Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#803027 OMG , με μια καλή έκπτωση προθυμοποιούμαι να σε απαλλάξω από την παρουσία του.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#803039
sknipper έγραψε:Μου το είχαν πει στην αρχή θα βλαστημήσεις με τη μετάβαση σε Apple....
Πώς διάολο κάνω το πιο απλό πράμα, να μεταφέρω ένα φάκελο από τα downloads σε ένα φλασάκι;; Το πιάνω και το βάζω επάνω αλλά έχει σήμα απαγορεύεται. Το αντιγράφω αλλά μετά δεν μου δίνει επιλογή να το επικολλήσω.... Γκρρ
Έχει να κάνει με το usb. Κάνε το format σε FAT32 και θα παίξει.

Θα πρεπει να το κανεις φορματ από την αρχή όποτε σώσε τ αρχεία που ήδη έχει.


< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#803178
bibendum έγραψε:
sknipper έγραψε:Μου το είχαν πει στην αρχή θα βλαστημήσεις με τη μετάβαση σε Apple....
Πώς διάολο κάνω το πιο απλό πράμα, να μεταφέρω ένα φάκελο από τα downloads σε ένα φλασάκι;; Το πιάνω και το βάζω επάνω αλλά έχει σήμα απαγορεύεται. Το αντιγράφω αλλά μετά δεν μου δίνει επιλογή να το επικολλήσω.... Γκρρ
Έχει να κάνει με το usb. Κάνε το format σε FAT32 και θα παίξει.
Θα πρεπει να το κανεις φορματ από την αρχή όποτε σώσε τ αρχεία που ήδη έχει.
< >
Τελικά το φλασάκι παίζει γιατί ήταν FAT32. O σκληρός μου όμως, που έχει τα πάντα μέσα (είναι το safety copy) είναι NTFS και δεν έχω άλλον αντίστοιχο χώρο (1ΤΒ) για να τα σώσω προσωρινά.
Κάποια μικρά προγραμματάκια που έκαναν mount τον NTFS δίσκο δεν παίζουν με τις τελευταίες εκδόσεις του λειτουργικού. Κάποια πιο σοβαρά προγράμματα που μεταξύ άλλων κάνουν και αυτό θέλουν πληρωμή.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#803180
sknipper έγραψε:Κάποια μικρά προγραμματάκια που έκαναν mount τον NTFS δίσκο δεν παίζουν με τις τελευταίες εκδόσεις του λειτουργικού. Κάποια πιο σοβαρά προγράμματα που μεταξύ άλλων κάνουν και αυτό θέλουν πληρωμή.


Ε δωσε κατι κι εσυ. Και μην ξεχασεις τη συνδρομη στο icloud :rtfm: Πως το ειπε ο αλλος τις προαλλες? Βγειτε απο τις σπηλιες και αφηστε τα windows?
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#803189
sknipper έγραψε:
bibendum έγραψε:
sknipper έγραψε:Μου το είχαν πει στην αρχή θα βλαστημήσεις με τη μετάβαση σε Apple....
Πώς διάολο κάνω το πιο απλό πράμα, να μεταφέρω ένα φάκελο από τα downloads σε ένα φλασάκι;; Το πιάνω και το βάζω επάνω αλλά έχει σήμα απαγορεύεται. Το αντιγράφω αλλά μετά δεν μου δίνει επιλογή να το επικολλήσω.... Γκρρ
Έχει να κάνει με το usb. Κάνε το format σε FAT32 και θα παίξει.
Θα πρεπει να το κανεις φορματ από την αρχή όποτε σώσε τ αρχεία που ήδη έχει.
< >
Τελικά το φλασάκι παίζει γιατί ήταν FAT32. O σκληρός μου όμως, που έχει τα πάντα μέσα (είναι το safety copy) είναι NTFS και δεν έχω άλλον αντίστοιχο χώρο (1ΤΒ) για να τα σώσω προσωρινά.
Κάποια μικρά προγραμματάκια που έκαναν mount τον NTFS δίσκο δεν παίζουν με τις τελευταίες εκδόσεις του λειτουργικού. Κάποια πιο σοβαρά προγράμματα που μεταξύ άλλων κάνουν και αυτό θέλουν πληρωμή.

Αν το χρειάζεται άπαξ, κατέβασε free trial , αλλιως μπορείς είτε να πληρώσεις είτε και δωρεάν.
Από τυχαίο googling
https://techsviewer.com/best-mac-ntfs-software/

tuxera έχω χρησιμοποιήσει κατά το παρελθόν. Κάνει αυτό που λέει.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#803194
mjacob έγραψε:
sknipper έγραψε:
bibendum έγραψε:
sknipper έγραψε:Μου το είχαν πει στην αρχή θα βλαστημήσεις με τη μετάβαση σε Apple....
Πώς διάολο κάνω το πιο απλό πράμα, να μεταφέρω ένα φάκελο από τα downloads σε ένα φλασάκι;; Το πιάνω και το βάζω επάνω αλλά έχει σήμα απαγορεύεται. Το αντιγράφω αλλά μετά δεν μου δίνει επιλογή να το επικολλήσω.... Γκρρ
Έχει να κάνει με το usb. Κάνε το format σε FAT32 και θα παίξει.
Θα πρεπει να το κανεις φορματ από την αρχή όποτε σώσε τ αρχεία που ήδη έχει.
< >
Τελικά το φλασάκι παίζει γιατί ήταν FAT32. O σκληρός μου όμως, που έχει τα πάντα μέσα (είναι το safety copy) είναι NTFS και δεν έχω άλλον αντίστοιχο χώρο (1ΤΒ) για να τα σώσω προσωρινά.
Κάποια μικρά προγραμματάκια που έκαναν mount τον NTFS δίσκο δεν παίζουν με τις τελευταίες εκδόσεις του λειτουργικού. Κάποια πιο σοβαρά προγράμματα που μεταξύ άλλων κάνουν και αυτό θέλουν πληρωμή.

Αν το χρειάζεται άπαξ, κατέβασε free trial , αλλιως μπορείς είτε να πληρώσεις είτε και δωρεάν.
Από τυχαίο googling
https://techsviewer.com/best-mac-ntfs-software/

tuxera έχω χρησιμοποιήσει κατά το παρελθόν. Κάνει αυτό που λέει.


Kαμμια ιδεα πως εξαφανιζουμε τον χωρο στον SSD που εχει label Other? Εχει μεγαλωσει στα 60 GB σε συνολο 128 στο δικο μου 2015 MacBook Pro.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#805462 Το time machine τα σώζει σε άλλο, εξωτερικό δίσκο απ'ότι κατάλαβα οπότε λάθος.

Αυτά τα mision control, stage manager κλπ με μπερδεύουν. Γενικά αισθάνομαι σαν να υπάρχουν παράλληλα μέρη- διαφορετικά desktops, spaces. Μερικές εφαρμογές είναι στο ίδιο επίπεδο και άλλες αλλού...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#805931
sknipper έγραψε:Το time machine τα σώζει σε άλλο, εξωτερικό δίσκο απ'ότι κατάλαβα οπότε λάθος.

Αυτά τα mision control, stage manager κλπ με μπερδεύουν. Γενικά αισθάνομαι σαν να υπάρχουν παράλληλα μέρη- διαφορετικά desktops, spaces. Μερικές εφαρμογές είναι στο ίδιο επίπεδο και άλλες αλλού...
Τελικά ναι, κατάλαβα τι παίζει, υπάρχουν διαφορετικά μέρη, παράλληλα desktops/spaces. Και εφαρμογές σε διαφορετικό δεν μπορούν να συνυπάρχουν πχ για να κάνω drag κάτι από το finder στο yahoo mail μου πρέπει και οι δύο εφαρμογές να είναι στο ίδιο desktop.

3 δάχτυλα επάνω ή control+πάνω =mission control σου δείχνουν τα διάφορα desktops.
control+ δεξιά αριστερά σε πάνε από το ένα στο άλλο.
Μπορείς να κλείσεις κάποιο οπότε ό,τι έχει εκεί πάει στο βασικό desktop.

Κανένας δεν τα λέει αυτά. Ψάχνω για διαφορές, οδηγίες προσαρμογής από Windows σε iOS κλπ και αναμασάνε βλακείες.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#806011
sknipper έγραψε:Κανένας δεν τα λέει αυτά. Ψάχνω για διαφορές, οδηγίες προσαρμογής από Windows σε iOS κλπ και αναμασάνε βλακείες.

:lol: :lol:

Δεν ισχύουν αυτά που γράφεις, έτσι όπως τα γράφεις.
Μια χαρά μπορείς να κάνεις drag-drop από μια εφαρμγή σε ένα desktop, σε μια άλλη σε άλλο. Χωροταξικό είναι το θέμα. Με δυο monitor μπορείς άνετα. Με ένα, μάλλον όχι.

Μια εφαρμογή μπορείς να την μετακινήσεις από ένα desktop σε ένα ένα άλλο.
Αν εμφανίσεις το mission control, μετά μια εφαρμογή την κάνεις drag drop σε οποιοδήποτε desktop (ή και δημιουργείς νέο αν θες).

Γενικά μπορείς να αποφεύγεις να κάνεις maximise τις εφαρμογές, γιατί ίσως κάνουν πιο δύσκολη τη διαχείριση.
Γενικά maximise/minimise/απλό κλείσιμο δεν χρειάζεται να ασχολείσαι.

Επίσης βολικό πάντως (για εμένα) το να ερμηνεύει ως "πατημένο κλικ" την επαφή τριών δαχτύλων :
Turn on three finger drag for your Mac trackpad
Choose Apple menu  > System Settings (or System Preferences).
Click Accessibility.
Click Pointer Control.
Click the Trackpad Options button.
Turn on “Enable dragging - three finger drag”