Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#777114 Τα παλικαρια δουλεια ψαχνουν, δεν ευθυνονται. Το κρατος ευθυνεται που επιτρεπει σε αυτες τις εταιριες ή στις εισπρακτικες εταιριες για παραδειγμα να κανουν τα αισχη που κανουν.

Αλλα και παλι εχει να κανει και με τον πωλητη πιστευω. Ή τουλαχιστον ετσι θελω να πιστευω, γιατι θεωρω οτι δεν υπαρχει τιμη που να αξιζει το ηθικο ξεπουλημα. Το ποσο αλητης ειναι καποιος και ποσο μακρια μπορει να παει για να βγαλει ενα μεροκαματο.

Φυσικα δε θα σου πει ο πωλητης απο μονος του για ρητρα και οποια εξτρα εξοδα. Θα σου πει τη μιση αληθεια, οσα πρεπει να για να πουλησει. Θα σου πει τοσο η τιμη, η καλυτερη στην αγορα, παρε και τοσο εκπτωση, μπλα μπλα μπλα. Ο ασχετος που δε θα ρωτησει τις λεπτομερειες, ειναι χαμενος απο χερι. Αλλα αυτο που μου εκανε εμενα το αλλο το κωλοπαιδο, δε νομιζω οτι το κανουν ηθικα παιδια του χωρου. Δε θα λεγανε ξανα και ξανα ψεματα οσον αφορα τη ρητρα ή τα εξοδα ωστε να μου πουλησουν. Ειναι το συστημα σκατενιο και επιτρεπει τετοια χαλια, αλλα εχει να κανει με τον ανθρωπο, οπως σε καθε αλλη πτυχη της ζωης μας.
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#777121
Arrow έγραψε:Το να μη με παιρνουν τηλεφωνο οποτε γουσταρουν ειναι δικαιωμα μου νομιζω.

Συμπάσχω, αλλά δε νομίζω ότι είναι δικαίωμά μας. Ναι, μπορούν να πάρουν όποτε θέλουν, εκτός κι αν υπάρχει πουθενά ωράριο "ενόχλησης" από προσφορές. Δεν το λέω ειρωνικά, απορία είναι.
Επειδή κι εγώ δουλεύω σε κυλιόμενες βάρδιες, κλπ, φροντίζω να βάζω σίγαση όταν κοιμάμαι τις πιο ..εργάσιμες ώρες για τον υπόλοιπο κόσμο. Αντιλαμβάνομαι ότι αυτό δεν είναι εφικτό για πολλούς, εμένα δε μου κοστίζει.
Ωστόσο, όταν απαντώ, και απαντώ παρότι τις μισές φορές καταλαβαίνω περί τίνος θα πρόκειται, ευγενική άρνηση και τέλος. Βέβαια δεν είμαι και τυπικός πελάτης: δεν έχω στο όνομά μου ρεύμα, δεν έχω τηλεόραση και κάνω ελάχιστη χρήση κινητού. Συνήθως από μόνοι τους με κλείνουν :lol:
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#777129
George_Prix έγραψε:Τα παλικαρια δουλεια ψαχνουν, δεν ευθυνονται. Το κρατος ευθυνεται που επιτρεπει σε αυτες τις εταιριες ή στις εισπρακτικες εταιριες για παραδειγμα να κανουν τα αισχη που κανουν.

Αλλα και παλι εχει να κανει και με τον πωλητη πιστευω. Ή τουλαχιστον ετσι θελω να πιστευω, γιατι θεωρω οτι δεν υπαρχει τιμη που να αξιζει το ηθικο ξεπουλημα. Το ποσο αλητης ειναι καποιος και ποσο μακρια μπορει να παει για να βγαλει ενα μεροκαματο.

Φυσικα δε θα σου πει ο πωλητης απο μονος του για ρητρα και οποια εξτρα εξοδα. Θα σου πει τη μιση αληθεια, οσα πρεπει να για να πουλησει. Θα σου πει τοσο η τιμη, η καλυτερη στην αγορα, παρε και τοσο εκπτωση, μπλα μπλα μπλα. Ο ασχετος που δε θα ρωτησει τις λεπτομερειες, ειναι χαμενος απο χερι. Αλλα αυτο που μου εκανε εμενα το αλλο το κωλοπαιδο, δε νομιζω οτι το κανουν ηθικα παιδια του χωρου. Δε θα λεγανε ξανα και ξανα ψεματα οσον αφορα τη ρητρα ή τα εξοδα ωστε να μου πουλησουν. Ειναι το συστημα σκατενιο και επιτρεπει τετοια χαλια, αλλα εχει να κανει με τον ανθρωπο, οπως σε καθε αλλη πτυχη της ζωης μας.
Κάποτε δούλευα ως φοιτητής στις τηλεφωνικές πωλήσεις του connx.

Θεωρώ ότι ήμουν ο πιο ηθικός με κάποιους άλλους σε σχέση με τους υπόλοιπους. Προσπαθούσαμε να είμαστε ευγενικοί, να περιγράφουμε με αλήθεια τι πάμε να πουλήσουμε. Κάναμε 0 πωλήσεις. Πολλοί μετά το τηλεφώνημα μας μπορεί να ψαχτηκαν και ν αγόρασαν αλλά εμείς κάναμε 0 πωλήσεις.

Ήταν άλλοι που έλεγαν θέλετε γρήγορο ίντερνετ; Απαντούσαν ναι και έβαζαν πώληση.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#777133
bibendum έγραψε:
George_Prix έγραψε:Τα παλικαρια δουλεια ψαχνουν, δεν ευθυνονται. Το κρατος ευθυνεται που επιτρεπει σε αυτες τις εταιριες ή στις εισπρακτικες εταιριες για παραδειγμα να κανουν τα αισχη που κανουν.

Αλλα και παλι εχει να κανει και με τον πωλητη πιστευω. Ή τουλαχιστον ετσι θελω να πιστευω, γιατι θεωρω οτι δεν υπαρχει τιμη που να αξιζει το ηθικο ξεπουλημα. Το ποσο αλητης ειναι καποιος και ποσο μακρια μπορει να παει για να βγαλει ενα μεροκαματο.

Φυσικα δε θα σου πει ο πωλητης απο μονος του για ρητρα και οποια εξτρα εξοδα. Θα σου πει τη μιση αληθεια, οσα πρεπει να για να πουλησει. Θα σου πει τοσο η τιμη, η καλυτερη στην αγορα, παρε και τοσο εκπτωση, μπλα μπλα μπλα. Ο ασχετος που δε θα ρωτησει τις λεπτομερειες, ειναι χαμενος απο χερι. Αλλα αυτο που μου εκανε εμενα το αλλο το κωλοπαιδο, δε νομιζω οτι το κανουν ηθικα παιδια του χωρου. Δε θα λεγανε ξανα και ξανα ψεματα οσον αφορα τη ρητρα ή τα εξοδα ωστε να μου πουλησουν. Ειναι το συστημα σκατενιο και επιτρεπει τετοια χαλια, αλλα εχει να κανει με τον ανθρωπο, οπως σε καθε αλλη πτυχη της ζωης μας.
Κάποτε δούλευα ως φοιτητής στις τηλεφωνικές πωλήσεις του connx.

Θεωρώ ότι ήμουν ο πιο ηθικός με κάποιους άλλους σε σχέση με τους υπόλοιπους. Προσπαθούσαμε να είμαστε ευγενικοί, να περιγράφουμε με αλήθεια τι πάμε να πουλήσουμε. Κάναμε 0 πωλήσεις. Πολλοί μετά το τηλεφώνημα μας μπορεί να ψαχτηκαν και ν αγόρασαν αλλά εμείς κάναμε 0 πωλήσεις.

Ήταν άλλοι που έλεγαν θέλετε γρήγορο ίντερνετ; Απαντούσαν ναι και έβαζαν πώληση.


Κι εγω πριν μερικες δεκαετιες δουλευα πωλητης σε μια εταιρια. Σε καποια φαση με ρωταει ενας μαγαζατορας/πελατης "Γιωργακη κατι παρομοια βρηκα στην ταδε αποθηκη σχεδον στα μισα λεφτα, αξιζουν τοσο παραπανω τα δικα σας?". Ειχα μια κασετα με πλεονεκτηματα που μπορουσα να παιξω, αλλα προτιμησα απλα να του πω "πηγαινε παρτα απο 'κει, εγω αυτο θα εκανα". Επειδη οπως ειπε "εισαι καλο παιδι" μου εβαλε και μια μικρη παραγγελια...

Παροτι ειχα βαλει καποια ορια στην αλητεια σε σχεση με αλλους πωλητες, σε αριθμους ημουν ο καλυτερος που περασε απο εκει μεσα. Θα μπορουσα να πουλαω ακομα περισσοτερο, αλλα ζοριζομαι γενικα να κοιμηθω κι οταν πεφτω στο κρεβατι δε θελω επιπλεον πραγματα να βασανιζουν το μυαλο μου. Και να λεω ψεματα για να βγαλω κερδος δε θα το αντεχε το μυαλο, το στομαχι και το πετσι μου.

Και μια και ειπα για ζορι στον υπνο, να κολλησω και κατι ακομα που σκεφτομουν οσο διαβαζα για ωρες κοινης ησυχιας κτλ. Προσωπικα τις λιγες ωρες που κοιμαμαι το βραδυ και καμια ωριτσα τουλαχιστον που θα ξεκλεψω μεσα στην ημερα, κλεινουν σταθερα, κινητα, τα παντα. Οτι και να γινει, οσο σημαντικο και να ειναι, ας το μαθω λιγο αργοτερα.
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#777140
George_Prix έγραψε:Θα μπορουσα να πουλαω ακομα περισσοτερο, αλλα ζοριζομαι γενικα να κοιμηθω κι οταν πεφτω στο κρεβατι δε θελω επιπλεον πραγματα να βασανιζουν το μυαλο μου. Και να λεω ψεματα για να βγαλω κερδος δε θα το αντεχε το μυαλο, το στομαχι και το πετσι μου.
:s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#777205

FYI, το μοντέλο ιδιωτικοποιησης της ενέργειας που προώθησε η ΕΕ και εφαρμόζει υποχρεωτικά και η Ελλάδα είναι κοπυ παστε το βρετανικό.
Αυτά που λέει θα έρθουν όπου να ναι και στην Ελλάδα αν και τα πρώτα δείγματα είναι εδώ ήδη.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#777217 Εφόσον δεν μιλάμε για δημόσιο αγαθό , η ιδιωτικοποίηση είναι ο μόνος δρόμος για να απολαμψουμε σύγχρονες ποιοτικές επηρεσιες με μακροπρόθεσμα οικονομικά οφέλη για τον καταναλωτή.

Ταλε κουαλα με το νερό.
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#777296
mousatos έγραψε:Σαν την Ολυμπιακή, τον ΟΣΕ και την ΕΒΖ.

Μιλάμε για utilities άρα μόνο Τραινοσε και για καταστάσεις εταιριών με μηδενικές επενδύσεις στον τομέα.
π.χ energa, hellas power, watt n volt, nrg, ζενίθ κτλ.
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#777659 Υπάρχουν δημοσιεύσεις για 0,60€/KWh και πάνω για Σεπτέμβρη. Για να δούμε
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#777662 Παιδες ΠΛΙΖ πειτε σε ποιον παροχο ρευματος να παω και τι προγραμμα να επιλεξω. Αν παιζει καποιο ρολο, θα πω τον υπολογισμο που ειχα κανει 1-2 χρονια πριν για να δω τι καιω. Χρειαζομουνα λοιπον 8400 kWh το χρονο. Ειναι πολλα/λιγα?

Η αποφαση παρθηκε οσον αφορα το αλλο θεμα. Με το που στελνουν τον επομενο λογαριασμο, την κανω για αλλο παροχο. Λεφτα δεν παιρνουν μια κι αν δεν κανουν μια σοβαρη προταση ωστε να αποκατασταθει η δικαιοσυνη, ραντεβου στα δικαστηρια. Πιθανοτατα εχετε δικιο και δε μπορω να τα βαλω με αυτους. Αλλα θα με τσουξει πολυ περισσοτερο να πεσω κατω αμαχητι, ακομα κι αν τελικα μου βγει ακομα μεγαλυτερο εξοδο με τη δικαστικη οδο. Οποτε θα ακολουθησω τις αρχες και το ενστικτο μου και θα παλεψω για το δικιο μου.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#777663 Υπαρχει ενα θεματακι βεβαια. Το πιθανοτερο ειναι να μην σε αποδεσμευσει ο τωρινος σου παροχος μεχρι να εξοφλησεις.

Edit:

Και μια συμβουλη. Ποτέ δεν θα ρωτας σε φορουμ ερωτησεις του στυλ "πειτε μου πού να ξοδεψω τα λεφτα μου"

1) Δεν υπαρχει μια απαντηση

2) Δεν φερει κανεις ευθυνη

3) Σε κανει να φαινεσαι αδυναμος :shifty:





4) Θα παρεις απαντηση τυπου " κατσε στην nrg, απο Σεπτεμβρη μου ειπε ο Garland οτι θα δινουν και ενα Τεσλα δωρο για λογαριασμους ανω των 3κ" και θα κατσεις να το σκεφτεις επειδη Garland (λελ)
Τελευταία επεξεργασία από g8777 και 17 Αύγ 2022, 12:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#777664 Ναι σωστος. Δε χανω τιποτα να προσπαθησω ομως. Και τωρα χαμενος για χαμενος ειμαι με αυτη την ιστορια...
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#777670 Κράτος κανένα σεντ σε ιδιώτη πάροχο. ΔΕΗ μόνο
Άβαταρ μέλους
By markvag
#777674
g8777 έγραψε:Υπαρχει ενα θεματακι βεβαια. Το πιθανοτερο ειναι να μην σε αποδεσμευσει ο τωρινος σου παροχος μεχρι να εξοφλησεις.


Για να κάνεις σύνδεση με καινούριο πάροχο σου ζητάνε αν δεν κάνω λάθος ένα χαρτί από τον προηγούμενο ότι δεν χρωστάς...

Και με τα υπόλοιπα του g8777777777 συμφωνώ απολύτως.


Thomas_C200K έγραψε:Κράτος κανένα σεντ σε ιδιώτη πάροχο. ΔΕΗ μόνο



Και με αυτό συμφωνώ, αν και το πόσο κράτος είναι η ΔΕΗ είναι ένα ερώτημα... :hmmm: