Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#818731
Thomas_C200K έγραψε:King Gillete μηχανη με Feather στην 4η χρήση και δουλευει εξαιρετικά :inlove:



Αμέτρητες χρήσεις σε αυτό το setup. Ευτυχώς που δεν έδωσα πολλά λεφτά σε μηχανές γιατί λίγο θέλει να αρχίσεις να σκορπάς αλόγιστα.
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#818733
Giuseppe Busso έγραψε:
Thomas_C200K έγραψε:King Gillete μηχανη με Feather στην 4η χρήση και δουλευει εξαιρετικά :inlove:



Αμέτρητες χρήσεις σε αυτό το setup. Ευτυχώς που δεν έδωσα πολλά λεφτά σε μηχανές γιατί λίγο θέλει να αρχίσεις να σκορπάς αλόγιστα.

Εγω εβαλα φρένο. Είμαι με 5 μηχανές, θελω κανα 2-3-4-5 ακομα αλλα χαλαρά :lol: και μια σαβετούλα την οποία σκέφτομαι να την αναβαθμίσω σε φαλτσέτα αλλά βαριέμαι το τρόχισμα οπότε αυτο με κρατάει πίσω :tomato:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#818736
Thomas_C200K έγραψε:King Gillete μηχανη με Feather στην 4η χρήση και δουλευει εξαιρετικά :inlove:
Το είχα δοκιμάσει δεν είχα δει διαφορά, θα του ξαναδώσω μια ευκαιρία
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#819301 Και 5η χρηση και ειναι εξαιρετικο. Αυτες οι feather τελικα ειναι ακριβες αλλα αντεχουν. :metalo:
Άβαταρ μέλους
By Δημ.Φυλακτος
#819365
Thomas_C200K έγραψε:King Gillete μηχανη


Παντως οι αρχικες Gillette δεν ειχαν καμαι σχεση στο βαθος ξυρισματος με αυτην,αυτη οπως ειδα την κεφαλη της ειναι μακραν πιο ηπια απο αλλες σχεδιασεις.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#819424
Dimitris_P έγραψε:
Thomas_C200K έγραψε:King Gillete μηχανη με Feather στην 4η χρήση και δουλευει εξαιρετικά :inlove:
Το είχα δοκιμάσει δεν είχα δει διαφορά, θα του ξαναδώσω μια ευκαιρία
Το έκανα σήμερα με καινούργια λάμα feather
Δεν κόπηκα πουθενά, αντιθέτως έκανα 2-3 περάσματα για να καθαρίσει

Εγώ θέλω 1 πέρασμα μια κι έξω χωρίς κοψίματα, δεν γίνεται αυτό;
Άβαταρ μέλους
By Δημ.Φυλακτος
#819573
Dimitris_P έγραψε:Εγώ θέλω 1 πέρασμα μια κι έξω χωρίς κοψίματα, δεν γίνεται αυτό;


Καλο-βαθυ ξυρισμα με 1 περασμα γινεται ΜΟΝΟ αμα εχεις σκληρο δερμα-μαλακα γενια,εχεις κανει σωστη προετοιμασια και ξερεις να χειριζεσαι πολυ καλα το ξυραφι (straight razor).
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#820376 Το αντίθετο, έχω μαλακό δέρμα και σκληρά γένια.

Χθες τα πήρα πάλι με ζιλετ και Φίδερ και σήμερα άρχισαν πάλι να βγαίνουν
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#820398
Thomas_C200K έγραψε:
dimik έγραψε:
Thomas_C200K έγραψε:
Giuseppe Busso έγραψε:
Thomas_C200K έγραψε:Το καλυτερο ξυρισμα ειναι μετα το μπανιο που δέρμα και τρίχα έχουν μαλακώσει και οι πόροι ειναι ανοιχτοί.


Στον Ε.Σ. τι νομίζεις ότι κάναμε;

Στον ΕΣ ειχαμε κρυο νερο...
Και δεν είχαμε "μαρέγκα" ούτε καν αφρο πολλές φορές.

Εκει ειχα 2' ξυρισμα, με κρυο νερο απλα κοιτζα να γινει οσο πιο γρηγορα γινοταν.

Στον ΕΣ είχα το ξυράφι στην πλαϊνή τσέπη και το έκανα χωρίς καν νερό προς στο τέλος
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#820459 Δεν είναι ακριβώς στο θέμα αλλά εδώ είναι το πλησιέστερο. Είναι για τρίχες αλλά αν και δουλεύει για αντρικές προωθείται κυρίως για γυναικείες τρίχες.
Αναφέρομαι σε μηχάνημα φωτοαποτρίχωσης. τεχνολογίας IPL (Intense Pulsed Light, όχι λέιζερ) για οικιακή χρήση. Η :inlove: τα βρήκε και θέλει να πάρει ένα της Philips της σειράς lumea. Έχετε καθόλου άποψη;
Άβαταρ μέλους
By dimik
#820461
sknipper έγραψε:Δεν είναι ακριβώς στο θέμα αλλά εδώ είναι το πλησιέστερο. Είναι για τρίχες αλλά αν και δουλεύει για αντρικές προωθείται κυρίως για γυναικείες τρίχες.
Αναφέρομαι σε μηχάνημα φωτοαποτρίχωσης. τεχνολογίας IPL (Intense Pulsed Light, όχι λέιζερ) για οικιακή χρήση. Η :inlove: τα βρήκε και θέλει να πάρει ένα της Philips της σειράς lumea. Έχετε καθόλου άποψη;


Ναι το έχουμε σε κάποια ντουλάπα και σκονίζεται... 400 ευρώ τότε πεταμένα

< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#820478
dimik έγραψε:
sknipper έγραψε:Δεν είναι ακριβώς στο θέμα αλλά εδώ είναι το πλησιέστερο. Είναι για τρίχες αλλά αν και δουλεύει για αντρικές προωθείται κυρίως για γυναικείες τρίχες.
Αναφέρομαι σε μηχάνημα φωτοαποτρίχωσης. τεχνολογίας IPL (Intense Pulsed Light, όχι λέιζερ) για οικιακή χρήση. Η :inlove: τα βρήκε και θέλει να πάρει ένα της Philips της σειράς lumea. Έχετε καθόλου άποψη;
Ναι το έχουμε σε κάποια ντουλάπα και σκονίζεται... 400 ευρώ τότε πεταμένα
< >
Γιατί νομίζεις ρωτάω, αυτό ακριβώς φοβάμαι.... Το δοκιμάσατε καθόλου; Η βαρεθήκατε μετά από 2-3 εβδομάδες και το αποσύρατε...
Αλλά βέβαια αν ήταν πολύ πετυχημένα θα τα ξέραμε και θα τα είχαμε εδώ και χρόνια.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#820479
sknipper έγραψε:
dimik έγραψε:
sknipper έγραψε:Δεν είναι ακριβώς στο θέμα αλλά εδώ είναι το πλησιέστερο. Είναι για τρίχες αλλά αν και δουλεύει για αντρικές προωθείται κυρίως για γυναικείες τρίχες.
Αναφέρομαι σε μηχάνημα φωτοαποτρίχωσης. τεχνολογίας IPL (Intense Pulsed Light, όχι λέιζερ) για οικιακή χρήση. Η :inlove: τα βρήκε και θέλει να πάρει ένα της Philips της σειράς lumea. Έχετε καθόλου άποψη;
Ναι το έχουμε σε κάποια ντουλάπα και σκονίζεται... 400 ευρώ τότε πεταμένα
< >
Γιατί νομίζεις ρωτάω, αυτό ακριβώς φοβάμαι.... Το δοκιμάσατε καθόλου; Η βαρεθήκατε μετά από 2-3 εβδομάδες και το αποσύρατε...
Αλλά βέβαια αν ήταν πολύ πετυχημένα θα τα ξέραμε και θα τα είχαμε εδώ και χρόνια.
Ούτε εύκολο στην χρήση είναι ούτε αποδοτικό, το βαρέθηκε σε μερικές εβδομάδες.

< >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#827392
Thomas_C200K έγραψε:King Gillete μηχανη με Feather στην 4η χρήση και δουλευει εξαιρετικά :inlove:


Επιβεβαιώνω, 1η και 2η και 3η σχετικά αγριες, 4η χρήση όμορφη αίσθηση, 5η χρήση όμως σκληρή και αδιάφορη. Οπότε την πέταξα στην Muhle για να ολοκληρωθεί η εργασία.

Το θέμα είναι να βρεθούν λεπίδες που να παρομοιάζουν κατευθείαν την 4η φορά.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#828570 +1 για king gilette. Πηρα μια το πασχα γιατι ηταν η μονη που βρηκα στο νησι, αλλα τοτε δεν ειχα αρκετη εμπειρια ακομα για να συγκρινω. Τωρα που την ξαναχρησιμοποιησα μετα απο 15-20 ξυρισματα με την merkur, καμια σχεση, 10 φορες καλυτερη η gilette, πολυ πιο απαλο και βαθυ ξυρισμα. Και με τα μανισια ξυραφακια της gilette, και με τα feather. Βασικα, δεν εχω καταληξει ακομα αν διακρινω διαφορα αναμεσα στα feather και τα gilette, ή αν το ενα ειναι καλυτερο απο το αλλο. Το μονο σιγουρο ειναι πως πρεπει να παρει δρομο η merkur και να παρω μια αλλη.