Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By drdino
#801129 Για το Extruder υποθέτω.

Είχα αγοράσει ένα ηλεκτρικό κατσαβιδάκι, το ES15. Αυτό ήρθε χωρίς θήκη κι ο @corsair είπε απλά να πάρω ένα σακουλάκι. Πολύ βαρετή λύση οπότε βρήκα ένα σχέδιο που είχε ετοιμάσει άλλος και το τύπωσα μέσω ebay:

Εικόνα
Εικόνα

Έβαλα και λίγη αυτοκόλλητη τσόχα για να μην ακούγονται οι μύτες και το κατσαβίδι κι όλα καλά.

Τώρα μπήκα στον τρυπάκι για εκτυπωτή ξανά και περιμένω να βγει σε προσφορά ο Fokoos Odin-5 F3. Ξεσκόνησα και το Solidworks που είχα να το χρησιμοποιήσω καμία 10ετια και σχεδίασα κάτι πλαστικές βάσεις για τον λαπτοπ που δεν βρίσκω να αγοράσω ως ανταλλακτικό.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#801208 καλο!

ο ανεμιστηρας παραπανω ειναι αντικατασταση του μαμα για το heat block / nozzle

θα ηθελα να σου πω οτι ειμαι μαστορας στο Fusion360... αλλα δεν...
η αληθεια ειναι οτι ασχολειθηκα με μερικα tutorials μερικες φορες αλλα ποτε δεν το εμαθα
οποτε ηθελα να φτιαξω παντα ελεγα κατσε να κανω τη δουλεια μου τωρα quick & dirty και τη βγαζω με το tinkercad
(η εκλαικευμενη web based version του Fusion 360)
Άβαταρ μέλους
By drdino
#802362 Not bad για πρώτη σπιτική εκτύπωση. Θέλω να καταλάβω αν αυτές οι κλωστές (είχε supports εκεί) είναι πρόβλημα θερμοκρασίας ή τπτ άλλο.

PETG υλικό, 25% infill.Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By drdino
#802372 Ανταποκρίνομαι στο κάλεσμά του
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#802375 το stringing ειναι ατελειωτο θεμα οπου ο καθενας θα πει και μια γνωμη....
δεν υπαρχει μια μοναδικη αληθεια που να λυνει το θεμα

το PETG ειναι το υλικο που μου δινει παντα τα χειροτερα αποτελεσματα σε αυτο το θεμα .
Για μενα αυτο που εχει δουλεψει ειναι να παιξεις με τις θερμοκρασιες να δεις που σταματαει .. γενικα αν θυμαμαι καλα παιζει αρκετα παραπανω απο τα απλα PLA
ενα πρωτο ρολο νηματος μαλλον ηταν χαλια ποτε δεν καταφερα να το κανω να βγει καλο

βεβαια υπάρχουν και ενα καρο αλλες ρυθμισεις για ταχυτητα retraction κτλ τκλ αλλα αν απο ολα αυτα θες να παιξεις μονο με μια παραμετρο εγω θα ελεγα ανεβασε θερμοκρασια
Άβαταρ μέλους
By drdino
#802509 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#802525 για να αποφυγεις τα supports μπορεις να το κοψεις στη μεση και να τυπωσεις δυο μισα
σε πολυπλοκα σχηματα βοηθαει
Άβαταρ μέλους
By drdino
#802527 Τα πλαστικά strips του laptop είχαν χαλάσει μετά από προηγούμενο άνοιγμα για αλλαγή μπαταρίας. Ανταλλακτικό δεν έβρισκα με τπτ στη σωστή διάσταση. Οπότε fuck it, I'll just print it: έκανα ένα πρόχειρο σχέδιο στο Soldiworks και μετά από λίγο πειραματισμό ιδού το αποτέλεσμα σε TPU:
Εικόνα


Χρησιμοποίησα και το σχέδιο από το Solidworks για να τυπώσω σε Α4 την πατούρα τους και μετά με το κοπίδι έκοψα ταινία διπλής όψης, ταμάμ μπερεκέτ (egobrain TM).
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#802545 Μπράβο!!
Αυτές οι πρακτικές πατέντες είναι και σε μένα οι πιο αξιοσημείωτες εκτυπώσεις που έχω κάνει .
Τις χαίρεσαι διπλά.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#802557 Τα strips αυτά λαστιχένια δεν είναι κανονικά; Συνήθως είναι δύσκολο να χαλάσουν.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#802559
axel12p έγραψε:Τα strips αυτά λαστιχένια δεν είναι κανονικά; Συνήθως είναι δύσκολο να χαλάσουν.


σε Λενοβο λαπτοπ εντρυ μοδελο μου ειχαν φυγει και εμενα.