Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#794209 :rant:
βρήκα ψες στίγματα μούχλας σε μπουφάν-ζακέτες στη 2η ντουλάπα του σπιτιού.
στον κεντρικό χώρο της υπάρχει άνοιγμα 40x40 εκ. στην πλάτη όπου έχει ρολόγια μέσα στο ντουβάρι - πίσω ακριβώς είναι η τουαλέτα. αρχικά ήταν πρόχειρα καλυμμένο με χοντρό νάιλον.
όταν πρωτομύρισα κάτι περίεργο έβαλα τα κλασικά αρωματικά, όταν κατάλαβα την υγρασία δοκίμασα αερισμό και αφυγραντήρα με ανοιχτά τα φύλλα της. επίσης με χοντρή ταινία κόλλησα εφαρμοστά το νάιλον για να μην μπάζει απ' το άνοιγμα (δεν κράτησε, έπεσε :s_mad ).
μιας και είναι η 2η δεν την ανοίγουμε συχνά οπότε ίσως είναι συνδυασμός υγρασίας και κλεισούρας.
να βρω καλυτερο υλικό για να κλείσω την τρύπα και βάλω μέσα συλλέκτη υγρασίας? :help:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#794219
egobrain έγραψε::
μιας και είναι η 2η δεν την ανοίγουμε συχνά οπότε ίσως είναι συνδυασμός υγρασίας και κλεισούρας.
να βρω καλυτερο υλικό για να κλείσω την τρύπα και βάλω μέσα συλλέκτη υγρασίας? :help:

Αυτο ειναι.

Ο συλλεκτης θα κανει δουλεια και ισως να την αφηνεις μισανοιχτη.


(τα ρολογια τι ειναι; υδρευσης; )
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#794223 δεν τα έλεγξα προσεκτικά αλλά ναι, για τα νερά πρέπει νάναι.
στο νάιλον έβαλα την γκρί τύπου υφασμάτινη ταινία που μου φαίνεται πολύ δυνατή. ίσως την πέταξε απ' την υγρασία? τι σκατά να βάλω?
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#794225
egobrain έγραψε:δεν τα έλεγξα προσεκτικά αλλά ναι, για τα νερά πρέπει νάναι.
στο νάιλον έβαλα την γκρί τύπου υφασμάτινη ταινία που μου φαίνεται πολύ δυνατή. ίσως την πέταξε απ' την υγρασία? τι σκατά να βάλω?

Γιατι να εχει υγρασια απο τα ρολογια; Μονο αν εχει διαρροη. Μηπως ο πλαινος τοιχος της ντουλαπας ειναι και εξωτερικος;

Γιατι τοτε συμβαινει υγροποιηση υδρατμων, οποτε ο συλλεκτης και το τακτικο αερισμα θα κανουν δουλεια
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#794226 είναι το μόνο που διαφέρει σ' αυτην την ντουλάπα.
σε ίδια θέση είναι και της κρεβατοκάμαρας (εντοιχισμένη, μεσοτοιχία με την τουαλέτα και πλαϊνο τοίχο εξωτερικό) αλλά εκεί δεν έχω πρόβλημα
Άβαταρ μέλους
By pro
#794228 Aν για χρόνια ήσουν οκ και ξαφνικά έχεις υγρασία και μούχλα, το πιο πιθανο ειναι κάπου να έχεις διαρροή. Οπότε πρέπει να τη βρεις και να λύσεις το θέμα, όχι να το καλύψεις με συλλέκτη κλπ. Το ρολόι είναι μια πιθανή πηγή, πολύ συνηθισμένη περίπτωση επίσης είναι μπανιέρα που εφάπτεται στον συγκεκριμένο τοίχο και είτε παίρνει νερό στην ένωση με το πλακάκι είτε υπάρχει διαρροή στο σιφώνι.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#794231 Απ' την αρχή, πριν 2 χρόνια, είχα καταλάβει ότι έχει κάποιο πρόβλημα αλλά δεν είχαμε ρούχα από τότε.
Φέτος ξεκαλοκαιριάσαμε σ' αυτήν τα παλτομπούφανα και τώρα παρατήρησα τη μούχλα (που δεν βγήκε σε όλα φυσικά, μόνο κάποιο είδος υφάσματος το έβγαλε).
Η μπανιέρα είναι στη μεριά της κρεβατοκάμαρας, εκεί που όπως είπα δεν έχω πρόβλημα στην ντουλάπα.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#794243 Αν έχεις μούχλα και υγρασία το καλοκαίρι, τότε το πράγμα είναι σοβαρό και δεν θα λυθεί απλώς με συλλέκτη υγρασίας. Παίζει να έχεις κάπου διαρροή. Άρα, φωνάζεις υδραυλικό με θερμοκάμερα για να τσεκάρει αν υπάρχει κάπου διαρροή και μετά παίρνεις αποφάσεις.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#796369
pro έγραψε:
otso έγραψε:Το κακο ειναι οτι αμα σου αρεσουν τα εργαλεια και δεν εισαι μαστορας να τα χρησιμοποιεις συχνα αγοραζεις με ενθουσιασμο και μαζευεις απιστευτα πραγματα και οταν θα τα χρειαστεις μπορει και να τα εχεις ξεχασει


Παίζει και το άλλο, να θες να κάνεις κάτι και να λες κάτσε να ψάξω κάτι θα βρώ. Και να βρίσκεις
Σήμερα χρησιμοποίησα πρώτη φορά έναν τροχό μπαταρίας parkside που τον έχω κάνα δυο χρόνια τώρα για να κόψω ένα πλαστικό κανάλι. Δεν χρειάστηκε καν φόρτιση

Και ανακάλυψα ότι έχω και τροχό ρεύματος που τον είχα ξεχάσει εντελώς
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#796379 Αυτά που έλεγε ο otso, ότι έχουμε πράγματα που δε θυμόμαστε που τα βάλαμε. Και γω στο εξοχικό συμμαζεψα την αποθήκη και βρήκα τρυπάνια που ήθελα και ζαλιζα τον πεθερό να μου δώσει τα δικά του.
Άβαταρ μέλους
By Δημ.Φυλακτος
#796523 Οι απλες σιλικονες του 1 ευρω το σωληναριο ''σφραγιστικη-αντιμουχλικη'' ειναι για λιγο καιρο,απο εκει και μετα αρχιζουν να χανουν την ιδιοτητα τους.
Σιλικονη για ενυδρεια την δινουν τα εργοστασια για 10 χρονια το πολυ.

Αμα η υγρασια ειναι συνεχης πχ διαρροη νερου σε τοιχο ο αφυγραντηρας δεν θα κανει τιποτα,δυστυχως η λυση ειναι Υδραυλικος και συνηθως σκαψιμο σε τοιχο.
Μου εχει σπασει γωνια μεσα σε τοιχο μετα απο 8 χρονια κατασκευης,βγηκαν σημαδια εξω στο χρωμα και απο εκει το καταλαβα.
Ολοκληρο μερεμετι γαι σκαψιμο-κοψιμο-νεα σωλληνα-κολληση-σοβατισμα-βαψιμο.
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#796611 Στο μπάνιο χάλασε το κουμπί που εναλλάσσει τη βρύση με το τηλέφωνο. Πήγα σε ένα κατάστημα με υδραυλικά για να πάρω ανταλλακτικό (φαντάστηκα θα έχει κάποιο μικρό μηχανισμό με ελατήριο μέσα) και μου είπαν βγάλε το χαλασμένο και φερτο μας για να σου δώσουμε το σωστό. Προσπαθώ να το βγάλω αλλά αυτό το κουμπί που έχει δεν βγαίνει με τίποτα απλά γυρίζει. Λέω να μήν το ζορισω παραπάνω και γδαρω το ψευτονικελ που έχει και παίρνω τηλέφωνο υδραυλικό. Αυτός όμως μου λέει ότι δεν αλλάζει μόνο του, πας για ολόκληρη βρύση. Ισχύει κάτι τέτοιο; Και τι ανταλλακτικό θα μου έδιναν στο κατάστημα τότε;;