Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Chris
#764134 Και τι θα το κανεις, ποιο ειναι το πλανο? Χρωματαρα παντως, αν ειναι να δωσεις καποιο δωσε ενα ασπρο να εχεις λιγη ποικιλια
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#764138 Το σήκωσε στο μομπαιλ και δεν έφευγε γρήγορα; Περίεργο αν και τη συγκεκριμένη κατηγορία super mini την έχω χαρακτηρίσει ως γοργόνα. Ούτε άνετο ταξίδι κάνεις (λιμουζίνα) , ούτε άνετα ελίσσεσαι-παρκάρεις μέσα στην πόλη ( matiz) .
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#764140
Chris έγραψε:Και τι θα το κανεις, ποιο ειναι το πλανο? Χρωματαρα παντως, αν ειναι να δωσεις καποιο δωσε ενα ασπρο να εχεις λιγη ποικιλια


το χρωμα αυτο εμενα δεν μου αρεσει.Τα λευκα ειναι μακραν πιο ομορφα για μενα,ειδικα αυτα που ειναι και λευκο περλα.Δεν ειναι ασχημο,απλα δεν χαριζει στο κλιο αυτο το γκρι.Αυτο ειναι και φωτογραφημενο σε κλειστο χωρο και αλλαζει λιγο η αποχρωση προς το χειροτερο.


Επειδη ομως εχει λιγα χλμ σε συγκριση με τα αλλα (34 vs 64 του γιου vs 88 της γυναικας) και ειναι και νεοτερο ηλικιακα
( 9/2018 vs 11/2016 vs 7/2017 ) το πλανο ειναι να κρατηθει και να πουληθει καποιο αλλο,μαλλον του γιου.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#764142
g8777 έγραψε:Είναι πουλημένο ήδη σε μένα 12.650.

Kαλοριζικο!! :thumbsup:
ειχε πεσει στο Ρηνο ,οχι για πολυ,καμια εβδομαδα το ειχαν αφησει,αλλα στεγνωθηκε τελεια! Στεγνωσανε εγγεφαλους,σαλονια,αψογη δουλεια!
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#764143
mousatos έγραψε:Το σήκωσε στο μομπαιλ και δεν έφευγε γρήγορα; Περίεργο αν και τη συγκεκριμένη κατηγορία super mini την έχω χαρακτηρίσει ως γοργόνα. Ούτε άνετο ταξίδι κάνεις (λιμουζίνα) , ούτε άνετα ελίσσεσαι-παρκάρεις μέσα στην πόλη ( matiz) .

παιζει ρολο και η τιμη που θα το σηκωσεις,οι ευκολιες που δεν μπορει να κανει ενας ιδιωτης ,ποσο βιαζεσαι εαν περιμενεις ενα νεο αυτοκινητο κλπ
Το μεγεθος για μενα ειναι το καλυτερο μιας και πλεον ειμαστε 2 ατομα.Χωραει τα παντα για 2 ατομα,δεν καιει,δεν εχει τελη,κανει ταξιδι καλο με 130-150 χλμ/ωρα,και χωραει να παρκαρει σχεδον παντου.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#764163
bibendum έγραψε:Εθισμένος

Πάρε τηλέφωνο κανέναν ειδικό ρε



εθισμενος στο μαζουτ. :metalo:
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#764196 Τα άλλα δύο είναι τέρμα κομπλέ μηχανικά? Ή το αλλάζεις μόνο έτσι γιατί είναι πιο καινούριο?
Αν είναι πριν το βάλεις αγγελία ρίξε πρώτα μια ενημέρωση εδώ...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#764215
kovathe έγραψε:Τα άλλα δύο είναι τέρμα κομπλέ μηχανικά? Ή το αλλάζεις μόνο έτσι γιατί είναι πιο καινούριο?
Αν είναι πριν το βάλεις αγγελία ρίξε πρώτα μια ενημέρωση εδώ...


Οχι απλα κομπλε ,υπερκομπλε. Δεν θελουν τιποτα απο αναλωσιμα για τα επομενα 15κ χλμ.
Απλα προτιμω να κρατησω το πιο καινουριο και με λιγα χλμ.
Πριν λιγες μερες πηγα του γιου για αλλαγη υγρων φρενων (ate sl 6) και αντιψυκτικου( γνησιο ρενω)
λαδια και φιλτρο λαδιου.Ειχε κανει μεγαλο σερβις στη Γαλλια με ολα αλλαγμενα πριν μου το παραδοσουν,και στα 5κ χλμ αλλαξα ξανα λαδια φιλτρο λαδιου.Eπισης καθαρισα και στα 2 την egr.
Παντα και τα 2 με σελλ καλο μαζουτ καθε Πεμπτη,και σε καθε γεμισμα βαζω και ενισχυτικο πετρελαιου που μου εφερε ο Ντριφτης απο Ολλανδια.
Εαν θα πουλησω καποιο εννοειται οτι θα το αναφερω και εδω.
Κατσε ομως να πανε ολα καλα με το γκρι,γιατι τους βλεπω αρκετα τριμπουρδελους και αυτους.
Ειναι να απορεις παντως πως παει καλα η οικονομια τους,οταν με οποιον εχω συνεργαστει ειναι ο ενας χειροτερος απο τον αλλον. :x


εντιτ αν καποιος εχει ρενω και εχει σημαδακια/γρατζουνιτσες κλπ εχει η ρενω παμφθηνα στα 7 ευρω touch kit με τους εργοστασιακους κωδικους χρωματος.Eχει ενα μπουκαλακι με το χρωμα και ενα με βερνικι
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#764514
dimviii έγραψε:
εντιτ αν καποιος εχει ρενω και εχει σημαδακια/γρατζουνιτσες κλπ εχει η ρενω παμφθηνα στα 7 ευρω touch kit με τους εργοστασιακους κωδικους χρωματος.Eχει ενα μπουκαλακι με το χρωμα και ενα με βερνικι
Εικόνα


δοκιμαστηκε με αριστα αποτελεσματα.Πρεπει να κολλησεις τη μουρη σου στα 10 εκατοστα και να ξερεις το σημειο ακριβως για να δεις την διαφορα. Συνισταται παιδες :s_thumbsup Καλυψε τελεια σημαδακια απο πετραδακια σε προφυλακτηρα και καπω.

Στα αλλα το γκρι κλιο εξωφληθηκε σημερα ,σε καμια 15αρια μερες ανεβαινω με την :inlove: Ντισελντορφ να το φερουμε οδικως.
Θα παω στο καταλληλο τοπικο να ρωτησω για την διαδρομη μεσω Βαλκανιων για τιπς τι να προσεχουμε κλπ
Υπολογιζα να ανεβουμε Παρασκευη πρωι με πρωινη πτηση(εχει πτησεις στις 9 που φθανει 12 ) να παμε στο μαγαζι να το παρουμε και να κατεβουμε κατευθειαν.
Θα ειχαν βγαλει αυτοι πινακιδες/ασφαλεια ,οποτε τα εγγραφα στο ντουλαπακι και βουρ.
Δεν μπορουμε να σου βγαλουμε πινακιδες εμεις.
Γιατι?
Πρεπει να πας αυτοπροσωπος με το διαβατηριο η την ταυτοτητα σου.Να εχεις υποψιν σου οτι Παρασκευη στις 13.00 κλεινουν.(τεμπεληδες Ελληνες,δουλευταραδες Γερμανοι :metalo: )
Εξουσιοδοτηση?
Οχι δεν γινεται.Το μονο που γινεται ειναι να σου κλεισουμε ραντεβου οταν θα ξερεις ποτε θα ερθεις,να εχουμε ετοιμασει ολα τα χαρτια,να τα παρεις και να πας.
Οποτε τωρα πρεπει να πεταξω Πεμπτη ωστε να ειμαι Παρασκευη πρωι ωστε να προλαβω να βγαλω πινακιδες εξπορτ και ασφαλεια.
Αυτα ,για οτι νεωτερο θα ενημερωνω.
Αουτομπαν εχω σκοπο να τεντωσω τις μπιελες και οτι τεσλα βρω για τα καλα. :twisted:
Άβαταρ μέλους
By glf
#764516 Έτσι το είχαμε κάνει πριν.. 20 χρόνια για να φέρουμε οδικώς ένα Evo από Γερμανία. Πτήση, ξενοδοχείο και την άλλη μέρα στην αντιπροσωπεία. Μετά μου έδειξε στο χάρτη το γραφείο που βγάλαμε τις πινακίδες export και έκανα εγώ τη χαρτούρα. Ποια χαρτούρα, σε 20 λέπτα είχαμε βγάλει τα χαρτιά και την ασφάλιση και πήγαμε εκεί παραδίπλα να κάνουμε και τις πινακίδες. Σε λιγότερα από μια ώρα είχαμε τελειώσει, απορούσα τι έγινε χαχαχα. Οκ, ξέρω και κάτι λίγα Γερμανικά και δεν ήταν αυτό πρόβλημα.
Πριν 20 χρόνια αυτά...
Άβαταρ μέλους
By postruck
#764559 Μετά και το τρίτο....dci,μάλλον πρέπει να αλλάξεις σε dimdci και επισήμως!!! :s_smile Σε βλέπω σε λίγο καιρό με μάντρα αποκλειστικά για dci,σαν τους 2 που σου είχα πει στις αρχές που έψαχνες.Σαν ζεστά κουλούρια τα πουλάνε,clio και captur,φυσικά σε dci...!
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#764856 Απορώ πως καταφέρνεις και τα βρίσκεις αυτά τα κουκλιά!
Εγώ όσες φορές έψαξα για Clio diesel, μου βγάζει συνήθως είτε επαγγελματικά, είτε station wagon! :lol:

Εντωμεταξύ, διαβάζω σήμερα δοκιμή του Clio 1.5d στο Drive και αναφέρει τιμή βασικής έκδοσης 21 χιλιάρικα :dizzy:
Άνετα μπορείς να βγάλεις ένα καλό κέρδος από τα Clio που φέρνεις!
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#764861
axel12p έγραψε:Απορώ πως καταφέρνεις και τα βρίσκεις αυτά τα κουκλιά!
Εγώ όσες φορές έψαξα για Clio diesel, μου βγάζει συνήθως είτε επαγγελματικά, είτε station wagon! :lol:

Εντωμεταξύ, διαβάζω σήμερα δοκιμή του Clio 1.5d στο Drive και αναφέρει τιμή βασικής έκδοσης 21 χιλιάρικα :dizzy:
Άνετα μπορείς να βγάλεις ένα καλό κέρδος από τα Clio που φέρνεις!

δεν βρισκονται ευκολα,εχω κλεισει χρονο απο τοτε που ασχοληθηκα.
Σε ολα τα μεγαλα σαιτ ειμαι μεσα εχω φτιαξει λογαριασμους και ενημερωνομαι στο μειλ για οτι καινουριο μπαινει με τα κριτηρια που εχω βαλει.
Το θεμα δεν ειναι μονο να τα βρεις.Πρεπει να τα βρεις σε σωστη τιμη,και δευτερον να τα προλαβεις.
Εχασα παρα πολλα αυτοκινητα γιατι δεν ηξερα πως να κινηθω.
Αυτο που ειπα πριν σωστη τιμη ενα παραδειγμα.
Σαν το γκρι που θα φερω υπαρχουν μερικα στη Γερμανια.
Κοιτα τιμες. Υποψιν οτι ειναι και στεισιον που ΔΕΝ εχουν ζητηση σαν μεταχειρω.
bose edition 64k kms 01/2018 To δικο μου 09/2018 34κ χλμ
Ζηταει 15000 ευρω.

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/deta ... 28a662c996

εδω οχι bose edition,αλλα φουλ εξτρα οπως το Γερμανικο που εφερα.Λειπουν δλδ κατι διακοσμητικα παπαρακια σε σχεση με το bose edition ,δεν εχει την βελουδινη επενδυση στα (ιδια κατα τα αλλα)καθισματα.
χλμ 38κ 01/2018 ζηταει 16.000 ευρω

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/deta ... 8f49a493b9


δεν ειναι ευκολο να βρεις καλα και σε καλη τιμη,αλλα εαν περιμενεις θα κατσει οπως εκατσε και με το γκρι.
Και εγω για να πω την αληθεια ημουν απογοητευμενος τον τελευταιο καιρο βλεπωντας καλα αυτοκινητα να ζητανε 14-15-16κ ευρω. Δεν μπορεις να βγαλεις κερδος με τετοιες τιμες,βασικα δεν θα πουληθουν καν.Δεν τολμας να το φερεις για μεταπωληση.