Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#794835
dimik έγραψε:
Επίσης δεν μιλάμε για περιουσίες, μιλάμε για το προφανές, να μην χρωστάς, ειδικά όταν εργαζόσουν "χρυσές" εποχές.

Μα οπως το τυχαιο οικοπεδο το 60 απεκτησε αξια 'ν' φορες μεγαλυτερη 30-40 χρονια μετα, ετσι και ολοκληρες δουλειες χαθηκαν απο ενα φυσημα του ανεμου. Μια ασφαλης επιλογη να κανεις κατι ηρθε ενας σεισμος, μια αρρωστια, μια πυρκαγια πριν το τελειωσεις και χαθηκαν ολα.

Ξερω ανθρωπους που το 2008 εβγαζαν 3+ χιλιαρικα και το 2011 εβγαζαν 1.500€, το δανειο που ειχαν παρει δεν εβγαινε πια και πουλησαν οτι αλλο ειχαν και δεν ειχαν για να σωσουν το σπιτι τους. Αν δεν ειχαν; Θα εχαναν το σπιτι τους και με τους νομους του πρωτου μνημονιου θα συνεχιζαν να χρωστανε αν ο πλειστηριασμος δεν καλυπτε το χρεος, παλιοτερα δεν ηταν ετσι και βασικα δεν ξερω πουθενα που να ειναι ετσι. Αν σου παρει η τραπεζα το σπιτι, τελος οι υποχρεωσεις σου σε αυτη.

Οπως ειπωθηκε αν ηταν μπαταξου θα πιστολιαζε τις καρτες και τελος, ουτε σπιτι θα εχανε ουτε τιποτα. Ας προσεχε η τραπεζα που τις χορηγησνε
Άβαταρ μέλους
By dimik
#794839
Νίκος Παππάς έγραψε:
dimik έγραψε:
Επίσης δεν μιλάμε για περιουσίες, μιλάμε για το προφανές, να μην χρωστάς, ειδικά όταν εργαζόσουν "χρυσές" εποχές.

Μα οπως το τυχαιο οικοπεδο το 60 απεκτησε αξια 'ν' φορες μεγαλυτερη 30-40 χρονια μετα, ετσι και ολοκληρες δουλειες χαθηκαν απο ενα φυσημα του ανεμου. Μια ασφαλης επιλογη να κανεις κατι ηρθε ενας σεισμος, μια αρρωστια, μια πυρκαγια πριν το τελειωσεις και χαθηκαν ολα.

Ξερω ανθρωπους που το 2008 εβγαζαν 3+ χιλιαρικα και το 2011 εβγαζαν 1.500€, το δανειο που ειχαν παρει δεν εβγαινε πια και πουλησαν οτι αλλο ειχαν και δεν ειχαν για να σωσουν το σπιτι τους. Αν δεν ειχαν; Θα εχαναν το σπιτι τους και με τους νομους του πρωτου μνημονιου θα συνεχιζαν να χρωστανε αν ο πλειστηριασμος δεν καλυπτε το χρεος, παλιοτερα δεν ηταν ετσι και βασικα δεν ξερω πουθενα που να ειναι ετσι. Αν σου παρει η τραπεζα το σπιτι, τελος οι υποχρεωσεις σου σε αυτη.

Οπως ειπωθηκε αν ηταν μπαταξου θα πιστολιαζε τις καρτες και τελος, ουτε σπιτι θα εχανε ουτε τιποτα. Ας προσεχε η τραπεζα που τις χορηγησνε



Όταν βγάζεις 3000 και δανείζεσαι με δόση 1000 και περισσότερα χωρίς καν να έχεις και αποταμιεύσεις δεν σου φταίει κανείς άλλος.
Ο δανεισμός είναι ένα εργαλείο που σου προσφέρει άμεσα ρευστότητα χωρίς να χρειάζεται να περιμένεις τα αποτελέσματα της αποταμίευσης σου, χρειάζεται όμως μεγάλη προσοχή γιατί είναι επικίνδυνο.
Η νοοτροπία όμως ήταν αφού μου τα δίνουν τα παίρνω, τις επιπτώσεις σε περίπτωση που κάτι πήγαινε στραβά κανείς δεν τις σκεφτόταν.

Το ξαναλέω, αυτόν που είχε παραπάνω από ικανοποιητικό εισόδημα και βρέθηκε ξαφνικά ξεβράκωτος δεν τον λυπάμαι, σημαίνει δεν προνόησε και πιθανότατα τα έτρωγε σε πολυτέλειες.
Ο μεροκαματιάρης που δουλεύει 12ωρες βάρδιες και πήρε ένα 2αρακι με 200-300€ ευρώ δόση είναι άλλη περίπτωση και πρέπει να προστατεύεται, αν και είμαι σίγουρος ότι ο συγκεκριμένος θα είναι πιο συνετός γιατί ξέρει...



@HF η ιστορία αυτή είναι παρόμοια για πάρα πολλές οικογένειες στην περιοχή που μεγάλωσα, οι περισσότερες με 1 καλό μισθό της ΔΕΗ ή με έναν καλό μισθό ιδιωτικού τομέα. edit: κάποιο το έβλεπαν και ως περιττή πολυτέλεια να δουλεύει και η σύζυγος βλέπεις.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#794841 Διακρίνω μια ποινικοποίηση των όρων ΠΑΣΟΚ, ΔΕΗ, Ολυμπιακή.
Παρακαλώ να σταματήσει parafta.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#794843
dimik έγραψε:

Όταν βγάζεις 3000 και δανείζεσαι με δόση 1000 και περισσότερα χωρίς καν να έχεις και αποταμιεύσεις δεν σου φταίει κανείς άλλος..


dimik έγραψε:Ο μεροκαματιάρης που δουλεύει 12ωρες βάρδιες και πήρε ένα 2αρακι με 200-300€ ευρώ δόση είναι άλλη περίπτωση και πρέπει να προστατεύεται, αν και είμαι σίγουρος ότι ο συγκεκριμένος θα είναι πιο συνετός γιατί ξέρει...


στο πρωτο κουοτ που εβγαζε 3000 και πηρε δανειο με 1000 δοση λες οτι φταιει.
Στο δευτερο κουοτ ο ''μεροκαματιαρης'' πηρε δανειο 300 ευρω αλλα εκει ειναι πιο συνετος ''γιατι ξερει''
Δλδ ο μεροκαματιαρης δεν μπορει να χασει την δουλεια του/αρρωστησει/οτιδηποτε και να μην πληρωνει τη δοση=χασιμο σπιτιου.Και δεν γινεται γιατι ''αυτος ξερει'' μας λες.
Δεν βγαζει νοημα Δημητρη.
Καλο ειναι να μην ειμαστε απολυτοι,γιατι η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#794845 @dimik
Προσπαθώ να σε παρακολουθήσω, αλλά δυσκολεύομαι. Πάμε στο εύκολο: πολλές οικογένειες στην περιοχή σου, άρα μέσα και η δική σου λογικά. Πάμε παρακάτω.

Με μισθό 3000€, μια δόση στα 600€ την λες μεγάλη; Θα έλεγα πως όχι, από κάθε σκοπιά. Είναι μόλις το 20% του εισοδήματος. Και περισσεύουν και 2400€, μπόλικα να ζήσει μια οικογένεια χωρίς στερήσεις (και χωρίς πολυτέλειες επίσης).
Αν τα 3000 --> 1500, τα 600€ δόση, είναι το 40% του εισοδήματος όμως, και όχι μόνον: το υπόλοιπο είναι 900€ μόλις --> δεν μπορείς να ζήσεις δηλαδή.

Αυτή η περίπτωση αφορούσε ΠΑΡΑ πολύ κόσμο μέσα στα μνημόνια. Και ακριβώς γιατί αφορούσε πάρα πολύ κόσμο, κοκκίνησαν τα δάνεια, και είχαμε νόμους Κατσέλη κλπ κλπ.

Οπότε, η πλειοψηφία δεν έκανε σπατάλες, ακριβώς το αντίθετο. Και τώρα θα χάσει τα σπίτια του, ακριβώς επειδή το εισόδημά του πλέον δεν επαρκεί. Αυτή είναι η αλήθεια, και δεν είναι όλοι αυτοί στρατηγικοί κακοπληρωτές, ή αφήνουν τις κλήσεις απλήρωτες.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#794846
dimik έγραψε:

Όταν βγάζεις 3000 και δανείζεσαι με δόση 1000 και περισσότερα χωρίς καν να έχεις και αποταμιεύσεις δεν σου φταίει κανείς άλλος.

Δεν ανεφερα ποσο δοσης αλλα ηταν κατω απο 800€, που για 3+ χιλιαρικα εισοδημα μια χαρα δοση ηταν, αλλο που μετα δεν εφτανε να πληρωθει.

dimik έγραψε:Η νοοτροπία όμως ήταν αφού μου τα δίνουν τα παίρνω, τις επιπτώσεις σε περίπτωση που κάτι πήγαινε στραβά κανείς δεν τις σκεφτόταν.


Εδω εισαι φαουλ. Οποια και να ηταν η νοοτροπια το κρατος υπαρχει και πρεπει να προστατευει τον αφελη απο τις επιλογες του.

Κανεις δεν θα σε προστατευσει αν πουλησεις ο,τι εχεις και δεν εχεις και πας να τα παιξεις στο καζινο. Οταν ομως πας να παρεις δανειο, ειτε στεγαστικο, ειτε καταναλωτικο, ειτε καρτες, πρεπει να σε προστατεψουν απο την αφελεια, χαζομαρα, μανια καταναλωσης ή οτιδηποτε αλλο. Σε χωρες που λειτουργει σωστα το συστημα εχει ευθυνη η τραπεζα αν χορηγησει πολλα δανεια σε κοσμο που δεν μπορει ευκολα να τα αποπληρωσει και αυτα σκασουν.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#794847
dimviii έγραψε:
dimik έγραψε:

Όταν βγάζεις 3000 και δανείζεσαι με δόση 1000 και περισσότερα χωρίς καν να έχεις και αποταμιεύσεις δεν σου φταίει κανείς άλλος..


dimik έγραψε:Ο μεροκαματιάρης που δουλεύει 12ωρες βάρδιες και πήρε ένα 2αρακι με 200-300€ ευρώ δόση είναι άλλη περίπτωση και πρέπει να προστατεύεται, αν και είμαι σίγουρος ότι ο συγκεκριμένος θα είναι πιο συνετός γιατί ξέρει...


στο πρωτο κουοτ που εβγαζε 3000 και πηρε δανειο με 1000 δοση λες οτι φταιει.
Στο δευτερο κουοτ ο ''μεροκαματιαρης'' πηρε δανειο 300 ευρω αλλα εκει ειναι πιο συνετος ''γιατι ξερει''
Δλδ ο μεροκαματιαρης δεν μπορει να χασει την δουλεια του/αρρωστησει/οτιδηποτε και να μην πληρωνει τη δοση=χασιμο σπιτιου.Και δεν γινεται γιατι ''αυτος ξερει'' μας λες.
Δεν βγαζει νοημα Δημητρη.
Καλο ειναι να μην ειμαστε απολυτοι,γιατι η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη.



Σαφώς κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, απλά συνήθως αυτός που έχει συνηθίσει να ζει με μετρημένα κουκιά ξέρει από μέτρημα και δεν ανοίγεται πέρα από εκεί που φτάνει.

@ΗF η δική μου οικογένεια ήταν από τις τυχερές

Προσωπικά οποιαδήποτε δόση μεγαλύτερη από το τρέχον ενοίκιο για ένα παρόμοιο ακίνητο την θεωρώ μεγάλη.
Το αν θα χάσει το σπίτι του,υπό ποίες προϋποθέσεις και σε πόσο καιρό τα εξήγησε πριν ο socrates.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#794850
dimik έγραψε:

Όταν βγάζεις 3000 και δανείζεσαι με δόση 1000 και περισσότερα χωρίς καν να έχεις και αποταμιεύσεις δεν σου φταίει κανείς άλλος.


Τότε θα έπρεπε να μη εγκρίνει η τράπεζα το δάνειο.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#794851
saxon_747 έγραψε:
dimik έγραψε:

Όταν βγάζεις 3000 και δανείζεσαι με δόση 1000 και περισσότερα χωρίς καν να έχεις και αποταμιεύσεις δεν σου φταίει κανείς άλλος.


Τότε θα έπρεπε να μη εγκρίνει η τράπεζα το δάνειο.


Γιατί; σάμπως θα χάσει λεφτά ;
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#794852
dimik έγραψε:
saxon_747 έγραψε:
dimik έγραψε:

Όταν βγάζεις 3000 και δανείζεσαι με δόση 1000 και περισσότερα χωρίς καν να έχεις και αποταμιεύσεις δεν σου φταίει κανείς άλλος.


Τότε θα έπρεπε να μη εγκρίνει η τράπεζα το δάνειο.


Γιατί; σάμπως θα χάσει λεφτά ;


Γιατί υποτίθεται κάνουν screening πριν δώσουν δάνεια.

Και αφού δε χάνουν λεφτά, γιατί παίρνουν τα σπίτια των πτωχών;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#794853
dimik έγραψε:@ΗF η δική μου οικογένεια ήταν από τις τυχερές

Προσωπικά οποιαδήποτε δόση μεγαλύτερη από το τρέχον ενοίκιο για ένα παρόμοιο ακίνητο την θεωρώ μεγάλη.
Το αν θα χάσει το σπίτι του,υπό ποίες προϋποθέσεις και σε πόσο καιρό τα εξήγησε πριν ο socrates.

Η ανάλυση είναι λάθος. Το ύψος του ενοικίου για παρόμοιο ακίνητο δεν λέει και τίποτε. Πχ η δική μου δόση αυτή την στιγμή είναι χαμηλότερη από το ενοίκιο για αντίστοιχο σπίτι στην περιοχή. Τι σημαίνει αυτό; Τίποτε απολύτως.

Αν αρχίσω να δυσκολεύομαι να το πληρώσω, γιατί το εισόδημά μου δεν φτάνει, τι είδους παρηγοριά θα μου δώσει πως το νοίκι είναι... χειρότερο;

Αυτό που σου έγραψα για το 20% του εισοδήματος, είναι αυτό που χρησιμοποιούν όλοι. Το οποίο ακόμη και αυτό για μένα, δεν φτάνει: γιατί το εισόδημα δεν είναι εγγυημένο, γιατί τα επιτόκια μπορεί να αυξηθούν, τα άλλα ανελαστικά έξοδα επίσης, ή κάποιος να χάσει την δουλειά του και ή ν'αργήσει να βρει, ή να βρει άλλη με μικρότερο μισθό.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#794854
saxon_747 έγραψε:
dimik έγραψε:
saxon_747 έγραψε:
dimik έγραψε:

Όταν βγάζεις 3000 και δανείζεσαι με δόση 1000 και περισσότερα χωρίς καν να έχεις και αποταμιεύσεις δεν σου φταίει κανείς άλλος.


Τότε θα έπρεπε να μη εγκρίνει η τράπεζα το δάνειο.


Γιατί; σάμπως θα χάσει λεφτά ;


Γιατί υποτίθεται κάνουν screening πριν δώσουν δάνεια.

Και αφού δε χάνουν λεφτά, γιατί παίρνουν τα σπίτια των πτωχών;


Η τράπεζα τα λεφτά της παίρνει όχι τι σπίτι, σπίτια δεν θέλει γενικά.

Το screening γίνεται γιατί πουλάει μετρητά πρέπει να ξέρει τι δυνατότητες έχεις για να τα αγοράσεις.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#794855
Anonymous Founder έγραψε:
dimik έγραψε:@ΗF η δική μου οικογένεια ήταν από τις τυχερές

Προσωπικά οποιαδήποτε δόση μεγαλύτερη από το τρέχον ενοίκιο για ένα παρόμοιο ακίνητο την θεωρώ μεγάλη.
Το αν θα χάσει το σπίτι του,υπό ποίες προϋποθέσεις και σε πόσο καιρό τα εξήγησε πριν ο socrates.

Η ανάλυση είναι λάθος. Το ύψος του ενοικίου για παρόμοιο ακίνητο δεν λέει και τίποτε. Πχ η δική μου δόση αυτή την στιγμή είναι χαμηλότερη από το ενοίκιο για αντίστοιχο σπίτι στην περιοχή. Τι σημαίνει αυτό; Τίποτε απολύτως.

Αν αρχίσω να δυσκολεύομαι να το πληρώσω, γιατί το εισόδημά μου δεν φτάνει, τι είδους παρηγοριά θα μου δώσει πως το νοίκι είναι... χειρότερο;

Αυτό που σου έγραψα για το 20% του εισοδήματος, είναι αυτό που χρησιμοποιούν όλοι. Το οποίο ακόμη και αυτό για μένα, δεν φτάνει: γιατί το εισόδημα δεν είναι εγγυημένο, γιατί τα επιτόκια μπορεί να αυξηθούν, τα άλλα ανελαστικά έξοδα επίσης, ή κάποιος να χάσει την δουλειά του και ή ν'αργήσει να βρει, ή να βρει άλλη με μικρότερο μισθό.


Αν δίνεις περισσότερα από το αντίστοιχο ενοίκιο σημαίνει κάνεις κάτι λάθος γιατί

1) συμφέρει να νοικιάζεις, να αποταμιευεις την διαφορά και να αγοράσεις όταν εξισώθουν ενοίκια με δόσεις με μικρότερο μάλιστα δάνειο.

2) αν πάει κάτι στραβά θα αναγκαστείς να πουλήσεις για να ξεχρεωσεις και να μείνεις σε κάτι μικρότερο/φτηνότερο.

Το δάνειο κατοικίας στην ουσία είναι ενοικίαση από την τράπεζα, όταν ξεχρεώσεις μπορείς να πεις έχω δικό μου σπίτι.

Ανελαστικο δεν βρίσκω τίποτα πλέον σε ότι αφορά την επιβιωση, από δουλειά, σπίτι, πόλη, χώρα, εισόδημα μέχρι δόσεις και έξοδα είναι κυμαινόμενα και με αυτή την λογική πρέπει να πορευόμαστε.

Για το 20% συμφωνώ κι εγώ δεν είναι αρκετό, πόσο μάλλον το 25% που πολλοί πιστεύουν ότι είναι μια χαρά.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#794856
dimik έγραψε:
saxon_747 έγραψε:
dimik έγραψε:

Όταν βγάζεις 3000 και δανείζεσαι με δόση 1000 και περισσότερα χωρίς καν να έχεις και αποταμιεύσεις δεν σου φταίει κανείς άλλος.


Τότε θα έπρεπε να μη εγκρίνει η τράπεζα το δάνειο.


Γιατί; σάμπως θα χάσει λεφτά ;

και βεβαια θα χασει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ,και θα τα πληρωσουν ΟΛΟΙ,ακομα και αυτοι που δεν πηραν δανειο.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#794857 Τρεις παρατηρήσεις:
- υπάρχει μια γενική αρχή του δικαίου σχετικά με την καταχρηστική άσκηση δικαιώματος (281 ΑΚ), αυτό σημαίνει ότι π.χ. για χρέος 800 ευρώ δεν κάνουμε κατάσχεση σε ακίνητο 150.000 €. Αυτό επειδή γράφτηκε με απόλυτο τρόπο ότι αν χρωστάς, δικαίως σου βγάζουν το σπίτι στο σφυρί. Δεν είναι πάντα έτσι.
- ας είμαστε πιο επιεικείς με τους ανθρώπους, ναι πράγματι μπορεί να σου συμβεί κάτι και να πέσουν τα καράβια σου έξω, όχι μόνο επειδή δεν ήσουν αρκετά καλός ή δεν μερίμνησες να έχεις πλουσιότερους πελάτες κλπ κλπ κλπ..
- ο socrates έχει σε πολλά δίκιο, σφάλει όμως στα εξής: α) κάποιες φορές οι εξωδικαστικοί μηχανισμοί κλπ δεν οδηγούν πουθενά, καθώς δεν υπάρχουν κανόνες που υποχρεώνουν τις τράπεζες να υποβάλουν συγκεκριμένη πρόταση - εναπόκειται στη διακριτική τους ευχέρεια, β) πολλές φορές στη διαδικασία διαπραγμάτευσης, ρύθμισης κλπ εμπλέκονται διάφοροι κακοί επαγγελματίες/υπάλληλοι τραπεζών/fund κλπ που με τις συμβουλές τους, βάζουν πραγματικά ταφόπλακα στο χρέος του οφειλέτη. Έχω δει τέτοιες περιπτώσεις. Τι να πεις εκεί στον καημένο, ε δεν πρόσεχες να ρωτούσες έναν καλύτερο δικηγόρο/λογιστή/μέντιουμ;
Έχουμε πολλές φορές την αίσθηση ότι αυτοί οι επαγγελματίες είναι πάντα άριστοι, αλλά δεν είναι έτσι, πολλοί είναι επιεικώς μέτριοι ενώ οι άριστοι κάνουν, ενίοτε, και αυτοί τα λάθη τους. Το τελικό αποτέλεσμα το λούζεται ο κοσμάκης. Τι να κάνουμε, το επίπεδο της αριστείας των νυν κυβερνώντων, δεν είναι εύκολο να το φτάσει ο καθένας :shifty:.