Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#775419 Αυτά τα παπαράκια τι διαφορές έχουν; Και τι θέλω να είναι/έχουν, ELM, bluetooth ή wifi, τι να προσέξω; Υπάρχουν κάποια σχετικά δοκιμασμένα; Υπάρχουν προτεινόμενα ανάλογα με τη μάρκα του αυτοκινήτου; Για BMW το θέλω (Ε39); Και ποιο android πρόγραμμα θέλω; Καλύτερα δωρεάν.
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#775442 Εξαρτάται τι θύρα έχει το αμάξι σου

Λογικά αν σκύψεις και κοιτάξεις καλά με ένα φακό αριστερά, πάνω από το μοχλό που τραβάς για να ανοίξεις το καπώ, θα δεις τι συσκευή θέλει το δικό σου

Εγώ πχ για το δικό μου πρόσφατα αγόρασα αυτό

https://www.skroutz.gr/s/20373400/%CE%9 ... -WiFi.html

Κατεβάζεις και το Car Scanner και είσαι έτοιμος
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#775677 Εμένα θέλει μετατροπέα (απλό καλώδιο) για να αποκτήσει βύσμα τύπου OBDII αλλά θέλω κάτι με ELM327 και ποιο ή με κάτι άλλο και ποιο; Ή ποιο αποφεύγουμε; Wifi είναι καλυτερο ή bluetooth;
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#775679 Μεταξύ wifi/bluetooth καμία διαφορά σε συνδεσιμότητα

Για τα άλλα δεν γνωρίζω, ίσως κάποιος πιο ψαγμένος να σου απαντήσει
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#775686 Τα έχει απαντήσει όλα ο Μπαρ.
Εν τω μεταξύ εγώ είχα αγοράσει αρκετά πιο φθηνό παπαράκι elm και ακόμη δουλεύει μια χαρά.
Με ΒΤ συνδέομαι εγώ. Και έχω επίσης στο Car Scanner Pro για iOS.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#775707
Giuseppe Busso έγραψε:Τα έχει απαντήσει όλα ο Μπαρ.
Εν τω μεταξύ εγώ είχα αγοράσει αρκετά πιο φθηνό παπαράκι elm και ακόμη δουλεύει μια χαρά.
Με ΒΤ συνδέομαι εγώ. Και έχω επίσης στο Car Scanner Pro για iOS.
Αυτά τα παπαρακια, δείχνουν θερμοκρασία λαδιού; Πόσο πιθανό είναι ένα φθηνό τέτοιο να κάνει ζημιά;
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#775727
saxon_747 έγραψε:
Giuseppe Busso έγραψε:Τα έχει απαντήσει όλα ο Μπαρ.
Εν τω μεταξύ εγώ είχα αγοράσει αρκετά πιο φθηνό παπαράκι elm και ακόμη δουλεύει μια χαρά.
Με ΒΤ συνδέομαι εγώ. Και έχω επίσης στο Car Scanner Pro για iOS.
Αυτά τα παπαρακια, δείχνουν θερμοκρασία λαδιού; Πόσο πιθανό είναι ένα φθηνό τέτοιο να κάνει ζημιά;


Το θέμα είναι ότι όλα είναι φτηνά πλέον. Εάν ψάξεις σκρουτζ, θα βρεις αρκετά με τιμή κάτω από 10€

Περί ζημιάς, άγνωστες οι πιθανότητες
Άβαταρ μέλους
By drdino
#775761 Θερμοκρασία λαδιου: εξαρτάται αν ο κατασκευαστής υποστηρίζει τέτοιο PID.

Ζημιά: αν είναι εντελώς γτπ υλοποίηση μπορεί να αδειάσει την μπαταρία αν κρατάει το δίκτυο ξύπνιο και το έχεις μόνιμα κουμπωμένο.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#775769
drdino έγραψε:Θερμοκρασία λαδιου: εξαρτάται αν ο κατασκευαστής υποστηρίζει τέτοιο PID.


Πως μπορούε να μάθουμε; Μόνο πρακτικά;

drdino έγραψε:Ζημιά: αν είναι εντελώς γτπ υλοποίηση μπορεί να αδειάσει την μπαταρία αν κρατάει το δίκτυο ξύπνιο και το έχεις μόνιμα κουμπωμένο.


Δλδ αποκλείεται βραχυκύκλωμα κτλ;

Υπάρχει περίπτωση να δει η αντιπροσωπεία ότι παρεμβαίνεις στην obd και να έχουμε αναγούλες;
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#775797 Εγώ δεν το έχω κουμπωμένο επάνω. Το βάζω όταν θέλω να 5-10 πράγματα και το βγάζω πάλι.

Επίσης δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να κάνεις παρέμβαση. Εγώ έχω προσπαθήσει να κάνω coding μέσα από αυτό, δεν δεχόταν τίποτα. Προφανώς και θέλει VCDS.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#775808
Giuseppe Busso έγραψε:Ε
Επίσης δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να κάνεις παρέμβαση. .


Λάθος λέξη χρησιμοποίησα. Δεν εννοούσα παρέμβαση, εννοούσα απλά κούμπωμα, οτι ανοίγω την obd δλδ
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#780508 Επειδή ψάχνουμε για μτχ για την :inlove: αυτόν τον καιρό, μπορώ μέσω κάποιου obd reader να δω τα πραγματικά χιλιόμετρα ή έστω κάποια πληροφορία που να υποδεικνύει απάτη; οκ δεν αναφέρομαι σε αλλαγμένο εγκέφαλο, εκεί δύσκολα εντοπίζεται.

Επίσης το βύσμα είναι universal ή κάθε αμάξι έχει τα δικά του; Το ιδανικό θα ήταν να έχω μια συσκευή και να την κουμπώνω στα αμάξια που έχουν ενδιαφέρον.
Άβαταρ μέλους
By opc
#780510
Dimitris_P έγραψε:Επειδή ψάχνουμε για μτχ για την :inlove: αυτόν τον καιρό, μπορώ μέσω κάποιου obd reader να δω τα πραγματικά χιλιόμετρα ή έστω κάποια πληροφορία που να υποδεικνύει απάτη; οκ δεν αναφέρομαι σε αλλαγμένο εγκέφαλο, εκεί δύσκολα εντοπίζεται.

Επίσης το βύσμα είναι universal ή κάθε αμάξι έχει τα δικά του; Το ιδανικό θα ήταν να έχω μια συσκευή και να την κουμπώνω στα αμάξια που έχουν ενδιαφέρον.
Το βύσμα και το πρωτόκολλο είναι κοινό. Σε generic πρόγραμμα δύσκολο να βλέπεις χλμ....

< one >
Άβαταρ μέλους
By drdino
#780511 Σε τι αμαξι;
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#780512 Γενικά, για αυτό ρωτάω για universal. Δεν κοιτάμε συγκεκριμένη μάρκα ή καταγωγή