Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#770079
manoliossss έγραψε:Νίκο καλημέρα από μενα! Το θέμα ξυραφιών είναι τελείως υποκειμενική επιλογή και θα πρέπει να κανείς δοκιμές με διαφορα για να Δεις τι ταιριάζει στο πρόσωπο σου.Εγώ για πρώτες λεπίδες θα σου πρότεινα astra πράσινες και permasharp ! Είναι χιλιοδοκιμασμενες και κάθονται καλά στην πλειοψηφία των χρηστών.

Σε ευχαριστω Μανωλη! :s_thumbsup

Αλλη μια ερωτηση, κανουν αυτα για σκληρα γενια και ξυρισμα αλλοτε καθε 3 κι αλλοτε καθε 6 μερες;
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#770083
Νίκος Παππάς έγραψε:
manoliossss έγραψε:Νίκο καλημέρα από μενα! Το θέμα ξυραφιών είναι τελείως υποκειμενική επιλογή και θα πρέπει να κανείς δοκιμές με διαφορα για να Δεις τι ταιριάζει στο πρόσωπο σου.Εγώ για πρώτες λεπίδες θα σου πρότεινα astra πράσινες και permasharp ! Είναι χιλιοδοκιμασμενες και κάθονται καλά στην πλειοψηφία των χρηστών.

Σε ευχαριστω Μανωλη! :s_thumbsup

Αλλη μια ερωτηση, κανουν αυτα για σκληρα γενια και ξυρισμα αλλοτε καθε 3 κι αλλοτε καθε 6 μερες;
Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω κατά ποσο θα σε βολέψει η συγκεκριμένη μηχανη για τέτοια χρήση. Από τις πιο κοφτερές λεπίδες είναι οι feather .Πιστεύω θα κανείς την δουλειά σου μ αυτές. Σε επιθετικότητα δηλαδή πάνε πρώτα feather μετά permasharp και οι πιο ήπιες είναι οι astra.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#770093
Νίκος Παππάς έγραψε:
manoliossss έγραψε:Νίκο καλημέρα από μενα! Το θέμα ξυραφιών είναι τελείως υποκειμενική επιλογή και θα πρέπει να κανείς δοκιμές με διαφορα για να Δεις τι ταιριάζει στο πρόσωπο σου.Εγώ για πρώτες λεπίδες θα σου πρότεινα astra πράσινες και permasharp ! Είναι χιλιοδοκιμασμενες και κάθονται καλά στην πλειοψηφία των χρηστών.

Σε ευχαριστω Μανωλη! :s_thumbsup

Αλλη μια ερωτηση, κανουν αυτα για σκληρα γενια και ξυρισμα αλλοτε καθε 3 κι αλλοτε καθε 6 μερες;


Θα έλεγα όχι Astra για σκληρά γενια και αραιό ξύρισμα, θα σε παιδεψουν.

Για σκληρά γενιά προσωπικά έχω καταλήξει στις Feather με ήπια όμως μηχανή.

Με αυτές ξυριζω και το κεφάλι 1 φορά την εβδομάδα.

< >
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#770113
dimik έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:
manoliossss έγραψε:Νίκο καλημέρα από μενα! Το θέμα ξυραφιών είναι τελείως υποκειμενική επιλογή και θα πρέπει να κανείς δοκιμές με διαφορα για να Δεις τι ταιριάζει στο πρόσωπο σου.Εγώ για πρώτες λεπίδες θα σου πρότεινα astra πράσινες και permasharp ! Είναι χιλιοδοκιμασμενες και κάθονται καλά στην πλειοψηφία των χρηστών.

Σε ευχαριστω Μανωλη! :s_thumbsup

Αλλη μια ερωτηση, κανουν αυτα για σκληρα γενια και ξυρισμα αλλοτε καθε 3 κι αλλοτε καθε 6 μερες;


Θα έλεγα όχι Astra για σκληρά γενια και αραιό ξύρισμα, θα σε παιδεψουν.

Για σκληρά γενιά προσωπικά έχω καταλήξει στις Feather με ήπια όμως μηχανή.

Με αυτές ξυριζω και το κεφάλι 1 φορά την εβδομάδα.

< >


Σε ευχαριστω!

Παραγγειλα ενα κουτακι και βλεπουμε

Εικόνα

Πηρα κι ενα after shave της ιδια εταιριας για δοκιμη, θα παω αυριο να παρω την μηχανη και οταν ερθουν θα γινει η μεγαλη δοκιμη
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#770135
Νίκος Παππάς έγραψε:
Thomas_C200K έγραψε:Επειδή έχει πέσει ησυχία στο τοπικό πήρα καινούργιο φθηνό σαπουνάκι

Και για μερακλήδες https://www.tiktok.com/@tmantzas1/video ... qx9Ur&_r=1



Θωμα θελω την γνωμη σου σαν εμπυρος δοκιμαστης πλεον. :s_biggrin

Εχω αυτο το πινελο
Εικόνα

θα παρω αυτο το σαπουνι
Εικόνα

και αυτη την μηχανη
Εικόνα

ποιο ξυραφακι να δοκιμασω που να ειναι ηπιο και ευκολο για αρχαριο, μιας και τα δικα της δεν λενε απο οσο εχω διαβασει;

Ε όχι και έμπειρος, γελανε οι πέτρες χαβαλές χομπίστας θα έλεγα.
Ειναι υποκειμενικο το θεμα ξυραφακι. Αλλά για γενια τόσων ημερων Permasharp ή Feather :inlove: :inlove:
Άβαταρ μέλους
By italakias
#770155 Τα ξυραφακια ειναι σαν τα σκαρπελα που σκαλιζουν το ξυλο.
Οσο πιο κοφτερα ,τοσο πιο ασφαλη για τον γνωστη αφου απαιτουν μικροτερη πιεση χεριου.
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#770171
Νίκος Παππάς έγραψε:
Thomas_C200K έγραψε:Επειδή έχει πέσει ησυχία στο τοπικό πήρα καινούργιο φθηνό σαπουνάκι

Και για μερακλήδες https://www.tiktok.com/@tmantzas1/video ... qx9Ur&_r=1



Θωμα θελω την γνωμη σου σαν εμπυρος δοκιμαστης πλεον. :s_biggrin

Εχω αυτο το πινελο
Εικόνα

θα παρω αυτο το σαπουνι
Εικόνα

και αυτη την μηχανη
Εικόνα

ποιο ξυραφακι να δοκιμασω που να ειναι ηπιο και ευκολο για αρχαριο, μιας και τα δικα της δεν λενε απο οσο εχω διαβασει;

μια χαρα ειναι τα δικα της γιαα αρχη
Απλα αυτη η μηχανη ειναι πολυ smooth πολυ ηπια ...Εγω με αυτη ξεκινησα και μετα απο 5-6 ξυρισματα αμεσως αγορασα αλλη. (merkur progress)
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#770178
bujinkan έγραψε:μια χαρα ειναι τα δικα της γιαα αρχη
Απλα αυτη η μηχανη ειναι πολυ smooth πολυ ηπια ...Εγω με αυτη ξεκινησα και μετα απο 5-6 ξυρισματα αμεσως αγορασα αλλη. (merkur progress)

Σε ευχαριστω Αχιλλεα.

Κατσε να μαθω, να με βολεψει μην κυκλοφορω σαν τον ψαλιδοχερη :lol: και βλεπουμε γι αναβαθμιση.

Αλλωστε τοσο καιρο περιμενα να τελειωσουν τα σχολεια ωστε να μην τρεχω με τον μικρο, να ειναι πιο χαλαρα τα πρωινα για να εχω χρονο να μαθω να ξυριζομαι παραδοσιακα.


Ερωτησεις: GB, τι εννοεις λεγοντας το κολπο με το παγακι; :shifty: :shifty:

Στυψη μετα το ξυρισμα, ποσο απαραιτητη ειναι;
Άβαταρ μέλους
By dimik
#770187 Η στύψη είναι απαραίτητη αν κοβεσαι κι αν νιώθεις το δέρμα ερεθισμένο μόλις τελειώσεις, διαφορετικά ένα καλό after shave και είσαι μπόμπα.

Πάντως δεν είναι τόσο δύσκολο όσο ακούγεται, οκ με εξεζητημενες μηχανές ανοιχτού τύπου και ξυράφια όπως το Feather θέλει μια προσοχή αλλά γενικά είναι σαν να ξυρίζεσαι με πχ BIC μαύρο χωρίς να πιέζεις το ξυράφι στο δέρμα.


Το λέω γιατί για γρήγορα ξυρισματα του κεφαλιού χρησιμοποιώ τα μαύρα BIC και για τις γραμμές στο μούσι.

< >
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#770193
italakias έγραψε:Τα ξυραφακια ειναι σαν τα σκαρπελα που σκαλιζουν το ξυλο.
Οσο πιο κοφτερα ,τοσο πιο ασφαλη για τον γνωστη αφου απαιτουν μικροτερη πιεση χεριου.


Σωστός ο ιταλάκιας. Στο πρώτο ξύρισμα με feather ψιλοσφάχτηκα, αλλά ήμουν και βιαστικός και το ζόρισα στην κοντρα. Έκτοτε δεν ξαναείχα θέμα και δεν σκέφτομαι να γυρίσω σε κάτι άλλο.
Το μυστικό ειναι να «ακους» το δέρμα και να μην το ζορίσεις για να το συνηθίσει. Απαλό χέρι κι ας είσαι λίγο αξύριστος τις πρώτες φορες
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#770220 Πρώτο ξύρισμα με Feather το θυμάμαι σα χθές. Αυγουστος 2020 στο χωριό, ήμουν κανα 30μερο αξυριστος και αποφασισα να κανω συνδυασμο με την μοναδική Merkur 34C που είχα με feather. Kανενα κόψιμο αλλά χαροπαλεψα με το μπούκωμα της μηχανής. Ξεβίδωνα την κεφαλή για να φυγουν οι τρίχες. Αργότερα ηρθε η Merkus 41C, ΛΑΤΡΕΙΑ. Η πιό smooth open comb μηχανή. Καλά με Mühle R41GS Δεν υπαρχει περίπτωση να μην εχω κόψιμο, αλλά μ'αρεσει. Με θεωρω μαζόχα :shifty:
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#770245 Η feather είναι από τις top λεπίδες αλλά δεν μου βγάζει πολλά ξυρίσματα,στα 3 μαξ θέλει άλλαγμα!
Για το δικό μου πρόσωπο και τύπο γενιών και ξύρισμα ανά 2 ημέρες, ο καλύτερος συνδυασμός είναι r41 και Gillette 7 o’clock πράσινες!
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#770250
manoliossss έγραψε:Η feather είναι από τις top λεπίδες αλλά δεν μου βγάζει πολλά ξυρίσματα,στα 3 μαξ θέλει άλλαγμα!
Για το δικό μου πρόσωπο και τύπο γενιών και ξύρισμα ανά 2 ημέρες, ο καλύτερος συνδυασμός είναι r41 και Gillette 7 o’clock πράσινες!
Μανώλη πήρα με 3,5€ κουτάκι με 10, όταν οι 4 Mach 3 κάνουν 10-11€ και κάθε κεφαλή βγάζει 6-7 ξυρισματα μετά γδερνει.

Για εμένα είναι τσάμπα

RMX3363