Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#785981 Από αυτά που διάβασα, εγώ θα το έβγαζα. Ούτως η άλλως αλλάζεις ψυκτικό κάθε 2 χρόνια, ποιος ο λόγος να παραταθεί η ζωή του;
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#786013
saxon_747 έγραψε:Από αυτά που διάβασα, εγώ θα το έβγαζα. Ούτως η άλλως αλλάζεις ψυκτικό κάθε 2 χρόνια, ποιος ο λόγος να παραταθεί η ζωή του;


Βλέπω τώρα στα χαρτιά μου ότι 15/12/2020 μου άλλαξαν παραφλού. Έβαλαν G12E050A2 που είναι G12 Evo ενώ το δοχείο παραφλού αναγράφει G13. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By opc
#786027
Giuseppe Busso έγραψε:
saxon_747 έγραψε:Από αυτά που διάβασα, εγώ θα το έβγαζα. Ούτως η άλλως αλλάζεις ψυκτικό κάθε 2 χρόνια, ποιος ο λόγος να παραταθεί η ζωή του;


Βλέπω τώρα στα χαρτιά μου ότι 15/12/2020 μου άλλαξαν παραφλού. Έβαλαν G12E050A2 που είναι G12 Evo ενώ το δοχείο παραφλού αναγράφει G13. :hmmm:
G12evo (new version of G13)

https://www.seatmotorparts.co.uk/seat-shop/genuine-vw-seat-audi-skoda-g12-evo-ready-mixed-coolant-1-litre/

< one >
Άβαταρ μέλους
By nikos
#786033
saxon_747 έγραψε:Από αυτά που διάβασα, εγώ θα το έβγαζα. Ούτως η άλλως αλλάζεις ψυκτικό κάθε 2 χρόνια, ποιος ο λόγος να παραταθεί η ζωή του;
Το g13 του γκρουπ δεν αλλάζει κάθε 2 χρονια
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#786044
nikos έγραψε:
saxon_747 έγραψε:Από αυτά που διάβασα, εγώ θα το έβγαζα. Ούτως η άλλως αλλάζεις ψυκτικό κάθε 2 χρόνια, ποιος ο λόγος να παραταθεί η ζωή του;
Το g13 του γκρουπ δεν αλλάζει κάθε 2 χρονια
Κάθε πότε αλλάζει; Αλλού διαβάζω για lifetime, άλλου για 4-5 χρόνια.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#786045 @Opc
Μου το είχαν αλλάξει αφού έγινε εργασία αλλαγής θερμοστάτη, κάτι που πονάει ο ΕΑ888 gen3, εντός εγγύησης.
Η λογική λέει ότι το αμάξι ήρθε από το εργοστάσιο με G13, αφού το λέει στο coolant tank, αλλά μπήκε το νεότερο G12evo στην εργασία που προείπα.
Αυτό κάθε πότε θέλει αλλαγή συντήρησης;

nikos? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By nikos
#786233 Στο προηγούμενο αμάξι μάρκας vw που ήταν με g12++ μου είχαν πει lifetime. Εγώ το άλλαξα στα 10 χρόνια και φαίνονταν οκ. Δε ξέρω αν είχε χάσει σε χαρακτηριστικά.
Τώρα σε αυτό που έχω τώρα που είναι αγορασμενο καινούριο το 16 ήρθε από το εργοστάσιο με g13 και δε μου γράφει μέσα για αλλαγή.
Το έχω ήδη μέσα 6 χρόνια. Στη 10ετια θα το αλλαξω
Άβαταρ μέλους
By nikos
#786238
saxon_747 έγραψε:Τι εννοείς "φαινόταν οκ"; Μετρήθηκε ή οπτικά;
Οπτικά βρε για αυτό λέω δε ξέρω αν είχε χάσει σε χαρακτηριστικά.
Όπως μου είπαν από τη vw είναι lifetime οπότε τα άλλαξα εγώ επειδή δεν αισθανομουν καλά
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#786728
Giuseppe Busso έγραψε:Εικόνα
Το έβγαλες τελικά ε;

Με την ευκαιρία, είδα το μανουαλ της Hyundai

Την πρώτη φορά, αντικατάσταση σε 10 χρόνια ή 210000χλμ και μετά ανά 30000χλμ ή 2 χρόνια.

Δεν αναφέρει προδιαγραφές αλλά

"Μείγμα αντιψυκτικού και απεσταγμένου νερού
(Ψυκτικό με βάση την φωσφορική αιθυλενογλυκόλη
για ψυγείο αλουμινίου)"

10 χρόνια δεν παίζει να το αφήνω, λέω να αλλάζω στα 2
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#786744
saxon_747 έγραψε:10 χρόνια δεν παίζει να το αφήνω, λέω να αλλάζω στα 2

Πολυ νωρις. Το εργοστασιακο θα το αφηνα τουλαχιστον 4
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#786746
alexandros.K έγραψε:
saxon_747 έγραψε:10 χρόνια δεν παίζει να το αφήνω, λέω να αλλάζω στα 2

Πολυ νωρις. Το εργοστασιακο θα το αφηνα τουλαχιστον 4


Έστω. Και μετά ανα 2 έτη.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#787268 Εικόνα


Δεν ξέρω πόσο πιθανό είναι να συμβεί κάτι τέτοιο, αλλά είναι και ο λόγος που έβγαλα το σακούλι.