MotoGP, World Superbikes και κάθε άλλο είδος αγώνων με μοτοσικλέτες
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#792113 Δοκιμές στην Βαλένθια, και τα αποτελέσματα είναι λίγο πολύ αναμενόμενα:
https://www.motogp.com/en/news/2022/11/ ... lia/445078
Εικόνα
Πολύ δυνατά τα Ducati και τα Aprilia, πολύ γρήγορος αμέσως ο Oliveira, καθόλου καλός ο R. Fernandez (αλλά νωρίς είναι ακόμη), χάλια τα Honda, τα Yamaha ελπιδοφόρα, τα ΚΤΜ λίγο καλύτερα.

Θεωρώ πως το επόμενο πρωτάθλημα θα είναι πιο συναρπαστικό, αρκεί η Honda να βρει απαντήσεις. :s_shout
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#792127 Ο Μαρκεζ τα βαψε μαύρα ή πιέζει την Χοντα τουλάχιστον.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#792141 Όλοι με Honda είναι απογοητευμένοι νομίζω. Άσχετο, αλλά σημαντικό επίσης, πως του χρόνου θα υπάρχουν 4xGP22 για Gresini και VR46 και 4xGP23 για Pramac και εργοστασιακή ομάδα. Από τους πρώτους, ο Marini ουσιαστικά θα τρέχει με το ίδιο μηχανάκι όπως φέτος, που θυμίζω στους τελευταίους αγώνες ήταν πολύ ανεβασμένος. Μπορεί να κάνει έκπληξη στους πρώτους αγώνες, όπως έκανε και ο Bastianini φέτος. Αντίστοιχα, ο Bezzechi θα πρέπει να δείξει αν θα είναι το ίδιο γρήγορος με τον Marini με ίδιο μηχανάκι, ή όχι.
Ενδιαφέρον επίσης πως και ο F.DiGia ήταν βελτιωμένος στο τεστ και αυτός, ενώ φέτος γενικώς ήταν πολύ πίσω από τα υπόλοιπα Ducati.
Προσωπικά περιμένω πολλά και από τον Oliveira, αλλά και από την Aprilia συνολικά. Ο Vinales έχει περιθώριο για βελτίωση επίσης.
Καλή και η επίδοση του Miller με την ΚΤΜ, δείχνει πως δεν είναι καθόλου κακός αναβάτης επίσης. Σαφώς και δεν είναι Ducati, αλλά είναι η ευκαιρία του να δείξει όντως αν ήταν αδικημένος στην Ducati.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#792145 O Viniales είναι καλός μόνο όταν ευθυγραμμιστούν οι πλανήτες.

Ή θα ξεκινά καλά και μετά πέφτει πίσω ή θα ξεκινά χάλια και θα ανεβαίνει..
Βάθρο δεν.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#792147 Κοίτα, έχει κερδίσει και με Suzuki και με Yamaha. Του λείπει σταθερότητα, αλλά έχει σίγουρα ταχύτητα. Αν δεν τα καταφέρει του χρόνου, είναι πιθανόν να φάει πόδι, γιατί καραδοκούν στην RNF δύο πολύ ικανοί αναβάτες, ο Oliveira σίγουρα, ο R.Fernandez θα δούμε.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#795564 Παιδες λιγο απο περιεργεια γιατι ειλικρινα δεν ξερω τι παιζει... Λιγο μπηκε το διαολακι μεσα μου και θελει να σκαλισει τα πραγματα... Οποτε θα κανω την εξης ερωτηση:

Οι γνωστοι υπερμαχοι των ομαδων που εχουμε αναμεσα μας (το 95% Φερραρικοι δηλαδη), τι υποστηριζουν στα ΜοτοΤζιΠι? Ομαδα ή οδηγο?

Εγω βασικα 7 στα 10 ποστακια εχω την αισθηση οτι μιλανε για ξεζουμισματα και για χεραδες εδω μεσα. Δεν θυμαμαι κανεναν να λεει "Παμε γερα μωρη Χονταρα" ή οποιαδηποτε αλλη ομαδα.

Τελος, ξερω οτι ο Νικος ο Παππας εχει γεμισει ολοκληρες πισινες με ενα παχυρευστο υγρο, σκεπτομενος το Ροσσι κι επισης εχει αγορασει προιοντα του αγαπημενου του αναβατη. Εχει αντιστοιχη καψουρα με καποια ομαδα?
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#795568 Πλάκα κάνεις; Υπάρχει άπειρος κόσμος που υποστηρίζει ομάδα, πχ εγώ υποστηρίζω Ducati, και ακόμη και τώρα που πίσω είναι η Audi δεν έχω αλλάξει. Σαφώς επίσης υπάρχουν και συμπάθειες σε οδηγούς, πχ ο Rossi έχει τεράστιο κοινό, ο Lorenzo παρόλα τα 3 πρωταθλήματα, απέκτησε ελάχιστους συγκριτικά.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#795571
George_Prix έγραψε:
Τελος, ξερω οτι ο Νικος ο Παππας εχει γεμισει ολοκληρες πισινες με ενα παχυρευστο υγρο, σκεπτομενος το Ροσσι κι επισης εχει αγορασει προιοντα του αγαπημενου του αναβατη. Εχει αντιστοιχη καψουρα με καποια ομαδα?

Καταρχας δεν εχω αγορασει απολυτως τιποτα απο MotoGP, η οποιαδηποτε αλλο μηχανοκινητο. Το μονο που εχω αγορασει ηταν στην μπουτικ της Ρεαλ μια φανελα με το 7 του Raul Gonzalez Blanco!

Το μπλουζακι του Ροσι ηταν δωρο απο τον αδερφο που ειχε παει στην Βαλενθια για να δει αγωνα.

Τωρα στο ερωτημα. Βασικα ειμαι Χοντακιας, παντα ημουν, η πρωτη και η τελευταια μοτο μου Χοντα ηταν . Ο Ροσι ηταν καποτε στην Χοντα, μετα πηγε στην Yamapa , Ducati, Yamapa, κλπ.
Παντα Χοντα υποστηριζα και υποστηριζω δηλαδη, απλα εχει τον ΜΜ τον οποιο δεν χωνευω, ( οπως δεν χωνευα και τον Κριστιανο στην Ρεαλ ).

Δεν ειμαι οπαδος του Ροσι, δεν ημουν τοτε που επαιρνε τιτλους εκτος απο την περιοδο που το εκανε με Χοντα, απλα τον θαυμαζω απεριοριστα για αυτο που εκανε, την διαρκεια που ειχε, τους τραυματισμους που δεν ειχε, τον χαρακτηρα που εδειξε εκτος πιστας. Προσωπικοτητα.
Επαθα σοκ οταν εφυγε απο την Χοντα, γιατι αυτοι δεν του εδιναν τα χρηματα που ζητουσε γιατι πιστευαν οτι η μηχανη τα εκανε ολα και πηγε στην Γιαμαχα με την οποια το σηκωσε την πρωτη χρονια!!

Ο Ροσι ηταν αναβατης απιστευτος για οσους τον ειδανε. Πρωτη χρονια στα 125 διευρευνητικη την 2η ΠΠ. Το ιδιο στα 250 και στα 500. Προσαρμοστηκε στα 1000ρια τα τετραχρονα και στα 800ρια αργοτερα, αλλαξε 3 φορες το στυλ οδηγησης του για να προσαρμοστει στα νεα δεδομενα.
Για εμενα ειναι ο goat και δεν υπαρχει αλλος ουτε καν κοντα του.

Αγαπημενους αναβατες ειχα αρκετους, Σπενσερ, Σβαντς, Ντουχαν, Εντουαρτς, Αλεις Εσπαργκαρο, οπαδος ομως δεν ημουν κανενος
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#795783 Παιδες δεν αμφισβητω οτι υποστηριζετε ομαδα. Απλα οπως ειπα, εχω την αισθηση οτι εχουν χυθει περισσοτεροι τονοι μελανι οσον αφορα τα χερια των αναβατων, σε σχεση με τις επιδοσεις των μηχανων... Μπορει να κανω και λαθος!

Νικο καλα εκανες και διευκρινισες για το μπλουζακι. Θυμαμαι για πολυ καιρο, ειχες ποσταρει 2 φωτο. 1 με το αμαξι σου και 1 να φορας το μπλουζακι του Ροσσι, οποτε υπεθεσα οτι εισαι Ροσσογκεακος :shifty:

Αν και οπως ειπα κι εγω δεν εχω αγορασει ουτε μπρελοκ απο τους αγαπημενους μου οδηγους, δε θα μου εκανε εντυπωση να ειχες τσιμπησει τιποτα αξεσορις. Για πολλα χρονια βλεπαμε οτι οι μισοι αναβατες στην Ελλαδα ηταν ντυμενοι Ροσσι. Κρανη, φορμες, μπουφαν, μπλουζακια... Και μια συνοδηγος ετσι οπως ηταν σκυμενη και αγκαλιαζε τον καλο της, ειχε φανει και το στριγκακι της. Μαρκα δεν ειδα, αλλα ηταν κιτρινοπρασινο :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#795785
George_Prix έγραψε:Παιδες δεν αμφισβητω οτι υποστηριζετε ομαδα. Απλα οπως ειπα, εχω την αισθηση οτι εχουν χυθει περισσοτεροι τονοι μελανι οσον αφορα τα χερια των αναβατων, σε σχεση με τις επιδοσεις των μηχανων... Μπορει να κανω και λαθος!

Νικο καλα εκανες και διευκρινισες για το μπλουζακι. Θυμαμαι για πολυ καιρο, ειχες ποσταρει 2 φωτο. 1 με το αμαξι σου και 1 να φορας το μπλουζακι του Ροσσι, οποτε υπεθεσα οτι εισαι Ροσσογκεακος :shifty:

Αν και οπως ειπα κι εγω δεν εχω αγορασει ουτε μπρελοκ απο τους αγαπημενους μου οδηγους, δε θα μου εκανε εντυπωση να ειχες τσιμπησει τιποτα αξεσορις. Για πολλα χρονια βλεπαμε οτι οι μισοι αναβατες στην Ελλαδα ηταν ντυμενοι Ροσσι. Κρανη, φορμες, μπουφαν, μπλουζακια... Και μια συνοδηγος ετσι οπως ηταν σκυμενη και αγκαλιαζε τον καλο της, ειχε φανει και το στριγκακι της. Μαρκα δεν ειδα, αλλα ηταν κιτρινοπρασινο :s_tongue

Βρε εδω πηγα το 95 στο Μπρνο να δω το Παγκ. Πρωτ. Μοτοσυκλετας οπως το λεγανε τοτε, περασα ενα απιθανο τριημερο στην πιστα και δεν αγορασα ουτε ενα μπρελοκ, ενα ραφτο σηματακι για να το θυμαμαι. Ειδικη περιπτωση λεμε :lol:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#795790
Νίκος Παππάς έγραψε:
George_Prix έγραψε:Παιδες δεν αμφισβητω οτι υποστηριζετε ομαδα. Απλα οπως ειπα, εχω την αισθηση οτι εχουν χυθει περισσοτεροι τονοι μελανι οσον αφορα τα χερια των αναβατων, σε σχεση με τις επιδοσεις των μηχανων... Μπορει να κανω και λαθος!

Νικο καλα εκανες και διευκρινισες για το μπλουζακι. Θυμαμαι για πολυ καιρο, ειχες ποσταρει 2 φωτο. 1 με το αμαξι σου και 1 να φορας το μπλουζακι του Ροσσι, οποτε υπεθεσα οτι εισαι Ροσσογκεακος :shifty:

Αν και οπως ειπα κι εγω δεν εχω αγορασει ουτε μπρελοκ απο τους αγαπημενους μου οδηγους, δε θα μου εκανε εντυπωση να ειχες τσιμπησει τιποτα αξεσορις. Για πολλα χρονια βλεπαμε οτι οι μισοι αναβατες στην Ελλαδα ηταν ντυμενοι Ροσσι. Κρανη, φορμες, μπουφαν, μπλουζακια... Και μια συνοδηγος ετσι οπως ηταν σκυμενη και αγκαλιαζε τον καλο της, ειχε φανει και το στριγκακι της. Μαρκα δεν ειδα, αλλα ηταν κιτρινοπρασινο :s_tongue

Βρε εδω πηγα το 95 στο Μπρνο να δω το Παγκ. Πρωτ. Μοτοσυκλετας οπως το λεγανε τοτε, περασα ενα απιθανο τριημερο στην πιστα και δεν αγορασα ουτε ενα μπρελοκ, ενα ραφτο σηματακι για να το θυμαμαι. Ειδικη περιπτωση λεμε :lol:


Ειδικη περιπτωση δεν εισαι εσυ ουτε εγω, που δεν αγοραζουμε τιποτα. Ειδικη περιπτωση ειναι η γυναικα μου, που θελει να μαζευει σαβουρα απο οπου παμε. Τι μαγνητακια στο ψυγειο, τι μπρελοκ, τι κουπες, τι καρτες...

Και φυσικα εκτος απο τη γυναικα μου, ειδικη περιπτωση αποτελει και ο Γκεο :s_cool
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#795802 Ωραίο ποστ ιντριγκαδόρικο :shifty: Θα μπορούσε κάποιος να σου απαντήσει ότι στις μηχανές τα χέρια παίζουν περισσότερο ρόλο από ότι στα αυτοκίνητα και να γίνουμε μπίλιες :lol:
Εγώ Kawasaki υποστηρίζω, αλλά στα moto gp ελλείψει παρουσίας Yamaha. Ο Rossi αρχικά μου ήταν αρκετά αντιπαθητικός για να πω την αλήθεια και γιατί στην αρχή ψιλοδιέλυσε τον ανταγωνισμό και δεν είχε πολύ ενδιαφέρον. Με την μεταπήδηση στην Yamaha και το γεγονός ότι ψιλοξευτίλισε την Honda την οποία αντιπαθώ μου έγινε συμπαθής. Γενικά ασυναίσθητα είμαι πάντα θετικά διακείμενος στους αναβάτες της yamaha από εποχή Rainey, δηλαδή ακόμα και τον Viniales που ξεφούσκωσε και είναι τώρα στην Απρίλια ακόμα τον συμπαθώ.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#795804
NiTse έγραψε:Ωραίο ποστ ιντριγκαδόρικο :shifty: Θα μπορούσε κάποιος να σου απαντήσει ότι στις μηχανές τα χέρια παίζουν περισσότερο ρόλο από ότι στα αυτοκίνητα και να γίνουμε μπίλιες :lol:


Ναι ρε πστ μου τζιφος. Δεν πηγε οπως τα υπολογιζε το διαβολακι το πραμα :shifty:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#795805
NiTse έγραψε:Ωραίο ποστ ιντριγκαδόρικο :shifty: Θα μπορούσε κάποιος να σου απαντήσει ότι στις μηχανές τα χέρια παίζουν περισσότερο ρόλο από ότι στα αυτοκίνητα και να γίνουμε μπίλιες :lol:


Οτι παιζουν, παιζουν. Μην λεμε ο,τι θελουμε τωρα... :shifty:



:innocent:




:eat: