Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#767973 Στο νησάκι έχει σίγουρα ταβέρνες. Στον Αλογόπορο, που είναι το χωριό ακριβώς απέναντι από το οποίο παίρνεις θαλάσσιο ταξί, δεν γνωρίζω.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#767977
ArrowsFA1 έγραψε:Στο νησάκι έχει σίγουρα ταβέρνες. Στον Αλογόπορο, που είναι το χωριό ακριβώς απέναντι από το οποίο παίρνεις θαλάσσιο ταξί, δεν γνωρίζω.

Ευχαριστώ. Τελικά δεν περάσαμε απέναντι, ούτε καθίσαμε στην ταβέρνα στον Αλογόπορο, η οποία ωστόσο ήταν γεμάτη. Next time.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#770232 Προσωπικα δεν έχω πάει ποτέ φίλος Κύπριος όμως που πήγε γύρισε τόσο ικανοποιημένος που μου είχε κάνει εντύπωση πως τόσα χρόνια κινούμενος στην κεντρική Ελλάδα δεν είχα πάει.


Ήσυχα, καλό φαγητό, καλή παραλία, οικονομικά, όχι για πολλές μέρες εκτός αν είσαι συνταξιούχος.

< >
Άβαταρ μέλους
By Serf
#770237 Τέσσερις ενήλικες με δύο παιδιά, έξι βραδιά σε σπίτι πάνω από τη θάλασσα. Ηρεμία και καλή θάλασσα το ζητούμενο.

Κι εγώ δεν είχα πάρει χαμπάρι μέχρι πριν δύο εβδομάδες την περιοχή ως εναλλακτική διακοπών.
Άβαταρ μέλους
By Γιώργης
#770657
Serf έγραψε:Έχει κάποιος άποψη για την περιοχή του Πτελεού και τις γύρω παραλίες (δυτική είσοδος Παγασητικού);

Παραλία Αγία Μαρίνα/Λεύκη, με το νησάκι του Αγίου Νικολάου απέναντι που πας κολυμπώντας. Συνεχίζοντας λίγο πιο πάνω στο χωματόδρομο, η Παχιά Άμμος, μικρή παραλία με πολύ ωραία νερά, καλύτερα να πάτε καθημερινή για να έχει λιγότερο κόσμο. Έχω χρόνια να πάω πλέον, αλλά έχω πολύ ωραίες αναμνήσεις από μικρός.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#773570
Serf έγραψε:Έχει κάποιος άποψη για την περιοχή του Πτελεού και τις γύρω παραλίες (δυτική είσοδος Παγασητικού);

Εικόνα

Ωραίο ανάγλυφο, γραφικοί οικισμοί πανω στο κύμα, οχι καλες παραλίες.

Εχουν σπίτι κάποιοι κουμπαροιμας στο Φτελιό, οπότε πάμε σχετικά τακτικά, κάποιες φορές καναμε ολιγοημερες διανυκτερεύσεις.
Τα ΣΚ μαζεύει πολύ κόσμο απο Βόλο, εχει μερικά πολύ ζωντανα μπιτσόμπαρα

Οι ελιές φτανουν μεχρι τη θάλασσα, εχει όμορφα τοπία, αλλά η θάλασσα μου θυμίζει...λίμνη.
Εχει την άμμο που οταν πατας θαμπώνει το νερό.
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#774415 Φετος θα φορεθει πολυ Πηλιο :lol:
1)εχουμε suggestions για καλο βενζιναδικο εμπιστοσυνης?
Ενα BP που βλεπω επι της Ιασονος, ειναι οκ?
https://goo.gl/maps/b5dgWYCenDRi1wjA9

2) κοντινες αξιολογες παραλιες στο Χορτο καταλληλες για παιδακια? Κουβαλαμε ολα τα συμπραγκαλα οποτε δεν τιθεται θεμα οργανωσης
Μου ανεφεραν την Παραλια Μικρο που εχει λιγο χωματοδρομο αλλα δεν μασαμε, θα δωσει και μια εσανς καμελτροφιλας στην εκδρομη! :)
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#774465 Έβαλα από εδώ, ποσοτικά ήταν καθαρό:
EKO
2421 042302
https://maps.app.goo.gl/fdvXKyU3SotDw7bt8

Για Μικρό έχει μετά τον Λαύκο ένα κομμάτι χωμάτινο αλλά στο μεγαλύτερο μέρος είναι ασφάλτινο. Η παραλία έχει μπόλικη αμμουδιά, μέσα έχει ίσιο πέτρωμα στην αρχή.
Για φαΐ στον Αίολο, πρώτο αριστερά.

Και μιας και ήρθε η μπάλα:
Αρετή στον Κατηγιώργη για θαλασσινά και τσιπουρομεζέ, Άγγελος (Κόττες) για σωστή καραβιδομακαρονάδα (μπερεκέτι!), Δροσιά στον Λαύκο για μαγειρευτά και κρέατα, Λεωνίδας στην Ξινόβρυση για σούβλες. Για ψωμιά μόνο στον ξυλοφουρνο του Λαύκου!
Άβαταρ μέλους
By elvet
#774510
Geralt έγραψε:Φετος θα φορεθει πολυ Πηλιο :lol:

2) κοντινες αξιολογες παραλιες στο Χορτο καταλληλες για παιδακια? Κουβαλαμε ολα τα συμπραγκαλα οποτε δεν τιθεται θεμα οργανωσης
Μου ανεφεραν την Παραλια Μικρο που εχει λιγο χωματοδρομο αλλα δεν μασαμε, θα δωσει και μια εσανς καμελτροφιλας στην εκδρομη! :)

Πολύ ασφαλής επιλογή για παιδιά είναι ο Κάλαμος, ειδικά όταν έχει κύμα στην πλευρά του Αιγαίου. Εύκολη πρόσβαση μέχρι το κύμα, πολύ κοντά στην Αργαλαστή. Μειονέκτημα ότι δεν έχει εύκολο παρκάρισμα στην παραλία, και πλεονέκτημα η πολύ καλή ταβέρνα πάνω στην ακτή
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#777162 Έχω να δηλώσω ερωτευμένος με το Νότιο Πήλιο. Ξέρει που επιλέγει να έχει σπίτι ο Μπορις τελικά

Αυτό το κλειστό σύστημα του Παγασητικού, σε όλη την χώρα να έχει 6-7 μποφόρ και μέσα ένα απλό αεράκι είναι το κατι άλλο. Αλλά και οι παραλίες από Αιγαίο πλευρά είναι φανταστικές, θυμίζουν Ιόνιο
Χώρια όμορφα,περιποιημένα, γραφικά με καλές υπηρεσίες, δλδ καλή τουριστική ανάπτυξη και όχι ακραία

Ευλογημένο μέρος

Και μετά από χρόνια μια αίσθηση περιπέτειας καθώς "ανακάλυψα" παραλία πισίνα, με τις ελιες και τις ιτιες να φτανουν στο νερο, ουτε ομπρελα δεν χρειαστηκα, που έπρεπε να μπεις σε χωματόδρομο-κατσικοδρομο για να κατέβεις. Ως ένα σημείο φυσικά, δεν ρίσκαρα το μοσχοαναθρεμμενο SUV


Φυσικά οι πανταχού παρόντες μαλακες οδηγοί,ντόπιοι αλλά και "Αθηναιοι" που νομίζουν ότι σε ένα απλά υποφερτό επαρχιακό δίκτυο μπορούν να πάνε πάνω από 60-70 σε στροφιλικια και προσπερνάνε σε κάθε πιθανό και απίθανο σημείο.
Άμα μπορούσαν να παρκάρουν και μέσα στην θάλασσα θα το έκαναν
Σε διαγραμμισμενο πάρκινγκ, όλοι παρκαρισμένοι μέσα στις γραμμές, ακόμη και οι υποαναπτυκτοι Βαλκάνιοι, αλλά φυσικά ο ελληναρας πιάνει 2 θέσεις because reasons
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#777165 Γουστάρισες παραθαλάσσια διαδρομή Χόρτο - Αγία Κυριακή? :)

Ποια είναι η παραλία που περιγράφεις?
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#777167
egobrain έγραψε:Γουστάρισες παραθαλάσσια διαδρομή Χόρτο - Αγία Κυριακή? :)

Ποια είναι η παραλία που περιγράφεις?
Χαχαχαχαχ

Ήταν ένα μικρό κολπάκι όπως κάνει στροφή ο δρόμος κατεβαινοντας προς Μηλινα, νομιζω μετα το Χόρτο, που το είδαμε εντελώς τυχαία από το δρόμο. Είχε ένα κάτι σαν δρόμο μέσα από ελιές και μετά περπάτημα. Ότι πιο κοντινό σε παρθένα παραλία

Μ'αρεσαν πολύ και τα χωριά και τα νερά τους, μου θύμισαν πολύ τα δικά μου μέρη, πάνω στην Πίνδο, αλλά με παραλίες στο 20λεπτο-μισάωρο?
Heaven on earth
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#777183 ίσως λες για τη Βαθιά Σπηλιά, που 'χει περιβόλι με λιόδεντρα στην αρχή? κολπάκι όμορφο και ήσυχο που στο βάθος αριστερά έχεις θέα μερικά λιόδεντρα που κατηφοριζουν να ακουμπήσουν θάλασσα :)

Εικόνα