Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By billaros@13
#794672 Και εγώ έχω πάει αντιπροσωπεία 2φορες μου λένε οκ και μετά από κάνα μήνα ξανά το ίδιο..
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#794694 Κάτι για αισθητήρα MAF μου βγάζει η αναζήτηση, όχι για σύστημα αντιρρύπανσης
Άβαταρ μέλους
By drdino
#794696 Λάθος επικεντρώνεστε στο antipollution, αυτό είναι ένα πολύ γενικό μήνυμα για να πει στον οδηγό το αμάξι ότι υπάρχει πρόβλημα. Πρέπει να δείτε ακριβώς τι σημαίνουν αυτά τα σφάλματα (P****) στα Renault.
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#794698 Ίσως λάθος μου επειδή ανέφερε τη λέξη αντιρρύπανση και αμέσως το μυαλό μου πήγε στο δικό μου πρόβλημα. Οι κωδικοί σφάλματος όμως προφανέστατα δεν ταιριάζουν (P0101 ενώ ο δικός μου είναι P0420]

Πάντως το Google αναφέρει MAF sensor

Το οποίο μου θυμίζει σκηνικό φίλου μου οδηγού ταξί στην Κω.

Μπαίνει το Μερσεντικό σε limp mode. Το πάει συνεργείο, το βάζουν στο διαγνωστικό, MAF sensor

Παραγγέλνουν καινούριο, έρχεται, το κουμπώνουν, καμία αλλαγή. Ελαττωματικό σκέφτονται. Έρχεται 2ο, τα ίδια. Συνάδελφος του με ίδιο σφάλμα, είχε θέμα το wastegate, αλλάξανε τουρμπίνα. Βρίσκουν τουρμπίνα μεταχειρισμένη από Ρόδο, τη δοκιμάζουν, καμία αλλαγή. Τελικά ήταν ο αισθητήρας στο πεντάλ του γκαζιού….
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#794772
BARHonda έγραψε:Ίσως λάθος μου επειδή ανέφερε τη λέξη αντιρρύπανση και αμέσως το μυαλό μου πήγε στο δικό μου πρόβλημα. Οι κωδικοί σφάλματος όμως προφανέστατα δεν ταιριάζουν (P0101 ενώ ο δικός μου είναι P0420]

Πάντως το Google αναφέρει MAF sensor

Το οποίο μου θυμίζει σκηνικό φίλου μου οδηγού ταξί στην Κω.

Μπαίνει το Μερσεντικό σε limp mode. Το πάει συνεργείο, το βάζουν στο διαγνωστικό, MAF sensor

Παραγγέλνουν καινούριο, έρχεται, το κουμπώνουν, καμία αλλαγή. Ελαττωματικό σκέφτονται. Έρχεται 2ο, τα ίδια. Συνάδελφος του με ίδιο σφάλμα, είχε θέμα το wastegate, αλλάξανε τουρμπίνα. Βρίσκουν τουρμπίνα μεταχειρισμένη από Ρόδο, τη δοκιμάζουν, καμία αλλαγή. Τελικά ήταν ο αισθητήρας στο πεντάλ του γκαζιού….

Nαι οκ τα συνεργεία στη Κω δε τη παλεύουν και πολύ να ξέρεις γενικά...Για τους δύο που πανε οι ταξιτζήδες εχω ακούσει ιστορίες τρέλας..
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#795945 Παρατήρησα στο Megane ότι το πιτσιλιστήρι πίσω δεν ρίχνει νερό (μπροστά κανονικά)

Δούλευε όταν επέστρεφα Τσεχία μιας και το χρησιμοποίησα Αυστρία όταν είχε βροχή (αλλά σε αυτή τη διαδρομή κάπου σταμάτησε να ρίχνει)

Υποθέτω έχει βουλώσει (εκτός και εάν κατά κάποιο μαγικό τρόπο έχει ξεκουμπώσει το σωληνάκι από το δοχείο)

Κάνα μυστικό για το πως θα καταλάβω εάν έχει βουλώσει?
Άβαταρ μέλους
By rafi
#795946 Εγώ πάλι λέω ότι ξεκουμπωσε το σωληνάκι σε κάποια στροφή από τα πολλά g

.
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#796037 Είχα φουλάρει το δοχείο κάποια στιγμή, αλλά γενικά αποφεύγω να το χρησιμοποιώ (ειδικά καλοκαίρι, μιας και το έπλενα όλο το αμάξι) οπότε θα μου έκανε εντύπωση να πήγε τόσο χαμηλά. Βλέπεις και στη φωτό ότι έχει χωρητικότητα το δοχείο. Τα ξαναδοκίμασα χτες μπρος/πίσω, τα μπροστά ρίξανε, τα πίσω τπτ
Άβαταρ μέλους
By drdino
#796040 Η αντλία ακούγεται όταν ζητάς πλύση πισω;
Άβαταρ μέλους
By g8777
#796045 Παίζει και τρωκτικό εκτός από αντλία.