Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#777169
dimviii έγραψε:
Giuseppe Busso έγραψε:Εικόνα


ρε g κοιτα τι πινουν οι φλωροι ρε συ!
Βαλε φωτο απο τα ποτα προχθες :rtfm:


Πίνουν; :hmmm:

Εγώ μαχαιροπίρουνα βλέπω, κάτι βλητα, ένα εκμέκ καταηφ δίπλα... :s_dunno

Κάτσε να δεις που θα οδηγανε με αυτόματο κιολα. Και με επιλογέα δίπλα τους, όχι πάνω στο φλας.

Εμείς από την άλλη που δεν είμαστε θηλυκωτοι και μας έχει φάει η Αραπιά ----->

Εικόνα

Και με μεζέ αντίδωρο ,μην μας θερίσει το στομάχι. :rtfm:

:s_drinks
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#777174
g8777 έγραψε:
Και με μεζέ αντίδωρο ,μην μας θερίσει το στομάχι. :rtfm:

:s_drinks

Και ότι περισσέψει το ρίχνεις και στο ρεζερβουάρ. :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#777182 Μπουσσε πιες τα κοκτειλς σου, περπατα 30 μετρα μεχρι το σκαφος σου απεναντι και φυγετε μια βολτα στο Αιγαιο με το μωρο.

Κι ασε τους ζηλιαρηδες να λενε :shifty:
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#777723 Ποιες είναι οι πρώτες εντυπώσεις (πέρα από το επιπλέον βάρος φυσικά :lol: );

Σαν εικόνα βέβαια, νομίζω πως είναι κάτι διαφορετικό σε σχέση με αυτά που μας είχες συνηθίσει.
Οι παλιότερες ήταν συνήθως πιο ζουμαριστές, ενώ και το χρώμα νομίζω πως δεν είναι το ίδιο.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#777736 Ιθάκη, μια παραλία που ήταν σχεδόν απροσπελαστη, φέτος την νοικιασε ο Δημος, και γέμισε ομπρέλες.
Ευτυχώς επειδή πέφτει σκιά από πλαϊνό βουνο νωρίς, στη μισή δεν βάζουν ξαπλώστρες!!! Ο δρόμος είναι χωμάτινο, αλλά το juke δεν έχει πρόβλημα είδα και smart!!Εικόνα

.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#777746 Δείχνει απίστευτη Λάκη.

@Σωκ

Δεν ξέρω από φακούς κλπ. Ξέρω ότι οι προηγούμενες φωτογραφίες σου μου αρέσουν περισσότερο συγκριτικά με αυτές που βλέπω.

George_Prix έγραψε:Μπουσσε πιες τα κοκτειλς σου, περπατα 30 μετρα μεχρι το σκαφος σου απεναντι και φυγετε μια βολτα στο Αιγαιο με το μωρο.

Κι ασε τους ζηλιαρηδες να λενε :shifty:


Μεγιστάνας από αλάνα :s_yummy
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#777766 Στην αγαπημένη Τήνο είναι οι φωτογραφίες. Σας ευχαριστώ για το Feedback ! :inlove:
Καταρχάς όντως, απ' τη στιγμή που πήρα και prime 85mm F1.8, το βάρος έχει ξεφύγει. :lipsealed:

Άλλα κάπου εκεί σταματάνε τα όποια αρνητικά έχω εντοπίσει. Αντε και σε συνθήκες ντάλα ήλιου να βρήκα ανεπαρκή την οθόνη και το EVF της.

To autofocus της σε αντίθεση με ό,τι διαβαζα στο internet, μόνο σε βίντεο ίσως προβληματίσει (εκεί κοιτάς από sony a7iii και πέρα), σε συνθήκες φωτογραφίας, ακόμα και κάποιου γρήγορου κλικ είναι παραπάνω από αξιοπρεπές(Π.χ. η φωτογραφία με τη σχεδόν πανσέληνο έχει τραβηχτεί εν κινήσει όντας συνοδηγός σε αυτοκίνητο) και εννοείται δε συγκρίνεται σε καμία περίπτωση με την Nikon που είχα.

Κατά τα άλλα όταν βλέπω τις φωτο στο Lightroom όντας μαθημένος στη Nikon, βλέπω πολύ μεγάλες διαφορές στα ψηλά iso και σίγουρα πολύ πιο cinematic αισθητική σε όλες τις λήψεις που βγάζει η a7, οκ ένας τελικός θεατής πιθανώς να μη το πάρει μυρωδιά, αλλά εμένα μου δίνει μια ικανοποίηση :lol: .

Aπο κει και πέρα συμφωνώ ότι ίσως να μην έχω εντοπίσει ακόμη το sweet spot στο edit μου για τα χρώματά της και ίσως η έξτρα ποιότητα και δυνατότητες της μου δίνουν και το έξτρα πάτημα για να κάνω και μία υπερβολή στο "πείραγμα".

Επίσης τα λιγότερο "σφιχτά" κάδρα προκύπτουν εκ των πραγμάτων, αφού ο 70-300mm που είχα, ήταν στην crop frame ουσιαστικά 112-480 με το 1.6 crop factor, νούμερα που δε θα δω στην α7 εκτός και αν δώσω μερικές χιλιάδες ευρώ (Πράγμα που αποκλείω).
Αυτή τη στιγμή με τους 2 prime (20mm F2.8 & 85mm F1.8) είμαι υπερκαλύμμένος για το στυλ που θέλω να τραβάω και έχω και ευελιξία για να μπορώ να τραβήξω ικανοποιητικά και 2-3 δουλειές αν προκύψει.

Υ.Γ. εν τέλει απλά επιβεβαιώθηκα ότι είναι βαρέλι χωρίς πάτο το χόμπι, ακόμα χαζεύω αγγελίες για καμιά ξεχασμένη nikon d610 ή canon 5dii να τις έχω κουμπωμένες σ'έναν 50αρη 1.8 , απλά για να νιώθω μια στο τόσο το grip και το μηχανικό feeling μίας DSLR :lol: . Κ εν τέλει επιβεβαιώνονται και όσοι λένε ότι δεν έχει σημασία ο εξοπλισμός αλλά η αισθητική και αυτό είναι το μαγικό με τη φωτογραφία, μπορείς ακόμα και με ένα κινητό να βγάλεις μία λήψη που να προκαλέσει κάτι σε κάποιον.

On topic, από Iphone 13Pro Max :
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#777775
edmond έγραψε:Καταρχάς πες μας σε πιο νησί είσαι.
Από το τόσο πράσινο, σίγουρα Κυκλάδες.....


Εδιτ. Το βρήκα.

.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#777784
224v έγραψε:Ιθάκη, μια παραλία που ήταν σχεδόν απροσπελαστη, φέτος την νοικιασε ο Δημος, και γέμισε ομπρέλες.
Ευτυχώς επειδή πέφτει σκιά από πλαϊνό βουνο νωρίς, στη μισή δεν βάζουν ξαπλώστρες!!! Ο δρόμος είναι χωμάτινο, αλλά το juke δεν έχει πρόβλημα είδα και smart!!Εικόνα

.


Το πλάνο έχει δυνατότητες, αλλά ο ορίζοντας που χύνεται το χαλάει. Είναι από τα πρώτα πράγματα που προσέχουμε όταν φωτογραφίζουμε θάλασσα.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#777788 Σωκράτη τεχνικά μια χαρά είναι οι φωτό, ακόμα κι αυτή με το φεγγάρι που είναι σε υψηλό iso, είναι αρκετά sharp