Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By edmond
#810514 Ευχαριστώ σας.

Dimsabas έγραψε:3.8 ευρώ τα 100 χιλιόμετρα.

Δλδ κάπου στα 2 λίτρα μπετζίνας έτσι;
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#810516 Εγώ τα δικά μου τα βγάζω 1,66€/100km, ήτοι ~0,8lt/100km.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#810519 0.102883€/kWh για νυχτερινό και 0.182119€/kWh για ημερήσιο, όπως τα έχω υπολογίσει από τους λογαριασμούς ρεύματος, συνυπολογίζοντας όλες τις χρεώσεις που εξαρτώνται από την κατανάλωση (έχω αφήσει εκτός δηλαδή τις πάγιες και λοιπές χρεώσεις που θα πλήρωνα ούτως ή άλλως), πλέον 24% ΦΠΑ όπου χρειάζεται.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#810521 Απ' ό,τι θυμάμαι το ημερήσιο έχει κάποιες πρόσθετες επιβαρύνσεις. Θα το δω όμως ξανά μήπως έχει γίνει κάποιο λάθος.

edit: πράγματι, η σωστή τιμή για το ημερήσιο είναι 0,156511€/kWh (είχα αφήσει κάποια παλαιότερη τιμή στο teslafi), με τις πρόσθετες αυτές επιβαρύνσεις (Δίκτυο διανομής, κλπ).
Άβαταρ μέλους
By drdino
#811405 https://www.carexpert.com.au/car-news/t ... y-terrible

Beta σαν τους αυτόματους καθαριστήρες.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#811406 Είναι τραγικούληδες σε κάτι τέτοια όντως. Στο τέλος λογικά θα το φτιάξουν, αλλά προφανώς και είναι απαράδεκτος ο τρόπος: πρώτα το φτιάχνεις και μετά αφαιρείς τους σενσορες (που γενικά είναι αστείο το κόστος τους, πιο πολύ κοστίζει η καλωδίωση και η συναρμολόγηση υποθέτω).
Άβαταρ μέλους
By netgeo
#811537 Καλώς σας βρήκα! Κάτοχος M3 LR, το παρέλαβα την Παρασκευή.

Θέλω να βάλω μεμβράνες ηλιοπροστασιας και σκέφτομαι και για ppf.

Μίλησα με 3M SSL στην Μεταμόρφωση, για όλο το αυτοκίνητο εκτός παρμπρίζ μου δίνουν τιμή 400€ για την Color Stable και 600€ για την Crystalline.

Αυτά από το τηλέφωνο ελπίζω σε κάτι καλύτερο από κοντά.

Ppf 1,800€ για όλο το μπροστά που δεν παίζει να το κάνω. Ίσως κάνω κάποια κομμάτια...

Κάθε γνώμη πρόταση δεκτή.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#811541 Καλοτάξιδο!

Από μεμβράνες εγώ στο Υ έβαλα τις nanoceramic της llumar με τιμή 260 €, αν θυμάμαι καλά, στο κατάστημα της llimar στο Μαρούσι. Δεν έβαλα στην οροφή (ούτε στο παρμπρίζ), όμως το Υ με το 3 είναι λίγο διαφορετικά στο σημείο που τελειώνει η οροφή και ξεκινά το πίσω τζάμι και δεν ξέρω τι παίζει.
Άβαταρ μέλους
By netgeo
#811544 Σας ευχαριστώ παιδιά λευκό χρώμα, δεν ήταν παραγγελία, ήταν από το inventory της tesla.

Στην οικογένεια έχουμε ένα Λεον mk3 και ένα Golf V. Οπότε καταλαβαίνετε το σοκ και δέος.

Το Υ μου εξήγησαν είναι πιο εύκολο στην οροφή απ'οτι το 3.

Θέλω να βάλω και στην οροφή μιας κόρη κ γυναίκα κάθονται πίσω οπότε θα έχουν περισσότερη έκθεση στον ηλιο.

Scotch τελικά είδα παράτησες το ppf και έκανες απλή κεραμική στη Γλυφάδα; Ευχαριστημενος;
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#811546 Για μεμβράνη στην οροφή ακούγονται διάφορα (τύπου "ράγισμα λόγω της μεμβράνης") και δεν ξέρω αν θα το τολμούσα. Προσωπικά έχω πάει στη λύση σκιάδιο (της tesla). Δεν θυμάμαι ο serf που έχει 3ρι τι έχει κάνει.

Ναι, ppf κατέληξα πως δεν αξίζει να βάλω. Από τη συγκεκριμένη κεραμική είμαι ευχαριστημένος. Δεν έχει τη γυαλάδα που έχουν κάποιες άλλες (είναι πιο ματ... ίσως έχει να κάνει και με το χρώμα μου), αλλά το προτιμώ. Από προστασία είμαι επίσης ευχαριστημένος, αλλά δεν έχει τύχει και τίποτα τρελό. Από πετραδάκια μέχρι στιγμής δεν βλέπω κάποιο σημάδι μπροστά, μπορεί και να έτυχε. Το πλύσιμο είναι πολύ πιο εύκολο, μιας και γλιστράει το νερό μαζί με τη βρωμιά, αν και αραιά και πού θέλει και λίγο χέρι.

Εγώ και 2-3 ακόμη καταλαβαίνουμε το σοκ και δέος που λες, αλλά μην περιμένεις και μεγάλη ανταπόκριση σ' αυτόν τον τομέα ... οι περισσότεροι εδώ μέσα μάλλον ακονίζουν τα νύχια τους μετά από αυτό :lol: :shifty:
Άβαταρ μέλους
By netgeo
#811549 Χαχα σωστός! Είμαι και σε ένα άλλο φόρουμ εκεί να δεις. Είμαι μόνος μου εκεί :help:

Τώρα μιλούσα με Llumar μου έδωσε 210€ τιμη για nano, κάνει μόνο παράθυρα, όχι το πίσω, γιατί συνδέεται με την οροφή, οπότε ή μπαίνει παντού ή μόνο στα παράθυρα. Αλλιώς υπάρχει κίνδυνος να σπάσει που είναι λογικό.

Θα περιμένω και τον serf μπας κ έχει καμία ιδέα :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#811550
netgeo έγραψε:Θα περιμένω και τον serf μπας κ έχει καμία ιδέα :hmmm:

:s_thumbsup

Επίσης πέρνα μια βόλτα κι από εδώ, αν δεν είσαι ήδη μέλος.