Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#777132
QsisVTS έγραψε:
Dodger έγραψε:Έχω το Xiaomi Redmi Note 9 pro και στο εξοχικό μου, μέσα στο σπίτι, πιάνω σε συγκεκριμένα σημεία με το 4G, είτε με Cosmote είτε με Wind. Η γυναίκα μου με το Huawei και με Samsung παλιότερα, έχει full internet κανονικά. Στο σπίτι των παππούδων της, που πιάνει μόνο η Wind, δεν έχω σήμα ούτε εγώ ούτε η σύζυγος, παρά μόνο ο παππούς και η γιαγιά με κινητά απλά με πλήκτρα του 50 ευρου. Γιατί γίνεται αυτό;

Δοκίμασες να το γυρίσεις σε 2g (που είναι τα κινητά των παππούδων)?


Πως γίνεται αυτό;
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#777136 Ρυθμίσεις, συνδέσεις, δίκτυα κινητής τηλεφωνίας
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#777222 Θα δοκιμαστεί αύριο, ευχαριστώ πολύ.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#777258
Scotch έγραψε:Σκέφτομαι να πάρω ένα κινητό για χρήση στο UK, μιας και στο ελληνικό τρώω πόρτα σε διάφορα apps. Δεν με απασχολεί κάμερα, θέλω μόνο να είναι σχετικά future proof (μην θέλει αλλαγή του χρόνου) και να στοιχίζει όσο γίνεται λιγότερο. Π.χ. ένα s9 που μου έχει δανείσει ο γείτονας θα ήταν μια χαρά....
Το κινητό σου δεν υποστηρίζει 2η κάρτα;
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#777266 Υποστηρίζει και έχω βάλει μια Giffgaff, έχω βάλει default το UK number για calls, SMS, data, αλλά παρόλα αυτά δεν μου εμφανίζει κάποια apps ή μου βγάζει μήνυμα πως δεν προβλέπεται η εγκατάσταση της εφαρμογής στη χώρα μου. Δοκίμασα να κάνω tethering σε άλλη συσκευή (UK) και προχωράει κανονικά.

< >
Άβαταρ μέλους
By Serf
#777267 Σε ποιο slot η ελληνική και σε ποιο η αγγλική; Μήπως 1 & 2, αντίστοιχα; Μήπως να κάνεις τραμπα θέσεις με τη λογική ότι το πρώτο slot το αντιμετωπίζει ως master;
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#777271 Ναι, στη 2 έχω τη UK. Καλή ιδέα, θα το δοκιμάσω

< >
Άβαταρ μέλους
By bill33
#777273
Scotch έγραψε:Υποστηρίζει και έχω βάλει μια Giffgaff, έχω βάλει default το UK number για calls, SMS, data, αλλά παρόλα αυτά δεν μου εμφανίζει κάποια apps ή μου βγάζει μήνυμα πως δεν προβλέπεται η εγκατάσταση της εφαρμογής στη χώρα μου. Δοκίμασα να κάνω tethering σε άλλη συσκευή (UK) και προχωράει κανονικά.

< >

Αν σου λεει για εφαρμογες είναι θέμα play store που έχει ως χωρα την Ελλάδα.Δεν θα αλλάξει κάτι όποια κάρτα και να βάλεις.Πρέπει να αλλάξεις χωρα απο τις ρυθμίσεις του play store.
Eγω το έχω UK και δεν μπορώ να βάλω την εφαρμογή της CU πχ.
Eπιτρέπει αλλαγές χώρας μια φορά κάθε 12 μήνες αν θυμάμαι καλά.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#777275 Καποια στιγμή έψαχνα vpn για μπαίνω με ελληνική ip στα gov.gr
Η λύση είναι απλή τελικά.Ενεργοποίηση δεδομένων στην ελληνική κάρτα και απο εκεί tethering στο λαπτοπ και βλέπει ελληνική ip.To δοκίμασα και μπορούσα να μπω στα pass κλπ .Μου έβγαζε ότι η ip μου είναι στην Πάτρα.

Tο αντίστοιχο γίνεται ,μου έχουν πει,και απο Ελλάδα για αγγλική ip .Οπότε βρήκα γιατί κάποια στιγμή που το έκανα στην Ελλάδα μου είχε ώρα Αγγλίας το λαπτοπ.Δεν είχα δώσει σημασία τότε.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#777276 Αν έχεις παλιά αγγλική κάρτα ,απο πέρυσι μην την πετάξεις ,το πιο πιθανό οτι δεν θα έχει τις νέες roaming χρεώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#777278
Scotch έγραψε:Υποστηρίζει και έχω βάλει μια Giffgaff, έχω βάλει default το UK number για calls, SMS, data, αλλά παρόλα αυτά δεν μου εμφανίζει κάποια apps ή μου βγάζει μήνυμα πως δεν προβλέπεται η εγκατάσταση της εφαρμογής στη χώρα μου. Δοκίμασα να κάνω tethering σε άλλη συσκευή (UK) και προχωράει κανονικά.

< >
Αυτό που σου έγραψε ο Bill33!!

https://support.google.com/googleplay/a ... untry&rd=1

Play store -> Ρυθμίσεις -> Γενικά
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#777280 Άρα, και να κάνω τράμπα τις sims μάλλον δεν θα αλλάξει κάτι. Αλλαγή χώρας στο play store δεν θέλω να κάνω, γιατί μετά θα έχω πρόβλημα με τις εφαρμογές στην Ελλάδα. Tethering από ελληνικό κινητό με UK κάρτα σε ελληνικό κινητό με ελληνική κάρτα, δεν κάνει παιχνίδι, μιας και ούτε έτσι μπορεί να εγκατασταθεί κάποιο app στο δεύτερο.

Να δοκιμάσω να φτιάξω νέο Google account με χώρα play store το UK και να χρησιμοποιώ UK sim για πρόσβαση σε apps στο UK και εκτός με roaming; Έχω μια περισσεύουμενη συσκευή (ελληνική). Ή έχουμε καμία άλλη ιδέα;

< >
Άβαταρ μέλους
By bill33
#777281 Αφου έχεις μια επιπλέον συσκευή βαλε την αγγλική σιμ και φτιάξε νέο λογαριασμό ως UK.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#777284 Ευχαριστώ παιδιά. Θα δοκιμάσω αυτή τη λύση.

< >
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#777396 https://www.skroutz.gr/s/30662995/Samsu ... Black.html

https://www.bestprice.gr/item/215694785 ... -dual.html

α)στο Σκρουτζ γιατι ειναι πιο ακριβο απο το bestprice ?
Ειναι το ιδιο κινητο ή εγω δεν καταλαβαινω κατι ?

β) Αξιζουν τα 40€ παραπανω για το 8GB 256GB ?