Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#766466
babakos έγραψε:Μα αυτή η ρύθμιση υποτίθεται οτι θα ισχύσει για τα εισοδήματα που θα αποκτηθούν από το 2022 και μετά...
Δεν δηλώνουμε κάτι φέτος.

https://www.taxheaven.gr/news/58849/oi- ... ta-pinakes
Λολ γι' αυτό δεν το έβρισκα?
Ούτε καν το πρόσεξα..
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#768694 Πήρα το 2021 μηχανή με δάνειο.
Από ότι καταλαβαίνω σε κάποιο σημείο δηλώνω την αγορά της μηχανής και το ποσό και σε κάποιο άλλο το δάνειο για να καλύψει τα τεκμήρια?
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#768697
NickTG έγραψε:Πήρα το 2021 μηχανή με δάνειο.
Από ότι καταλαβαίνω σε κάποιο σημείο δηλώνω την αγορά της μηχανής και το ποσό και σε κάποιο άλλο το δάνειο για να καλύψει τα τεκμήρια?
Αν θυμάμαι καλά, στο 719 το ποσό της αγοράς και στο 781 το ποσό του δανείου
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#768698
NickTG έγραψε:Πήρα το 2021 μηχανή με δάνειο.
Από ότι καταλαβαίνω σε κάποιο σημείο δηλώνω την αγορά της μηχανής και το ποσό και σε κάποιο άλλο το δάνειο για να καλύψει τα τεκμήρια?
δεν έχω λινκ αλλά στο forin έχει σημείο με εξήγηση αυτών των κωδικών της φορολογικής
και στις ερωτήσεις επισκεπτών θα βρεις μια που απαντά ακριβώς για τα πεδία μετά από αγορά με δάνειο
Άβαταρ μέλους
By 224v
#769168 Έκανα αίτηση για αλλαγή ψυγείου, ομως δεν βρίσκω στη φόρμα το κουμπί " υποβολη" ώστε να ολοκληρωθεί η διαδικασία. Τι κάνω λάθος???
ΥΓ.
Τελικά αφού βγήκα ολοκληρωτικά και ξαναμπηκα το έβγαλε στο τέλος της 3ης σελιδας!!!!

.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#769461 Από 22/6 έχει πληρωθεί ένα υπόλοιπο ΕΝΦΙΑ αλλά φαίνεται ακόμα στα στοιχεία οφειλών. Συνήθως την 2η-3η μέρα μηδενιζόταν.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#769778 Μήπως ξέρουμε γιατί δεν με αφήνει να κάνω τη δήλωση εγώ και πρέπει να μπούμε με τους κωδικούς της γυναίκας μου?
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#769813
NickTG έγραψε:Μήπως ξέρουμε γιατί δεν με αφήνει να κάνω τη δήλωση εγώ και πρέπει να μπούμε με τους κωδικούς της γυναίκας μου?

Επικαιροποιηση στοιχειων στην ΑΑΔΕ εχεις κανει; ΕΙναι απαραιτητο φετος για να υποβληθει η δηλωση απο οσο ξερω.


Αληθεια τις τους επιασε με την υποχρεωση ολων να εχουν κωδικους;
Τρεχαμε να βγαλουμε κλειδαριθμο και κωδικους Taxis στην πεθερα που δεν ειχε εισοδηματα η ακινητα ποτε! Εχουν καταργησει και την ηλεκτρονικη αποστολη του κλειδαριθμου και επρεπε να κλεισεις ραντεβου ενα μηνα μετα!
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#769814 Έχουν γίνει αυτά κανονικά και από τους 2.
Την έκανα τη δήλωση από το προφίλ της τελικά αλλά θα ήθελα να μάθω γιατί συμβαίνει αυτό.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#770049 Πρέπει να γίνουν νέες δηλώσεις για αναδρομικά συνταξιούχων; Θυμάμαι είχα κάνει για τους γονείς μου το 15 ή το 16 πριν κάποια χρόνια, Είναι να γίνουν κι άλλες; Τι κουμπάκι εμφανίζει στο Ε1 που να υποδηλώνει ότι πρέπει να γίνει; Απ'ότι θυμάμαι υπήρχε κάτι σχετικό για αναδρομικά που το πάταγες και φόρτωνε αυτόματα.
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#770085 Αυτό το "είναι να γίνουν κ άλλες?" αποτελεί σαν ερώτηση από μόνη της έναν λόγο να απευθυνθείς σε λογιστή :oops: :lol:
Ωστόσο γενικά κάθε συνταξιούχος ανάλογα με την κατάστασή του μπορεί και κάθε χρόνο να έχει στις αποδοχές του κάποια αναδρομικά (τα οποία και 1€ να είναι χρήζουν τροποποιητικής).

Σε γενικές γραμμές στο φορολογικό του 2021 στους περισσότερους δόθηκαν κάποια αναδρομικά, αν θέλεις να δεις αν είναι υπόχρεοι, τσέκαρε τη βεβαίωση αποδοχών τους στη σελίδα που ανοίγεις με το Ε1 κλπ, κάτω αριστερά. Αν δεις έτη αναφοράς πρό του 2021, χρήζουν τροποποιητικής τα αντίστοιχα έτη.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#770087 Ωραίο tip, ευχαριστώ!

Όντως κάτι βλέπω όπως και βλέπω ότι είχα κάνει κάτι τροποποιητικές πέρσυ. Πρέπει να ξανακάνω;
Έχω την εντύπωση ότι υπήρχε ένα έτοιμο κουμπάκι με προσυμπληρωμένα τα ποσά.