Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#775794 Εφοσον εχει αεριο στην περιοχη σου γιατι δε βαζεις εναν ατομικο λεβητα στο μπαλκονι να ξεμπερδεψεις μια για παντα? Ουτε κοινοχρηστες λυσεις ουτε κουρασεις και λογια με τον καθε τυχαρπαστο που ετυχε απλα να μενετε στην ιδια οικοδομη. Και σε βαθος χρονου σιγουρα αποσβεσιμα σε σχεση με οποια αλλη λυση υπαρχει. Το δε ζεστο νερο 24/7/365 θα το λατρεψεις :inlove:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#775795 Γιατί θέλω 4 χιλιάρικα Γεώργιε. Τα οποία δεν έχω.
Είχα κάνει μελέτη με ατομικό λέβητα μεσαίας κατηγορίας, εγκατάσταση, ΖΝΧ, κλπ και κατέληξα ότι δεν συνέφερε αφού η κεντρική θέρμανση υπήρχε και δούλευε κανονικά.
Υπολόγισα 35-40€ μηνιαίο λογαριασμό και απόσβεση δεν θα έκανα ποτέ!
Δεδομένου ότι το κόστος θέρμανσης ήταν από 400-500€ τον χρόνο με την κεντρική.

Ψάχνω λοιπόν μία λύση επικουρική, που να μου δίνει επιλογή πλην των κλιματιστικών.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#775935 Υπόψιν, πλέον παίζει δυνατά η εναλλακτική του υγραερίου για όσους έχουν ατομικό ΦΑ. Τουλάχιστον, αυτό μας έλεγε ο συντηρητής πριν λίγες μέρες, πως αν δεν παίξουν επιδοτήσεις στο ΦΑ, θα το γυρίσει το δικό του σε υγραέριο με μπουκάλα.
Προφανώς δεν πρέπει να είναι νόμιμο κάτι τέτοιο, αλλά κλασικά, ποιος θα ελέγξει;
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#775951
Anonymous Founder έγραψε:Υπόψιν, πλέον παίζει δυνατά η εναλλακτική του υγραερίου για όσους έχουν ατομικό ΦΑ. Τουλάχιστον, αυτό μας έλεγε ο συντηρητής πριν λίγες μέρες, πως αν δεν παίξουν επιδοτήσεις στο ΦΑ, θα το γυρίσει το δικό του σε υγραέριο με μπουκάλα.
Προφανώς δεν πρέπει να είναι νόμιμο κάτι τέτοιο, αλλά κλασικά, ποιος θα ελέγξει;

Μια μπουκαλα ειναι νομιμη. Στις 3 θελει μια μικρη αδεια αν θυμαμαι καλα και μετα για την δεξαμενη ειναι αλλουνου παππα
Άβαταρ μέλους
By bebes
#779524 Στις καταναλώσεις των κλιματιστικών, που μπορω να βρω την κατανάλωση/ωρα;

Κοιταξα τα κλιματιστικα που έχω, ενα LG 18αρι 15ετίας, αναφέρει στην ετικετα κατανάλωση 1750 watt, άρα υποθετω 1,75 Κwh
αντίστοιχα, ενα Panasonic 12αρι 22 ετων, 1240 watt ---> 1,24Kwh

Στα καινουρια που βλέπω για να κανω τη σύγκριση, δεν μπορω να βρω ωριαία κατανάλωση, μόνο ετήσια όπως στα ψυγεία.
Αρα δεν μπορω να κανω τη σύγκριση :sorry:
Ειμαι μπουμπούνας; :oops:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#779526 Τα καινούργια επειδή έχουν inverter δεν έχουν σταθερή κατανάλωση ανά ώρα, δεν θα το βρεις ποτέ λοιπόν έτσι.
Άβαταρ μέλους
By skous
#779903 Σε ένα σπίτι έχουμε ταυτόχρονα:
- κύκλωμα ενδοδαπεδιας με πετρέλαιο και αντισταθμιση το οποίο έχει boiler για να έχουμε ζεστό νερό
- ηλιακό θερμοσιφωνα

Τα 2 σύστημα ΔΕΝ μπορούν να παίξουν παράλληλα, και είτε θα ανοίγω (με βανες) την παροχή του boiler είτε τον ηλιακο.

Η χρήση είναι ας πούμε 4 ντουζ ανά 2 μέρες. Και τα 2 δοχεία είναι αρκετά μεγάλα ώστε να εξυπηρετούν 6 άτομα.

Σκόπευα όταν θα πάρει μπρος η ενδοδαπεδια να το γυρίσω στο boiler (αν όχι αμέσως, τότε προς Δεκέμβρη) και ξανά πίσω από Απρίλη. Μήπως όμως να το αφήσω εντελώς στον ηλιακό και να χρησιμοποιώ ρεύμα τις δύσκολες μέρες;

Γενικά το boiler ενδοδαπέδιας θα θελει υποστήριξη από ρεύμα για να ζεστάνει όσο πρέπει(δεδομένου ότι τα νερά της ενδοδαπεδιας είναι σε χαμηλές θερμοκρασίες);
Επίσης η κατανάλωση πετρελαίου θα είναι σημαντικά αυξημενη ή είναι σχετικά το ίδιο (έχεις η δεν έχεις boiler)?


< >
Άβαταρ μέλους
By bebes
#780944 Γνωρίζει κανείς τι σημαίνει:
>Εύρος Ψυκτικής Απόδοσης: 7.100-27.000 BTU
>Εύρος Θερμικής Απόδοσης: 5.500-27.000 BTU

Ψάχνω να αντικαταστήσω ενα A/C 18αρι που έχω και λέω να παω σε 24αρι
Τα Michubishi που ήθελα δεν υπάρχουν πια και κατέληξα να κοιτάω μεταξύ Toyotomi και Invertor
Το Toyotomi εχει καλύτερα χαρακτηριστικά ενεργειακής απόδοσης (SEER και SCOP), αλλά δεν βρίσκω τις παραπάνω πληροφορίες (ευρος ψυκτικής και θερμικής απόδοσης)

https://www.kotsovolos.gr/air-condition ... r32-satori
https://www.kazanas.gr/product/412841-k ... wt-invento

μεταξύ αυτών των δυο πχ ποιο είναι καλύτερο;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#780954
bebes έγραψε:Γνωρίζει κανείς τι σημαίνει:
>Εύρος Ψυκτικής Απόδοσης: 7.100-27.000 BTU
>Εύρος Θερμικής Απόδοσης: 5.500-27.000 BTU

Ψάχνω να αντικαταστήσω ενα A/C 18αρι που έχω και λέω να παω σε 24αρι
Τα Michubishi που ήθελα δεν υπάρχουν πια και κατέληξα να κοιτάω μεταξύ Toyotomi και Invertor
Το Toyotomi εχει καλύτερα χαρακτηριστικά ενεργειακής απόδοσης (SEER και SCOP), αλλά δεν βρίσκω τις παραπάνω πληροφορίες (ευρος ψυκτικής και θερμικής απόδοσης)

https://www.kotsovolos.gr/air-condition ... r32-satori
https://www.kazanas.gr/product/412841-k ... wt-invento

μεταξύ αυτών των δυο πχ ποιο είναι καλύτερο;

Και τα δύο είναι φασόν συσκευές, οπότε δεν υπάρχει σύγκριση με τα Mitsubishi ή τέτοιες μάρκες.
Τι εννοείς δεν βρίσκεις Mitsubishi; Εγώ βλέπω 24άρια και σε Mitsubishi Electric και Mitsubishi Heavy Industries.
Θέλεις +2-300€ τουλάχιστον πάντως. Προσωπικά θα τα έδινα.
https://www.skroutz.gr/c/407/oikiaka-kl ... industries
Άβαταρ μέλους
By bebes
#780957
Anonymous Founder έγραψε:
bebes έγραψε:Γνωρίζει κανείς τι σημαίνει:
>Εύρος Ψυκτικής Απόδοσης: 7.100-27.000 BTU
>Εύρος Θερμικής Απόδοσης: 5.500-27.000 BTU

Ψάχνω να αντικαταστήσω ενα A/C 18αρι που έχω και λέω να παω σε 24αρι
Τα Michubishi που ήθελα δεν υπάρχουν πια και κατέληξα να κοιτάω μεταξύ Toyotomi και Invertor
Το Toyotomi εχει καλύτερα χαρακτηριστικά ενεργειακής απόδοσης (SEER και SCOP), αλλά δεν βρίσκω τις παραπάνω πληροφορίες (ευρος ψυκτικής και θερμικής απόδοσης)

https://www.kotsovolos.gr/air-condition ... r32-satori
https://www.kazanas.gr/product/412841-k ... wt-invento

μεταξύ αυτών των δυο πχ ποιο είναι καλύτερο;

Και τα δύο είναι φασόν συσκευές, οπότε δεν υπάρχει σύγκριση με τα Mitsubishi ή τέτοιες μάρκες.
Τι εννοείς δεν βρίσκεις Mitsubishi; Εγώ βλέπω 24άρια και σε Mitsubishi Electric και Mitsubishi Heavy Industries.
Θέλεις +2-300€ τουλάχιστον πάντως. Προσωπικά θα τα έδινα.
https://www.skroutz.gr/c/407/oikiaka-kl ... industries

το κλιματιστικό θα αγοραστεί μέσω του προγράμματος ανακύκλωσης συσκευών, οπότε ψάχνω κατάστημα στη Λάρισα.
Θα προτιμήσω να εχει και την εγκατάσταση μέσα γιατι τα συνεργεία δεν ξέρουν τι ζητάνε αυτη την εποχή.

Εναλλακτικά, μπορει να παρω ενα 12αρι, να αντικαταστήσω το 12αρι που εχω στον διάδρομο με τα υπνοδωμάτια.
Απλά αυτό το χρησιμοποιούμε 1-2 φορές το χρόνο σε παρατεταμένο καύσωνα μόνο (φέτος μπορεί να μην το ανάψαμε και καθόλου).

O Kωτσόβολος είχε δυο μοντελα που ταίριαζαν στις προδιαγραφες και το μπάτζετ μου, αλλά τελείωσαν νωρίς.

Θα ψαξω σε κανα δυο μεγαλα τοπικα μαγαζια μηπως εχουν.

Για τα inventor μου ειπε ξαδερφος τεχνικός οτι είναι πολυ αξιοπιστα και εχουν πολυ καλη υποστήριξη απο την αντιπροσωπία, γι'αυτο τα κοίταξα.
Τα ΤΟΥΟΤΟΜΙ κι αυτά Κίνα;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#780959 Τα Inventor έχουν πολύ καλή αντιπροσωπεία και εγγύηση, αλλά είναι λαχείο πολλές φορές. Δες και πόσα διαφορετικά μοντέλα υπάρχουν. Τα Toyotomi κι αυτά κινέζικα είναι, η Toyotomi δεν έχει δικό της εργοστάσιο για split air condition. Παθών και μαθών. Αγοράζει από άλλους (νομίζω η Midea φτιάχνει τα δικά της).
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#780964 Τα Toyotomi εκτός του ότι είναι κινέζικα φασόν από διάφορα εργοστάσια, έχουν και το μειονέκτημα της μικρής εγγύησης.
Τα Inventor είναι Gree αν θυμάμαι καλά και έχουν 10 χρόνια εγγύηση. Πανάκριβα βέβαια γι΄ αυτό που είναι.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#780967 Δεν είναι μόνον Gree, νομίζω αγοράζουν και από άλλους. Και τα Gree πάντως έχουν εγγύηση, αν και η αντιπροσωπεία είναι λίγο πέρα βρέχει και όχι τόσο οργανωμένοι όσο άλλοι.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#780969 ζαλίστηκα μ'αυτά τα κλιματιστικά :dizzy:
Πηρα απο Κωτσόβολο ψυγειο και καταψύκτη και τους ειχα ρωτησει για κλιματιστικό, μόνο για τις μάρκες: Mitsubishi, Toshiba, Fujitsu και Daykin.
αυτα που είχα στη λίστα μου εξαφανίστηκαν, έμειναν μονο κάποια ακριβά κομμάτια.

Οπότε βλέπω να πηγαίνω σε Κινέζικο κινέζικο.

Ρωτησα σε δυο καταστήματα που εχουν mitsubishi, αλλα δεν συμμετέχουν στο πρόγραμμα.

και τι μένει;
Midea, Hisence, Tcl, Gree και τα προαναφερόμενα... :sorry:
Και τα ινβεντορ για να εχεις 10 χρονια εγγύηση πρέπει να κανεις καθε χρόνο σέρβις "επίσημο" :ninja: