Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#764032
Scotch έγραψε:Δεν σου κουνιέται και κανένας στο δρόμο, μη γνωρίζοντας τι τέρας θα βγει από 'κει μέσα αν ζορίσουν τα πράγματα.
Πφφφ δεν χάνω χρόνο στο δρόμο πλέον.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#764034
BARHonda έγραψε:Εάν δεν απατώμαι είναι μη νόμιμες οι εμπρός (οδηγού/συνοδηγού)
Δεν είναι τόσο σκούρες όσο φαίνονται στη φωτογραφία. Αλλά ναι, δεν είναι νόμιμες όσες έχουν διαπερατότητα μικρότερη από 70%. Αυτό για εσάς, για εμένα είναι όλα νόμιμα.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#764041 Βάζεις και έναν φάρο από πάνω από κανά παιχνίδι και είσαι κομπλέ :lol:

Πήγα και γω τις προάλες στην Llumar και μου έλεγαν κάτι για 160€ βασική, κάτι 200€ για...medium και κάτι 260€ για νανοτεχνολογίες κιετς.
Δεν με ενδιαφέρει καθόλου η σκουρίλα, μόνο τα φίλτρα υπεριώδους--->ζέστη.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#764051
edmond έγραψε:
Πήγα και γω τις προάλες στην Llumar και μου έλεγαν κάτι για 160€ βασική, κάτι 200€ για...medium και κάτι 260€ για νανοτεχνολογίες κιετς.
Δεν με ενδιαφέρει καθόλου η σκουρίλα, μόνο τα φίλτρα υπεριώδους--->ζέστη.


Nanoceramic. Υποτίθεται ότι ακόμα και η σχεδόν διάφανη κάνει καλύτερη δουλειά στη ζέστη από την απλή σκούρη.

https://www.youtube.com/watch?v=Skxjj8yM37A
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#764058
saxon_747 έγραψε:
BARHonda έγραψε:Εάν δεν απατώμαι είναι μη νόμιμες οι εμπρός (οδηγού/συνοδηγού)
Δεν είναι τόσο σκούρες όσο φαίνονται στη φωτογραφία. Αλλά ναι, δεν είναι νόμιμες όσες έχουν διαπερατότητα μικρότερη από 70%. Αυτό για εσάς, για εμένα είναι όλα νόμιμα.

Πως κατεληξες σε αυτες;

Εκανες ερευνα αγορας;

Πηρα εναν στα Μελισια μου ειπε 125€ για την ιδια.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#764072
Νίκος Παππάς έγραψε:
saxon_747 έγραψε:
BARHonda έγραψε:Εάν δεν απατώμαι είναι μη νόμιμες οι εμπρός (οδηγού/συνοδηγού)
Δεν είναι τόσο σκούρες όσο φαίνονται στη φωτογραφία. Αλλά ναι, δεν είναι νόμιμες όσες έχουν διαπερατότητα μικρότερη από 70%. Αυτό για εσάς, για εμένα είναι όλα νόμιμα.

Πως κατεληξες σε αυτες;

Εκανες ερευνα αγορας;

Πηρα εναν στα Μελισια μου ειπε 125€ για την ιδια.


Δεν είχα σκοπό να βάλω μεμβράνες.
Όμως, αυτές τις μέρες που έκανε κάτι 30αρια, παρατήρησα ότι το AC του i30 δεν είναι το ίδιο αποδοτικό με του Grand Vitara, ιδιαίτερα σε χαμηλές στροφές εντός πόλης. Λογικά παίζουν το ρόλο τους και τα κυβικά.

Επειδή δεν είχα χρόνο για να ψάχνω, το άφησα σε ένα μαγαζί κοντά στη δουλειά μου, αφού κατέληξα σε awsf και την σκουροτητα που επιθυμούσα.

Γενικά, ο εγκατάστατης είναι μέτριος, δεν έκανε καλή δουλεια και το διαπίστωσα αφού παρέλαβα το αμάξι. Σήμερα πήγα και μου άλλαξε 2 παράθυρα γιατί τις είχε γρατσουνισει. Οκ, είναι η φθηνή σειρά αλλά όταν παραλαμβάνεις πρέπει να είναι κομπλέ. Επίσης, δεν ξέρω αν κάποια μικρά σημάδια που βλέπω θα φύγουν με τον καιρό (με τη ζέστη βασικά) ή είναι μικροί κόκκοι σκόνης.

Γενικά, προτιμησε κάποιον που ειδικεύεται σε μεμβράνες και wrapping, όχι τζαμά.

Ε μετά είναι λίγο ότι πληρώσεις παίρνεις, αλλά μεγάλο ρόλο παίζει η εφαρμογή.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#764079 Αυτός που βρήκα μόνο μεμβράνες βάζει, μου είπε 125€ για το Φιατ, και γενικά έχει καλές κριτικές.

Η Llumar μου είπε 155 και 185€ για τις δύο ποιότητες και 225 για τις ΝΑΝΟ.

Δεν θα βάλω τις τελευταίες σίγουρα αλλά από την άλλη τις έχω 15 χρόνια στην Corolla και είμαι ευχαριστημένος πολύ.

Οπότε το σκέφτομαι..

RMX3363
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#764081
Νίκος Παππάς έγραψε:Αυτός που βρήκα μόνο μεμβράνες βάζει, μου είπε 125€ για το Φιατ, και γενικά έχει καλές κριτικές.

Η Llumar μου είπε 155 και 185€ για τις δύο ποιότητες και 225 για τις ΝΑΝΟ.

Δεν θα βάλω τις τελευταίες σίγουρα αλλά από την άλλη τις έχω 15 χρόνια στην Corolla και είμαι ευχαριστημένος πολύ.

Οπότε το σκέφτομαι..

RMX3363


Ε, τότε είναι απλό το θέμα.

Επιλέγεις ανάλογα με το πόσα θες να δώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#764157 @Νίκος Παππάς: Εγώ θα έβαζα nano. Μια φορά θα βάλεις και θα τις έχεις για πολλά χρόνια. Γιατί να μη βάλεις το καλύτερο, αφού αυτές είχες και είσαι ευχαριστημένος; Έτσι όπως έχουμε γίνει, η διαφορά στην τιμή δεν είναι ούτε ένα φουλάρισμα βενζίνης. Δεν είναι και κανένα τρομερό κόστος. Άποψή μου.

< >
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#764171
nikos έγραψε:Ξέρουμε κανέναν εγκαταστατη για φιμε νότια προάστια?
Είναι παλιο το αμαξι και δε θέλω να δώσω πάνω από 100


Οι τιμές πάνω κάτω στάνταρ είναι, κάπου κατά τον Ιούνιο η carglass συνήθως βγάζει προσφορά 80€ αν δε βιάζεσαι.
Άβαταρ μέλους
By nikos
#764172
panos2171 έγραψε:
nikos έγραψε:Ξέρουμε κανέναν εγκαταστατη για φιμε νότια προάστια?
Είναι παλιο το αμαξι και δε θέλω να δώσω πάνω από 100


Οι τιμές πάνω κάτω στάνταρ είναι, κάπου κατά τον Ιούνιο η carglass συνήθως βγάζει προσφορά 80€ αν δε βιάζεσαι.
Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#764214
Scotch έγραψε:@Νίκος Παππάς: Εγώ θα έβαζα nano. Μια φορά θα βάλεις και θα τις έχεις για πολλά χρόνια. Γιατί να μη βάλεις το καλύτερο, αφού αυτές είχες και είσαι ευχαριστημένος; Έτσι όπως έχουμε γίνει, η διαφορά στην τιμή δεν είναι ούτε ένα φουλάρισμα βενζίνης. Δεν είναι και κανένα τρομερό κόστος. Άποψή μου.

< >
Η αναγωγή των εξόδων με βάση το γέμισμα μας έχει καταστρέψει :)