Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#775729
bibendum έγραψε:Το άρθρο τα λέει και λίγο φιλικα. Σ ένα χρόνο απο 0.07 πήγε στο 0.50 δεν θα μείνει σεντ.

Αν η KWh είναι πράγματι στο μισό ευρώ, πόσο είναι το κόστος στα 100Km για ένα μέσο ηλεκτρικό αυτοκίνητο; Λογικά πρέπει να έρχεται στα ίδια με ένα diesel ή ένα HEV.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#775733
Asimov έγραψε:Είπαμε, για ένα διάστημα ένα μέρος της διαφοράς θα το πληρώνει το δημόσιο ταμείο.
Οταν στερέψει κι αυτό, ο σώζων εαυτόν σωθητω (και μετά μνημόνιο, μαζί τα φάγαμε κοκ)

Καλά θα πάει αυτό

Όταν στερέψει θα αρχίσουμε τις εισαγωγές από Αίγυπτο και Τουρκία , για να ενισχύσουμε τις σχέσεις μας. :roll:
"Russian company begins construction at Egypt’s first nuclear power plant"
https://www.al-monitor.com/originals/20 ... ower-plant

ΕΕ , πιό θείος θαίνεις.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#775815
dimviii έγραψε:ερωτηση
Αυγουστος 0,50 τιμη κιλοβατωρας
Σεπτεμβρης 0,60
Οκτωμβρης 0.59
Νοεμβριος 0,68
Πως θα ξερουν ποσες απο τις κιλοβατωρες θα χρεωσουν με 0,50-0,60 κλπ οταν η καταμετρηση γινεται ανα 4μηνο?


Futures => Συμβόλαια μελλοντικής εκπλήρωσης = Συμφωνείς σήμερα μία τιμή στο προϊόν (ρεύμα, σιτάρι, σίδερο, οτιδήποτε), στην οποία θα το αγοράσεις σε μία προκαθορισμένη χρονική στιγμή στο μέλλον. Δηλαδή πας και λες:

- Καλησπέρα σας, σήμερα 05/08/2022 θέλω να κλείσουμε ένα συμβόλαιο για 100000000000000000ΤW ρεύμα, τα οποία θα αγοράσω στις 01/10/2022, πόσο;
- 136 καρδιές παρθένων, 2.369 μήτρες πεθερών, 7.994,4 @@ γαμπρών και 12.569 νεφρά παιδιών.
- ΟΚ, κλείσαμε.

Αν η τιμή την ημέρα της αγοράς είναι μικρότερη απ' όσο έχει συμφωνήσει, αγοράζεις από την ελεύθερη αγορά (και χάνεις ένα μικρό fee που πλήρωσες για το συμβόλαιο). Αν η τιμή είναι μεγαλύτερη, ενεργοποιείς το συμβόλαιο.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#775825 Ναι αλλά δεν θα μάθεις ποτέ την πραγματική τιμή.
Λεπτομέρεια βέβαια....
Άβαταρ μέλους
By markvag
#775917
dimviii έγραψε:Ναι αλλά δεν θα μάθεις ποτέ την πραγματική τιμή.
Λεπτομέρεια βέβαια....


Σαν καταναλωτής;

Προφανώς και όχι. Θα μάθεις μόνο το πόσο θα πονέσει το παλούκι :inlove:

Αλλά δεν έχουμε ρήτρα αναπροσαρμογής πλέον. :s_sarcastic
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#775918
markvag έγραψε:
dimviii έγραψε:Ναι αλλά δεν θα μάθεις ποτέ την πραγματική τιμή.
Λεπτομέρεια βέβαια....


Σαν καταναλωτής;

Προφανώς και όχι. Θα μάθεις μόνο το πόσο θα πονέσει το παλούκι :inlove:

Αλλά δεν έχουμε ρήτρα αναπροσαρμογής πλέον. :s_sarcastic

Ίσως πρέπει να τους δίνουμε κάθε μήνα τις kWh που κάψαμε ώστε να χρεωθούν ανάλογα και να μην κάνουν ο,τι τους συμφέρει :s_wink
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#775981
markvag έγραψε:Futures => Συμβόλαια μελλοντικής εκπλήρωσης = Συμφωνείς σήμερα μία τιμή στο προϊόν (ρεύμα, σιτάρι, σίδερο, οτιδήποτε), στην οποία θα το αγοράσεις σε μία προκαθορισμένη χρονική στιγμή στο μέλλον. Δηλαδή πας και λες:

- Καλησπέρα σας, σήμερα 05/08/2022 θέλω να κλείσουμε ένα συμβόλαιο για 100000000000000000ΤW ρεύμα, τα οποία θα αγοράσω στις 01/10/2022, πόσο;
- 136 καρδιές παρθένων, 2.369 μήτρες πεθερών, 7.994,4 @@ γαμπρών και 12.569 νεφρά παιδιών.
- ΟΚ, κλείσαμε.

Αν η τιμή την ημέρα της αγοράς είναι μικρότερη απ' όσο έχει συμφωνήσει, αγοράζεις από την ελεύθερη αγορά (και χάνεις ένα μικρό fee που πλήρωσες για το συμβόλαιο). Αν η τιμή είναι μεγαλύτερη, ενεργοποιείς το συμβόλαιο.


Μια διόρθωση: σωστά γράφεις ότι μεγάλοι καταναλωτές commodities προαγοράζουν τις βασικές ύλες που χρειάζονται (λχ. Jet A1 για την Aegean, ντίζελ για τα ΚΤΕΛ ή τον dimdci, ζάχαρη για το Busso κλπ.) για να hedgeάρουν το κόστος τους. Αυτό που περιγράφεις στο τέλος όμως είναι χρηματοπιστωτικό παράγωγο, και πιο συγκεκριμένα call option. Μπορείς να παίξεις με όψιονς (call/put) και πάνω σε commodities, αλλά τα συμβόλαια futures είναι διαφορετικά. Ο αγοραστής είναι υποχρεωμένος να εκτελέσει το συμβόλαιο την ημέρα του διακανονισμού, χωρίς να αφήσει την όψιον να εκπέσει χάνοντας απλά το premium που πλήρωσε. Γι αυτό και πρόπερσι τον Απρίλιο έφτασε στιγμιαία η τιμή του πετρελαίου σε αρνητικό νούμερο: γιατί όλοι αυτοί που είχαν αγοράσει συμβόλαια τζογάροντας ότι η τιμή του WTI θα ανέβει και θα τα μεταπουλήσουν με κέρδος, με τη ζήτηση να καταρρέει βρέθηκαν μια ανάσα πριν να χρειαστεί να παρουσιαστούν κάπου στην Οκλαχόμα με ένα βυτιοφόρο για να παραλάβουν... :svivhaha:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#776206 Εντάξει, άμα είναι να μπούμε σε τόση λεπτομέρεια, να αρχίσω να γράφω κατεβατό στα περίεργα... :lol: :lol:


Έχεις απόλυτο δίκιο βέβαια. :s_yes
Άβαταρ μέλους
By glf
#776215 Απορώ φέτος αν θα καίω περισσότερο τζάκι... Βέβαια μέχρι και η δικιά μου μου έβαλε χέρι να τελειώνω όσο μπορώ με τη θερμοπροσοψη με αυτά που βλέπουμε να έρχονται.
Ελπίζω μόνο να νας λυπηθεί ο καιρός το χειμώνα...
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#776217 Κεντρική Ευρώπη τα έχουν δει κωλυωμενα...
Ήδη τη περίοδο που μας πέρασε τους έρχονταν τρελοί λογαριασμοί αερίου....

< >
Άβαταρ μέλους
By glf
#776224 Βέβαια ούτε με τα καυσόξυλα θα γλυτώσουμε αυξήσεις. Ήδη τρέχουν.

Hint, δε στέλνουν φορτηγά οι Βούλγαροι που και κει όλοι θα κάψουν καυσόξυλο...

https://m.naftemporiki.gr/story/1887896/kaine-oi-times-se-kausoksula-kai-pelet
Άβαταρ μέλους
By markvag
#776256 Υπάρχει γενικά τεράστια έλλειψη σε ξυλεία, η οποία επηρεάζει τα πάντα που σχετίζονται, από καυσόξυλα, μέχρι χαρτί.

Βασικά, δεν ξέρω κάτι που να μην υπάρχουν ελλείψεις αυτή την περίοδο, οι διαφορές είναι σε τι βαθμό...
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#776549 Και Γερμανία έχουν ξεπουλήσει τα καυσόξυλα και οι σόμπες. Εγώ είπα στην δουλειά θα φέρω το ραντζο μου αλλιώς πάω Ελλάδα και ξεχειμωνιαζω.
Τιμές φωτιά τα προγράμματα της ΔΕΗ ΗΟΜΕ με τα παράγωγα. Το πρόγραμμα Heat Pump κοιτάω αα δεν έχω κάτι σε ΑΘ σπίτι στο χωριό
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#776643 σήμερα είδα και το εξής απο την Ελπεντισον στο τελευταίο εκκαθαριστικό που αφορούσε την προηγούμενη περίοδο του προηγούμενου εκκαθαριστικού :

Αναπροσαρμογή χρέωσης προμήθειας:

01/02/2022 - 01/06/2022 2429 kWh και ακολουθούσε για άλλη μια φορά μια κυριολεκτικά απίστευτη τιμή :vava:

Τους ρώτησα, μου είπαν περι αλλαγής τιμών στο δίμηνο και πρέπει να γίνει η αναπροσαρμογή στις τιμές που δεν ήξεραν εκείνη τη στιγμή και μου έστειλαν και αναλυτικό τυπολόγιο / χρέωση.

Οπότε , το ερώτημα που προκύπτει άμεσα είναι : σε ποιον πάροχο πηγαίνω ? Ποιος συμφέρει κάπως περισσότερο αυτό το διάστημα ? :lol: