Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Serf
#796527
bibendum έγραψε:Εδώ εχουν κάνει καρτέλ οι κυρίες που καθαρίζουν τα σπίτια και από 50 την μέρα το πάει μια μια 60 περιμένετε να γίνει κάτι στα καύσιμα;
Σα δε ντρέπονται κι αυτές!! Αντί να βάλλουν πλάτη όπως εταιρείες πρότυπα (motor oil, ΕΛΠΕ, κτλ)...
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#796556 Εγώ έβαλα σήμερα στα Σκοπια με τιμή diesel (και η βενζίνη ίδια τιμή είχε) 84,5 δηνάρια δηλαδή 1,36€ το λίτρο!
Άβαταρ μέλους
By nikos
#796591
bibendum έγραψε:Εδώ εχουν κάνει καρτέλ οι κυρίες που καθαρίζουν τα σπίτια και από 50 την μέρα το πάει μια μια 60 περιμένετε να γίνει κάτι στα καύσιμα;
Ντροπή! Έπρεπε να μειώσουν τη τιμή και να δουλεύουν από την αυγή μέχρι το βράδυ για να πούμε ότι αξίζει η δουλειά τα λεφτά που δίνουμε.
Εξισωσαμε ορισμένοι τα καύσιμα με τις κύριες!!!
Άβαταρ μέλους
By 224v
#796618 Στην Ανδριανουπολη πάντως έχει 1 ευρώ!! Λογω ισοτιμίας...1 ευρώ 19... λίρες τουρκιας

.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#796669 Όταν έρθει η ώρα να φουλάρω θα πάω κι εγώ μια βόλτα στον Κουμπάρο. Και θα κάνω τη βόλτα μου και θα μου 'ρθει η βόλτα τζάμπα. Το μόνο κακό είναι οι τζάμπα 2 ώρες αναμονή στα σύνορα μπες-βγες.
Αν ψωνίσω και τίποτε dixan-ariel-palmolive-cocaColes μπορεί και να βγάλω κέρδος.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#796700 Στο μικροσκόπιο της Επιτροπής Ανταγωνισμού μπαίνει για τρεις μήνες ο κλάδος των πετρελαιοειδών, καθώς η χαρτογράφησή του, δείχνει ασυμμετρίες στην μετακύλιση των τιμών και στα τρία στάδια της αλυσίδας παραγωγής και διάθεσης (διύλιση, εμπορία, λιανική διάθεση) στην ελληνική αγορά.

(β) Σημαντική αύξηση του κύκλου εργασιών και δεικτών κερδοφορίας των επιχειρήσεων διύλισης και χονδρικής εμπορίας το εξεταζόμενο διάστημα.

(γ) Εκ πρώτης όψεως, ιδιαίτερα αυξημένο περιθώριο κέρδους των εταιριών διύλισης το 2022 (σχεδόν διπλασιάζεται σε σχέση με το 2021), ωστόσο τα στοιχεία πρέπει να επιβεβαιωθούν με περαιτέρω έρευνα ανά προϊόν.

νώ παρατηρείται πολύ μεγάλη ταύτιση τιμών μεταξύ των δύο εταιρειών διύλισης τόσο ως προς την αμόλυβδη βενζίνη 95 οκτανίων όσο και ως προς το πετρέλαιο κίνησης.

https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/ ... -ton-timon
Άβαταρ μέλους
By markvag
#796756
dimviii έγραψε:Στο μικροσκόπιο της Επιτροπής Ανταγωνισμού μπαίνει για τρεις μήνες ο κλάδος των πετρελαιοειδών, καθώς η χαρτογράφησή του, δείχνει ασυμμετρίες στην μετακύλιση των τιμών και στα τρία στάδια της αλυσίδας παραγωγής και διάθεσης (διύλιση, εμπορία, λιανική διάθεση) στην ελληνική αγορά.

(β) Σημαντική αύξηση του κύκλου εργασιών και δεικτών κερδοφορίας των επιχειρήσεων διύλισης και χονδρικής εμπορίας το εξεταζόμενο διάστημα.

(γ) Εκ πρώτης όψεως, ιδιαίτερα αυξημένο περιθώριο κέρδους των εταιριών διύλισης το 2022 (σχεδόν διπλασιάζεται σε σχέση με το 2021), ωστόσο τα στοιχεία πρέπει να επιβεβαιωθούν με περαιτέρω έρευνα ανά προϊόν.

νώ παρατηρείται πολύ μεγάλη ταύτιση τιμών μεταξύ των δύο εταιρειών διύλισης τόσο ως προς την αμόλυβδη βενζίνη 95 οκτανίων όσο και ως προς το πετρέλαιο κίνησης.

https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/ ... -ton-timon


Απαπαπαπα, δεν το πιστεύω πόσο παρεμβαίνει το κακό κράτος στον καλό ελεύθερο ανταγωνισμό! :x :x
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#796791
dimviii έγραψε:
Yugo_para_siempre έγραψε:Συγγνώμη αν σας έχω πρήξει, αλλά με βάση τις τιμές βαρελιού και την ισοτιμία ευρώ/δολαρίου τις τελευταίες 10 μέρες η βενζίνη δε θα έπρεπε να έχει πάνω από 1.73 - 1.76 και πριν 3 μέρες η μέση τιμή ήταν στο 1.95...

Στην Ιταλία που πριν τον πόλεμο είχαμε σχεδόν ίδιες τιμές, η τιμή είναι 1.65.
ΟΚ, μάλλον συνεχίζει να ισχύει κρατική επιδότηση 8-9 λεπτών αλλά και χωρίς αυτή, η τιμή θα ανέβαινε εκεί που θα έπρεπε να είναι η δική μας παρούσα τιμή.

Ειλικρινά είναι εξοργιστικό.
Σχεδόν κανένα κανάλι δε μιλάει ακόμα και αυτά που υποτίθεται θίχτηκαν από τις υποκλοπές...


ναι αλλα η Ιταλια δεν εχει καλαθι του νοικοκυριου.

:lol:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#796792
mousatos έγραψε:Όταν έρθει η ώρα να φουλάρω θα πάω κι εγώ μια βόλτα στον Κουμπάρο. Και θα κάνω τη βόλτα μου και θα μου 'ρθει η βόλτα τζάμπα. Το μόνο κακό είναι οι τζάμπα 2 ώρες αναμονή στα σύνορα μπες-βγες.
Αν ψωνίσω και τίποτε dixan-ariel-palmolive-cocaColes μπορεί και να βγάλω κέρδος.
Καθημερινές δεν έχει ουρά, στις καστανιες, στους κήπους δεν ξέρω, αλλά και εκει λιγοι θα ειναι. Με 60 χλμ για κηπους, και 25 για Κεσανη μια όμορφη απογευματινή βόλτα είναι.

.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#796797
224v έγραψε: Με 60 χλμ για κηπους, και 25 για Κεσανη μια όμορφη απογευματινή βόλτα είναι.

less

Distance Between Alexandroupoli To Kipi Is 39 Kms
Origin Alexandroupoli
Destination Kipi
Distance 39 Kms
Travel Time 38 Minutes
https://www.roaddistance.in/distance-be ... i-to-kipi/

και επιπλέον + , δεν έχει βινιέτα όπως η Βουλγαρία.

Όσες φορές έχω πάει , στο μπες τρώω τουλάχιστον μιάμιση ώρα πάντα. τα 75 λεπτά στο τούρκικο τελωνείο. Στο γύρνα πάντα πιο γρήγορα , στο μισό χρόνο.

Και δε χρειάζεται να πάω Κεσάνη . έχει μια κωμόπολη 8 χιλιάδων πιο κοντά με SM που ανοίγουν και τις Κυριακές από τις 9 το πρωί όπως μου είπαν. Ipsala.
Άβαταρ μέλους
By melos86
#796867
dimviii έγραψε:Στο μικροσκόπιο της Επιτροπής Ανταγωνισμού μπαίνει για τρεις μήνες ο κλάδος των πετρελαιοειδών, καθώς η χαρτογράφησή του, δείχνει ασυμμετρίες στην μετακύλιση των τιμών και στα τρία στάδια της αλυσίδας παραγωγής και διάθεσης (διύλιση, εμπορία, λιανική διάθεση) στην ελληνική αγορά.

(β) Σημαντική αύξηση του κύκλου εργασιών και δεικτών κερδοφορίας των επιχειρήσεων διύλισης και χονδρικής εμπορίας το εξεταζόμενο διάστημα.

(γ) Εκ πρώτης όψεως, ιδιαίτερα αυξημένο περιθώριο κέρδους των εταιριών διύλισης το 2022 (σχεδόν διπλασιάζεται σε σχέση με το 2021), ωστόσο τα στοιχεία πρέπει να επιβεβαιωθούν με περαιτέρω έρευνα ανά προϊόν.

νώ παρατηρείται πολύ μεγάλη ταύτιση τιμών μεταξύ των δύο εταιρειών διύλισης τόσο ως προς την αμόλυβδη βενζίνη 95 οκτανίων όσο και ως προς το πετρέλαιο κίνησης.

https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/ ... -ton-timon


Απο την 13η θεση που κατειχε η χωρα μας στην ΕΕ σε οτι αφορα την λιστα με τις τιμες αμολυβδης βενζινης πριν την Ουκρανια στην ΕΕ πλεον κατεχουμε την ΠΡΩΤΗ!! Εχουμε την ακριβοτερη βενζινη στην ΕΕ και τα κερδη των δυο ομιλων που κατεχουν τα διυλιστηρια ξεπερνουν το 1 ΔΙΣ και μιλαμε για το πρωτο εννιαμηνο ακομα...
Άβαταρ μέλους
By 224v
#796879
mousatos έγραψε:
224v έγραψε: Με 60 χλμ για κηπους, και 25 για Κεσανη μια όμορφη απογευματινή βόλτα είναι.

less

Distance Between Alexandroupoli To Kipi Is 39 Kms
Origin Alexandroupoli
Destination Kipi
Distance 39 Kms
Travel Time 38 Minutes
https://www.roaddistance.in/distance-be ... i-to-kipi/

και επιπλέον + , δεν έχει βινιέτα όπως η Βουλγαρία.

Όσες φορές έχω πάει , στο μπες τρώω τουλάχιστον μιάμιση ώρα πάντα. τα 75 λεπτά στο τούρκικο τελωνείο. Στο γύρνα πάντα πιο γρήγορα , στο μισό χρόνο.

Και δε χρειάζεται να πάω Κεσάνη . έχει μια κωμόπολη 8 χιλιάδων πιο κοντά με SM που ανοίγουν και τις Κυριακές από τις 9 το πρωί όπως μου είπαν. Ipsala.
Ωχ ναι λάθος μου τα 60 είναι Κομοτηνή - κομβος αρδανιου!!! Στις καστανιες είχαμε 1 αυτοκίνητο μπροστά μας και στο πήγαινε και στο έλα Παρασκευή, δεν ανέφερα ότι βγαίνοντας στο τελωνείο μας χρέωσαν 10 ευρώ πρόστιμο για παράβαση ορίου!!! Αυτή είμαι οργάνωση!! Στα 5 χλμ διαδρομής έχουν κάμερα και φαααπ προστιμο!!!!

.
Τελευταία επεξεργασία από 224v και 07 Δεκ 2022, 09:58, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By scrat
#797062
dimviii έγραψε:Στο μικροσκόπιο της Επιτροπής Ανταγωνισμού μπαίνει για τρεις μήνες ο κλάδος των πετρελαιοειδών, καθώς η χαρτογράφησή του, δείχνει ασυμμετρίες στην μετακύλιση των τιμών και στα τρία στάδια της αλυσίδας παραγωγής και διάθεσης (διύλιση, εμπορία, λιανική διάθεση) στην ελληνική αγορά.

(β) Σημαντική αύξηση του κύκλου εργασιών και δεικτών κερδοφορίας των επιχειρήσεων διύλισης και χονδρικής εμπορίας το εξεταζόμενο διάστημα.

(γ) Εκ πρώτης όψεως, ιδιαίτερα αυξημένο περιθώριο κέρδους των εταιριών διύλισης το 2022 (σχεδόν διπλασιάζεται σε σχέση με το 2021), ωστόσο τα στοιχεία πρέπει να επιβεβαιωθούν με περαιτέρω έρευνα ανά προϊόν.

νώ παρατηρείται πολύ μεγάλη ταύτιση τιμών μεταξύ των δύο εταιρειών διύλισης τόσο ως προς την αμόλυβδη βενζίνη 95 οκτανίων όσο και ως προς το πετρέλαιο κίνησης.

https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/ ... -ton-timon

Από το άρθρο, φαίνεται ότι η ολοκλήρωση της διαδικασίας, με πιθανό αποτέλεσμα την πρόταση μέτρων που θα έχουν εκτελεστικό χαρακτήρα, είναι περίπου 5 μήνες μακριά από το τέλος Νοεμβρίου, οπότε και ξεκίνησε η κανονιστική παρέμβαση. Παραθέτω την αναφορά στη διαδικασία (τα bold δικά μου). Δηλαδή, τον Μάρτιο του 2023, ένα χρόνο μετά την εκκίνηση της Χαρτογράφησης της αγοράς Πετρελαιοειδών, η οποία εκκίνησε με απόφαση της ΕΑ στις 22 Μαρτίου 2022, όπως αναφέρεται.

Διαδικασία
Εφόσον, κατά το πρώτο αυτό στάδιο, διαπιστωθεί κατ’ αρχάς η μη ύπαρξη συνθηκών αποτελεσματικού ανταγωνισμού στον υπό διερεύνηση κλάδο, η ΕΑ θα δημοσιοποιήσει τις απόψεις της, μέσω δημόσιας διαβούλευσης εντός διαστήματος 90 ημερών από την κίνηση της εν λόγω διαδικασίας. Η δημόσια διαβούλευση θα διαρκέσει τουλάχιστον 30 ημέρες.

Μετά το πέρας της δημόσιας διαβούλευσης και εφόσον η ΕΑ διαπιστώσει ξανά ότι στο συγκεκριμένο κλάδο της οικονομίας δεν υπάρχουν συνθήκες αποτελεσματικού ανταγωνισμού, ανακοινώνει συγκεκριμένα μέτρα τα οποία θεωρεί ότι είναι τα απολύτως αναγκαία, πρόσφορα και σύμφωνα με την αρχή της αναλογικότητας, για τη δημιουργία συνθηκών αποτελεσματικού ανταγωνισμού. Η ΕΑ δημοσιοποιεί επαρκώς και με πρόσφορο τρόπο τις απόψεις της για τα μέτρα που ανακοινώνει και θέτει αυτές σε δημόσια διαβούλευση. Η δημόσια διαβούλευση διαρκεί τουλάχιστον 30 ημέρες.

Η ΕΑ, μετά το πέρας της εν λόγω διαβούλευσης και αφού λάβει υπόψη τα αποτελέσματα αυτής, δύναται να επιβάλλει, με απόφαση της, που έχει εκτελεστό χαρακτήρα, τα συγκεκριμένα μέτρα τα οποία θεωρεί ότι είναι τα απολύτως αναγκαία, πρόσφορα και σύμφωνα με την αρχή της αναλογικότητας για τη δημιουργία συνθηκών αποτελεσματικού ανταγωνισμού.