Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#802624 Δεν το λες μόνο 5·6 κόκκους ε
Θέλει σκούπισμα κάθε μέρα

Τώρα, μπάνιο να κάνετε το φρέσκο γατάκι, δύσκολο, θα φρικάρει
Αλλά μόλις συνηθίσει γιατί όχι, εμείς την κάνουμε μέρα παρά μέρα
Λιχουδιές και τέτοια μην της δίνετε. Αν μάθει, την πατήσατε, δεν θα σας αφήνει να φάτε σαν άνθρωποι. Μόνο ξηρά τροφή και είναι μια χαρά

Εμβόλια θα κάνει 2 στην αρχή, στο πρώτο δίμηνο και το επόμενο μετά από 1 χρόνο
Κάποια στιγμή επίσης θέλει στείρωση και τσιπάκι, να υπολογίσεις το έξοδο
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#802625 Δεν το λες μόνο 5·6 κόκκους ε
Θέλει σκούπισμα κάθε μέρα

Τώρα, μπάνιο να κάνετε το φρέσκο γατάκι, δύσκολο, θα φρικάρει
Αλλά μόλις συνηθίσει γιατί όχι, εμείς την κάνουμε μέρα παρά μέρα
Λιχουδιές και τέτοια μην της δίνετε. Αν μάθει, την πατήσατε, δεν θα σας αφήνει να φάτε σαν άνθρωποι. Μόνο ξηρά τροφή και είναι μια χαρά

Εμβόλια θα κάνει 2 στην αρχή, στο πρώτο δίμηνο και το επόμενο μετά από 1 χρόνο
Κάποια στιγμή επίσης θέλει στείρωση και τσιπάκι, να υπολογίσεις το έξοδο
Άβαταρ μέλους
By rafi
#802626 Εγώ μια γατούλα που είχα φοιτητής της είχα μάθει και πήγαινε στην άμμο της στο μπαλκόνι. Το έμαθε κατευθείαν και πέρα από το ότι προσαρμόζει τις ώρες της αν χρειαστεί ξύνει το τζαμί.
Για να μη λερώνει το πάτωμα με άμμο εμείς στην Αθήνα βάζαμε το σκαφακι μέσα σε ένα μεγάλο χαρτοκουτο φάση για μπανάνες και ακόμα και με μανία να έσκαβε, έβγαινε ελάχιστη άμμος έξω.
Εδώ Χανιά πάει στην άμμο μόνο άμα βρέχει συνεχόμενα όλη μέρα και δεν μπορεί να πάει στον κήπο, αλλά όταν πηγαίνει μετά γεμίζει τριγύρω.
Αν πρέπει να κάνει μπάνιο οπωσδήποτε να προσαρμοστεί πρώτα με το χώρο. Ακόμα καλύτερα να έχετε παίξει πολύ για να έχει ωραίες πρώτες εμπειρίες.

.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#802627
Asimov έγραψε:Αλλά μόλις συνηθίσει γιατί όχι, εμείς την κάνουμε μέρα παρά μέρα

γατι μπανιο μερα παρα μερα? :dizzy:
Asimov έγραψε:Λιχουδιές και τέτοια μην της δίνετε. Αν μάθει, την πατήσατε, δεν θα σας αφήνει να φάτε σαν άνθρωποι. Μόνο ξηρά τροφή και είναι μια χαρά


Λιχουδια =κονσερβα?
Άβαταρ μέλους
By rafi
#802628 Για την λιχουδιές εγώ θα έλεγα ότι δεν είναι κακο να συνδυάζεται η ξηρά τροφή με μια καλή κονσέρβα πλήρη τροφή τουλάχιστον σε κάποια γεύματα μέσα στη μέρα.
Νομίζω θα το εκτιμήσει, πάνω από 20€/μήνα δεν νομίζω να κοστίσει.

.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#802630
rafi έγραψε:Εγώ μια γατούλα που είχα φοιτητής της είχα μάθει και πήγαινε στην άμμο της στο μπαλκόνι. Το έμαθε κατευθείαν και πέρα από το ότι προσαρμόζει τις ώρες της αν χρειαστεί ξύνει το τζαμί.
.


αυτο ακριβως μου ειπε η γυναικα μου για αυτο το γατι που ειχαν στο πατρικο της.Εξυνε το τζαμι οποτε ηθελε,ανοιγες,τα εκανε,ξαναεξυνε τζαμι,ανοιγαν και ξαναεμπαινε μεσα.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#802633
alexandros.K έγραψε:Μη το κανεις μπανιο ρε, θα φρικαρει

Εγω ουτε τσιπ θα εβαζα , οπως δεν εχω βαλει στις δικες μου


Τι ακριβώς θα κερδίσει αν δεν βάλει? :hmmm:
Χωρίς τσιπ βέβαια πρακτικά δεν είναι δικές σου.
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#802637
NickTG έγραψε:Τι ακριβώς θα κερδίσει αν δεν βάλει? :hmmm:
Χωρίς τσιπ βέβαια πρακτικά δεν είναι δικές σου.


Ειμαι κατα των τσιπ σε εμβια οντα
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#802646
dimviii έγραψε:
Asimov έγραψε:Αλλά μόλις συνηθίσει γιατί όχι, εμείς την κάνουμε μέρα παρά μέρα

γατι μπανιο μερα παρα μερα? :dizzy:


Γιατι ειναι χειμωνας. Το καλοκαιρι θελει καθε μερα :shifty:

Ειδικα αν ειναι μεσα στο σπιτι το γατι και αν ειναι και απο τα καθαρα που γλυφονται ολη μερα (σαν τη δικια μας :inlove: ) μπορει να μη θελει μπανιο και ποτε. Ολη μερα σα ζαχαρωτο μυριζει το κοριτσι μου.

Τα τιγρακια που ποσταρισε ο Μπουσσο γαματα. Ειδικα η μανα και το αριστερο το μικρο!
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#802647 Και κατι προς ολους τους γαταδες που ξεχναω να πω! Παρτε κανενα στυλο λειζερ απο κανενα Κινεζο. Παιζουν σα τρελα τα γατακια. Και λενε οτι ειναι καλο να τα κουραζεις εσυ με παιχνιδι, για να μην εχουν ολη την τσιτα μαζεμενη σε ακαταληλες ωρες και για να μην ξεσπανε στο σπιτι με ζημιες.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#802651
George_Prix έγραψε:Και κατι προς ολους τους γαταδες που ξεχναω να πω! Παρτε κανενα στυλο λειζερ απο κανενα Κινεζο. Παιζουν σα τρελα τα γατακια. Και λενε οτι ειναι καλο να τα κουραζεις εσυ με παιχνιδι, για να μην εχουν ολη την τσιτα μαζεμενη σε ακαταληλες ωρες και για να μην ξεσπανε στο σπιτι με ζημιες.

Eχω χαλασει 3 , τα 2 πριν αποκτησω γατα που επαιζα απο το μπαλκονι με τα αδεσποτα του δρομου :lol:

Ονυχοδρομιο να παρεις για να ξυνει νυχια. Υπαρχουν και σανιδες που τις στερεωνεις στον τοιχο για να ξυνει νυχια. Σιγουρα θα αποκτησει κι ενα αγαπημενο επιπλο που θα ξυνει τα νυχια της, συνηθως υφασματινο... πες το στην κυρα να μην φρικαρει.

Τα γατια ειναι μεγαλοι ζητουλες, μεγαλυτεροι απο του σκυλους. Αν τρως, ακομα και αν δεν της δινεις μεζε θα θελει να το δει, να το μυρισει γιατι ειναι περιεργες και ζητουλες οπως ειπα.

Αν θες ησυχια στο φαγητο την απομονωνεις σε καποιο σημειο του σπιτιου αρκετα μεγαλο γιατι φρικαρουν στους μικρους χωρους. Εμεις κλεινουμε την πορτα απο το σαλονι στα δωματια και εχει το μισο σπιτι δικο της αν και νιαουριζει κανα 5λεπτο πισω απο την πορτα, μετα παει για ξαπλες σε καποιο κρεβατι :lol:

Παρε κανα μπαλακι μικρο να παιζει μεχρι εκει δεν χρειαζονται ιδιαιτερα παιχνιδια, αρκει ενα λαστιχακι ή καμια μπατονετα ή μανταλακι για να παιζει ωρες.

Οι γατες ειναι νυχτοβια ζωα. Οταν εσυ κοιμασαι αυτες σχεδιαζουν πως θα σας σκοτωσουν. Ο μονος λογος που δεν το κανουν ειναι γιατι δεν ξερουν που θα βρουν αλλους να τις υπηρετουν :lol: :lol:
Οποτε θα ακους θορυβους, δεν ειναι τιποτα κοιμησου :lol: :lol:

Οπως παιζει να κοιμαται και στο κρεβατι σας , στα ποδια σας αναμεσα ή αναμεσα σας.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#802674 Το πρόβλημα με το λέιζερ είναι πως ποτέ δεν το πιάνουν.
Οπότε είτε στο τέλος το στοχεύεις σε κάτι που όντως μπορούν να πιάσουν είτε μετά παίζεις μαζί τους με κάτι άλλο που μπορούν να πιάσουν.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#802684
dimviii έγραψε:
Asimov έγραψε:Αλλά μόλις συνηθίσει γιατί όχι, εμείς την κάνουμε μέρα παρά μέρα

γατι μπανιο μερα παρα μερα? :dizzy:
Asimov έγραψε:Λιχουδιές και τέτοια μην της δίνετε. Αν μάθει, την πατήσατε, δεν θα σας αφήνει να φάτε σαν άνθρωποι. Μόνο ξηρά τροφή και είναι μια χαρά


Λιχουδια =κονσερβα?


Το ξέρω ότι δεν έχει πολύ νόημα, αλλά επειδή είναι κακομαθημένη και άτακτη, σκαρφαλωνει σε τραπέζια κλπ, τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας τη θέλουν πεντακάθαρη. Έχει συνηθίσει τώρα οπότε είναι οκ

Για λιχουδιές της δίνουμε το φαγητό που τρώμε κι εμείς ή αραιά και που κάνα ζαμπονάκι, γαλοπούλα κλπ.

Τσιπάκι βάζεις για πολλούς λόγους με πιο σημαντικό ότι αυξάνονται πολύ οι πιθανότητες να τη βρεις αν χαθεί, αλλά και ότι είναι υποχρεωτικό εκ του νόμου (και δικαίως). Εννοείται ότι είναι απαραίτητο για την έκδοση των σχετικών εγγράφων σε περίπτωση ταξιδιού.