Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By 224v
#802975 το ίδιο και εγώ γιατί ήθελε η συμβία να κάνει μπάνιο μετά τη δουλειά τον άναψα μόνο 30 λεπτά, και είπε ότι ήταν πολύ χλιαρό. έκανα και εγώ μετά όπου ήταν όντως σχεδόν κρύο. ίσως εάν άναβε 3/4 ώρας να ήταν πιο σωστό.
είμαι νέος στο άθλημα και το ψάχνω. Αλλα τώρα τον χειμώνα συμφέρει να τον ανάβω 1 ώρα πτον λήξει το φθηνό ρεύμα ώστε να μην κρυώνει ο εκτεθειμενος λέβητας. δεν ξέρω τι απώλειες έχει με το κρύο της νύχτας.
ΝΠ!!! πολύ καλή απόδοση!!
.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#802981
Dimitris_P έγραψε:Εχθές είχα προγραμματίσει ν'ανάψει για μισή ώρα ο ηλιακός το μεσημέρι.
Το απόγευμα που κάναμε μπάνιο το νερό το έλεγες χλιαρό, ούτε καν καυτό.
Δεν επαρκεί μισή ώρα όταν δεν έχει ήλιο φαίνεται. 160ρης είναι και συντήρηση/καθαρισμός έγινε πριν 2 χρόνια περίπου.


170 λτ το ανοιξα για 43 λεπτα το νερο ηταν σχετικα ζεστο για μπανιο αλλα οχι οσο θα το ηθελα. φανταζομαι παιζει ρολο και ποσο ρευμα τραβαει το καθε μοντελο. Παντως απο το καλοκαιρι που τον αλλαξα ηταν 5-6 φορα που το ανοιξα το ηλεκτρικο εχει παει πολυ καλα απο ηλιοφανεια.
Άβαταρ μέλους
By skous
#803004 Πάντως κάποιοι καινούργιοι εμπεριέχουν και αισθητήρα θερμοκρασίας και είναι πόπα (εγώ δεν έβαλα γιατί δεν φτάνει το καλώδιο του αισθητήρα μέχρι εκεί που ήθελα να τον έχω).


< >
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#803016 τις τελευταίες μέρες που έγινε χειμωνιάτικος ο καιρός βλέπω οτι το κλιματιστικό (Gree inverter) ζορίζεται να ανεβάσει τη θερμοκρασία. μάλιστα καμιά φορά ρετάρει η εξωτερική μονάδα!
μέχρι τώρα που 'χε φθινόπωρο, 12+ βαθμους, ανέβαζε και κρατούσε θερμοκρασία 21.5 βαθμους, τωρα σαν να μπατακώνεται στους 20-20.5..
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#803032 μίλησα με τον τεχνικό που έκανα συντήρηση και λέει το ρετάρισμα είναι φυσιολογικό (κατι για απόψυξη) και για τη θερμοκρασία θέλει να ανεβάσω τη θερμοκρασία πάνω απ' τους 25 που το έχω.
το 'χουν βάλει σε άβολο σημείο στο χωλ και σταματάει νομίζοντας ότι τους έφτασε.


@mousatos απ' το ρήμα μπατακώνω
Άβαταρ μέλους
By opc
#803034
egobrain έγραψε:μίλησα με τον τεχνικό που έκανα συντήρηση και λέει το ρετάρισμα είναι φυσιολογικό (κατι για απόψυξη) και για τη θερμοκρασία θέλει να ανεβάσω τη θερμοκρασία πάνω απ' τους 25 που το έχω.
το 'χουν βάλει σε άβολο σημείο στο χωλ και σταματάει νομίζοντας ότι τους έφτασε.


@mousatos απ' το ρήμα μπατακώνω
Δεν έχει follow me και να βάλεις το τηλεχειριστήριο εκεί που θες να έχει πχ 22 βαθμούς?

< >
Άβαταρ μέλους
By Morx
#803053 18άρι Mitsubishi τοποθετημενο στο χαμηλοτερο σημειο του σπιτιου (δωματιο 27τμ) με ενα χωλ και το μπανιο στο ιδιο χαμηλοτερο επιπεδο, ωστε η ζεστη να ανεβαινει και στο υπολοιπο σπιτι - Σαλοκουζινα + χωλ + 2ο δωματιο.

Ρυθμισμενο στους 26 βαθμους. Στο υπολοιπο σπιτι εχω 22 βαθμους. ΟΚ το δωματιο "φουρνος"... οποτε το κλεινω κανα 3ωρο πριν κοιμηθω τις καθημερινες. Βεβαια σημερα αργησα να το αναψω γιατι θα γυρναγα αργα σπιτι.

Εικόνα

Η μοναδα πιανει 26 βαθμους, αλλα θελει δυνατο ανεμιστηρα ωστε να ζεστανει ομοιομορφα μεγαλο χωρο...
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#803175
egobrain έγραψε:τις τελευταίες μέρες που έγινε χειμωνιάτικος ο καιρός βλέπω οτι το κλιματιστικό (Gree inverter) ζορίζεται να ανεβάσει τη θερμοκρασία. μάλιστα καμιά φορά ρετάρει η εξωτερική μονάδα!
μέχρι τώρα που 'χε φθινόπωρο, 12+ βαθμους, ανέβαζε και κρατούσε θερμοκρασία 21.5 βαθμους, τωρα σαν να μπατακώνεται στους 20-20.5..


Αν το κλιματιστικό ζορίζεται, πιθανόν να μπορείς να το "βοηθήσεις" με ένα αφυγραντήρα. Στο χωριό είδαμε τεράστια διαφορά.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#803287 Χθες είχε ήλιο και είχε ήδη ζεστάνει λογικά το νερό, ίσως γι'αυτό. Όπως και να 'χει, εγώ προσπαθώ να μην το κάνω ποτέ αυτό με τον ηλιακό, το ΦΑ είναι φθηνότερο γιατί ζεσταίνει μόνον όσο χρειάζεσαι.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#803419 Γενάρης 2021: €65,51 για 1423kW άρα, 0.046€/kW
Γενάρης 2022: €156,57 για 1410kW άρα, 0.11€/kW
Γενάρης 2023: €66,17 για 519kW άρα, 0.127€/kW

Το κόστος θέρμανσης έχει σχεδόν τριπλασιαστεί από το 2021 λοιπόν και πλέον δεν υπάρχει ουσιαστικά και κρατική επιδότηση, μόνον ό,τι δίνει η ΔΕΠΑ.
Ακόμη το σπίτι δεν έχει πέσει την ημέρα κάτω από 20 βαθμούς και την νύχτα κάτω από 19 βαθμούς. Χθες είδα για πρώτη φορά την νύχτα κάτω από 19 σε ένα δωμάτιο, άρα αν συνεχίσει έτσι ο καιρός (κρύο και όχι ήλιος), σήμερα ή αύριο ανοίγω θερμοστάτη.