Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#770073 Περίπου στα 400€ με μια γρήγορη ματιά:

Hankook Ventus Prime 3 K125 - καλούτσικο στο στεγνό, αδύναμο στο βρεγμένο

Nexen N Fera Primus - Καλό στο βρεγμένο, στο στεγνό υποστρεφει και φθείρεται γρήγορα

Dunlop SportMaxx RT - καλούτσικο παντού, μειονεκτεί σε φρενάρισμα στο βρεγμένο, αργές αντιδράσεις στο στεγνό.


Αν ξεπεράσεις λίγο το μπάτζετ:

Goodyear EfficientGrip Performance 2
https://www.tyrereviews.com/Article/202 ... 5-Inch.htm
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#770081
Anonymous Founder έγραψε:Διαφωνώ για το Sport MAXX RT, τα είχα βάλει στην 1 όταν είχαν κυκλοφορήσει σε 225/40/18 και ήταν εξαιρετικά όπως είπα.
Δεν τα έχω δοκιμάσει, 3 κριτικές βρήκα από περιοδικά και αναφέρουν ότι είναι μέτριο (όχι τόσο καλό) στο βρεγμένο.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#770103 Κι εγώ διαφωνώ για το Κ125, μια χαρά είναι και στο βρεγμένο. Βέβαια μπορεί τα άλλα να είναι ακόμα καλύτερα, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι το Hankook δεν είναι καλό. To Sport Maxx το φορούσε η BMW όταν την πήρα, αλλά ήταν ήδη αρκετά φθαρμένο, οπότε δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#770110 Εν τω μεταξύ τα Michelin Primacy 4, καραδοκιμασμένα στου ΓΚ το αμάξι, σε 205/45/16 είδα ότι έχουν από 130€ το τεμάχιο... :lipsealed: :dizzy:
Τι κωλοδιάσταση.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#770112 Τα έχω στο T-roc, δεν ενθουσιάστηκα ιδιαιτέρως. Όχι στην ίδια διάσταση βέβαια, σε 215/55R17. Σε λίγο καιρό θ'αλλάξω λάστιχα, να δω τι θα βάλουν τότε.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#770123
Anonymous Founder έγραψε:Τα έχω στο T-roc, δεν ενθουσιάστηκα ιδιαιτέρως. Όχι στην ίδια διάσταση βέβαια, σε 215/55R17. Σε λίγο καιρό θ'αλλάξω λάστιχα, να δω τι θα βάλουν τότε.


τι δεν σου αρεσει στο primacy 4?
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#770124
Giuseppe Busso έγραψε:Εν τω μεταξύ τα Michelin Primacy 4, καραδοκιμασμένα στου ΓΚ το αμάξι, σε 205/45/16 είδα ότι έχουν από 130€ το τεμάχιο... :lipsealed: :dizzy:
Τι κωλοδιάσταση.


εντυπωσεις ο ΓΚ απο το primacy 4?
και τα κλιο φορανε 205-45-17 και βλεπω να μην γλυτωνουμε οταν ερθει η ωρα τα 500 ευρω την 4αδα.
Παντως τα 4ετιας αλλα οχι φθαρμενα primacy3 (6 χιλιοστα πελμα) ηταν εντυπωσιακα καλα ακομα και στο βρεγμενο/πολυ βροχη στο δρομο απο Γερμανια.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#770130
dimviii έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Τα έχω στο T-roc, δεν ενθουσιάστηκα ιδιαιτέρως. Όχι στην ίδια διάσταση βέβαια, σε 215/55R17. Σε λίγο καιρό θ'αλλάξω λάστιχα, να δω τι θα βάλουν τότε.


τι δεν σου αρεσει στο primacy 4?

Σπινιάρει πολύ εύκολα στην πόλη, αν και δεν το έχω δοκιμάσει σε ιδιαίτερα δύσκολες συνθήκες. Επίσης, μην ξεχνάμε πως είναι τοποθετημένα στο T-roc, που δεν είναι και για πολλά πολλά σε στροφές (γέρνει γενικώς και αναπηδά έντονα σε λακούβες, άρα θέλει προσοχή).
Άβαταρ μέλους
By dimik
#770144 195/55/16 εργοστασιακά στο Stonic τα Primacy 4 μια χαρά λάστιχα και κρατάνε πολύ καλά σε στροφές.



< >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#770146 μα μου εκανε εντυπωση να ειναι τοσο καλο το primacy 3 και τετοιος κατασκευαστης σαν την μισλεν,να βγαλει εξελιξη και να μην ειναι καλο.
Μαλλον το t roc κανει τη ζημια.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#770147 Επειδή φορούσε και το Michelin Primacy 3 πριν, μου έλεγε ότι το 4 είναι ακόμη πιο σπορ και καλύπτει μερικώς την πάλαι ποτέ κατηγοριοποίηση των Pilot διότι τα Pilot από την 4η γενιά (που έχω εγώ) και έπειτα, έγιναν πιο upper level.
Δεν ξέρω τι κάνει στο T-Roc και δεν με αφορά κιόλας αυτό το όχημα, αλλά στο Vectra ήταν γαμώ.