μέτρων:

Η καθαρή και ανοικτή ομολογία Θεοχάρη προχθές στον Οικονομικό Ταχυδρόμο (βλ. πρώτο σχόλιο) ότι το φορολογικό νομοσχέδιο ΔΕΝ ΣΤΟΧΕΥΕΙ ΣΤΗ ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗ και ότι το τεκμήριο δεν είναι τεκμήριο ανειλικρίνειας, αποτελεί όχι μόνον πολιτικό κόλαφο για την κυβέρνηση (αφού βγάζει ψεύτες τόσο Χατζηδάκη, όσο και Μητσοτάκη!), αλλά και συντριπτικό επιχείρημα υπέρ της αντισυνταγματικότητας του νομοσχεδίου.
Κατά λέξη είπε ο κ. Θεοχάρης: "Δεν είναι τεκμήριο ανειλικρίνειας όπως είναι το τεκμήριο διαβίωσης, το τεκμήριο διαβίωσης λέει, εσύ μεγάλε ζεις, αλλιώς και μας τα λες διαφορετικά.".

Αυτό, αφού προηγουμένως είχε εξηγήσει ότι το νέο σύστημα τεκμαίρει "μισθό" (!) στον ελεύθερο επαγγελματία βρέξει-χιονίσει! Κατά λέξη: "Αυτό που λέμε λοιπόν είναι ότι κάθε χρόνο η αξία της δουλειάς σου είναι κατ’ ελάχιστον τόση άρα σε αυτή τη δουλειά δεν μπαίνουν έξοδα. Και πρέπει να φορολογηθείς κατ’ ελάχιστον με αυτό. Εάν όμως τα έσοδα – έξοδά σου βγάζουν μεγαλύτερο κέρδος, προφανώς φορολογείσαι με τα έσοδα έξοδα. Αν είσαι παραπάνω από αυτό φορολογείσαι με τα έσοδα – έξοδα. Για αυτό και εάν μπεις μέσα μια χρονιά που είναι λογικό, φορολογείσαι μεν για το μισθό σου, βάλτε το σε εισαγωγικά, εκείνη τη χρονιά, αλλά αυτή η ζημιά μεταφέρεται, δεν θεωρείται ανειλικρινής. Του χρόνου αν έχεις κέρδη αφαιρείται από τα κέρδη σου και φορολογείσαι κατά τι λιγότερο επειδή είχες μια ζημία φέτος.".

Υπάρχει ξέρετε ένα προβληματάκι με αυτά που λέτε κ. υπουργέ: Ότι αυτή τη ζημία που ίσως καλυφθεί και ίσως όχι τις επόμενες χρονιές, εσείς ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΠΙΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΑ! Εσείς θα τον φορολογήσετε για το περισσότερο, όταν βγει, αλλά δεν θα αναγνωρίσετε ποτέ το λιγότερο! Και άρα φέρνετε ένα εξ ορισμού άδικο νομοσχέδιο προς ψήφιση.
Τα πράγματα γίνονται ακόμη χειρότερα, όταν ο υπουργός παραδέχεται ανοικτά ότι πρέπει να υπάρξει ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΜΑ (!) στο χώρο των επαγγελματιών ανάλογα με το "ποιος είναι βιώσιμος (!)" και ποιος όχι! Κατά λέξη:

"Χ. Θεοχάρης: Δεν μπορεί ο διαχειριστής της εταιρείας να παίρνει λιγότερα από τον υπάλληλο και ανάλογα την πολυπλοκότητα της επιχείρησης, δηλαδή τον τζίρο της και τους υπαλλήλους που έχει. Πόσο δύσκολη είναι η δουλειά που έχεις να κάνεις, αυξάνει και αντίστοιχα.

Δημοσιογράφος: Υπάρχει και ένα μίνι ξεκαθάρισμα.

Χ. Θεοχάρης: Αυτή είναι λοιπόν η λογική. [!]

Δημοσιογράφος: Να σκεφτώ αν είμαι βιώσιμος και αν δεν είναι βιώσιμος, μήπως να πάω κάπου αλλού;

Χ. Θεοχάρης: Ή να κάνω και μια επιχείρηση να συγχωνευτώ, να συνεργαστώ με κάποιον άλλον. Όλη αυτή την τετραετία – πενταετία η Νέα Δημοκρατία έχει συνειδητά δώσει και κίνητρα συγχωνεύσεων και μεγαλώματος και εξωστρέφειας. Όλα αυτά δεν γίνονται όταν υπάρχει πολύ μικρό μέγεθος, άρα θέλουμε να στραφούμε προς πιο οργανωμένες μορφές, εταιρικές και επαγγελματικές, γιατί αυτό είναι καλό και για αυτούς που τις κάνουν. Είναι καλό και για την ευρύτερη οικονομία." [!]

Κύριε υπουργέ μου, το αν κάποιος είναι βιώσιμος ή όχι, το αποφασίζει η παλιοζωή και όχι εσείς με την επιβολή υπέρογκου τεκμαρτού φόρου!
Δεν ξέρω αν αντιλαμβάνεστε ότι η ηχηρή κατάρριψη του κυβερνητικού αφηγήματος περί δήθεν "πάταξης της φοροδιαφυγής" θα έχει πολύ άσχημες επιπτώσεις στην κυβερνητική εικόνα. Διότι σημαίνει ότι όλον αυτόν τον καιρό βγάζετε ΨΕΥΤΕΣ τον υπουργό σας, Χατζηδάκη, που ωρύεται κατά της "φοροδιαφυγής", όπως και τον πρωθυπουργό, που επίσης μιλά δήθεν για τη φοροδιαφυγή και εσείς τώρα των διαψεύδετε!
Το ότι θα αδειάζατε έτσι τον ίδιο τον πρωθυπουργό, θα έπρεπε βέβαια να το είχε σκεφτεί ο ίδιος, όταν σας έβαζε στη θέση του υπουργού, γνωρίζοντας ότι είστε ο μοναδικός πολιτικός που ίδρυσε κόμμα και λίγο μετά τον διέγραψαν από το κόμμα που ίδρυσε (βλ. δεύτερο σχόλιο)!
Σας ευχαριστώ θερμά λοιπόν για τη συνέντευξή σας από δύο απόψεις.
Ως πολίτης και ως επαγγελματίας, αισθάνομαι δικαιωμένος για την κριτική μου όλον αυτόν τον καιρό.
Ως νομικός, αισθάνομαι ότι μόλις διασφάλισα την επιτυχία των μελλοντικών δικαστικών ενεργειών μου κατά του νομοσχεδίου σας στο Συμβούλιο της Επικρατείας!

Η συνέντευξη του Υφυπουργού Οικονομικών της Ελληνικής Δημοκρατίας εδώ
Το ποστ του συναδέλφου εδώ.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
George_Prix έγραψε:Ωραιος, ευχαριστω :s_smile

Με λιγα λογια εχω 2 οπλα στα χερια μου με βαση το νομο:
1) Την αναπαντητη εγγραφη καταγγελια.
2) Οτι δε μου εδωσαν προσβαση στην ηχογραφημενη συνομιλια. Στην οποια ηταν πασιφανης η εξαπατηση.

Ραντεβου στα δικαστηρια :s_empathy
Έχεις απόδειξη ότι έχουν παραλάβει την καταγγελία;
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#848434 Αντί δικού μου κειμένου που απ' ό,τι φαίνεται θα αργήσει, παραπέμπω στο παρακάτω εξαιρετικό κείμενο μερικών δικαστών, για τις προωθούμενες αλλαγές σε ΠΚ-ΚΠΔ:

https://antimolia.gr/paratiriseis-sto-s ... n-kodikon/

για οποιαδήποτε απορία/επεξήγηση/άγνωστες λέξεις κλπ είμαι στη διάθεσή σας
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#849409 Τα παπαγαλάκια της ΝΔ έχουν πιάσει δουλειά:
Γιώργος Φλωρίδης, μια πολύτιμη μεταγραφή

Εν τω μεταξύ την εβδομάδα που μας πέρασε, έγιναν 3-4 ημερίδες των κορυφαίων επιστημόνων του Ποινικού Δικαίου της χώρας μας. Δεν υπήρξε ένας (1) που να μην τονίσει την απογοήτευσή του και την πρόδηλη αντισυνταγματικότητα των περισσοτέρων αλλαγών.

Ενδεικτικά μεταφέρω μερικά μόνον από τα μείζονα θέματα που έχουμε εντοπίσει με τους συναδέλφους, από τον χώρο της ποινικής δικονομίας:

1. Το 7ο πρόσθετο πρωτόκολλο της Ευρωπαϊκής Σύμβασης για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου (ΕΣΔΑ), που έχει ισχύ ανώτερη κάθε κοινού νόμου σύμφωνα με το άρθρο 28 του Συντάγματος, προβλέπει το δικαίωμα κάθε καταδικασθέντος να κριθεί η υπόθεσή του από δευτεροβάθμιο, ανώτερο δικαστήριο. Με το υπό διαβούλευση σχέδιο νόμου, προβλέπεται η κατάργηση του Πενταμελούς Εφετείου Κακουργημάτων (που σήμερα λειτουργεί ως δευτεροβάθμιο δικαστήριο για τα αδίκηματα που εκδικάζονται σε πρώτο βαθμό από το Τριμελές Εφετείο Κακακουργημάτων), και, τα αδικήματα που πλέον θα εκδικάζονται από το Τριμελές Εφετείο Κακουργημάτων σε πρώτο βαθμό, σε δεύτερο βαθμό θα εκδικάζονται πάλι από το ίδιο δικαστήριο, προεδρεύοντος ενός "αρχαιότερου" δικαστή. Ένα δικαστήριο με τέτοια σύνθεση όμως, προδήλως δεν συνιστά "ανώτερο" όργανο κατά την έννοια της ΕΣΔΑ.

2. Προτείνεται ρύθμιση βάσει της οποίας οι αστυνομικοί δεν θα καλούνται στο ακροατήριο για να δώσουν τη μαρτυρία τους, αλλά θα διαβάζονται απλώς οι καταθέσεις που έδωσαν στην προδικασία. Η διάταξη αντιβαίνει προδήλως στο άρθρο 6 παρ. 3 περ. δ' της ΕΣΔΑ, που προβλέπει ότι ο κατηγορούμενος έχει δικαίωμα να εξετάσει (δια ζώσης) τους μάρτυρες.

3. Πολλαπλασιάζονται τα έξοδα της διαδικασίας σε περίπτωση καταδίκης, καθιστώντας ακόμη πιο δύσκολη την πρόσβαση στη δικαιοσύνη και ακόμη πιο ασθενές το δικαίωμα σε εξέταση της υπόθεσης από δευτεροβάθμιο δικαστήριο, αφού σε περίπτωση καταδίκης από αυτό, έστω και σε μειωμένη ποινή, τα έξοδα είναι πολλαπλάσια.

4. Επιβάλλονται παράβολα για την υποβολή αιτημάτων αναβολής στις ποινικές δίκες, ακόμη και για λόγους ανωτέρας βίας, πλήττοντας το εκ της ΕΣΔΑ προβλεπόμενο δικαίωμα κάθε κατηγορουμένου, να παρίσταται διά ή μετά συνηγόρου της επιλογής του.
5. Συγκέντρωση της δικαστικής ύλης σε μονομελή δικαστήρια (Μονομελή Πλημμελειοδικεία και Μονομελή Εφετεία Κακουργημάτων), συντριπτική αύξηση του ποσοστού υποθέσεων που παραπέμπονται στο ακροατήριο με απευθείας κλήση (δηλαδή χωρίς βούλευμα δικαστικού συμβουλίου, που σημαίνει χωρίς ιδιαίτερη προεργασία της υπόθεσης κατά το προδικαστικό στάδιο, που σημαίνει μεγαλύτερο έργο του δικάζοντος δικαστηρίου και ακόμη υψηλότερο ποσοστό έκδοσης αθωωτικών αποφάσεων, λόγω εντοπισμού ζητημάτων που "ξέφυγαν" στην προδικασία), και κατ' ουσίαν κατάργηση του τεκμηρίου αρμοδιότητας των Μικτών Ορκωτών Δικαστηρίων για την εκδίκαση των κακουργημάτων (άρθρο 97 παρ. 1 εδ. α' Συντ.), με περαιτέρω αφαίρεση της ύλης τους υπέρ των Εφετείων Κακουργημάτων αλλά και συρρίκνωση του πεδίου αρμοδιότητας των ενόρκων (υπέρ των τακτικών δικαστών).

Από τον χώρο του Ουσιαστικού Ποινικού Δικαίου, ενδεικτικά αναφέρω τα παρακάτω ζητήματα:

1. Επαναφορά του θεσμού της μετατροπής των στερητικών της ελευθερίας ποινών σε χρήμα, που σημαίνει δυνατότητα των 'εχόντων' να εξαγοράζουν τις ποινές τους και να μην τις εκτίουν πραγματικά.
2. Εξίσωση του απαιτούμενου χρόνου πραγματικής έκτισης των ποινών για κακουργήματα και πλημμελήματα (= 3/5), κατά προφανή παραβίαση της αρχής της αναλογικότητας.
3. Πρόβλεψη δυνατότητας 'γενικής δήμευσης' της περιουσίας του δράστη σε περίπτωση τέλεσης εγκλήματος εμπρησμού (265Α ΠΚ), ακόμη και από αμέλεια, κατά πρόδηλη παραβίαση της σχετικής συνταγματικής απαγόρευσης (άρθρο 7 παρ. 3 εδ. α' Συντ.)
4. Κατάργηση εγκλήματος της απλής δυσφήμησης και περιορισμός της έννοιας του "τρίτου" στο έγκλημα της συκοφαντικής δυσφήμησης, παρά τα αντιθέτως γενόμενα δεκτά από την Ολομέλεια του Αρείου Πάγου.

(και άλλα ηχηρά παρόμοια)

Μιλάμε για πραγματική δυστοπία, και δυστυχώς τίποτα από αυτά δεν θα πετύχει τους διακηρυγμένους στόχους του.
Άβαταρ μέλους
By HighFidelity
#849411 Αδιαφορούν για όλα τα παραπάνω, ψήφους θέλουν, όχι κάτι άλλο. Οι πραγματικοί στόχοι είναι αυτοί ακριβώς και ο Φλωρίδης είναι ο "αυτοφωράκιας" της ιστορίας, ούτως ή άλλως έτοιμο το πήρε το νομοσχέδιο από το "επιτελικό κράτος".
Το σίγουρο είναι πως οι ψηφοφόροι του Μητσοτάκη είναι ικανοποιημένοι, άρα μια χαρά.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#849413 Αντί "επιτάχυνσης και ποιοτικής αναβάθμισης", το μόνο που θα επιτευχθεί θα είναι περαιτέρω επιβράδυνση και ποιοτική υποβάθμιση. Τέτοιες αλλαγές δυστυχώς παράγουν μόνο πολιτικό κεφάλαιο (: "ποινικός λαϊκισμός").
Αν δεν το καταλάβουν μόνοι τους, θα αναγκαστούν να τις πάρουν πίσω σε λίγα χρόνια οπότε και θα πέφτουν βροχή οι καταδίκες από το ΕΔΔΑ.

Να πούμε ότι ο δεύτερος νόμος που ψήφισε το επιτελικό κράτος, ήταν ο ν. 4622/2019, περί "επιτελικού κράτους", στο άρθρο 63 του οποίου προβλέπεται η διαδικασία νομοθέτησης, με τη σύσταση νομοπαρασκευαστικών επιτροπών κλπ, πλην των περιπτώσεων του κατεπείγοντος. Ωστόσο, ο αγαπητός Υπουργός προτιμά να παραβεί ακόμη και αυτή του την υποχρέωση, με την (λαϊκιστική) αιτιολογία ότι:

«Δεν θα μασήσω τα λόγια μου. Ε ναι, δεν θα υπάρξει στο υπουργείο Δικαιοσύνης καμία νομοπαρασκευαστική επιτροπή, ώστε δικηγόροι να νομοθετούν για τους πελάτες τους. Υπήρχαν μέλη νομοπαρασκευαστικών επιτροπών οι οποίοι είναι δικηγόροι, που έχουν μεγάλα δικηγορικά γραφεία»

Ασύλληπτες καταστάσεις, δυστυχώς. :dizzy: