Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#786209
saxon_747 έγραψε:
Κλείσε και το ρούτερ να γλιτώσεις καμμία khw παραπάνω


αυτα ειναι για σενα και για μενα.
Προικα αφαγωτη ακομα :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#786218 Νίκο είναι διαμέρισμα ή μονοκατοικία?

Αν είναι διαμέρισμα και έχουν τα σπίτια από κάτω τζάκι σε εκείνη τη θέση, τότε θα περνούν από τον τοίχο και οι καμινάδες τους, μην το ξεχνάς. Ίσως δλδ να μην ανοίξει τελικά ολόκληρος ο χώρος.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#786221
PeterPan έγραψε:Νίκο είναι διαμέρισμα ή μονοκατοικία?

Αν είναι διαμέρισμα και έχουν τα σπίτια από κάτω τζάκι σε εκείνη τη θέση, τότε θα περνούν από τον τοίχο και οι καμινάδες τους, μην το ξεχνάς. Ίσως δλδ να μην ανοίξει τελικά ολόκληρος ο χώρος.
Διαμέρισμα αλλά τζάκι έχω εγώ και ο από πάνω όχι οι από κάτω.

Απλά είναι πολύ ογκώδες χαμηλά στο μάρμαρο
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#786367 Νικόπαππα γιατί μισοδουλειές όμως με ξυλόσομπα;

Εγώ λέω να ξηλώσεις το τζάκι και μα βάλεις καμία μασίνα.

Να γεμίζει λίγο το μάτι σου, να έχει λίγο πχιο αρτιζάναλ look, ρε αδερφέ να βάνεις και ένα γιουβετσάκι να γίνεται να μην καίνε άσκοπα να ξύλα.

Μην είσαι μλκς.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#786371 Νίκο δλδ έχεις μπει στην διαδικασία να το κάψεις και δεν σου αρέσει η φάση;

Το τζακι δινει αξία σε κάθε καμμένη Τρίτη του χειμώνα.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#786377
bibendum έγραψε:Νίκο δλδ έχεις μπει στην διαδικασία να το κάψεις και δεν σου αρέσει η φάση;

Το τζακι δινει αξία σε κάθε καμμένη Τρίτη του χειμώνα.
Το άναψα καμιά 10ρια φορές μέχρι το 2008 που γεννήθηκε ο γιος.
Μετά μας είπαν ότι δεν κάνει στα βρέφη ειδικά το ανοιχτό τζάκι.

Επειδή είχαμε όση ζέστη θέλαμε δεν ξαναπήρα ξύλα.

Όχι δεν είμαι του τζακιού μπορώ να πω.

Απλά αν μείνει το τζάκι θα πρέπει να το κάνω ενεργειακό για να μπορεί να χρησιμοποιηθεί έστω και σπάνια.

@ mjacob, γιατί όχι smoker?
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#786914 Τώρα κατάλαβα ότι είναι όλο μάρμαρο. Παρόμοιο σχέδιο έχει κι εμένα αλλά είναι γύψινο οπότε όταν μου τη δώσει το γκρεμίζω μόνος μου.
Θα ταίριαζε καλύτερα στο χώρο και στο στύλ (που όμως όπως λές έχει αλλάξει πλέον) να έβγαζες τα μάρμαρα και να το έκανες με το τούβλο που έχει και πιο μέσα.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#787859 Υπάρχει κάποιος που ξέρει από βάψιμο τοίχων να δώσει μερικές συμβουλές για κάποιο πρωτάρη?
Δεν έχω ιδέα αλλά σκοπεύω να ασχοληθώ και δε ξέρω καν πώς το δουλεύουμε ?
Χρησιμοποιούμε αστάρι πχ? ,τι στόκο να πάρω ,αν τρίβουμε πάντα το τοίχο και πώς?
Δε πρόκειται να βάψω εσωτερικά το σπίτι φυσικά αλλά εχω μερικά μερεμέτια... :lol:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#787861
kostis20 έγραψε:Υπάρχει κάποιος που ξέρει από βάψιμο τοίχων να δώσει μερικές συμβουλές για κάποιο πρωτάρη?
Δεν έχω ιδέα αλλά σκοπεύω να ασχοληθώ και δε ξέρω καν πώς το δουλεύουμε ?
Χρησιμοποιούμε αστάρι πχ? ,τι στόκο να πάρω ,αν τρίβουμε πάντα το τοίχο και πώς?
Δε πρόκειται να βάψω εσωτερικά το σπίτι φυσικά αλλά εχω μερικά μερεμέτια...
Στόκο σπατουλας, έτσι λέγεται ή και αφροστοκο αν έχει μικρές ρωγμές ο τοίχος. Τρίβεις αυτά που στοκαρες μόνο.
Ασταρι θέλει αν τα στοκαρισματα είναι πολλά ή/και αν έχει πολλά χρόνια να βαφτεί/ αλλάζεις χρώμα.

Χρώμα το καλύτερο που μπορείς το ίδιο και ρολά/ πινέλα. Τα πλένεις με ζεστό νερό και σαπούνι πιάτων και κρατάνε χρόνια.

Θα χρειαστείς κουβά για το χρώμα, τα κουτιά είναι σχεδόν γεμάτα και δύσκολα ανακατεύονται

Πάρε νάυλον για να σκεπάσεις πάτωμα, έπιπλα και στερέωσε το με χαρτοταινία στα σοβατεπί.

Ξεκουμπωσε πρίζες, διακόπτες και τύλιξε τα με εφημερίδα για να βάφεις ευκολότερα

Καλή αρχή
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#787873
kostis20 έγραψε:Ευχαριστώ Νικόλα! Το τοίχο πώς το τρίβουμε?
Γυαλοχαρτο 100-120 και χεράκια.
Αν η επιφάνεια ειναι μεγάλη, τριβειο

@224ν, υδατοδιαλυτά είναι όλα πλέον.
Πλαστικό για μέσα, ακρυλικό για έξω.

Κάποιοι σε ταβάνια μπάνιου, κουζίνας βάζουν υδροχρωμα, εμένα δεν μου αρέσει
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#787909
Νίκος Παππάς έγραψε:
kostis20 έγραψε:Ευχαριστώ Νικόλα! Το τοίχο πώς το τρίβουμε?
Γυαλοχαρτο 100-120 και χεράκια.
Αν η επιφάνεια ειναι μεγάλη, τριβειο


https://totos.gr/Search/trivia%20%CE%93 ... E%9F%CE%A3