Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By DAP
#763053 Μια ερωτηση ολικης αγνοιας παρακαλω......

Εχω μερικα C D και κασετες με κινηματογραφικα εργα.Επειδη δεν θελω να τα χασω γινεται ,πως και ποσο,να μεταγραφουν σε στικακια;
Ευχαριστω πολυ.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#763055 Είναι ελληνικά ή ξένα έργα; Γιατί αν είναι ξένα, υπάρχουν τα πάντα σε ηλεκτρονική μορφή λογικά και με λίγο ψάξιμο μπορούν να βρεθούν. Το λέω γιατί η ποιότητα θα είναι σαφώς καλύτερη.
Τώρα, για να μεταφερθούν σε stick ή σκληρούς δίσκους, φυσικά γίνεται. Δεν είναι κάτι που μπορεί να το κάνει κάποιος χωρίς κάποιες βασικές γνώσεις, αλλά σίγουρα γίνεται και δεν είναι κάτι ακριβό, ούτε χρειάζεται τρομερά εξειδικευμένο εξοπλισμό.
Πιο δύσκολες είναι οι κασέτες προφανώς, εκεί θα χρειαστεί ένας υπολογιστής με μια κάρτα για είσοδο αναλογικού σήματος. Δεν μιλάμε για κάτι ακριβό πάλι, δες παρακάτω:
https://www.skroutz.gr/s/17094950/Nedis ... abber.html

Απλώς θα πρέπει να βρεις κάποιον με βασικές γνώσεις υπολογιστή και επεξεργασίας βίντεο αρχείων, για να το αναλάβει. :)
Άβαταρ μέλους
By g8777
#763058 Ας κρατησουμε τα πραγματα απλα.

https://www.car.gr/xyma/view/316672398-psifiopoiisi-ixoy-kai-eikonas-vhskassetes-ixoyvinyliabobinesse-usbhdddvdcddynatotita-eggrafis-moysikis-vinylioy

ή κατι παρομοιο.
Άβαταρ μέλους
By DAP
#763070 Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις .......
Αλλα απειδη σχετικα με τα ηλεκτρονικα ειμαι ακομη στα νηπια (δεν με προβιβαζουν ουτε στη πρωτη Δημοτικου,ακου πραματα) θα περιμενω τον γυιο μου που θα μας ερθει τον Ιουνιο και θα του το πασσαρω με οση πατρικη γλυκα γινεται...... :innocent:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#763137
DAP έγραψε:Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις .......
Αλλα απειδη σχετικα με τα ηλεκτρονικα ειμαι ακομη στα νηπια (δεν με προβιβαζουν ουτε στη πρωτη Δημοτικου,ακου πραματα) θα περιμενω τον γυιο μου που θα μας ερθει τον Ιουνιο και θα του το πασσαρω με οση πατρικη γλυκα γινεται...... :innocent:
Έχει δει ποτέ του κασέτες και κασετόφωνο;;
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#765680 Σε επαγγελματικό ΙΧ δηλωμένο φορτηγό κάτω των 1.5τ αν παρκάρει σε χώρο φορτωεκφορτωσης όπως δικαιούνται αν δεν έχει τα πλαϊνά αναγνωριστικά (αποβαρο κλπ) και φάει κλήση σβήνεται ή η αιτιολογία θα είναι ότι δε μπορούσαν να ξέρουν αν είναι επαγγελματικό ή όχι;

.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#765695 Πως γίνεται να μην διακρίνεται αν είναι επαγγελματικό ή όχι;
Ακόμα και τα CRX και Golf GTI των 80' s, έβαζαν φυμέ κατράμι και τέλος πάντων τα ξεχώριζες ότι ήταν προορισμένα για...φόρτωμα :iconcool:
Κάποιο λάκο έχει η φάβα και το σχετικό τάκωμα έγινε μάλλον για προειδοποίηση.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#765708 Mια χαρά το ξεχωρίζεις, λογότυπα, καλυμμένα πίσω τζάμια κανονικά. Απλά δε γνωρίζω αν στέκονται στο ότι πρέπει να δουν τα απαραίτητα στα πλαινά αυτοκόλλητα που ούτως ή άλλως έχουν μόνο τα επαγγελματικά.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#765721 Αν είναι επαγγελματικό, δεν βλέπω τον λόγο που του επιτρέπει να μην έχει αυτοκόλλητα.
Άβαταρ μέλους
By melos86
#765735
panos2171 έγραψε:Σε επαγγελματικό ΙΧ δηλωμένο φορτηγό κάτω των 1.5τ αν παρκάρει σε χώρο φορτωεκφορτωσης όπως δικαιούνται αν δεν έχει τα πλαϊνά αναγνωριστικά (αποβαρο κλπ) και φάει κλήση σβήνεται ή η αιτιολογία θα είναι ότι δε μπορούσαν να ξέρουν αν είναι επαγγελματικό ή όχι;

.


Ας ξεκινησουμε οτι δεν επιτρεπεται σε κανεναν να παρκαρει σε χωρο φορτοεκφορτωσης! Μονο να σταματησει για να κανει φορτοεκφορτωση...
Αν λοιπον το αυτοκινητο ηταν απλα παρκαρισμενο στη συγκεκριμενη θεση τοτε ορθως κοπηκε η κληση.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#770025 θυμάμαι τοπικό με σχόλια-αναγνώριση πουλιών αλλά δεν το βρίσκω :hmmm:

είδα σε παραλία ένα μικρού μεγέθους στα χρώματα του σπουργιτιού (~γαλιάντρα), με μικρό λοφίο και ένα αργό ωραίο κελάηδημα. ιδέες?