Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#763478
pro έγραψε:Στα λένε και δεν λες να το καταλάβεις. Οι Αμερικάνοι υπογράφουν συμβόλαια και γενικώς τα τιμάνε (πλην κάποιων πριμαντόνων τελευταία). Δεν είναι θέμα κορόιδου ή έξυπνου. Ο Πόρτις όταν υπέγραψε αυτό το συμβόλαιο δεν ήταν στα καλύτερά του και έψαχνε ομάδα να κάνει ρεσταρτ στα 24 του. Οι Μπακς του πρόσφεραν συμβόλαιο και πρωτάθλημα κι αυτός είναι και ευγνώμων. Γενικώς, ο σχηματισμός του ρόστερ είναι δύσκολη υπόθεση, έχεις κάποιες σταθερές και μετά παίρνεις ρίσκα γιατί αλλιώς δεν βγαίνει η εξίσωση. Για παράδειγμα εγώ πίστευα ότι αυτό ο κωλοπαιδαράς ο Άλεν θα πρόσφερε παραπάνω.
Κατά τα άλλα, Γιάννης με μια ομάδα που χωρίς τον Μίντλετον δεν θα έμπαινε ούτε playoff τους έφτασε 1 βήμα πριν αποκλείσουν μια από τις καλύτερες φέτος ομάδες. Κι επειδή στο ΝΒΑ τις αξίες τις αναγνωρίζουν ο Γιάννης έχει τρελό respect εκεί (βλ. Magic Johnson για παράδειγμα). Εδώ βέβαια το κόμπλεξ πάει σύννεφο (και δεν αναφέρομαι στον μουσάτο, γενικά μιλάω).
Δεν είναι 100% ακριβές αυτό, φέτος ήταν νέο συμβόλαιο του Πόρτις λίγο καλύτερο από το παλιό από το οποίο έκανε επίσης opt-out. Λογικά και πάλι θα κάνει opt-out αλλά τον πρώτο λόγο θα έχουν οι Μπακς. Οι οποίοι θα πάνε με 5αδα "καλών" Τζρου, Μίντλετον, Γιάννη, Πόρτις, Λόπες και μετά βλέπουμε με ρολίστες. Το θέμα είναι να ψήσουν κάποιον πιο αξιόπιστο από τον Άλεν ή λιγότερο ξωφλημένο από Μάθιους και Χιλ. Ξαναλέω ότι ο Κάρτερ ήταν πολύ καλός, απορώ το ξαφνικό του θάψιμο όταν γύρισε ο Χιλ.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#763483 Φέτος ήταν η τελευταία ευκαιρία του "έλα σε μας με λίγα για να πάρεις δαχτυλίδι" . Από τούδε και στο εξής θα πρέπει να τα ακουμπάνε κανονικά και στους άλλους κι όχι μόνο στους big 3 .
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#763492 Δεν μπορούν, άρα αυτό που λες δε βγάζει νόημα. Εκτός αν ξέρω γω ανέβει 20 μύρια το καπ που δε θα γίνει ούτε αυτό
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#763501 Δε θα γίνει άρα bye-bye παίχτης φτασμένος . Μία από τα ίδια θα έχουμε, και χειρότερα. Ο Πόρτις αμφιβάλλω αν καθίσει , αν μπορεί να φύγει.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#763734 Ξύπνησα μετά τις 5 το πρωι και πρόλαβα να δώ τα τελευταία 4 λεπτά της 3ης περιόδου και μετά. Χίτ-Βοστόνη. Ματσάρα με σκοράρισμα , κλεψίματα και τάπες. Οι Heat πάιζουν εξαιρετικά , ιδίως στην άμυνα. Δε βλέπω να ποερνάει η Βοστόνη.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#764059 Σκους, μπες μια εδω, γυρνα το κινητο αναποδα και πες μου τι βλεπεις. Άιντε

https://www.euroleaguebasketball.net/euroleague/standings/

Και στα σοβαρα τωρα. Απαντηστε στο κουιζ:

1. Ο παρακατω απευθυνεται σε ασχετους?

2. Ειναι ο ιδιος ασχετος? (καλα, ναι, ειναι)

3. Διαμορφωνει κλιμα, πριονιζει καρεκλες, του το ειχε φυλαγμενο?

https://www.sport24.gr/opinions/vasilis-skoyntis/esy-mister-popovits-ti-les-gia-tin-teleytaia-fasi.9637574.html

Γιατι πως αλλιως μπορει να εξηγηθει αυτη η συγκριση? Ο ενας ειναι 3 ποντους μπροστα και παιρνει μια αποφαση στην καλυτερη συζητησιμη στο nba, που στην ευρωπη 200 στους 100 προπονητες θα εκαναν φαουλ, και ο αλλος ειναι ισοπαλια. Τοσα χρονια μπασκετ βλεπει ο μλκς, δε μπορει να μην ξερει πως δεν εχουν καμια σχεση οι δυο καταστασεις.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#764061
Chris έγραψε:Και στα σοβαρα τωρα. Απαντηστε στο κουιζ:

1. Ο παρακατω απευθυνεται σε ασχετους?

2. Ειναι ο ιδιος ασχετος? (καλα, ναι, ειναι)

3. Διαμορφωνει κλιμα, πριονιζει καρεκλες, του το ειχε φυλαγμενο?

https://www.sport24.gr/opinions/vasilis-skoyntis/esy-mister-popovits-ti-les-gia-tin-teleytaia-fasi.9637574.html

Γιατι πως αλλιως μπορει να εξηγηθει αυτη η συγκριση? Ο ενας ειναι 3 ποντους μπροστα και παιρνει μια αποφαση στην καλυτερη συζητησιμη στο nba, που στην ευρωπη 200 στους 100 προπονητες θα εκαναν φαουλ, και ο αλλος ειναι ισοπαλια. Τοσα χρονια μπασκετ βλεπει ο μλκς, δε μπορει να μην ξερει πως δεν εχουν καμια σχεση οι δυο καταστασεις.

Δεν ξερω αν ειναι ασχετος αλλα παρολο που το αναφερει "ξεχναει" το διασημο δικο του "βαλ' το αγορι μου" στον ΔΔ.

Ε τωρα εγινε αναποδα.
Εκατονταδες αγωνες εληξαν με buzzer beater κι αυτος ηταν ενας ακομα σε οσους θα ακολουθησουν.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#764078 Δεν καταλαβαινω τι θέλει να πει ο ποιητής, χωρίς να έχω δει καθόλου το παιχνίδι όμως και ακούγοντας μόνο τα τελευταία 3 λεπτά στο ράδιο νομίζω ότι η επιλογή άμυνα ήταν η ορθή.

Δεν μπορούσαν να βάλουν καλάθι κάμποσο χρόνο.
Είχαν 20% στο τρίποντο

Αν κατέβαινε ο Σπανούλης να το σκεφτείς αλλά με τέτοια δεδομένα όχι.

Επιπλέον 2 παίχτες της Εφές με 5 φάουλ εκτός αλλά η παράταση δελεαστική.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#764086
Νίκος Παππάς έγραψε:Δεν ξερω αν ειναι ασχετος αλλα παρολο που το αναφερει "ξεχναει" το διασημο δικο του "βαλ' το αγορι μου" στον ΔΔ.

Ε τωρα εγινε αναποδα.
Εκατονταδες αγωνες εληξαν με buzzer beater κι αυτος ηταν ενας ακομα σε οσους θα ακολουθησουν.

Στο οποίο βάλτο αγόρι μου, όλοι ξεχνάνε πως οι Γάλλοι έκαναν φάουλ στους +3 για να μη φάνε τρίποντο. Αν τους βγήκε σε καλό το ξέρουμε. Κοινώς ο μέσος Έλ αθλητικογράφος έχει κάνει μία εικόνα στο μυαλό του που δεν έχει καμία επαφή με την πραγματικότητα. Χθες με 7 λεπτά χωρίς καλάθι εντός πεδιάς ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι επιλέγεις την άμυνα. Αν ψάχνουν για ένοχο ας μετρήσουν πόσα λέι απ έχασε ο γάβρος στην 4η περίοδο.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#764088 Και λίγο κουτσομπολιό για τον Magic



Εκείνος ο Landsberger που τους έκαψε , πέρασε και ένα φεγγάρι από τον Πανιώνιο . Τον θυμάμαι σε ένα παιχνίδι να τρώει 3 τάπες από τον Φασούλα σε μέσα 5 λεπτά. ΄'Ηταν αρχή της σεζόν ακόμα αλλά δεν ήξερε , δε ρώταγε ; :lol:

https://en.wikipedia.org/wiki/Mark_Landsberger

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#764096
Corto Maltese έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Δεν ξερω αν ειναι ασχετος αλλα παρολο που το αναφερει "ξεχναει" το διασημο δικο του "βαλ' το αγορι μου" στον ΔΔ.

Ε τωρα εγινε αναποδα.
Εκατονταδες αγωνες εληξαν με buzzer beater κι αυτος ηταν ενας ακομα σε οσους θα ακολουθησουν.

Στο οποίο βάλτο αγόρι μου, όλοι ξεχνάνε πως οι Γάλλοι έκαναν φάουλ στους +3 για να μη φάνε τρίποντο. Αν τους βγήκε σε καλό το ξέρουμε. Κοινώς ο μέσος Έλ αθλητικογράφος έχει κάνει μία εικόνα στο μυαλό του που δεν έχει καμία επαφή με την πραγματικότητα. Χθες με 7 λεπτά χωρίς καλάθι εντός πεδιάς ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι επιλέγεις την άμυνα. Αν ψάχνουν για ένοχο ας μετρήσουν πόσα λέι απ έχασε ο γάβρος στην 4η περίοδο.
Είναι αυτό που είπε ο Μπαρτζώκας πριν λίγες μέρες. Όταν κερδίζαμε στις εφημερίδες είχαν φωτογραφίες παιχτών. Όταν χαναμε ήταν η δική μου.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#764104 Μετά ακροβολίστηκε στο τρίποντο και έπαιξε μπάσκετ του μέλλοντος - παρόντος .

By the way
"Το σημερινό μπάσκετ με τα τρίποντα είναι απαίσιο και μοιάζει με χάντμπολ."
Θρασύβουλας
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#764633 Κακομοίρη Cade τί σου έμελε να πάθεις. Καταστράφηκαν οι Πίστονς