Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#774534 Δεν έχω ακουστά την Hisense στον χώρο της ακουστικής. Είναι αξιόλογη; Βέβαια για 44€ θα μου πεις τι περιμένεις
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#775045
Zorz έγραψε:
Zorz έγραψε:Αν θέλεις 2.1 all in one, ρίξε μια ματιά στη Sony HT-SF200 (αν τη βρεις πουθενά) ή ως εναλλακτική αυτή τη Hisense HS214.


€44
https://www.amazon.de/dp/B08DJ8P377


Επανέρχομαι

Το παραπάνω της amazon.de είναι ίδιο με τα παρακάτω;
Γιατι λέει 80W ενώ του skroutz και του amazon uk λένε 108W

https://www.amazon.co.uk/HISENSE-Soundb ... r_1_1_sspa

https://www.skroutz.gr/s/30452976/Hisen ... CE%BF.html
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#775434 Typo πρέπει να είναι. :hmmm: Εννοείται ότι σε τέτοιες περιπτώσεις κοιτάμε μόνο το site του κατασκευαστή και κανένα μαγαζί, ούτε καν το Amazon.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#775445 Order placed, για να δούμε. Υπόσχεται πολλά για την τιμή του κι έχει πολλά θετικά σχόλια :superman:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#777091 Ήρθε χθες και το δοκίμασα ήδη σε μουσική και σε ταινία/τηλεόραση.
Για τα λεφτά του είναι ταμάμ μπορώ να πω, το περίμενα πιο χάλια είναι η αλήθεια.

Ανοίγει αμέσως με το που ανοίγει η τηλεόραση (στην οποία έχω συνδεδεμένη με hdmi και cosmote tv και chromecast) και κλείνει όταν κλείνει η τηλεόραση, όταν έχεις πηγή την τηλεόραση. Παρατήρησα μόνο πως όταν είχα κάνει pause το netflix για κάποια ώρα, λογικά τέταρτο αφού στο τόσο κάνει standby, μετά δεν επανήλθε αυτόματα κι έπρεπε να πατήσω τον διακόπτη.

Επίσης σήμερα μου έκανε μια αποσύνδεση anynet και δεν έπαιρνε σήμα ούτε από το κοντρόλ, αλλά μόνο από τη βάση του έπρεπε να το ανοίξω. Ελπίζω να είναι απλά πταίσματα αυτά και να το μάθω στην πορεία.

:iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#777186 Αν η τηλεόραση ανοίξει από άλλη πηγή, πχ μέσω Alexa, δεν ανοίγει το soundbar. Σ αυτή την περίπτωση δεν ανοίγει ούτε από το τηλεκοντρόλ, μάλιστα δείχνει πως η εντολή πηγαίνει προς το cosmote tv αφού εκεί δείχνει το κόκκινο λαμπάκι λήψης εντολής. Θα ανοίξει μόνο αν πας πάνω στο soundbar και πατήσεις το power
Άβαταρ μέλους
By dimik
#777206 Είχα παρόμοιο θέμα με το Dreambox να μου κλείνει την TV αν έβλεπα κάτι άλλο για 10 λεπτά.

Τελικά είχε ρύθμιση για το HDMI signal, ψαξε σε TV και soundbar στις ρυθμίσεις των HDMI

< >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#777272 Το περισσότερο περίεργο είναι πως δεν αντιλαμβάνεται καν το δικό του το τηλεκοντρόλ
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#777908
dimik έγραψε:Είχα παρόμοιο θέμα με το Dreambox να μου κλείνει την TV αν έβλεπα κάτι άλλο για 10 λεπτά.

Τελικά είχε ρύθμιση για το HDMI signal, ψαξε σε TV και soundbar στις ρυθμίσεις των HDMI

< >


To soundbar έχει auto off μετά από 15 λεπτά το οποίο δεν απενεργοποιείται. Το μόνο που μπορεί να ενεργοποιηθεί/απενεργοποιηθεί είναι ένα auto wake
https://assets.hisense-usa.com/assets/P ... Manual.pdf

Επίσης κάτι που θα νόμιζα ότι θα έπαιζε αλλά τελικά δεν παίζει. Νόμιζα ότι θα μπορούσα μέσω spotify να το στείλω κατευθείαν στη soundbar μέσω bluetooth, αλλά μάλλον χρειάζεται λειτουργία wifi την οποία δεν έχει. Στην επόμενη :innocent:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#779341 Εχθές που είχα βάλει με bluetooth να παίζει spotify και ήμουν ακριβώς απέναντι στον καναπέ και διάβαζα ένα βιβλίο, έκανε πού και πού αλλοιώσεις σα να χανόταν το σήμα bluetooth ή να απομακρυνόμουν. :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#779521
Dimitris_P έγραψε:Εχθές που είχα βάλει με bluetooth να παίζει spotify και ήμουν ακριβώς απέναντι στον καναπέ και διάβαζα ένα βιβλίο, έκανε πού και πού αλλοιώσεις σα να χανόταν το σήμα bluetooth ή να απομακρυνόμουν. :thumbsdown:

ένα 9μηνο που το δουλεύω με bt δεν μου 'χει τύχει :hmmm:
πάντα η συσκευή κάπου στο σαλόνι
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#779699 Επανέρχομαι με εντυπώσεις από το σονος .
Έβρισκα τις τελευταίες μέρες αυτόματα όταν ήθελα να ακούσω μουσική να πηγαίνει το χέρι μου στο κινητό και να βάζω μουσική στο σονος δλδ Soundbar και sub . Αφού επί 4 μέρες άκουγα μόνο το Sonos .ένα απόγευμα προχώρησα σε σύγκριση με το δικαναλο σεταπ μου . 3 τραγούδια μια στο σονος και μια στα triangle μου . Παρολο που το σονος παίζει θα μπορούσα να πω πολύ καλά το θέμα μουσική ,μόλις όμως ακούω στα triangle αμέσως αισθητή η διαφορά
Καλύτερο image ,καλύτερο στερεο εννοειται ,καλύτερα φωνητικά και διαχωρισμός μουσικών οργάνων . , Το μόνο σημείο που κερδίζει το Sonos είναι το μπάσο και αυτό φυσικά λόγω του sub . Αυτό δεν αναιρεί βέβαια το γεγονός ότι η μουσική ακούγεται και από το σονος πολύ καλά .
ΥΓ επειδή μισές δουλειές δεν κάνω ,παρήγγειλα σήμερα ένα σετ ηχεία Sonos one SL που θα μπουν σε βάσεις τοίχου ώστε πλέον να έχω ένα σωστό ολοκληρωμένο 5.1 σύστημα ...
Εν αναμονή λοιπόν και θα επιστρέψω με εντυπώσεις
ΥΓ2 . Από όσα διαβάζω η κορυφαία ηχομπαρα της σονος arc @αμει και δέρνει ...
Απλά η beam κάνει 500 και η arc 1000
Εγώ πήρα την beam 1 διότι δεν έχει διαφορά από τη 2 που είναι πιο ακριβή
Διαφημίζουν την 2 για Dolby Atmos αλλά είναι μουφα διότι δεν έχει up firing speakers


< >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#779965 Χαιφαδες τα φώτα σας.

Samsung HT-J5550w Home Cinema 5.1

Έχουν ήδη αλλαχθεί καλώδια με καινούρια και κάνω τεστ από τα settings του Blueray.

Το subwoofer όταν είναι ενωμένο με το καλώδιο του δεν παίζει όταν βάζω καλώδιο από άλλο ηχείο παίζει. Το ίδιο κάνει και με το παλιό καλώδιο για αυτό αλλαχθηκαν όλα.

Αντι για το δεξί ηχείο παίζει το κεντρικό, ενώνω το καλώδιο του δεξιού ηχείου στο κεντρικό και παίζει κανονικά το κεντρικό.

Όταν βάζω TV παίζουν και τα 3 μπροστινα εκτός το woofer.

Τα πίσω παίζουν κανονικά και σε τεστ και με την TV.

Η σύνδεση με την TV είναι με καλώδιο HDMI 2.1 σε e-arc port στο οποίο έχω δοκιμάσει όλες τις ρυθμίσεις από την TV (standard, enhanced, Dolby, VVR modes).
Τα ηχεία ενώνονται με το κλασικό κόκκινο μαύρο καλώδιο με ηλιθια clamps και έχω δοκιμάσει επίσης να γυμνωσω ξανά καλώδιο και να τα ενώσω.

Έχω φάει ώρες και ώρες να δοκιμάζω πράγματα, πλήρωσα ένα 50ρικο να αλλάξω όλα τα καλώδια με ίδια με τα βύσματα/χρώματα της Samsung και κοντεύω να τρελαθώ.

ΥΓ το ξέρω ότι η μοίρα με βάζει να διαλέξω μεταξύ Sonos Arc και Sony A7000 αλλά μετά θα με βάλει και η γυναίκα να διαλέξω με ποιο να κοιμηθώ αγκαλιά

< >
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#779973
dimik έγραψε:Χαιφαδες τα φώτα σας.

Samsung HT-J5550w Home Cinema 5.1

Έχουν ήδη αλλαχθεί καλώδια με καινούρια και κάνω τεστ από τα settings του Blueray.

Το subwoofer όταν είναι ενωμένο με το καλώδιο του δεν παίζει όταν βάζω καλώδιο από άλλο ηχείο παίζει. Το ίδιο κάνει και με το παλιό καλώδιο για αυτό αλλαχθηκαν όλα.

Αντι για το δεξί ηχείο παίζει το κεντρικό, ενώνω το καλώδιο του δεξιού ηχείου στο κεντρικό και παίζει κανονικά το κεντρικό.

Όταν βάζω TV παίζουν και τα 3 μπροστινα εκτός το woofer.

Τα πίσω παίζουν κανονικά και σε τεστ και με την TV.

Η σύνδεση με την TV είναι με καλώδιο HDMI 2.1 σε e-arc port στο οποίο έχω δοκιμάσει όλες τις ρυθμίσεις από την TV (standard, enhanced, Dolby, VVR modes).
Τα ηχεία ενώνονται με το κλασικό κόκκινο μαύρο καλώδιο με ηλιθια clamps και έχω δοκιμάσει επίσης να γυμνωσω ξανά καλώδιο και να τα ενώσω.

Έχω φάει ώρες και ώρες να δοκιμάζω πράγματα, πλήρωσα ένα 50ρικο να αλλάξω όλα τα καλώδια με ίδια με τα βύσματα/χρώματα της Samsung και κοντεύω να τρελαθώ.

ΥΓ το ξέρω ότι η μοίρα με βάζει να διαλέξω μεταξύ Sonos Arc και Sony A7000 αλλά μετά θα με βάλει και η γυναίκα να διαλέξω με ποιο να κοιμηθώ αγκαλιά

< >
Μόνο μπάρα ? Ολόκληρο σύστημα Sonos και ξενοιαζεις
ΥΓ οι υπνοι στον καναπε είναι οι καλύτεροι

< >