Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#763898
NickTG έγραψε:
bibendum έγραψε:Έργα και ωράριο δυστυχώς δεν πάνε μαζί.

Επίσημα δεν ξέρω τι ισχύει κάτ εθιμον όμως το ωράριο στο έργο είναι συγκεκριμένο, 7 με 3 πχ και αναλογως ώρες κοινής ησυχίας που μπορεί να επηρεάσουν αυτό.


Δεν με πειράζει αν θα τύχει να κάτσω παραπάνω. Ούτως ή άλλως δεν κάνω κάτι ιδιαίτερο.
Αλλά θα ήθελα να ξέρω αν προβλέπει κάτι σχετικό η νομοθεσία.

Έχεις συγκεκριμένο ωράριο και πρέπει να είσαι εκεί το 7 με 3, αυτό ειναι το ωράριο σου το πώς θα πας εκεί είναι άλλο θέμα

Και στο γραφείο πχ εσύ μπορείς να πας με μηχανή σε 20' και άλλος να έρθει σε 1.5 ώρα με το λεωφορείο τι σημασία έχει;
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 19 Μάιος 2022, 14:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#763899
bibendum έγραψε:Έργα και ωράριο δυστυχώς δεν πάνε μαζί.

Επίσημα δεν ξέρω τι ισχύει κάτ εθιμον όμως το ωράριο στο έργο είναι συγκεκριμένο, 7 με 3 πχ και αναλογως ώρες κοινής ησυχίας που μπορεί να επηρεάσουν αυτό.

Εγώ πάντως ξέρω ότι τα έργα μια χαρά ωράριο έχουν σε αντίθεση με το λογιστήριο που είναι ελεύθερο νόημα

Οπότε ανάλογα τη περίπτωση
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#763902
QsisVTS έγραψε:
NickTG έγραψε:
bibendum έγραψε:Έργα και ωράριο δυστυχώς δεν πάνε μαζί.

Επίσημα δεν ξέρω τι ισχύει κάτ εθιμον όμως το ωράριο στο έργο είναι συγκεκριμένο, 7 με 3 πχ και αναλογως ώρες κοινής ησυχίας που μπορεί να επηρεάσουν αυτό.


Δεν με πειράζει αν θα τύχει να κάτσω παραπάνω. Ούτως ή άλλως δεν κάνω κάτι ιδιαίτερο.
Αλλά θα ήθελα να ξέρω αν προβλέπει κάτι σχετικό η νομοθεσία.

Έχεις συγκεκριμένο ωράριο και πρέπει να είσαι εκεί το 7 με 3 είναι το ωράριο σου το πώς θα πας εκεί είναι άλλο θέμα

Καλό στο γραφείο πχ εσύ μπορείς να πας με μηχανή σε 20' και άλλος να έρθει σε 1.5 ώρα με το λεωφορείο τι σημασία έχει;


Το γραφείο όμως ξέρεις από όταν δέχεσαι τη δουλειά που είναι.
Το κάθε έργο όχι.

ΟΚ. Δεν με πειράζει γενικά. Αλλά ήθελα να ξέρω και τι ισχύει.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#763903 Νομίζω ότι οι εργοδότες έχουν δικαίωμα να σε μετακινούν όπου θέλουν και συνήθως το περιλαμβάνουν στη σύμβαση σου για επιβεβαίωση οπότε είναι καλυμμένοι ως προς αυτό

Σκέψου πχ τι μπορεί να γίνει σε μια αλυσίδα καταστημάτων..

Νομίζω το πρινκαι μετά το ωράριο σου (κατά τη μετακίνηση) παίζουν ρόλο αν πάθεις πχ κάποιο ατύχημα ώστε να θεωρηθεί εργατικό ατύχημα
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#763935
QsisVTS έγραψε:
NickTG έγραψε:
bibendum έγραψε:Έργα και ωράριο δυστυχώς δεν πάνε μαζί.

Επίσημα δεν ξέρω τι ισχύει κάτ εθιμον όμως το ωράριο στο έργο είναι συγκεκριμένο, 7 με 3 πχ και αναλογως ώρες κοινής ησυχίας που μπορεί να επηρεάσουν αυτό.


Δεν με πειράζει αν θα τύχει να κάτσω παραπάνω. Ούτως ή άλλως δεν κάνω κάτι ιδιαίτερο.
Αλλά θα ήθελα να ξέρω αν προβλέπει κάτι σχετικό η νομοθεσία.

Έχεις συγκεκριμένο ωράριο και πρέπει να είσαι εκεί το 7 με 3, αυτό ειναι το ωράριο σου το πώς θα πας εκεί είναι άλλο θέμα

Και στο γραφείο πχ εσύ μπορείς να πας με μηχανή σε 20' και άλλος να έρθει σε 1.5 ώρα με το λεωφορείο τι σημασία έχει;
Ωπα. Δεν πάει από το σπίτι στο έργο και πίσω: αν κατάλαβα καλά, πάει από το σπίτι στο γραφείο, μετά σε ένα έργο, μετά σε άλλο, μετά γυρίζει στο γραφείο. Οι μετακινήσεις μεταξύ έργων δεν υπολογίζονται στο χρόνο εργασίας;
Άβαταρ μέλους
By Chris
#763938 Οπως τις περιγραφεις σαξον ναι. Αλλα και το αλλο να ειναι, δλδ να εχεις υπογραψει συμβολαιο με μια εταιρεια με εδρα στην καλιθεα πχ και να πηγαινεις καθε μερα απο μοσχατο, και ξαφνικα να σου πουν για μια βδομαδα θα πηγαινεις στο εργο στη χαλκιδα, απευθειας απο το σπιτι το πρωι, και θα γυρνας σπιτι μετα, ξαφνικα απο τα 10 λεπτα διαδρομη βρισκεσαι στη 1.5 ωρα. Θεωρειται χρονος εργασιας? Οχι
Πληρωνεται? Οχι. Θα επρεπε? Εννοειται. Γενικοτερα θα επρεπε να υπολογιζεται στην εργασια η μεταβαση απο και προς αυτην αν ρωτας εμενα, αλλα δε νομιζω να ισχυει πουθενα.

*Πληρωνεται, ως οδοιπορικα, αλλα αλλο αυτο και αλλο να λες θελω 3 ωρες να παω και να ρθω, αρα καθομαι εδω 5 και φευγω και πληρωνομαι 8ωρο
Άβαταρ μέλους
By Serf
#763948 Η σύμβαση εργασίας αναφέρει τόπο παροχής της εργασίας; Αν ναι, αναφέρει αποκλειστικά τα γραφεία της εταιρείας ή αναφέρει και παροχή εργασίας σε δευτερεύοντα σημεία;

Αν αναφέρονται μόνο τα γραφεία ως τόπος παροχής εργασίας χωρίς καμία πρόβλεψη εργασίας εκτός αυτών, υποθέτω μιλάμε για βλαπτική μεταβολή των όρων εργασία στην περίπτωση, π.χ., που ο χρόνος μετακίνησης έχει αυξηθεί. Το πώς κάποιος θα αξιοποιήσει το γεγονός αυτό είναι μια μεγάλη κουβέντα...

https://ypergasias.gov.gr/ergasiakes-sc ... -ergasias/
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#763957
saxon_747 έγραψε:Ωπα. Δεν πάει από το σπίτι στο έργο και πίσω: αν κατάλαβα καλά, πάει από το σπίτι στο γραφείο, μετά σε ένα έργο, μετά σε άλλο, μετά γυρίζει στο γραφείο. Οι μετακινήσεις μεταξύ έργων δεν υπολογίζονται στο χρόνο εργασίας;


Εννοείται θα το μετρούσα κανονικά αν ήταν έτσι.
Δυστυχώς πάω απευθείας.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#763960 Άρα πρακτικά είναι σα να σου έχουν αλλάξει την έδρα της δουλειάς, αν κατάλαβα καλά, η οποία είναι πολύ πιο μακριά και τρως περισσότερο χρόνο για να πας μέχρι εκεί.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#764158 Άστο red monster, σε εξετάσεις που έγιναν βγήκα στη 280η θέση, στους 850 υποψηφίους, και ένας γνωστός μου που βγήκε (και τον πήραν) στην 110η περίπου θέση, δεν ξέρει γρι αγγλικά. Και μου το είπε, και τον πέρασαν ενώ είχε και αγγλικά, και δεν ξέρει γρι... Οπότε άστο καλύτερα
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#764829
Συνάδελφοι,

Την 1η Ιουλίου 2022 τίθεται σε εφαρμογή η Ψηφιακή Κάρτα Εργασίας, μέσω του πληροφοριακού συστήματος ΕΡΓΑΝΗ ΙΙ. Οι τράπεζες θα είναι από τους πρώτους κλάδους εργασίας που θα βρει εφαρμογή το νέο αυτό σύστημα καταγραφής των ωρών εργασίας (κλαδικό – συμβατικό ωράριο, υπερεργασία και υπερωριακή απασχόληση) και όλων των ειδών αδείας, όπως είναι θεσμοθετημένα μέσα από τις συλλογικές μας συμβάσεις. Η πληροφορία θα είναι διαθέσιμη με το πάτημα ενός κουμπιού, σε εργαζόμενους, εργοδότες και ελεγκτικές Αρχές. Για το λόγο αυτό το Υπουργείο Εργασίας, εξέδωσε χθες, έπειτα από την Υπουργική Απόφαση και σχετική ανακοίνωση.

Στην πράξη με την Ψηφιακή Κάρτα Εργασίας, ο εργαζόμενος, μέσω ειδικής εφαρμογής που θα έχει στο κινητό του τηλέφωνο, ή μέσω του site myergani.gov.gr, θα μπορεί να έχει πρόσβαση, σε όλες τις πληροφορίες του εργασιακού του βίου, σε πραγματικό χρόνο.

Σύμφωνα με το σχεδιασμό του συστήματος, ο εργαζόμενος θα «σκανάρει» υποχρεωτικά το QR code, μέσω της σχετικής εφαρμογής που θα έχει στο κινητό του τηλέφωνο, τόσο κατά την προσέλευσή του στην εργασία, όσο και κατά τη λήξη αυτής. Οι πληροφορίες θα διαβιβάζονται σε πραγματικό χρόνο στο ΕΡΓΑΝΗ ΙΙ. Κατά την πραγματοποίηση υπερεργασίας, ή υπερωριακής απασχόλησης, η καταγραφή στο σύστημα, δε θα σημαίνει αυτόματα και την καταβολή της αντίστοιχης αποζημίωσης.

Στην πρώτη φάση εφαρμογής της η ψηφιακής κάρτα εργασίας θα ενεργοποιηθεί για τους εργαζόμενους που απασχολούνται με φυσική παρουσία στην Τράπεζα. Αναμένουμε να δούμε τον τρόπο με τον οποίο θα αποτυπώνονται στο ΕΡΓΑΝΗ ΙΙ, η τηλεργασία και το ωράριο εκτός χώρου εργασίας (ραντεβού). Για τη διευθέτηση του θέματος αυτού, αλλά και την εξειδίκευση αποσαφήνιση θεμάτων της Υ.Α., ο Σύλλογος απέστειλε σχετική επιστολή προς το Υπουργείο Εργασίας.

Στην ίδια επιστολή παρεμβαίνουμε, ζητώντας να καταβάλλεται η αποζημίωση που προκύπτει για τον εργαζόμενο από την υπέρβαση του συμβατικού ωραρίου εργασίας, κατά τη μισθοδοσία του επόμενου μήνα, καθώς πλέον, με την ψηφιακή αποτύπωση, αυτό καθίσταται άμεσα εφικτό και αποτελεί και στόχευση του Υπουργείου, σύμφωνα με την σχετική του ανακοίνωση. Άλλωστε θα υπάρχουν διαθέσιμες, όλες οι απαιτούμενες πληροφορίες, ώστε να ελέγχεται αυτόματα, χωρίς άλλη παρέμβαση, ή προσφυγή.
Θεμέλιο και προαπαιτούμενο για την ορθή και δίκαιη λειτουργία της Ψηφιακής Κάρτας, είναι η καταγραφή του πραγματικού χρόνου εργασίας. Αυτό σημαίνει ότι οι εργαζόμενοι δε θα πρέπει να αποδεχτούν κάτω από οποιαδήποτε πίεση, ή παραίνεση, να διαβιβάζουν αναληθείς πληροφορίες στο ΕΡΓΑΝΗ ΙΙ, σχετικά με το χρόνο εργασίας τους.

Συμπληρωματικά στο παραπάνω, ο ορθός προσδιορισμός των εργαζομένων με το χαρακτηρισμό «θέση εποπτείας» είναι επιβεβλημένος. Η ερμηνεία που δίνει η Διοίκηση στη σχετική διάταξη του Υπουργείου Εργασίας, δεν εδράζεται στο νόμο και δε μπορεί να αναφέρεται σε 1100 περίπου εργαζόμενους. Για το λόγο αυτό, αναμένουμε την επίσημη απάντηση από την πλευρά της Τράπεζας, ώστε να προβούμε σε όλες τις απαραίτητες ενέργειες.


Συνάδελφοι,

Η αποτύπωση της υπέρβασης του συμβατικού ωραρίου (υπερεργασία και υπερωρίες), θα αποδείξει και τις ελλείψεις και τις πραγματικές ανάγκες στελέχωσης. Σε κάθε περίπτωση, η ύπαρξη υπερωριών καταδεικνύει ότι τελικά δεν περισσεύει κανένας εργαζόμενος.

Με την Ψηφιακή Κάρτα Εργασίας μπαίνουμε σε μια νέα εποχή καταγραφής και αποτελεί μία ευκαιρία για την ορθή αποτύπωση του χρόνου εργασίας. Για τη λειτουργία της είναι απαραίτητο από την πλευρά του κάθε εργαζόμενου, να χρησιμοποιεί απόλυτα σωστά, τη δυνατότητα που πλέον του παρέχεται. Ταυτόχρονα, αποτελεί υποχρέωση του Συλλόγου να παρακολουθεί τη διαδικασία, να ελέγχει και να παρεμβαίνει με όλους τους τρόπους, ώστε να διαφυλαχθεί το ωράριο και η καταβολή αποζημίωσης της υπέρβασης του χρόνου εργασίας.


Βλεπω να μας αλλαζουν ωραριο η να λενε χτυπα την καρτουλα και ελα να συνεχισεις :s_biggrin
Περαν της πλακας μακαρι να δουλεψει σωστα.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#764889
Geo f1 έγραψε:Βλεπω να μας αλλαζουν ωραριο η να λενε χτυπα την καρτουλα και ελα να συνεχισεις :s_biggrin
Περαν της πλακας μακαρι να δουλεψει σωστα.


Αν υπήρχε σοβαρή επιθεώρηση εργασίας και όχι η ξεδοντιασμένη που έχουμε, θα υπήρχε ένας τρόπος να μην γίνει αυτό που φοβάσαι.

Προφανώς βέβαια και μακάρι να δουλέψει σωστά.