Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#802844 Σε συνέχεια του θέματος κλήση

Μίλησα με συναδέλφους που είναι έμπειροι στο θέμα και με συμβούλεψαν να μην κάνω τίποτα και χαλάσω την πιάτσα
Με διαβεβαίωσαν ότι θα υπάρξουν και άλλες τέτοιες κλήσεις με τον καιρό , να δείξω από αρχής την πρόθεση μου ώστε να μην τις στέλνουν καν. Προς το παρόν θα ακολουθήσω το collective wisdom των προγενέστερων…

Όχι ότι έχει διαφορά αλλά βρήκαμε ότι οδηγούσε η σύζυγος . Εγώ με την τηλεργασια σπάνια βγαίνω από το σπίτι όποτε ειναι εύκολο να το ανακαλύψεις αυτό .
Με δεδομένο ότι αρνείται να υιοθετήσει την πρακτική μου του speed limiter , δεν θα εκπλαγώ αν υπάρξει επανάληψη….
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#802848
KiloMeater έγραψε:Σε συνέχεια του θέματος κλήση

Μίλησα με συναδέλφους που είναι έμπειροι στο θέμα και με συμβούλεψαν να μην κάνω τίποτα και χαλάσω την πιάτσα
Με διαβεβαίωσαν ότι θα υπάρξουν και άλλες τέτοιες κλήσεις με τον καιρό , να δείξω από αρχής την πρόθεση μου ώστε να μην τις στέλνουν καν. Προς το παρόν θα ακολουθήσω το collective wisdom των προγενέστερων…


Τα είπε ο σοφός dimviii πιο πάνω
Άβαταρ μέλους
By edmond
#802906 Τι φάση όμως με την ασυλία των σχετικών υπαλλήλων!
Είναι τόσο...παράδοξο δλδ να τους γράφουν κανονικά σαν όλους τους υπόλοιπους χρήστες των δρόμων? Ή μάλλον όχι γράψιμο γιατί η παράβαση βεβαιώθηκε, υποχρέωση πληρωμής της εννοώ.
Με την λογική αυτή, μπορεί να κάνει ο καθένας ότι θέλει ή κάπου τους πιάνουν και δαύτους?
Άβαταρ μέλους
By Serf
#803042 Επέστρεφα πριν λίγο από Γλυφάδα προς Αθήνα. Ξαφνικά άρχισε το σταμάτα -ξεκινα για 2χλμ περίπου. Να προσπαθώ να καταλάβω τι συμβαίνει μέχρι που έφτασα έξω από το Estet Athens... 10-15 αυτοκίνητα παρκαρισμένα πάνω στην πρώτη λωρίδα της Ποσειδώνος να περιμένουν τους παρκαδορους!!! Μπολιτισμός... Κι οι μαλακές πηγμενοι στο δρόμο!!!

Πήρα το 100 αλλά λογικά θα τους (μπιπ) ένα φρύδι...
Άβαταρ μέλους
By Δημ.Φυλακτος
#803799
cmarin έγραψε:Σε κλήση φίλου στην Αγγλία με τόσο μικρή απόκλιση χιλιόμετρων πχ 50 και σε γράφουν για 55, έκανε ένσταση ότι το ταχύμετρο του χάνει και την ακύρωσε χωρίς περαιτέρω αποδείξεις.


Κι εδω εαν αποδειξεις πως το ''πιστολι'' (ρανταρ χειρος) ειναι μη καλιμπραρισμενο σωστα -προσφατα.

Θυμηθηκα στην Αγγλια εκοψε Δημοτικος Αστυνομικος κληση για παρκαρισμα σε αυτοκινητο της συνοδειας της Χ.Κλιντον.
Τι του εξηγουσαν,τι του εδειχναν τα σηματα αυτος τους κοιταγε και μετα συνεχισε να γραφει.
Εδω (ιδιως παλαιοτερες εποχες) θα τον ειχαν μεταθεσει αυθημερον.
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#805896 Αχ αυτή η υπέροχη κουλτούρα/νοοτροπία που μας χαρακτηρίζει ώρες ώρες και μας κάνει ακαταμάχητους σαν λαό

Είμαι πριν από λίγο Χαλάνδρι με το αμάξι, ψάχνω να παρκάρω. Φτάνω σε μία διασταύρωση (έχω STOP) όπου όλη την ορατότητα προς τα δεξιά όπου είναι η προτεραιότητα την έχει κλείσει βανάκι σταματημένο προσωρινά εταιρείας κούριερ (έχει κλείσει και το μισό δικό μου δρόμο, πρέπει να κάνω ελιγμό προς τα αριστερά για να πάω ευθεία). Εκεί λοιπόν που έχει εμφανιστεί ο οδηγός και είναι στη μούρη του αυτοκινήτου του και μου κάνει νόημα πότε μπορώ να περάσω (και ενώ το κενό μεταξύ της πόρτας του συνοδηγού και του βαν είναι οριακή για να περάσει πεζός + το ότι έχεις και τον άνθρωπο κάπου εκεί) σκάει τύπος με ποδήλατο να πάει να περάσει ανάμεσα

Βρίσκει τον καθρέφτη, χάνει την ισορροπία του, ψιλοξαπλώνει πάνω στη δεξιά μεριά του παρμπρίζ

Προφανώς εκνευρίζομαι, τον ρωτάω το πολύ απλό "Που πας γαμώ το κέρατο μου, δεν βλέπεις ότι περιμένω?" και μου λέει τι να κάνω? Του λέω περίμενε από πίσω. "Με το ποδήλατο?"

Ε ΝΑΙ ΡΕ ΤΡΙΜΑΚΑΚΑ, ΜΕ ΤΟ ΠΟΔΗΛΑΤΟ

Και αυτός ο ίδιος μετά θα πάρει το αμαξάκι του και αν κάποιος δίκυκλος του κάνει τα ίδια, θα τον κράξει
Άβαταρ μέλους
By 224v
#805900 ναι οι ποδηλάτες τα φρένα τα έχουν για μόστρα, και στην Κηφισίας την εθνικής αντιστάσεως, Χαλάνδρι κλπ περνάνε ανάμεσα σε σταματημένα μπας και ακουμπήσουν τα πόδια τους στην άσφαλτο και χαλάσουν τις σόλες τους!!!

.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#805956
BARHonda έγραψε:
Προφανώς εκνευρίζομαι, τον ρωτάω το πολύ απλό "Που πας γαμώ το κέρατο μου, δεν βλέπεις ότι περιμένω?" και μου λέει τι να κάνω? Του λέω περίμενε από πίσω. "Με το ποδήλατο?"

Ε ΝΑΙ ΡΕ ΤΡΙΜΑΚΑΚΑ, ΜΕ ΤΟ ΠΟΔΗΛΑΤΟ



Καλά, αυτή η νοοτροπία που έχουν πολλοί ποδηλάτες, που δεν σταματάνε σε φανάρια, δεν κοιτάνε πίσω τους, γενικά δεν τους ενδιαφέρει τίποτα στον δρόμο, εκτός από τον εαυτούλη τους, ειλικρινά δεν ξέρω από που πηγάζει. Είναι μακράν οι πιο εκτεθειμένοι χρήστες του δρόμου και όμως, συμπεριφέρονται λες και είναι άτρωτοι... :s_whiteflag Απλούστατα τραγικοί και αυτοκτονικοί...


Εγώ σήμερα, ερχόμενος στη δουλειά, πετυχαίνω το γνωστό καραβάνι... Μπροστά μία μπετονιέρα που πήγαινε με καμια 70χαω (οκ, λογικό) και από πίσω 3 κολλημένοι... :s_shout :s_shout Και κανένας να μην περνάει... Το όριο 90 στον δρόμο, σε αρκετές φάσεις υπήρχε άφθονος χώρος να περάσουν, αλλά κανείς... Δεν τους πέρασα και τους 4 με τη μία (πολύ ώρα εκτεθειμένος στο αντίθετο ρεύμα), απλά άφησα μεγάλη απόσταση από τον τελευταίο και άκουγα ραδιόφωνο... Πήγα 1 λεπτό πιο μετά στη δουλειά... Ένα Megane βέβαια, ήταν ασυγκράτητο και μας πέρασε και τους 5... Και μάλιστα, παρόλο που είχε άφθονο χώρο μπροστά μου, απλά βγήκε στο αντίθετο ρεύμα και πήγαινε... :s_shout

Εντωμεταξύ και οι 3 που ήταν κολλημένοι πίσω από την μπετονιέρα, όταν σε κάποια φάση αυτή έστριψε και βγήκε από τον δρόμο πήγαιναν κανονικά με καμιά 90... αλλά έπρεπε για 3-4χλμ να μείνουν κολλημένοι πίσω από το θηρίο... :rant:

ΓΜΤΧΜ πρωινιάτικα... :rant: