Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#776795

Ωραιος ο τυπακος αυτος
Άβαταρ μέλους
By nikos
#785702 Κάτι αναποδιές οικονομικά πήγαν πίσω το θέμα του συναγερμού.
Πριν 10 μέρες ήρθε τεχνικός και μου πρότεινε έναν ενσύρματο συναγερμό paradox.
Στο σπίτι θα γίνει και εγκατάσταση καλωδίων γιατί δεν έχω.
Έχουμε και λέμε:
1. Paradox sp 6000
2. Πληκτρολόγιο k35
3. Μέσα έξω σειρήνα
4. 14 παγιδες που πιάνουν ξεχωριστά σε ρολά και παράθυρα ώστε να οπλίζει ότι θελεις
5. 2 ρανταρ
6. Ειδοποίηση στο κινητό όταν χτυπάει

Με την εγκατάσταση καλωδίων σύνολο στα 750.
Είναι καλά η όλοι εκεί παίζουν?
Άβαταρ μέλους
By skous
#785719 Βασικο αυτο. Εγω καλωδια εξωτερικα δεν θα ηθελα με τιποτε.

Αν δεν εχεις υποψη να σκαφτεί το σπιτι εσωτερικά, μήπως να κοιτάξεις για ασυρμάτους ανιχνευτές;

Απο εκει και περα η ειδοποίηση στο κινητο παρέχετε ανεξάρτητα αν θα εχεις υπηρεσιά σημάτων (δηλαδη μηνιαια συνδρομη); Η είναι προΰποθεση να πληρωνεις μηνιαιο πάγιο;


< >
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#785723
nikos έγραψε:Κάτι αναποδιές οικονομικά πήγαν πίσω το θέμα του συναγερμού.
Πριν 10 μέρες ήρθε τεχνικός και μου πρότεινε έναν ενσύρματο συναγερμό paradox.
Στο σπίτι θα γίνει και εγκατάσταση καλωδίων γιατί δεν έχω.
Έχουμε και λέμε:
1. Paradox sp 6000
2. Πληκτρολόγιο k35
3. Μέσα έξω σειρήνα
4. 14 παγιδες που πιάνουν ξεχωριστά σε ρολά και παράθυρα ώστε να οπλίζει ότι θελεις
5. 2 ρανταρ
6. Ειδοποίηση στο κινητό όταν χτυπάει

Με την εγκατάσταση καλωδίων σύνολο στα 750.
Είναι καλά η όλοι εκεί παίζουν?


Η τιμη ειναι πολυ καλη.
Στο κινητο θα μπορεις να κλειδωνεις ξεκλειδωνεις απομονωνεις παγιδες κλπ? Η μονο ειδοποιησεις?
Άβαταρ μέλους
By nikos
#785734
Serf έγραψε:Τα καλώδια θα περασουν εξωτερικά;
Ναι εξωτερικά θα είναι. Θα πηγαίνουν ΣΥΡΙΖΑ στο σοβατεπί και θα τα καλυψω με σιλικόνη να μη φαίνονται
skous έγραψε:Βασικο αυτο. Εγω καλωδια εξωτερικα δεν θα ηθελα με τιποτε.

Αν δεν εχεις υποψη να σκαφτεί το σπιτι εσωτερικά, μήπως να κοιτάξεις για ασυρμάτους ανιχνευτές;

Απο εκει και περα η ειδοποίηση στο κινητο παρέχετε ανεξάρτητα αν θα εχεις υπηρεσιά σημάτων (δηλαδη μηνιαια συνδρομη); Η είναι προΰποθεση να πληρωνεις μηνιαιο πάγιο;


< >
Ασύρματα θα πάνε στα ίδια λεφτά και θα πρέπει να ασχολούμαι με πολλές μπαταρίες.
Ειδοποιήσεις θα έχω χωρίς συνδρομή στο κινητό και απλά θα με ενημερώνει αν χτυπάει ο συναγερμός
Geo f1 έγραψε:
nikos έγραψε:Κάτι αναποδιές οικονομικά πήγαν πίσω το θέμα του συναγερμού.
Πριν 10 μέρες ήρθε τεχνικός και μου πρότεινε έναν ενσύρματο συναγερμό paradox.
Στο σπίτι θα γίνει και εγκατάσταση καλωδίων γιατί δεν έχω.
Έχουμε και λέμε:
1. Paradox sp 6000
2. Πληκτρολόγιο k35
3. Μέσα έξω σειρήνα
4. 14 παγιδες που πιάνουν ξεχωριστά σε ρολά και παράθυρα ώστε να οπλίζει ότι θελεις
5. 2 ρανταρ
6. Ειδοποίηση στο κινητό όταν χτυπάει

Με την εγκατάσταση καλωδίων σύνολο στα 750.
Είναι καλά η όλοι εκεί παίζουν?


Η τιμη ειναι πολυ καλη.
Στο κινητο θα μπορεις να κλειδωνεις ξεκλειδωνεις απομονωνεις παγιδες κλπ? Η μονο ειδοποιησεις?
Απλή ενημέρωση θα έχω στο κινητό. Δε θα μπορώ να οπλιζω ξεοπλιζω γιατί είναι το τηλέφωνο μέσω ρούτερ και ίσως δε δουλεύει καλά. Για να το έχω αυτό με την όπλισης από κινητό θα πρέπει να δώσω κάνα 80 ευρώ ακόμα και δε ξέρω αν αξίζει να το κάνω εξ αποστάσεως.

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.
Σκέφτομαι να το προχωρήσω. Μου έχουν πει ότι ο συγκεκριμένος μάστορας κάνει καλή δουλειά και καθαρή. Δε ξέρω αν αξίζει να ψάξω για λίγο φτηνότερα αφού μου λέτε πως είναι καλή τιμή
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#785746 Στο σπίτι μου, που οπλιζω και ξεοπλιζω (και) από το κινητό, μας έχει βολέψει αφάνταστα. Έχει τύχει να χτυπήσει ο συναγερμός όταν λείπουμε και αφού βλέπουμε ότι χτύπησε λόγω κάτι γατιών, που βολταρουν στην αυλή, το κλείνουμε και το ενεργοποιούμε πάλι. Σε μας, οι καλωδιώσεις έγιναν εσωτερικά, στα σοβατεπί τα κολλήσαμε με σιλικόνη και σε κάποια σημεία τα περάσαμε από το κάτω μέρος των ντουλαπιών, που έχει κενό και μπαίνει ένα κομμάτι κουμπωτά.
Άβαταρ μέλους
By MONMAN
#785764 Μια ερώτηση για τους ειδικούς ο Ajax έχει κάτι αισθητήρες τύπου "κουρτίνας " ,MotionProtect Curtain ,
https://ajax.systems/products/motionprotect-curtain/
λέω να παραγγείλω και να τους βάλω εξωτερικά σε προστατευμένο μπαλκόνι , ξέρω ότι είναι για εσωτερικό χώρο αλλά και το μπαλκόνι σαν εσωτερικό είναι στην ουσία . Θέλω να κτυπήσει νωρίτερα πριν γίνει ζημιά σε παντζούρια παράθυρα .
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#785765 Για μένα στο οικιακό κόμματι συναγερμού, μόνο ασύρματα πλέον από αξιόπιστη εταιρία. Ειδικά αν δεν είναι δικό σου το σπίτι.
Η καλωδίωση και ο χρόνος τοποθέτησης ισοφαρίζει σχεδόν το κόστος των ασύρματων.
Μπαταρίες πλέον κάθε 3-6 χρόνια αναλογα με τη χρήση και 1,5€/Μπατ.

Στο νέο φοιτητικό σπίτι του γιου μου, πήρα έναν ajax με 8 περιφερειακά στις 5μμ και στις 7μμ ήταν όλα έτοιμα.
Τα παντα από κινητό και πληθώρα αναβαθμίσεων σε αυτοματισμούς.
Μόνο να θέλεις να πληρώνεις.
Ότι θέλεις ρώτα.Εικόνα

don't panic
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#785766 Ο Ajax είναι πολλές φορές καλύτερη λύση από τους κλασικούς. Ειδικά αν δεν έχεις εφαρμογή στο κινητό είναι πολύ μεγάλο πρόβλημα. Εννοείται και οι απλοί έχουν, αλλά είναι της πλάκας.
Οι μπαταρίες αργούν πολύ να τελειώσουν, δεν είναι πρόβλημα καν. Ούτε σοβαρό κόστος.
Εγώ έχω έναν Inim, που έχει και εφαρμογή και σε πρώτη ευκαιρία θα πάρει πόδι για έναν Ajax.
Άβαταρ μέλους
By MONMAN
#785773 Συμφωνώ για τον Ajax , την "κουρτίνα" θα την βάλω από έξω της μπαλκονόπορτας σαν συμπλήρωμα στους μαγνητικούς αισθητήρες του starter kit για αποφυγή ζημιών , στα τεχνικά χαρακτηριστικά βλέπω λειτουργία απο -25 εως +60 βαθμούς και εως 95% υγρασία , άσε που όπως είπα θα είναι εξωτερικά μεν προστατευμένος δε...
https://www.dcs.gr/-/6050-ajax-motionpr ... 07866.html
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#785774 Μηπως ομως εξω, με τον αερα κλπ, σου κανει τακτικα ψευδοσυναγερμους;
Ισως πριν δωσεις χρηματα, να ρωτησεις το εργοστασιο για να σιγουρευτεις οτι κανει δουλεια!

Ακομα και μια φορα το δεκαπενθημερο να το κανει, θα ειναι προβληματικο και για σενα και για τους γειτονες.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#785780
Y.V έγραψε:Μηπως ομως εξω, με τον αερα κλπ, σου κανει τακτικα ψευδοσυναγερμους;
Ισως πριν δωσεις χρηματα, να ρωτησεις το εργοστασιο για να σιγουρευτεις οτι κανει δουλεια!

Ακομα και μια φορα το δεκαπενθημερο να το κανει, θα ειναι προβληματικο και για σενα και για τους γειτονες.


Τα εχουν οι δικοι μου και στο πατρικο και στην Κορινθο. Στην εξοχη οντως εχει δωσει false αλαρμ αρκετες φορες. (Πουλια,γατες κλπ)
Στην Αθηνα ποτε.
Άβαταρ μέλους
By skous
#785792 Υπάρχουν ρανταρ εξωτερικού χώρου γενικά που είναι και αξιόπιστα.
Ίσως αυτο το οποίο ειναι εσωτερικου χώρου να ειναι αλλιως ρυθμισμένο.
Δεν εχει ο ajax για εξωτερικό χώρο;


< >