Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#775811
EDDIE_147 έγραψε:Την ίδια ώρα σε μια άλλη γωνιά της πόλης -->

https://www.efsyn.gr/ellada/koinonia/35 ... -gia-metro

Σε επιφυλακή το «μέτωπο» της πλατείας Εξαρχείων κατά των έργων για το μετρό


Εικόνα


Μιλάμε για φωστήρες :lol:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#775816
kubiak έγραψε:
markvag έγραψε:
REALZEUS έγραψε:
markvag έγραψε:
REALZEUS έγραψε:Στο ηλιακό σύστημα θα έλεγα. Θα έρθουν τίποτα εξωγήινοι και θα αναρωτηθούν γιατί ένα μικρό διθέσιο αυτοκίνητο που δεν έχει δυνατότητα πτήσης, κόβει βόλτες έτσι στο πουθενά. Εγώ θα τον δώσω στεγνά αν με ρωτήσουν... :lol:


:lol:

Καλά, αυτό βέβαια ήταν ένα απλό publicity stunt, άλλα είναι τα προβλήματά του... :lol:



Θεωρώ την δημιουργία διαστημικών σκουπιδιών που δεν έχουν καμία χρησιμότητα ως μεγάλο πρόβλημα.



Είναι, αλλά μεγαλύτερο πρόβλημα (και από τη μεριά δημιουργίας άπειρων διαστημικών σκουπιδιών) είναι το Starlink (που επίσης δεν παίζει ποτέ να έχει τα έσοδα που πρέπει να έχει για να ζήσει), το οποίο για να δουλέψει όπως το έχει σχεδιάσει ο Έλον, χρειάζεται 40.000 δορυφόρους... 1/1000 / έτος να χαλάει (που είναι εξαιρετικά καλό νούμερο και προφανώς θα είναι αρκετά μεγαλύτερο), πολύ σύντομα θα έχουμε γεμίσει σκουπίδια στην LEO. Το ένα αμάξι που πέταξε να κυκλοφορεί μεταξύ Άρη και Γης είναι ξαναλέω το μικρότερο πρόβλημα.

Εικόνα

Εκεί που τριγυρνάει ο Starman δεν υπάρχει πρακτικά ρίσκο για να χτυπήσει οτιδήποτε.

Γενικά ο Έλον, παρόλο που του αναγνωρίζω ότι στο θέμα ηλεκτρικό αυτοκίνητο έχει σπρώξει την κουβέντα πολύ μπροστά και τους έχει βάλει όλους να ψάχνονται, είναι πολύ μεγάλος παπάτζας (Hyperloop, Solar City, Tesla Semi, Starlink, Starship, κτλ).
Δεν γνωρίζω αν έχει αναφερθεί, το starlink κοστίζει €650 ως εξοπλισμός, έχει €100 το μήνα συνδρομή και πιάνει 200Mbps...


Δηλαδή είναι συγκλονιστικά πιο ακριβό από το δορυφορικό της Cosmote, το οποίο κοστίζει € 85 (περίπου) / μήνα (για 50GB, όσα δηλαδή και το Starlink), με δωρεάν εξοπλισμό και πληρώνεις μόνο € 80 (περίπου) την εγκατάσταση. :lol: :lol: Ταχύτητα δεν ξέρω πόσο πιάνει, αλλά είσαι πολύ άνετος για δουλειές γραφείου, βιντεάκια και τηλε-διασκέψεις...

ΟΚ, δεν παίζεις παιχνίδια, γιατί έχει ping πολύ χειρότερο απ' ότι το Starlink, αλλά ΚΑΙ οι 5 που θέλουν να παίζουν Counter Strike μέσα στο φαράγγι της Σαμαριάς έχουν πάρει νομίζω... :hmmm:

Επίσης, τα 200mbps είναι αν δεν έχουν μπει πολλοί χρήστες ταυτόχρονα... :whistlink:

Γενικά, άλλη μία συγκλονιστικά υπερτιμημένη παπάντζα του Έλον. :lol:
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#775819 Δεν έκανα ούτε ήμουν μπροστά στην εγκατάσταση (η οποία ήταν business), αλλά μου είπαν ότι βρήκε αμέσως σήμα ανιχνεύοντας μόνο του τον ουρανό (δεν χρειάστηκε να σημαδέψουν κάπου με το πιάτο)...

Τι να σου πω markvag, δεν μπορώ να συγκρίνω τα συστήματα μεταξύ τους γιατί δεν τα έχω δουλέψει, πιο πολύ ενημερωτικά το ανέφερα...
Άβαταρ μέλους
By Chris
#775820
markvag έγραψε:για 50GB, όσα δηλαδή και το Starlink


ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ 50ΓΚΙΓΚΑ ΜΑΡΚΟΒΑΓΓΕ

Δηλαδη αμα θελω να κατεβασω να δω καμια ταινιουλα, θα παρει δυο τερμινα?

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By g8777
#775822 Και καλα LotR. :roll: Μα ημαρτον Χριστε μου.

Εδω βγηκε το καινουργιο DontBreakMe Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Εικόνα

στα 263.36 mb, σοβαρα μιλαμε τωρα;;;;


Εικόνα


Εκτος αν μιλαμε για αλλου ειδους Δαχτυλιδια, οποτε μου ακουγεται σοβαρο και θα το αναλαβω. :inlove:
Άβαταρ μέλους
By bill33
#775833
markvag έγραψε:
Δηλαδή είναι συγκλονιστικά πιο ακριβό από το δορυφορικό της Cosmote, το οποίο κοστίζει € 85 (περίπου) / μήνα (για 50GB, όσα δηλαδή και το Starlink), με δωρεάν εξοπλισμό και πληρώνεις μόνο € 80 (περίπου) την εγκατάσταση. :lol: :lol: Ταχύτητα δεν ξέρω πόσο πιάνει, αλλά είσαι πολύ άνετος για δουλειές γραφείου, βιντεάκια και τηλε-διασκέψεις...

ΟΚ, δεν παίζεις παιχνίδια, γιατί έχει ping πολύ χειρότερο απ' ότι το Starlink, αλλά ΚΑΙ οι 5 που θέλουν να παίζουν Counter Strike μέσα στο φαράγγι της Σαμαριάς έχουν πάρει νομίζω... :hmmm:

Επίσης, τα 200mbps είναι αν δεν έχουν μπει πολλοί χρήστες ταυτόχρονα... :whistlink:

Γενικά, άλλη μία συγκλονιστικά υπερτιμημένη παπάντζα του Έλον. :lol:

Δεν έχω διαβάσει πουθενά για ογκοχρέωση στο starlink .
Άβαταρ μέλους
By mirage
#775841 Δεν έχει ογκοχρέωση, μονο το marine ειναι pay as you go.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#775916
mirage έγραψε:Δεν έχει ογκοχρέωση, μονο το marine ειναι pay as you go.


Α, θυμόμουν για ογκοχρέωση, γράψτε λάθος. Παραμένει πανάκριβο βέβαια...
Άβαταρ μέλους
By mirage
#775925 Ειναι σαφως καλύτερο από οποιοδήποτε συμβατικο δορυφορικό internet οποτε το πανάκριβο ειναι σχετικό. Εννοείται δεν απευθύνεται σε κατοίκους πόλεων όπου υπάρχει οπτική ίνα, δίκτυο 5G κλπ.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#775954 Ποιο twitter και ποιας κολάσεως, ο άλλος στα παπαρια του όλα, πήγε διακοπές Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#775955 Δεν πάει και μια βόλτα από το σπίτι στην Γαλλία; Δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα...
En Grèce, parfum de Watergate autour du Premier ministre Mitsotákis
https://t.co/u3ojLoiSol
:ninja:
Σκευωρία το δίχως άλλο...
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#775964 :hahaiv:

Τι ζούμε ρε μλκ

ΓΙΔΟΤΟΠΟΣ Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#775965 Πολιτικός ογκόλιθος ο Ανδρουλάκης που θέλουν να τον παρακολουθούν όλοι.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#775966 Πολύ βαρύ να παρακολουθούν τον Ανδρουλάκη...Και είναι και προφανές ποιος είχε κίνητρο...
Κάλλιστα πέφτει η κυβέρνηση.

Και είναι τόσο βλάκες που δε σκέφτηκαν καν το ευρωκοινοβούλιο.

< >
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#775970
kostis20 έγραψε:Κάλλιστα πέφτει η κυβέρνηση.

Εδώ δεν έπεσε με το ρεύμα και τα καύσημα , θα πέσει με τον πασόκο. who cares ?