Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#795138 Η carglass πάντως είναι για τα μπάζα.Εμενα στο Α5 αλλάξαμε δύο παρμπρίζ και τα δύο είχαν παραμορφώσεις...
Τελικά το πούλησα έτσι...
Απαράδεκτοι.
Άβαταρ μέλους
By Δημ.Φυλακτος
#795148
kostis20 έγραψε:Η carglass πάντως είναι για τα μπάζα.Εμενα στο Α5 αλλάξαμε δύο παρμπρίζ και τα δύο είχαν παραμορφώσεις...


Τα ''νερα'' που λεμε οταν τα χτυπαγε ο ηλιος;
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#795153 Όχι.Εκανε παραμορφώσεις κανονικές.Δηλαδη έκανε τις ευθείες καμπύλες.Το πρώτο μπροστά στα μάτια του οδηγού και το δεύτερο που αλλάξανε στο πλάι δεξιά.
Ειλικρινά μόνο αντιπροσωπεία και γνήσιο αν μου ξανασυμβεί .
Άβαταρ μέλους
By Δημ.Φυλακτος
#795155
kostis20 έγραψε:Όχι.Εκανε παραμορφώσεις κανονικές.Δηλαδη έκανε τις ευθείες καμπύλες.Το πρώτο μπροστά στα μάτια του οδηγού και το δεύτερο που αλλάξανε στο πλάι δεξιά.


Θα το εχω σοβαρα υποψιν. :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#804373 Πέρα από τα τυποποιημένα υγρά του εμπορίου, τι μπορούμε να ρίξουμε στο δοχείο νερού για καθαρισμό παρμπριζ για να καθαρίζει και να μη παγώνει, χωρίς να κάνει ζημιά στο κύκλωμα;
Άβαταρ μέλους
By Δημ.Φυλακτος
#819289
saxon_747 έγραψε:Πέρα από τα τυποποιημένα υγρά του εμπορίου, τι μπορούμε να ρίξουμε στο δοχείο νερού για καθαρισμό παρμπριζ για να καθαρίζει και να μη παγώνει, χωρίς να κάνει ζημιά στο κύκλωμα;


Εαν δεν θες κατι σαν αυτο:

Wurth Καθαριστικό Παρμπρίζ -17°C

Χρησιμοποιείται σαν διάλυμα με αποσταγμένο, κατά προτίμηση, νερό ή ακόμη και αυτούσιο σε ακραίες θερμοκρασίες (-17°C).

Δεν δημιουργεί φθορές στο χρώμα του αυτοκινήτου και δεν πολυμερίζει τα πλαστικά.
Διευκολύνει τη ροή του νερού για καλύτερη επαφή του μάκτρου στο παρμπρίζ.
Προσφέρει κρυστάλλινη ορατότητα, χωρίς θάμπωμα και σκόνες από το δρόμο.
Διαθέτει μη αντιιζηματική δράση για να μη δημιουργούνται άλατα.
Κατάλληλο για όλα τα αυτοκίνητα, φορτηγά, λεωφορεία.

τοτε ριξε λιγο Φωτιστικο Οινοπνευμα (Μπλε)
καθαριζει απο μαρκαδορο μεχρι αλατα καθρεφτων μπανιου (το τελευταιο το λενε οι ιδιοι οι τζαμαδες) ενω δεν αφηνει το νερο να παγωσει (παλια πατεντα αμερικανων οδηγων Β.Αμερικης-Καναδα).
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#819290
saxon_747 έγραψε:Πέρα από τα τυποποιημένα υγρά του εμπορίου, τι μπορούμε να ρίξουμε στο δοχείο νερού για καθαρισμό παρμπριζ για να καθαρίζει και να μη παγώνει, χωρίς να κάνει ζημιά στο κύκλωμα;


ποιος ο λογος να μην βαλεις τα τυποποιημενα υγρα?
Εγω εχω παρει κατι 5λιτρα που βγαζει το λιντλ (χωρις αρεωση μεχρι -60) και ησυχασα.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#819313
dimviii έγραψε:
saxon_747 έγραψε:Πέρα από τα τυποποιημένα υγρά του εμπορίου, τι μπορούμε να ρίξουμε στο δοχείο νερού για καθαρισμό παρμπριζ για να καθαρίζει και να μη παγώνει, χωρίς να κάνει ζημιά στο κύκλωμα;


ποιος ο λογος να μην βαλεις τα τυποποιημενα υγρα?
Εγω εχω παρει κατι 5λιτρα που βγαζει το λιντλ (χωρις αρεωση μεχρι -60) και ησυχασα.
Ε γιατί ξεμενω σε φάση που δεν προλαβαίνω ή βαριέμαι να αγοράσω κάτι έτοιμο.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#819325
Δημ.Φυλακτος έγραψε:τοτε ριξε λιγο Φωτιστικο Οινοπνευμα (Μπλε)
καθαριζει απο μαρκαδορο μεχρι αλατα καθρεφτων μπανιου (το τελευταιο το λενε οι ιδιοι οι τζαμαδες) ενω δεν αφηνει το νερο να παγωσει (παλια πατεντα αμερικανων οδηγων Β.Αμερικης-Καναδα).


Δεν θέλει λίγο, θέλει αρκετό 1/10 θα έλεγα,αλλά μακροχρόνια χρήση θα κάψει τα λάστιχα των μακτρων.

.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#819326
BARHonda έγραψε:Μιξ απιονισμένο και Azax?
Όχι. Ειδικά αν έχετε πλυστικά στα φανάρια καλό είναι να αποφεύγονται διαφορά DIY μείγματα.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#819327 να αποφευγεται να βαζετε αζαξ ξυδια κλπ μεσα στο νερο πλυσης.Δεν ξερετε τι μπορουν να προκαλεσουν σε λαστιχα παρμπριζ/μακτρακαθαριστηρων/χρωμα αυτοκινητου οταν πεσουν πανω ,και ειδικα με μεγαλες θερμοκρασιες και καυτες λαμαρινες/λαστιχα κλπ
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#819333 εγω βαζω αυτο του Λιντλ.
αναραιωτο ειναι για -60
εγω το βαζω 1 προς 3 αρα φτιαχνω 15 λιτρα με ενα 5λιτρο απο αυτο.
Αθηνα μενω δεν εχουμε και τιποτα σοβαρες παγωνιες.
Εαν εμενα βορεια θα το εβαζα 1 προς 2 οπου ειναι αντιπαγωτικο για μειον 30.
Το καλο με το 5λιτρο ειναι οτι το εχεις στο γκαραζ ,το εχεις ηδη αραιωσει σε μπουκαλια 4λιτρα απο απιονισμενο νερο,και οποτε χρειαστει συμπληρωνεις.Ουτε τρεχα να βρεις εκεινη την ωρα ουτε τιποτα.
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#819335 Εμενα με αυτα τα υγρα, μου την σπαει αυτη η θαμπαδα/ασπριλα που αφηνουν στα σημεια που μενουν ασκουπιστα στο παρμπριζ