Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#794781 Μπορει να γινει μια επεξηγηση τι ειναι η ενεργειακη κοινοτητα? :oops:
Αν ειναι να κανουμε οικονομια αξιζει :rtfm: .
Το μοτο ειναι ενα: ΨΥΧΡΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#794783
Scotch έγραψε:Κι εγώ για εκεί με βλέπω, αν δεν πάω (ή μέχρι να πάω) σε δικά μου φ/β.

Σε δικά σου πάνω στην πολυκατοικία, μπορεί να γίνει πολύ πολύ δύσκολα υποθέτω. Να συμφωνήσουν οι υπόλοιποι, να υπάρχει χώρος στην ταράτσα, κλπ κλπ.
Με Virtual Net-metering, μπορείς να το κάνεις αν έχεις πχ ένα εξοχικό ή ένα οικόπεδο κάπου αλλού.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#794784
Thomas_C200K έγραψε:Μπορει να γινει μια επεξηγηση τι ειναι η ενεργειακη κοινοτητα? :oops:
Αν ειναι να κανουμε οικονομια αξιζει :rtfm: .
Το μοτο ειναι ενα: ΨΥΧΡΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ


Το FAQ της συγκεκριμένης κοινότητας λύνει σε ένα βαθμό γενικότερες απορίες περί ενεργειακών κοινοτήτων: https://atticaenergycommunity.gr/%CF%83 ... E%B9%CF%82
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#794799
Anonymous Founder έγραψε:
Scotch έγραψε:Κι εγώ για εκεί με βλέπω, αν δεν πάω (ή μέχρι να πάω) σε δικά μου φ/β.

Σε δικά σου πάνω στην πολυκατοικία, μπορεί να γίνει πολύ πολύ δύσκολα υποθέτω. Να συμφωνήσουν οι υπόλοιποι, να υπάρχει χώρος στην ταράτσα, κλπ κλπ.
Με Virtual Net-metering, μπορείς να το κάνεις αν έχεις πχ ένα εξοχικό ή ένα οικόπεδο κάπου αλλού.

Πέρα από την ταλαιπωρία με το να βγάλεις άκρη με την πολυκατοικία, με το virtual net-metering δεν γλιτώνεις και από αστοχίες υλικού; Π.χ. μετά από 8 χρόνια να σου χαλάσει ο inverter.
Δεν γνωρίζω βέβαια τι κέρδος έχουν οι εταιρείες που προσφέρουν virtual net-metering και αντίστοιχα τι ποσό χάνεις εσύ.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#794800 To Virtual Net-metering αφορά την τοποθεσία εγκατάστασης, και στις δύο περιπτώσεις θα υπάρχει inverter, άρα αν χαλάσει, κάποιος θα πρέπει να πληρώσει.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#794838 Συμφωνώ απόλυτα. Έχουν όλα τα προσόντα τόσο να εξελιχθούν σε κάτι πολύ πετυχημένο όσο και να ακολουθήσουν την πεπατημένη των περισσότερων αγροτικών συνεταιρισμών.

Οπότε ψάχνουμε, διαβάζουμε, μιλάμε με κάποιον από την ενεργειακή κοινότητα, αξιολογούμε και αποφασίζουμε.

Σε ό,τι με αφορά, τυγχάνει να είναι φίλος μου ένα από τα πρώτα μέλη της συγκεκριμένης ενεργειακής κοινότητας, του οποίου και η επαγγελματική δραστηριότητα σχετίζεται με τα ενεργειακά θέματα. Με την όποια επιρροή έχει αυτό στην αξιολόγηση της συμμετοχής μου σε αυτή.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#795273
Anonymous Founder έγραψε:
Scotch έγραψε:Κι εγώ για εκεί με βλέπω, αν δεν πάω (ή μέχρι να πάω) σε δικά μου φ/β.

Σε δικά σου πάνω στην πολυκατοικία, μπορεί να γίνει πολύ πολύ δύσκολα υποθέτω. Να συμφωνήσουν οι υπόλοιποι, να υπάρχει χώρος στην ταράτσα, κλπ κλπ.
Με Virtual Net-metering, μπορείς να το κάνεις αν έχεις πχ ένα εξοχικό ή ένα οικόπεδο κάπου αλλού.

Διατηρώ κάποιες μικρές ελπίδες για την πολυκατοικία. Χώρος υπάρχει στην ταράτσα, αν και δεν ξέρω τι χώρος απαιτείται για να μας καλύψει όλους (8 διαμερίσματα).
Το οικόπεδο νομίζω πρέπει να είναι στην ίδια περιφέρεια (ή κάτι τέτοιο);
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#795543 τι ειναι τουτο παλι γτχμ? :dizzy:

Αλλάζει ο τρόπος χρέωσης στο ρεύμα, οδεύουμε σε νέο μοντέλο που Η ταυτόχρονη χρήση δυο συσκευών θα ρίχνει την ασφάλεια.
Με νέο τρόπο θα υπολογίζονται οι χρεώσεις στο ρεύμα από την 1η Ιανουαρίου του 2023, καθώς η ΡΑΕ θέτει σε εφαρμογή τη χρέωση των καταναλωτών με κριτήριο (κατά κύριο λόγο) την ισχύ των εγκαταστάσεών τους και λιγότερο το ύψος της κατανάλωσης.


Μιλώντας στο OPEN ο ενεργειακός αναλυτής, Μιχάλης Χριστοδουλίδης τόνισε ότι επί της ουσίας αναγκάζουν τα νοικοκυριά να χρησιμοποιούν μία με δύο συσκευές.

Όπως εξήγησε ο κ. Χριστοδουλίδης, «αν κάποιος έχει μια κουζίνα τριφασική που την λειτουργεί για μία ώρα και μια κουζίνα μονοφασική που την λειτουργεί επίσης τον ίδιο χρόνο, η κατανάλωση είναι ακριβώς η ίδια, οι ίδιες κιλοβατώρες. Άρα ποιο είναι το σκεπτικό της τιμολόγησης της κιλοβατώρας με βάση το είδος της παροχής;».

https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/ ... y-reymatos
Άβαταρ μέλους
By 224v
#795554
dimviii έγραψε:τι ειναι τουτο παλι γτχμ? :dizzy:

Αλλάζει ο τρόπος χρέωσης στο ρεύμα, οδεύουμε σε νέο μοντέλο που Η ταυτόχρονη χρήση δυο συσκευών θα ρίχνει την ασφάλεια.
Με νέο τρόπο θα υπολογίζονται οι χρεώσεις στο ρεύμα από την 1η Ιανουαρίου του 2023, καθώς η ΡΑΕ θέτει σε εφαρμογή τη χρέωση των καταναλωτών με κριτήριο (κατά κύριο λόγο) την ισχύ των εγκαταστάσεών τους και λιγότερο το ύψος της κατανάλωσης.


Μιλώντας στο OPEN ο ενεργειακός αναλυτής, Μιχάλης Χριστοδουλίδης τόνισε ότι επί της ουσίας αναγκάζουν τα νοικοκυριά να χρησιμοποιούν μία με δύο συσκευές.

Όπως εξήγησε ο κ. Χριστοδουλίδης, «αν κάποιος έχει μια κουζίνα τριφασική που την λειτουργεί για μία ώρα και μια κουζίνα μονοφασική που την λειτουργεί επίσης τον ίδιο χρόνο, η κατανάλωση είναι ακριβώς η ίδια, οι ίδιες κιλοβατώρες. Άρα ποιο είναι το σκεπτικό της τιμολόγησης της κιλοβατώρας με βάση το είδος της παροχής;».

https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/ ... y-reymatos
Στο νησί έχω μονοφασικο ρεύμα, με φούρνο, πλυντήριο πιάτων και ρούχων, πότε δεν έχει πέσει το ρεύμα 4 χρόνια λειτουργίας του σπιτιού ακόμα και με 6 άτομα, έχω όμως ηλιακό θερμοσίφωνα 200 λίτρα που ποτέ δεν ανάβει ηλεκτρικά. Στην Αθήνα εχω τριφασικό που ποτέ επισης δεν υπερφορτωνεται, αν και τις ώρες του φτηνού τιμολογίου ανοίγουν φούρνος, πλυντήριο και στεγνωτήρα, και σιδερωτηριο, επίσης. Νομίζω ότι μπελάς θα είναι η όποια μετατροπή.

.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#795556
georgetz έγραψε:είναι θέμα χρόνου να πάμε σε kwh κίνησης και kwh κατανάλωσης σπιτιού, θεωρώ

Γίνεται αυτό τεχνικά; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#795557
georgetz έγραψε:είναι θέμα χρόνου να πάμε σε kwh κίνησης και kwh κατανάλωσης σπιτιού, θεωρώ
Κερδισμένοι/ωφελημένοι πάντως αποκλείεται να βγούμε...

reminder